За час американської присутності в Афганістані, у цій країні не було збудовано жодного великого інфраструктурного проєкту чи підприємства для створення робочих місць.
Натомість була маса грантових структур та терабайти флешок з презентаціями "як треба жити". І у кожного американського "орієнталіста" у Вашингтоні була своя або споріднена громадська організація (ГО), через які пройшли сотні мільйонів доларів у вигляді "грантової корупції".
Крах політики США в Афганістані
За час американської присутності в Афганістані, там процвітала корупція місцевої влади, судове безправ'я. Ключову лікарню в Кандагарі було збудовано ще китайцями у 70-х роках, а кільцеву дорогу в країні не ремонтували, бо нею могли переміщатися таліби.
Процвітав також наркотрафік та вирощування опіумного маку - хай краще вирощують мак, ніж воюють – думали тоді в Кабулі. Талібан саме тому й переміг, що ніс якусь зрозумілу народу "середньовічну справедливість" із публічними стратами корупціонерів, спалюванням посівів маку та законами шаріату.
Я не є апологетом політики талібів, але просто функціонерам США в Афганістані потрібно було перед відряджанням до Кабулу проводити тести на знання книги Саїда "Орієнталізм", а не нести "тягар білої людини" в афганські кишлаки.
1,5 трлн дол. витрачено, а в країні не залишилося нічого новоствореного, матеріального та цінного, окрім пари готелів у Кабулі та кількох ресторанів та магазинів. Та й купи покинутої військової техніки.
У цьому й полягає крах політики США в Афганістані, Іраку, Сирії, Лівії.
Потрібно садити не ідеологію, а матеріальний розвиток на базі місцевого національного життєвого укладу. Натомість США у цих країнах насаджували "японську модель" з урахуванням тривалої окупації. Але тоді спрацювало завдяки адаптивності японців до нових форм розвитку, які були закладені не в 1945 році, а в епоху Мейдзі.
П'ять трильйонів доларів витратили США на всі ці війни, суму цілком достатню для системної реконструкції Глобального Півдня.
Інвестиції - шлях у майбутнє
І саме тому Китай в Афганістані діє інакше. Він не відряджає туди свої війська, натомість відправляє інвестиції.
Китайська компанія SAKO Afghan та Мінгірпром Афганістану підписали угоду на будівництво цементного заводу біля міста Пулі-Алам (провінція Логар).
Сума інвестицій - $145 млн.
Планова потужність підприємства – до 2500 тонн цементу на добу.
Це один із прикладів, є й інші. Саме тому Китай в Афганістані можливо й матиме успіх, на відміну від Британії, СРСР та США.
Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик