Нам потрібен більш гнучкий режим санкцій ЄС, щоб протистояти Кремлю - Власюк

Нам потрібен більш гнучкий режим санкцій ЄС, щоб протистояти Кремлю - Власюк

Минулого місяця ми перейшли позначку в 1000 днів агресії проти України. З початку повномасштабного вторгнення росії, ЄС надав Києву значну військову та економічну допомогу. Також був створений централізований режим санкцій проти Москви — спрямований на вплив на різні сектори економіки, підприємства та фізичних осіб шляхом заморожування активів і запровадження торгівельних обмежень — хоча й з дещо обмеженим фокусом на "наступному великому пакеті".

Критики вважають, що цей режим не зміг зупинити військові зусилля росії, оскільки Кремль швидко адаптується до наших спроб обмежити його дії. Проте, незважаючи на те, що росія продовжує свою агресію проти України, санкції справді мають помітний вплив і стримують здатність Кремля вести війну.

З 2022 року експорт ЄС до росії скоротився на 58 відсотків, а імпорт із росії – на 86 відсотків. Торгівельні витрати країни значно зросли. Підвищення базової ставки до 21 відсотка в жовтні та нещодавнє падіння рубля стосовно долара свідчать про глибоке економічне напруження.

Проте, незважаючи на рішучість і швидкі дії, російська військова машина продовжує функціонувати, адаптуючись до заходів, які вживає Брюссель. З літа російські війська захоплюють українську територію швидше, ніж будь-коли з 2022 року.

Санкції щодо росії: ЄС має діяти швидше

Час має вирішальне значення: ЄС варто маневрувати швидше. Нещодавно було ухвалено нову санкційну стратегію, спрямовану на осіб та структури, які стоять за гібридними атаками росії, що підривають безпеку, незалежність та цілісність Євросоюзу. Це доповнює численні існуючі рамки. Тим не менш, за оцінками, щомісяця до росії потрапляє до 3 мільярдів доларів офіційно забороненого західного експорту. Виправдання, що "ми не знаємо, як критичні компоненти продовжують проходити", більше не знаходять виправдання. Ми повинні швидко та постійно виявляти та складати списки правопорушників.

Хоча 15-й пакет санкцій неминучий, останній раз Брюссель вводив нові санкції більше чотирьох місяців тому. Для порівняння, Велика Британія оголосила про 56 нових санкцій проти російського військово-промислового комплексу минулого місяця, що призвело до обмеження постачання військового обладнання, а також запровадила санкції проти підтримуваних росією груп найманців.

США також запровадили нові санкції проти 118 фізичних та юридичних осіб у секторі фінансових послуг росії. Це на додаток до запровадження обмежень проти майже 400 осіб, зроблених 30 жовтня. Обидві країни регулярно оновлюють свої списки, реагуючи на спроби Москви обходити санкції, дозволяючи їм відновити тиск саме тоді, коли Кремль намагається адаптуватися.

США також наклали санкції на організації в третіх країнах в значно більших обсягах, ніж ЄС, фактично перешкоджаючи таким агентам допомагати росії подолати торговельні обмеження. У той час як Європа обережно захищає інтереси бізнесу і "не перетинає жодних червоних ліній", китайські торгові делегації оцінюють російські товари та підприємства для закупівлі. Інституції та компанії в Європі та за її межами, які сприяють фінансовим потокам і торгівлі з росією, повинні підпадати під дію обмежувальних заходів ЄС, якщо буде виявлена їхня участь.

Загроза міжнародному порядку

Глобальний ринок судноплавства продемонстрував вразливість до зловживань, і це необхідно активно вирішувати, починаючи з швидкого та ефективного застосування санкцій і примусового їх виконання по відношенню до танкерів, які складають тіньовий флот Росії. Цей флот із щонайменше 600 танкерів підриває вплив санкцій на державний бюджет росії. Тільки в серпні 2024 року на цей тіньовий флот припадало 90 відсотків морських поставок російської сирої нафти.

Міжнародний порядок, заснований на правилах, знаходиться під загрозою: принципи національного суверенітету та фундаментальних прав людини піддаються нападу. Поки ЄС обговорює великі, складні пакети санкцій, росія отримує безпілотники з Ірану та бомби і солдатів з Північної Кореї. Якщо нам не вдасться зламати імпульс росії та її союзників, ми дозволимо їм зберегти перевагу в той час, коли глобальна стабільність потребує рішучих і ефективних дій. Україна протидіє не лише росії, а й наслідкам недотримання санкцій щодо інших третіх країн.

Гнучкий режим санкцій ЄС забезпечить справедливий і міцний мир в Україні. Настав час відмовитись від зосередження на громіздких пакетах і сконцентруватися на протистоянні здатності росії обходити їх. ЄС може лишатися уповільненим через його консенсусний підхід до прийняття рішень з багатьох тем, але санкції не обов’язково є однією з них. Ми повинні використовувати всі можливості системи санкцій ЄС, щоб створити ефективні важелі впливу на будь-які майбутні переговори.

Владислав Власюк, уповноважений президента України з питань санкційної політики

Головне