Немає уряду, немає президента: як Ліван опинився в політичному вакуумі

Немає уряду, немає президента: як Ліван опинився в політичному вакуумі

Саудівська Аравія взялася за політичну кризу в Лівані.

Посол Саудії в Бейруті Валід аль-Бухарі провів низку зустрічей із лідерами політичних фракцій у Лівані, а також з муфтієм ліванських сунітів. Умовляв якнайшвидше обрати президента, щоб можна було обрати уряд.

Я нагадаю. У Лівані зараз немає ні уряду, ні президента. Кабмін на чолі з прем'єром Наджибом Мікаті пішов у відставку минулого року, не встигнувши домовитися з президентом про новий склад уряду. Повноваження президента Мішеля Ауна закінчилися у жовтні 2022 року, і в Бейруті настав політичний вакуум.

До сьогодні політичні фракції в Лівані не можуть домовитися про кандидатуру нового президента. Його зазвичай обирає парламент. За цей пост розгорнулася боротьба між просаудівськими/антііранськими та проіранськими силами, кожна з яких хоче мати тут свою людину.

Шиїтські партії "Амаль" та "Хезболла" просуває на пост президента лідера просирійської християнської партії "Марада" Сулеймана Франж'є-молодшого, представника відомої у Лівані політичної династії.

Суннітська партія "Аль-Мустакбаль" та антиіранська християнська партія "Ліванські сили" не хочуть голосувати за Франжье, вважаючи його ставлеником Ірану. Саудівська Аравія теж виступала проти Франжье, зі зрозумілих причин.

Франція, як ще одна зовнішня сторона, що активно впливає на ліванську політику, пропонувала сторонам компроміс: вибрати президентом Франж'є, а прем'єром поставити просаудівського Навафа Саляма, теж представника багатої та відомої суннітської династії.

Зараз, коли саудівці та іранці нормалізували відносини, йде спроба домовитися щодо ключових кризових майданчиків у регіоні, включаючи ситуацію в Лівані. Поки що у них не виходить, але, судячи з візитів посла, вони почали підштовхувати своїх союзників до рішення, можливо навіть умовляючи їх піти на "французький варіант".

Я не здивувався б, якби так і сталося. І Саудівській Аравії, і Ірану, у логіці їхньої нормалізації, потрібна тимчасова стабільність у регіоні. Для цього потрібно знову встановити якийсь статус-кво в Лівані, який сяк-так працює, що дозволяє призначити уряд і не допустити колапсу держави.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне