Досвід Японії у відновленні післявоєнної України

Досвід Японії у відновленні післявоєнної України

Японія сильно постраждала під час Другої світової війни. 

Промислове виробництво у 1946 році становило лише 30 % від довоєнного рівня. 7 мільйонів осіб повернулося до Японії з колишніх колоній Токіо без жодної власності. І вже у 1968 році японська економіка була другою у світі після США.

Посол Японії в Україні Мацуда Кунінорі під час Форуму “Сильні, як земля: наближаємо перемогу” в Києві розповів досвід його країни у післявоєнний період і розповів, що зробила Японія, аби стати провідною країною світу. 

Можемо зробити свої висновки.

Що було зроблено в Японії після Другої світової задля економічного дива?
  • Було розпущено дзайбацу (монопольні промислові об’єднання, які контролювали 10 сімей). Натомість розпочалося сприяння розвитку малого та середнього бізнесу. Це стосується й відомих компаній, таких як, наприклад, Honda.
  • Було здійснено комплексну аграрну реформу. Остання полягала в тому, що території, які перебувають під контролем великих землевласників, перейшли до рук фермерів.
  • Японський уряд після 1945 року сприяв створенню малих фінансових схем, щоб були робочі місця. Бо демобілізовані солдати та японці, що переїхали з Кореї, Тайваню чи Китаю, не мали відповідних навичок, щоб працювати, наприклад, у бізнесі. Тому створення можливостей для приватних підприємців це інвестиція в майбутнє.

“Японія не має природних ресурсів, окрім людських”, -  наголосив Мацуда Кунінорі.

Майбутній економічний успіх України японський дипломат бачить у “сильній аграрній сфері, IT-індустрії та харчовій промисловості”.

Кити сильної економіки

Як наголосив Мацуда Кунінорі, Японія не зуміла б створити сильну економіку без трьох речей:

  • Політична стабільність;
  • Прозорість;
  • Сильна національна безпека, яка має в основі мережі з союзниками.

Зазначимо, що у 2023 році Японія головує у “Групі Семи”. Для України важливо співпрацювати з Японією у сфері безпеки та оборони, подальшого економічного тиску на кремль.

Сьогодення

На наступні 5 років, починаючи з 2023-го, Японія, як і більшість країн світу, збільшила витрати на оборону. Вдвічі. 

Ключем до успішної зовнішньої політики Японії Посол вважає координацію дій з союзниками, наприклад, США, Австралією. Також не менш важлива роль відводиться посиленню військових спроможностей сусідніх партнерів та союзників.

Вашингтон є головним військово-політичним союзником Токіо. Нещодавно було створено оборонний альянс між Великою Британією та Японією. Японських представників було запрошено на саміт НАТО в Мадриді у червні 2022 року. Так само розвивається співпраця в рамках Чотиристороннього діалогу з безпеки (Індія, США, Австралія, Японія).

Українсько-японська співпраця

Ретроспективно українсько-японська співпраця розвивалася в рамках Управління ООН з обслуговування проектів (UNOPS), чий офіс у нашій державі запрацював з 2017 року. Це стосується забезпечення сучасним обладнанням медичних закладів – як до, так і після повномасштабного вторгнення рф.

Після 24 лютого 2022 року Токіо запровадило санкції проти рф, надає Україні гуманітарну та фінансову допомогу. Урядом Японії було виділено понад 10 мільйонів доларів для UNOPS в Україні, щоб покрити критичні потреби населення Харківської області цієї зими.

Євросоюз, Японія, світ підтримує Україну.

Єгор Брайлян, історик-британіст та міжнародний оглядач

Головне