Події у Сирії вже стали частиною Великої гри за участю США, рф, Туреччини, Ізраїлю, Ірану. І можуть стати частиною Великої угоди між Ізраїлем, США та рф.
Тепер стає очевидним, чому росія так дивно "тягла" з підписанням договору про стратегічне співробітництво з Іраном (хоча з КНДР "не тягнула" та підписала).
Річ у тім, що підписавши аналогічну угоду з Іраном, Москва пов'язала б себе зобов'язаннями у вигляді військової підтримки Тегерана на випадок його війни з Ізраїлем та США. Або з Туреччиною. Я вже писав про дві опції, які зараз мають Тегеран. Або війна, або втрата Лівану і Хезболли та розпад Осі опору.
У Ізраїлю ж виникає унікальне історичне вікно можливостей, яке випадає раз на півстоліття. Вже понад 50 років Ізраїль має три проблеми безпеки. Це статус Голанських висот, які Ізраїль не має наміру повертати Сирії, але за якими регулярно "прилітають" резолюції ООН.
Не так, щоб Ізраїль боявся ООН. Але й у статусі окупанта чужих територій бути не комільфо.
Друга проблема - південь Лівану та Хезболла. Ця проблема виникла як результат невдалої другої ізраїльсько-ліванської війни та появи на місці ООП (Організації звільнення Палестини) Хезболли, але вже з іншими цілями та можливостями.
І третя – це Сирія, з якою Ізраїль досі перебуває у стані війни. Плюс іранська вісь опору, яка проходить через територію Сирії.
Зараз Ізраїль може одним махом вирішити всі три проблеми і на десятиліття убезпечити свої північні поселення та всю країну загалом. Для цього потрібно посадити в Дамаску маріонетковий "опозиційний демократичний уряд", який підпише з Ізраїлем угоду про передачу Тель-Авіву Голанських висот та розірве логістику Осі опору між Іраном та Ліваном.
А в ідеалі, стане сухопутною силою у війні із шиїтами південного Іраку та іранських сил КВІР у регіоні.
І тут для Ірану ключовим моментом стає участь чи неучасть рф у війні у Сирії, тому що рф має авіацію і ракети, але головне - росіяни мають ядерну зброю.
Швидше за все, без допомоги рф Іран не піде на повномасштабне вторгнення своїх військ до Сирії, а за умови допомоги рф цілком можливо ризикне. Тобто вихід рф із Сирії або обмеження її участі у війні може стати частиною Великої угоди.
Промоутером цього плану стане Ізраїль, який чинитиме безпрецедентний тиск на Вашингтон з метою не упустити такий історичний шанс – вирішити всі проблеми півночі Ізраїлю, які не можна було мінімізувати протягом майже 50 років та трьох ізраїльсько-ліванських воєн!
Судячи з заяв Трампа і він не проти того, щоб США відіграли вирішальну роль у цій сторінці ізраїльської історії.
Швидше за все, саме тому Москва й не поспішала із підписанням договору про стратегічне співробітництво з Іраном.
Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик