План Трампа з розхитування глобалізації працює: Європа планує фінансово унезалежнитись від США - замінити власною платіжною системою Visa, Mastercard, PayPal. Глава Європейського Центробанку Крістін Лаґард в інтерв'ю Newstalk заявила, що настав час позбутися Visa, Mastercard, PayPal, Alipay і ввести європейський контроль за фінансовою інфраструктурою.
Коли ви платите — в інтернет-магазині карткою чи телефоном — ви завжди покладаєтеся на неєвропейську інфраструктуру. Visa, Mastercard, PayPal, Alipay – звідки вони? Або зі США, або з Китаю. Вся інфраструктура, що забезпечує платежі, не є європейською.
Навряд чи це можна оцінити як негативну тенденцію. Насправді повністю і безальтернативно довірити всю систему своїх платежів іншій державі - не надто далекоглядно і раціонально. Адже "немає друзів - є спільні інтереси", які в той чи інший момент неминуче перестають бути спільними. А у "вже-не-друга" - все ще повний контроль над твоєю можливістю будь-що оплатити. Чи контроль над кожним пострілом твоєї зброї. Чи просто вся система безпеки, яку він в тебе і відбирає цілком законно - дбай про себе сам, а доти лишайся беззахисним.
Трамп просто став тим реагентом в басейні, який контрастно підсвітив, де хто "сів в калюжу", так би мовити. Надміру довірився, надміру розслабився, надміру нахабно перевантажив свої обов'язки на інших.
Європі би варто подбати про такий дисбаланс набагато раніше: хоча би після 2014-го, коли Путін їм показав всю зневагу до повоєнної системи світової безпеки і права. Або хоча би три роки тому. Європа відкладала і відкладала відновлення власних зобов'язань, збільшення витрат не на екологічні, ґендерні чи культурні проєкти, а на те, що є першочерговою сферою відповідальності держави. Довідкладалась до буквальної загрози світової рецесії - бо Трамп вирішив, що це найкраще для його країни. А що трапиться з Європою - хай турбується Європа.
Навіть якщо Китай обламає плани Трампа. Навіть якщо систему вдасться втримати на межі рівноваги. Європу вже вдалось тицьнути носом в її критичні залежності чи не в усіх галузях від зовнішніх сил. Не тому, що ті сили потужніші. А тому, що сама Європа плюнула на "неприємну" роботу із самозбереження.
Однак прямо зараз, схоже, Європа оперативно почала "підбирати хвости", накопичені за пів століття. І це добре. Це збільшує безпеку всього континенту і його стійкість до глобальних та регіональних загроз. У підсумку, Трамп став корисним стресом для Європи і європейців. Хоча це і створює смертельну небезпеку для нас.
Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог