Євро чи долар? Чи виграє Європа від стрімкого зміцнення своєї валюти - Кущ

Євро чи долар? Чи виграє Європа від стрімкого зміцнення своєї валюти - Кущ

Сьогодні спостерігаємо парадоксальну ситуацію: мега ослаблена в моменті економіка ЄС, в якій осьова країна - Німеччина входить у третій поспіль рецесійний рік, а також одночасне перетікання глобальних потоків капіталу в євро як резервний актив. Євро зміцнилося до долара до 1,15 дол. за одиницю європейської валюти і рветься до позначки в 1,2. Ослаблення долара до євро і фунта перевищило за останні дні 5%. Ситуація віддалено, але нагадує період, що склався після Глобальної фінансової кризи 2008 року, коли усі кинулися в доларові активи.

Чи стане цей приплив капіталу джерелом нової індустріалізації ЄС?

Ну, аналогічний приплив у долар після 2008 року до нової індустріалізації в США не призвів, а скоріше, навпаки. Тож ЄС і резервні активи в євро можна вважати мало не останнім притулком глобального капіталу для тих, хто вірить у фіат і глобальну стабільність хоча б у середньостроковій перспективі (про довгострокову перспективу і не йдеться), але все це не призведе до трансформації ЄС в останню надію Західного світу, в такий собі "Рохан Заходу".

Шпенглер з його "Занепадом Європи" мав рацію - основа ідеологічна, і вона буде лише розширюватися.
Та й Урсула фон дер Ляєн заявила про те, що Заходу в колишньому розумінні більше немає. Тим більше, "колективного". Зате є Світ як Сфера.

І зараз триває боротьба не так за домінацію і здатність "заломлювати і відображати" Світ, як за право не стати найближчим часом "сферичним конем у вакуумі", який опиниться у когось у кабінеті як геополітичний трофей.

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик 

Головне