Полювання на "вагнерівців": як США розслідує злочини ПВК

Полювання на

За великим рахунком навіть США, які часто експортують своє законодавство в зовнішний світ, так чи інакше повинні бути суб'єктом як мінімум конвенції ООН проти транснаціональних організованих злочинностей. Ця конвенція єдина з точку зору міжнародного права визначає поняття і статус транснаціональної організованої злочинності чи відповідно транснаціональної злочинної організації.

Як наслідок ми повинні з вами говорити про те, що США повинні розслідувати злочини, які вчиняють такі організації на території різних країн, хоча б двох. Це і передбачає статус транснаціональної злочинної організації, де частину злочину вчиняють в одній країні, а далі фінансовий ресурс може використовуватися в іншій країні, вчинаючи інші злочини або фінансуючи інші організації.
Це якраз і є прояв такої міжнародної злочинності на території різних країн.

Таким чином ми приходимо до того, що в США має бути кримінальне провадження по відношенню до такої організації, як ПВК “вагнер”.

Про те, що схожого характеру дій по відношенню до ПВК “вагнер” будуть застосовані чи матимуть місце з точку зору публічної полеміки, стало зрозуміло після розслідування Рoliteco, де вони акцентували, за рахунок чого фінансується ПВК “вагнер”. До речі, в росії в свою чергу теж є певні дискусії, хто фінансує ПВК “вагнер” чи збройні сили, надаючи необхідні засоби за кошти держбюджету, чи вона існує за рахунок добровільних і благодійних внесків, чи доходів отриманих на території інших країн. Видання Рoliteco написало про те, що приблизно 1млрд доларів ПВК “вагнер” заробляє на не зовсім законній золотовидобувній шахті в Центральній Африканський Республіці. В цьому матеріалі вони встановили, що легалізовують кошти ПВК чи людьми дотичними до неї на території Мадагаскару. Формально нам дали інформаційне підґрунтя говорити про те, що характер злочинної діяльності, який вчиняється на територіі ЦАР та Мадагаскару і є один із проявів цієї злочинної діяльності, кошти з якої матеріалізуються на території України.

І як наслідок цього розслідування США, як члени конвенції ООН, вийшли в публічну площину і сказали, що внесуть ПВК “вагнер” до їх до списку злочинних організацій, але він є списком виключно США. І в рамках свого законодавства вони будуть здійснювати розслідування і реалізовувати ті можливості, які в них є по відношенню до злочинів, які вони документують або вважають такими, що діють проти інтересів США. Про щось інше говорити підстав немає.

Документ передбачає спільне зусилля країн учасників цієї конвенції протидіяти легалізації коштів здобутих злочинним шляхом, тобто відмивання коштів.
В Україні є саме такий склад цього злочину.

За великим рахунком ми говоримо про те, що у США будуть розслідувати дії ПВК саме в концепції цих злочинів, які можуть містити транснаціональний характер, але вони є частиною національного кримінального законодавства і не щось більше, і не щось прив'язане до України. Крім того, що я описав, коли ПВК “десь” не дуже законно заробили гроші і сьогодні вони купують зброю чи оплачують вартість контрактів для найманців, зокрема із коштів здобутих з-за кордону.

За великим рахунком говорити, що щось змінилося ми не можемо.
Надання певного статусу - це ж не титул.

Чи можно було без оголошення цього політичного рішення проводити ці самі розслідування? Так, можно було, але політика потребує певної частини публічності.

Андрій Вігірінський, юрист, політичний аналітик

Головне