У мене складається емоційне враження, що протягом останніх двох тижнів Україна відкрила реальний західний фронт. Починаючи з 9 червня в інформаційному просторі розвивається справжня "Санта-Барбара" після появи новини про те, що росія передала Угорщині 11 українських військовополонених. Технічними виконавцями цієї спецоперації були російська "православна церква" та угорська організація Мальтійської служби допомоги.
Хочу відзначити одразу – життя кожного українського воїна і цивільного – понад усе. Маємо витягувати всіх у кожного із болотяного полону. З цією метою в Україні працює цілий Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Використовуючи різні канали комунікації з початку широкомасштабної війни ми змогли витягнути понад 2,5 тисячі полонених – як українських військових, так і цивільних. У цьому процесі використовувався не лише двосторонній контакт, але і вплив третіх сторін. Як мінімум, можна згадати про роль Туреччини та ОАЕ у цьому процесі.
Було б позитивно, щоб інші країні доєднувались до цієї надважливої гуманітарної місії. Зокрема, і Угорщина. Публічно відомі її теплі, масштабні контакти і зв’язки з кремлем. Однак, сталося не так, як гадалося. Офіційний Будапешт у питанні військовополонених став "вовком в овечій одежині". Замість звільнення українських військовополонених у комунікації з офіційним Києвом Будапешт, порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, фактично взяв українських громадян заручниками у змові з кремлем.
Звичайно, ми чули, як Сіярто спростовував участь угорської влади у даному кейсі. Однак це повна і тотальна брехня. Жодним чином така кількість українців не могла б перетнути кордон країни-члена ЄС. Більше того, режим Орбана продовжує публічно приховувати місцеположення 8 українців. Троє, як відомо, завдяки зусиллям Координаційного штабу, все ж опинились на рідній українській землі.
Для чого угорцям цей весь спектакль і цирк?
Можна припустити, що готувалась провокація, де цих військовополонених мали б вивести на пресконференцію і на європейську аудиторію видати компрометуючі меседжі проти України і водночас вигідні тандему путіна-Орбана.
Виключно внаслідок широкого суспільного розголосу, активної позиції української сторони і навіть реакції Єврокомісії, яка закликала (вдумайтесь у формулювання до країни-члена ЄС і НАТО!) "дотримуватися своїх зобов’язань з міжнародного гуманітарного права і забезпечити гуманне поводження з військовополоненими за будь-яких обставин відповідно до Женевських конвенцій і не наражати їх життя на небезпеки", врешті план було зірвано.
Втім, не варто думати, що після двох тижнів історії керівництво Угорщини повністю відмовилось від подальшого вкиду. Московські гроші потрібно відробляти. Саме тому вони змінюють тактику по ситуації, але не видають решту 8 українців, які згідно з українською інформацією не перебувають на волі. Це вимагає від нас подальшого тиску для звільнення наших співгромадян.
Орбан перетнув межу
Якщо подивитися на цю ситуацію ширше, то продовжується тенденційність у діях режиму Орбана з відвертим антиукраїнським курсом. Угорщина, як і росія, на прикордонних зі своєю країною територіях незаконно роздавала сотні тисяч своїх паспортів. Вона ставала на заваді гуманітарно-політичної інтеграції угорської національної спільноти – українських громадян у загальноукраїнські процеси. Навіть зараз вони проробили схожий прийом, фактично поставивши угорське етнічне походження полонених вище українського громадянства.
Офіційний Будапешт у своїй пропаганді відверто зазіхає на українські території та землі інших сусідніх країн на своїх партійних заходах владної Фідес з мапою "Великої Угорщини". Орбан вивів угорські війська до західного українського кордону на початку широкомасштабної війни росії проти України. З якою метою це було зроблено? Для гарантій безпеки Угорщини чи "забезпечення безпеки угорців" на території України з подальшою анексією Закарпаття?
Практично шість років Угорщина намагалась блокувати інтенсифікацію відносин Україна-НАТО, що було нівельовано з квітня цього року. Так само бачимо постійні проблеми угорського характеру із новими пакетами антиросійських санкцій Євросоюзу. Лише на цьому тижні посли ЄС погодили 11 пакет санкцій, попередній було прийнято ще в лютому місяці. Так само відбувається систематична протидія виділенню коштів з Європейського фонду миру.
Угорщина - це точно європейська країна? Це точно частина євроатлантичного простору? Мені шкода, що деструктивна діяльність нинішнього режиму Орбана штучно кидає прекрасний угорський народ в ізоляцію. Безумовно, досі Орбан має вагому підтримку всередині суспільства. Але ця підтримка була вирощена підконтрольним інформаційним простором та створенням неіснуючих проблем, які Орбан і його оточення героїчно долають. Ця бульбашка рано чи пізно лусне.
Сьогодні кейсом з українськими військовополоненими Угорщина з режиму "а баба Яга проти" однією ногою стає співагресором у російсько-українській війні, оформлюючи кремлівське мінйонство по аналогії з невизнаним білоруським президентом Лукашенком. Це реальна межа, яку перетнув Орбан. І за нею мусять бути наслідки з боку цивілізованого світу.
Ігор Чаленко, голова Центру аналізу та стратегій