Інфляція в США відскочила до 3% за рік (прогноз був на рівні 2,9%). Чехарда зі статистикою на ринку праці. Якщо ще й Маск почне скорочувати держслужбовців, з рівнем зайнятості в США почнуться перші, хоч і невеликі, але проблеми.
Перший придатний для аналізу тест з ринку праці в США побачимо лише за лютий 2025 року. Але вже зараз зрозуміло, що пішов інфляційний рецидив і гальмування в кількості вакансій на ринку праці (якщо прибрати "приписки"). Це вже не вторинна інфляція внаслідок тривалої дії високих ставок ФРС і навіть не друга хвиля енергетичної інфляції, але вельми неприємний дзвіночок. Поквапився Пауелл зі зниженням ставки восени 2024-го, ох як поквапився. І "рядового Байдена" не врятував, й інфляцію не добив.
Тепер потрібно робити паузу в пом'якшенні монетарної політики. Йдеться про те, що ФРС може на кількох засіданнях ухвалити рішення не змінювати базову ставку. А це загрожує тому, що пара локальних бульбашок на фондовому ринку можуть просто луснути: "Що знову?", - як казав вовк із відомого мультфільму. Так, цілком можливо, знову Nvidia або Intel...
Що потрібно Трампу, так це зниження ціни на нафту як ключовий дезінфляційний фактор долара. Адже зниження ставок ФРС - це політика "дешевого долара".
А політика "дешевого долара" - це, навпаки, високі ціни на нафту. А дорога нафта - це зростання інфляції. А зростання інфляції - це необхідність збільшення ставок ФРС. А їх потрібно знижувати для здешевлення кредитів, насамперед іпотеки. Ось такий монетарний "уроборос".
Тому Трампу потрібно щось пікантне. Наприклад, зниження інфляції паралельно зі зниженням ставок ФРС і дешева нафта на тлі дешевого долара. А таке буває? У цьому "дивному світі" все можливо. Знову ж таки можлива зустріч Трампа і Путіна в Саудівській Аравії тепер набула зрозумілого контексту: США, рф і Саудівська Аравія будуть, крім іншого, ділити світовий ринок нафти "на трьох". Адже ця тріада видобуває сукупно понад 30 млн барелів на добу в рамках світового видобутку на рівні трохи більше ніж 100 млн барелів на добу, тобто приблизно 30%. Схоже на олігополію.
Так, Саудівська Аравія входить в інший клуб - ОПЕК. Але вона вже давно незадоволена зниженням своєї частки у світовому нафтовидобутку (втрачає ринок).
Тобто Трамп вимагатиме у рф дешеву нафту в обмін на угоду, оскільки росія навчилася обходити і санкції, і прайс-кепи. А різко збільшити обсяг видобутку можуть лише саудити. Їм Трамп пообіцяє зброю і парасольку безпеки, а також неспротив у розвитку саудівської ядерної програми, поки що мирної.
Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик