Криза між США та ОАЕ. Тажіння Еміратів до Китаю та росії

Криза між США та ОАЕ. Тажіння Еміратів до Китаю та росії

ОАЕ вийшли з регіональної військово-морської ініціативи США у Затоці.

МЗС ОАЕ підтвердило що 2 місяці тому Емірати припинили свою участь у форматі "Combined Maritime Forces". Який був створений Штатами для посилення координації з союзниками з охорони торгових маршрутів у Затоці та охороні судів.

Це стало відповіддю на захоплення Іраном нафтоналивних танкерів у районі Затоки в рамках їхньої проксі-війни зі США та Ізраїлем. Від цього сильно страждала регіональна торгівля, і підривалися позиції нафтових аравійських монархій, кораблі яких часто ставали мішенню іранців.

Напруженість між США та ОАЕ

Причини рішення Абу-Дабі — невдоволення слабким реагуванням американців на інциденти із захопленням нафтових танкерів. Буквально за день до цього, у виданні Wall Street Journal повідомили, що еміратські чиновники були незадоволені тим, як слабко Штати відреагували на затримання іранцями двох танкерів у квітні-травні цього року.

КСІР Ірану затримали один танкер. Він прямував маршрутом з Кувейту до США, і другий корабель, який перепливав з Дубаї до Фуджейри біля берегів. За заявою Еміратов, американці жодних дій у відповідь не розпочали, а "Combined Maritime Forces" не допомогли запобігти цьому інциденту.

Все це, звичайно, треба розглядати і в контексті ширшого тертя, яке намітилося між Вашингтоном та аравійськими монархіями в останні роки. ОАЕ, як і їхній сусід Саудівська Аравія, рухаються до більшої диверсифікації зовнішньої політики за рахунок зміцнення зв'язків із Росією, Китаєм, Індією, Пакистаном, Туреччиною, Південною Кореєю, країнами Африки.

Це викликає стурбованість у Штатах, які на ці процеси дивляться крізь призму своєї "нової холодної війни" з КНР, але при цьому знову робити Близький Схід пріоритетним напрямом не хочуть.

Тому, закономірно, Емірати намагаються вирішувати свої завдання самостійно або у партнерстві з тими країнами, з якими, на їхню думку, буде простіше та ефективніше. Вихід з ініціативи "Combined Maritime Forces" — одна із спроб переглянути свої регіональні партнерства та спробувати вийти на домовленості з Іраном. Процес, який вже було запущено цього року, коли вони нормалізували стосунки між собою.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне