Чи потрібні Україні іноземні війська: перспективи та реальність

Чи потрібні Україні іноземні війська: перспективи та реальність

Реальність відправки західних військ в Україну для підтримки у війні проти росії обговорюється у ЗМІ чи не з перших днів повномасштабного вторгнення. Проте до цього часу ані формату цього, ані законодавчих підстав немає. Єдиної позиції щодо використання іноземного військового контингенту та умов потрібних для його введення в Україну також немає серед наших партнерів.

Найактивніші у цьому питанні Велика Британія та Франція, політичні лідери яких неодноразово публічно говорили, що їхні країни готові надати свої війська для вирішення низки завдань в Україні за певних умов.

Так, зокрема, Президент Франції Емануель Макрон навесні цього року заявив, що готовий розглянути введення французьких військ в Україну, якщо росіяни прорвуть лінію фронту, а Україна попросить допомоги. 14 березня 2024 року у своїх виступах на двох найпопулярніших у Франції телеканалах – TF1 і France 2, французький Президент зазначив, що російсько-українська війна являє собою екзистенціальну загрозу для Європи та для Франції.

"Ця війна на нашому порозі – це кінець безтурботності, про яку я говорив кілька років тому. Якщо ситуація буде погіршуватися, ми повинні бути готові і ми будемо готові", – наголосив Макрон.

За два місяці у своєму інтерв’ю часопису The economist Президент Франції підкреслив, що має чітке стратегічне завдання, яке полягає у тому, що "росія не може перемогти в Україні, бо якщо росія переможе, безпеки в Європі не буде. Яка безпека буде для Молдови, Румунії, Польщі, Литви та інших? Тому так, ми не повинні нічого виключати, тому що наша мета полягає в тому, щоб росія ніколи не змогла перемогти в Україні".

Позицію Макрона поділяє і спікер нижньої палати французького парламенту, голова Національної асамблеї Франції Яель Брон-Піве, яка також не виключає можливості відправлення військ в Україну. Цю офіційну позицію своєї держави фактично повторив і міністр закордонних справ Франції Жан-Ноелем Барро під час нещодавнього візиту до Лондона. В інтерв'ю BBC 23 листопада він закликав західних союзників "не встановлювати і не висловлювати червоних ліній" у своїй підтримці України. Відповідаючи на питання про можливість відправки французьких військ на місця подій, він заявив: "Ми не відкидаємо жодного варіанту".

Можливе застосування такої військової допомоги розглядають і у Великій Британії, з приводу чого проводяться консультації з французькою стороною. Зокрема, ця тема порушувалася під час нещодавнього візиту до Франції прем'єр-міністра Великої Британії Кейра Стармера, який взяв участь в урочистостях 11 листопада. "Між Великою Британією і Францією тривають дискусії про співпрацю в галузі оборони, зокрема, для створення твердого ядра союзників у Європі, зосередженого на Україні і ширшій європейській безпеці", – повідомило Le Monde британське військове джерело.

Експрем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон також неодноразово закликав до введення британських миротворчих військ для охорони кордону України в разі майбутнього припинення вогню з росією. В коментарі виданню Independent Джонсон заявив, що відповідальність за збереження будь-якої угоди має лежати на групі європейських миротворчих сил. "Я не думаю, що ми повинні посилати бойові війська, щоб протистояти росіянам. Але я думаю, що як частина рішення, як частина кінцевого результату, мають бути багатонаціональні європейські миротворчі сили, які контролюють кордон і допомагатимуть українцям", – зазначив він.

Щодо України, то наша позиція відносно можливості використання іноземних військ на своїй території є незмінною: прохання щодо подібної підтримки з боку партнерів ніколи не було пріоритетом української зовнішньої політики. Про це неодноразово заявляв президент України Володимир Зеленський, наполягаючи на тому, що насамперед Україні потрібна західна зброя для надання відсічі російській агресії.

Так, зокрема, у своєму інтерв’ю Sky News Володимир Зеленський вчергове наголосив на тому, що кількості зброї, яку ми отримуємо від партнерів, – недостатньо. "У нас є десять бригад, але наші партнери не надали для них зброю. Ще рік тому я казав, що нам потрібна зброя, але на сьогодні ні Європа, ні США не зробили цього. На сьогодні укомплектовані дві з половиною бригади", – розповів Зеленський.

А під час свого виступу на брифінгу за підсумками зустрічі з головою Європейської Ради Антоніу Коштою, президент України зазначив: "Ми ніколи не попросимо ввести війська на нашу територію. Я вже неодноразово відповідав, чи хочемо ми. Так, звичайно, ми будемо раді такій допомозі проти російського вторгнення. Бо він [путін] з Північною Кореєю і з Іраном є союзниками. А ми самі воюємо. Так, за допомогою партнерів, але ми самі.... І якщо я підніму це питання з ЄС, з НАТО: будь ласка, нам потрібні ваші війська... Якщо я підніму це питання, одразу половина наших союзників припинять свою підтримку. Ось чому я не можу ризикувати". Саме тому, за словами Президента, офіційний Київ ніколи не просив партнерів ввести свої війська на територію України, хоча ніколи не був проти цього.

Послідовність позиції України підтверджують у США. Так, за словами координатора Ради нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі, президент України Володимир Зеленський не просив і не просить, щоб американські війська воювали в Україні, він лише просить про інструменти та спроможності. "Він ніколи не просив, щоб іноземні війська воювали за його країну. Він та його війська самі хочуть це робити, але їм потрібні інструменти", – наголошує Кірбі.

Станом на сьогодні на міжнародній арені існують різні думки щодо можливості відправки іноземних військ в Україну. Багато країн підтримують Україну через постачання зброї та техніки, але пряма участь у бойових діях залишається чутливим питанням, яке може призвести до серйозних політичних наслідків.

Загалом ситуація залишається динамічною, і позиції країн можуть змінюватися залежно від розвитку подій на фронті та дипломатичних ініціатив. Наразі можна спостерігати появу розуміння в колективного Заходу того, що війна росії проти України загрожує всій системі колективної безпеки в Європі, тому збільшення військово-технічної підтримки, зокрема надання нових видів озброєнь, дозолить ЗСУ більш ефективно протидіяти російській навалі, захищаючи не лише свою державу, а й ліквідуючи небезпеку вторгнення у майбутньому.

Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру “Об’єднана Україна”

Головне