The New York Times: "Байден дозволив Україні завдати ударів по росії американськими ракетами великої дальності. За два місяці, що залишилися на посаді, президент уперше дозволив українським військовим використовувати систему, відому як ATACMS (до 190 миль/ 305 км дальності), для захисту своїх сил у Курській області росії".
The Washington Post: "За словами двох високопоставлених чиновників США, президент Джо Байден дозволив Україні використовувати потужну американську зброю великої дальності (ATACMS) для обмежених ударів усередині росії у відповідь на розгортання Північною Кореєю тисяч військових для допомоги Москві у військових зусиллях. Очікується, що початкові зусилля України будуть зосереджені на Курській області та навколо неї, хоча, за словами чиновника та іншої людини, знайомої з цим питанням, вони можуть розширитися. Білий дім і Пентагон відмовилися від коментарів. В Офісі президента України від коментарів відмовилися".
Le Figaro: "Франція та Великобританія дозволили Україні завдавати ударів углиб території росії за допомогою своїх ракет SCALP/Storm Shadow".
Ілон Маск в Х: "Правда".
Путін: "...Польотні завдання до цих ракетних систем можуть, по суті, вносити лише військовослужбовці країн НАТО. Тому ...йдеться про те, щоб ухвалити рішення про те, що країни НАТО безпосередньо беруть участь у військовому конфлікті чи ні. Якщо це рішення буде прийнято, це означатиме не що інше, як пряму участь країн НАТО, Сполучених Штатів, європейських країн у війні в Україні. Це означатиме, що країни НАТО, США, європейські країни воюють із росією. А якщо це так, то, маючи на увазі зміну самої суті цього конфлікту, ми прийматимемо відповідні рішення, виходячи з тих загроз, які нам створюватимуться".
З’являються уточнення, що ускладнення були не так з ракетами чи дозволами на застосування, як з наданням відповідних розвідувальних американських мап рельєфу для територій, через які мають летіти ракети, уникаючи ворожих засобів РЕБ. Поки однозначних підтверджень, що Україні надали ці мапи, немає.
Російські джерела вже повідомляють про анонімні заяви представника перехідної команди Трампа, що той "може піддати перегляду рішення Байдена про удари американською зброєю вглиб рф".
Але загалом, звісно, це було би добре і логічно – забезпечення нам реальної можливості завдавати нищівних ударів по ворожих військових об’єктах в 300 км від нашого кордону. Бо БПЛА все ж мають обмеження по вазі заряду.
Однак принциповий момент в іншому: цілком ймовірно, це і є практична підготовка до мирних угод. Причому і з одного боку, і з іншого (обстріл 17 листопада із застосуванням майже рекордної кількості ракет, в тому числі гіперзвукових, і заява Путіна "чи готове НАТО напряму вступити у війну з росією").
В сенсі, спочатку жорстка ескалація, а тоді деескалація в максимально короткий термін. Бо після такої заяви і у випадку реального застосування нами далекобійних ракет в Путіна лишиться тільки два варіанти: або справді атакувати країни НАТО – або швидко і демонстративно погодитись на мир. Мовляв, "я не хочу руйнування планети, я мудріший за цей агресивний Захід".
Якщо події розвиватимуться саме так – от це і буде нашою "сильною позицією" на переговорах (про яку заявили вже чи не всі лідери держав-союзниць). Навіть без територіальних успіхів.
Тому я й писав, що очікую вирішення теми переговорів до кінця року. Щоб Трампу довелось вже так чи інакше відштовхуватись від наявних рішень і реакцій Путіна: коли той або відмовиться йти на мир, або ініціює деескалацію. І тоді Трампу не лишиться нічого, крім підтримувати Україну у війні чи навіть збільшити підтримку.
Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог