Феномен Чорної п'ятниці: чи слід сьогодні гонитися за знижками

Феномен Чорної п'ятниці: чи слід сьогодні гонитися за знижками

Здрастуйте, мої дорогі! Вже збираєтесь на Чорну п'ятницю?

Сьогодні в мене була клієнтка, яка, крім усього, запитала мене: "Йти чи ні?". Тому що вона, як виявилося, спочатку відчуває ейфорію від процесу купівлі, а вранці - розчарування, розглядаючи те, що придбала.

Розгляньмо разом феномен Чорної п'ятниці!

Вже не для кого не секрет, що коли ми потрапляємо в цей вир "найвигідніших пропозицій", нашим вибором і поведінкою керують маркетологи. Так, маркетинг - це серйозна наука, я її викладала в університеті на курсі "Основи ЗМІ та реклами". Цікавого багато, розглянемо головне:

  1. Чому людина знає, що її можуть обдурити, але йде? Хороші маркетологи – це ті, хто вміє професійно сформувати залежність. Наприклад, ми знаємо, що це не потрібно, але беремо, не можемо не взяти. За цим принципом формується маркетологами залежність від куріння, алкоголю (знаємо, що шкідливо, але зупинитися не можемо). Тут ще спрацьовує несвідоме прагнення: чим більше не можна, тим більше хочеться. І маркетинг про це добре знає, Браво!
  2. "Стадний інстинкт": всі йдуть і я йду, ажіотаж за чимось - і я купую, всім потрібно - значить і мені потрібно (хоча не потрібно), феномен "імпульсивної покупки" працює ідеально.
  3. Чорна п'ятниця за форматом створена як цікавий ритуал, проведення часу, "потусуватися". Деякі йдуть за компанію, а потім спрацьовує "стадний інстинкт".
  4. Чому вночі? Тут все дуже просто, в цей час людина найбільш залежна, а її психіка здатна до навіювання чогось, здатність до аналізу у цей час знижується, а значить такою людиною легше маніпулювати. І тут в гру вступають маркетингові "спецефекти": крупно написані назви товарів, знижкові цифри, що кидаються в очі, яскраві кольори, що закликають до покупок, образи, енергійна музика і звичайно ж поведінка людей навколо.

То що ж робити?

Слід пам'ятати про діагностику ступеня своєї впливовості (особливо якщо ви думаєте що її немає). Підіть на Чорну п'ятницю без картки та грошей. За вашою "ломкою" вам стане зрозумілим рівень вашої залежності від професійного маркетингу. І я зараз не про шопоголіків, цю тему треба обговорювати окремо. Якщо ви в якийсь момент кидаєтеся позичати гроші, мчати додому за карткою, дзвонити близьким, щоби привезли, - значить ви вже на гачку.

Одна дівчина, яка є шопоголіком (я працювала з нею на телевізійному ток-шоу), коли скінчилися гроші, просто їх вкрала і була спіймана. Упевнена, вам це не загрожує. Ми лише говоримо про витрачені гроші й час. І те й інше варто цінувати.

Як увімкнути раціо?

Нічого складного. Необхідно точно сформулювати - за чим ви йдете. І шукати лише це. Припустимо, пуховик та новорічний светр. Решта – табу. І якщо потім ви все-таки не зможете зупинитися і купите ще щось "потрібне", та не одне, значить ви вже на маркетинговому гачку та підвладні впливу реклами. Увага, аргумент "дешево", "не дорого", "знижки тільки сьогодні" не працює. Але це тема окремої розмови. Вже давно доведено, що Чорні п'ятниці економії не приносять, а скоріше навпаки!

Підсумок:

  • купуємо лише те, що визначили як необхідне ще поза магазину;
  • не купуємо те, що активно беруть інші;
  • аргумент "дешево", "тільки сьогодні" – не ваш аргумент!

Загалом, я бажаю вам хороших, необхідних покупок і гарного проведення часу!

Олена Рихальська, кандидатка психологічних наук

Головне