Вітаю вас, шановні читачі. Маю надію, що ви не перемерзаєте в цю холодну пору року, а тому й не хворієте. Все ж останнім часом зросла кількість звернень зі скаргами на температуру. Вона може бути невисокою, проте триматися довгий час. Кожен пацієнт переносить це явище по-різному. Дехто одразу ковтає жарознижувальні пігулки, хтось п'є настоянки або чаї.
Для багатьох людей підвищена температура тіла стає певною мірою розладом психіки, коли з термометром засинають і з першими промінцями сонця теж біжать вимірювати градуси в організмі. Тож давайте розбиратися, що може стати причиною підвищення температури і яку треба збивати.
Фізіологічна норма температури
У більшості здорових людей температура тіла становить 36,1-37,2 °C, залежно від часу доби та індивідуальних особливостей. Вона може бути трохи вищою у вечірні години та після фізичної активності. У жінок температура може трохи підвищуватися у другій фазі менструального циклу через підвищення рівня прогестерону. На неї може впливати й психологічний стрес. У медицині це зветься "стресова гіпертермія". У дітей механізм терморегуляції не сформований, тому температура їхнього тіла також може мати певні коливання, змінюватися швидше та частіше, ніж у дорослих.
Але основний природний механізм підвищення температури тіла - це відповідь організму на вторгнення патогенів, таких як віруси, бактерії, грибок. Імунна система запускає цей процес для створення несприятливих умов для розмноження мікроорганізмів. Оптимальна температура для роботи імунної системи є в межах 38-39°C. Відбувається посилення активності лейкоцитів та вироблення антитіл, що допомагають боротися організму з інфекційними агентами.
"Слід наголосити на тому, що температура вища за 41 °C може призвести до пошкодження білків організму, що є загрозливим станом для життя. Такий стан ще називають "гіперпірексією". Він потребує негайної медичної допомоги".
Як правильно "збивати" температуру
Оскільки температурна реакція є важливою для роботи організму, треба розуміти, як правильно її знижувати. Що можна, а що не рекомендується робити у таких випадках.
- Використання жарознижувальних препаратів. Найбільш ефективними є ліки на основі парацетамолу або ібупрофену. Вони не тільки знижують температуру, а й зменшують запалення та біль. Завжди дотримуйтеся інструкцій щодо дозування.
- Адекватне пиття. При лихоманці організм втрачає багато рідини через пітливість, тому важливо пити достатньо води, трав’яних чаїв або морсів. Це допоможе уникнути зневоднення.
- Охолодження тіла. Застосовуйте прохолодні компреси на чоло, шию та зап’ястя. Водночас уникайте крижаних компресів, оскільки різке охолодження може погіршити стан.
- Спокій та відпочинок. Фізична активність при високій температурі може додатково навантажувати організм. Забезпечте собі комфортні умови для відпочинку.
А от чого не варто робити, якщо ви відчуваєте підвищення температури, так це приймати без необхідності жарознижувальні препарати. "Збивати" температуру слід лише, якщо вона подолала позначку 38°C. Також не рекомендовано розтирати тіло спиртовими розчинами, адже вони можуть викликати інтоксикацію.
Будьте здорові, уникайте переохолодження та стресових ситуацій і зміцнюйте імунітет. Тоді й температура тіла у вас завжди буде 36,6.
Євгенія Менжуліна, лікарка-інфекціоністка