Метапневмовірус: що про нього відомо та як лікувати недугу

Метапневмовірус: що про нього відомо та як лікувати недугу

Ну що ж, шановні читачі! Час поговорити про метапневмовірус і з'ясувати його симптоми та ризики захворювання. Нумо розбиратися разом. 

Відносно "молодий" вірус

Перш ніж лікуватися, хотілося б наголосити на тому, що метапневмовірус – це респіраторний вірус, який  генетично споріднений із респіраторно синцитіальним своїм "родисем". Він є однією з причин інфекцій дихальних шляхів у людей, особливо у дітей, осіб похилого віку та людей із ослабленим імунітетом.

"Метапневмовірус людини був відкритий порівняно нещодавно і є важливим відкриттям у сфері вірусології".

Вперше вірус був ідентифікований групою вчених із Нідерландів у 2001 році. Дослідження з'явилося після спалаху захворювань, які викликали симптоми, схожі на респіраторно-синцитіальний вірус, але їх не можна було пояснити жодним із відомих вірусів. Вірус був виділений із зразків дихальних шляхів пацієнтів і виявився новим патогеном. Після його ідентифікації  були проведені додаткові генетичні, ретроспективні аналізи, які вказали на те, що вірус існував і раніше, приблизно 200 років тому, але його не могли виявити через відсутність відповідних технологій. З’явився він внаслідок еволюції спільного пращура із пташиним метапневмовірусом.

Вірус швидко став визнаним важливим збудником інфекцій нижніх дихальних шляхів, особливо у дітей молодшого віку. Було доведено, що він є другою за частотою причиною бронхіоліту після респіраторно-синцитіального вірусу. Відкриття стало важливим кроком у боротьбі з респіраторними захворюваннями, оскільки дало нові можливості в діагностиці невідомих інфекцій, які раніше часто класифікувалися як "неспецифічні вірусні інфекції".

Метапневмовірус викликає симптоми, подібні до інших респіраторних вірусів, таких як грип чи респіраторно-синцитіальний вірус : кашель, нежить, лихоманку, біль у горлі, а також у важчих випадках бронхіт або пневмонію.

Однак, симптоми метапневмовірусу можуть бути меньш вираженими порівняно з  респіраторно-синцитіальним вірусом або вірусами грипу.

Групи ризику                                                                                                                                     

Частіше вірус вражає дітей до 5 років, літніх людей і пацієнтів з хронічними захворюваннями або ослабленим імунітетом. На відміну від деяких інших вірусів (наприклад, грипу), він рідше викликає системні ускладнення у здорових дорослих,  зазвичай поширюється в зимово-весняний період, що робить його сезонним вірусом. Передається вірус крапельним шляхом або через контакт із зараженими поверхнями. Він спричиняє інфекції нижніх дихальних шляхів частіше, ніж інші віруси (наприклад, риновіруси, які зазвичай викликають лише застуду).

Наразі від метапневмовірусу немає затвердженої вакцини, на відміну від грипу або COVID-19. Лікування здебільшого симптоматичне.

Бажаю, аби ми були здорові, а якщо так не виходить - слухайте поради й рекомендації лікарів і тоді й недуги липнутимуть до вас менше. 

Євгенія Менжуліна, лікарка-інфекціоністка

Головне