Після звільнення Безрукової з голови Агенції оборонних закупівель Жумаділов керуватиме АОЗ та ДОТ одночасно

Після звільнення Безрукової з голови Агенції оборонних закупівель Жумаділов керуватиме АОЗ та ДОТ одночасно

Рішення міністра оборони Рустема Умєрова не продовжувати контракт з головою Агенції оборонних закупівель Мариною Безруковою, відкликати з Наглядової ради АОЗ двох представників держави Тараса Чмута та Юрія Джигира, які виступали за продовження контракту, а також звільнити свого заступника Дмитра Кліменкова привернуло багато уваги та викликало гостре обговорення у широких колах. І це зрозуміло, оскільки в умовах великої війни, коли вирішується доля країни, немає нічого важливішого за її оборону. Причину непродовження контракту та звільнень міністр пояснював членам Наглядової ради, про це написало Суспільне. Загалом 47% військових товарів за бюджетні гроші, виділені у 2024 році, заявленого Генштабу в плані постачання так і не були поставлені протягом року. Отже, це однозначно впливало на планування та проведення операцій, зменшувало бойові можливості ЗСУ.

Для прикладу, мінометних пострілів 120 мм було поставлено 42% (для мінометних пострілів 82 мм ситуація дещо краще, але і тут не було поставлено повного обсягу - 87%), з пострілами до інших артилерійських систем ситуація навіть гірше для артилерійських систем 155 мм - 34%, 152 мм - 40%, 122 мм - 20%, 105 мм взагалі - 0%. Так само не склалося з постачанням 122 мм пострілів для РСЗВ БМ-21, їх надійшло лише 28% від заявленої потреби. Танкових пострілів 125 мм (для танків Т-80) надійшло 27%. Подібною є ситуація і з закупівлею дронів, яких  надзвичайно потребують Сили оборони України. АОЗ не використала 2,5 млрд гривень виділених для Агенції у 2024 бюджетних коштів. При цьому перенесення графіків постачання товарів відбувалося без належного документального оформлення та за наявності сумнівних для такого перенесення підстав, що також негативно впливає на забезпечення потреб Збройних Сил України. Січень 2025 року добігає кінця. Боєприпасів та дронів за цей період АОЗ законтрактовано не було…

На цьому тлі немає нічого неочікуваного у тому з ким укладалися деякі з контрактів. Приміром, придбання снарядів через болгарську компанію-посередника, яка належить Дімітару Манолєву, чий син, Александр Манолєв, як колишній заступник міністра економіки Болгарії, ще у 2021 році був внесений до санкційного списку США через корупційні дії. Сумнівною виглядає необхідність наявності у штаті АОЗ чотирьох осіб, які відповідають за піар.

Міністр Умєров зазначив, що перезапуск роботи АОЗ відбудеться найближчим часом шляхом призначення на посаду його голови Арсена Жумаділова, який наразі очолює агенцію Державний оператор тилу (ДОТ). ДОТ повністю виконав покладені на агенцію завдання у 2024 році. При чому Жумаділов після призначення залишиться на чолі обох державних підприємств. Він добре відомий своєю професійністю та принциповістю, ДОТ очолює з кінця жовтня 2023 року, до повномасштабного вторгнення очолював агенцію «Медичні закупівлі України», де мав серйозні конфлікти з керівництвом МОЗ, та, однозначно, йому вдалося розбудувати високоефективне державне підприємство. Показово, що навіть ті, хто критично ставиться до управлінського рішення міністра оборони, але добре знають Жумаділова часто говорять про це призначення як про гарне кадрове рішення, здатне виправити ситуацію з закупівлею летальної номенклатури для МОУ.

Зокрема, кримчанин (як і Жумаділов) Сергій Костинський, колишній член Нацради з питань телебачення та радіомовлення, а нині офіцер роти ударних безпілотних авіаційних комплексів «Серафіми» пише: «Для мене, як для військового, добре, що на чолі інституції буде людина, яка вміє працювати та досягати результату. Це те, що потрібно тут і зараз. В першу чергу, для Сил оборони». І він же додає, що дуже важливо «щоб АОЗ перестав бути притулком для корпоративних та громадських нікчем, які насолоджуються життям та часом — за рахунок військових, яких вони б мали забезпечувати озброєнням. Мене люто обурює, що люди, які стратили на закупівлях минулого року, намагаються виправдатися та ще й мають громадську підтримку». Сам Жумаділов усвідомлює складнощі, з яким йому доведеться зіткнутися у «мʼяко кажучи складний час». Говорить про те, що його єдина мета - побудувати системну роботу з забезпечення війська

Дискусія навколо рішення, про призначення Жумаділова головою АОЗ, нібито з порушенням процедури (без схвалення Наглядової ради), сумніви щодо можливості однією особою очолювати два ДП одночасно тривають. В умовах тяжкої війни рішення повинні бути ефективними та швидкими. Україна має легітимний уряд, який постав завдяки демократичним виборам, він має завдання захищати громадян, тож це рішення є цілком законним та логічним. Так само і коли йдеться про відповідальність керівників, які роблять невдалі призначення то варто відмітити, що  якраз заступник міністра Кліменков був тим, хто запросив Безрукову на голову АОЗ і його звільнення є тією самою відповідальністю, про яку так багато говорять.

Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна"

Головне