Як Трамп "запалив натовп": головне з інавгураційної промови американського президента - Куса

Як Трамп

Враження від інавгураційної промови Дональда Трампа:

  1. Мінімум програмних речей і глибоких смислів, максимум простих слів для простого народу.
  2. Відсутність нових "великих" ідей, тільки мікс передвиборчих гасел і обіцянок, які вже були відомі до цього моменту зі ЗМІ. По суті, промова стала продовженням його виборчої кампанії.
  3. Акцент на внутрішню політику, але не всю - на ті питання, які найбільше хвилюють "ядерний електорат": імміграція, економічний націоналізм, почуття величі, відкат woke-повістки, ностальгія за "великою країною, яку ми втратили".
  4. Уперше сказано про територіальну експансію як спосіб досягнення величі й поваги у світі. Уперше від американського президента я почув про необхідність повернути США справжній суверенітет і незалежність (мабуть, раніше його не було). Раніше такий "сувереністський захід" робили здебільшого лідери держав, що "підіймаються" і кидають виклик американському світовому порядку: росія, Туреччина, Іран, Індія, Китай, ПАР та інші.
  5. Мало осмислених речей про зовнішню політику, крім, знову ж таки, передвиборчих гасел. рф і Україна не згадані жодного разу. Здебільшого зовнішня політика зводилася до просування образу миротворця й одночасно анонсу торгових воєн з іншими країнами.
  6. Пріоритети розставлені так, щоб у "топі" були почуття величі, винятковості та реваншу. Зокрема, про це були вставки про Панамський канал та "історично справедливі" перейменування різних місць у США, а також Мексиканської затоки на Американську затоку.
  7. Відпадний пастор, запалив натовп.

Загалом, промова коротка, супер проста, не обтяжена складними смислами та гранд-ідеями, що повторює всі ключові поінти передвиборчої кампанії Трампа. Жодних уточнень або розшифровок.

Що зараз маячить на горизонті, судячи з перших указів Трампа:

  • торгові війни з Канадою, Мексикою, ЄС, країнами БРІКС;
  • розгортання традиційного енергетичного порядку денного замість зеленого;
  • депортація нелегальних іммігрантів;
  • спроба пробити переговори про припинення вогню між рф і Україною;
  • призупинення зовнішньої допомоги на три місяці, а потім визначення пріоритетних напрямів цієї допомоги;
  • символічні рішення у сфері соціо-культурної політики, історичної пам'яті та ідентичності, які мають посилити загальне відчуття "вставання з колін" в американського виборця.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне