Перетворення "географічного прокляття" в географічний потенціал: нова транспортна стратегія

Перетворення

Нова глобальна транспортна стратегія для України — або не все втрачено щодо логістичного потенціалу. Як "географічне прокляття" трансформувати назад у географічний потенціал? Як знову стати країною-хабом, країною-мостом? Як формувати 15–20% ВВП за рахунок логістичного транзитного потенціалу?

Здавалося, росія на сході обнулила нашу геополітичну транзитивність. Але не все так однозначно погано. Війна — не лише криза, а й нові можливості.

Зав'язнувши у війні проти українців, рф суттєво підірвала свої позиції у Центральній Азії та Закавказзі.

На піку своєї геополітичної могутності росія перебувала у січні 2022 року, коли ввела свої війська до Казахстану, як колись СРСР до Афганістану — "на прохання керівництва братської республіки".

Євразійська логістика станом на сьогодні
Далі тільки з гірки

Китай фактично "хакнув" Центральну Азію із системи регіонального впливу рф. Тепер черга дійшла і до Закавказзя: Вірменія заявляє про мирну угоду з Азербайджаном та про можливий вихід із ОДКБ. Китай запускає альтернативний маршрут Нового шовкового шляху в обхід Росії через Пакистан, Іран та Туреччину. Країни Центральної Азії та Іран формують свій проект – транспортне залізничне кільце навколо Каспійського моря.

США спільно з Британією планують індійську альтернативу китайського шовкового шляху: з Мумбая до Бендер-Аббаса в Перській затоці і далі до Туреччини. Туреччина стає вузловим хабом усіх трьох проектів: Китайського Нового Шовкового Шляху, Індійського товарного маршруту до ЄС та кільця навколо Каспію.

Цілком можливо, що частина потоків через Болгарію та Румунію піде і в Україну. Україні потрібно створити два хаби — на Одещині — прийом вантажів з Азії та направлення їх до ЄС, а також назад із нашої країни до Азії. І у Львівській області — перехід на європейський стандарт залізничної колії та логістична "роздатка" до ЄС вантажів з одеського хаба. Крім того, такі хаби у перспективі стають промисловими полігонами, збираючи з імпортних деталей для комплектування готову продукцію.

Наша конкурентна перевага – після доставки товарів з Азії до ЄС маршрут працює на доставку наших товарів та аграрної продукції до Азії.

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик

Головне