Азійський мегаблок: як будується Євразійська Монгольська імперія 2.0

Азійський мегаблок: як будується Євразійська Монгольська імперія 2.0

Видання Financial Times написало статтю про те, про те, що у Євразії створюють новий геополітичний кластер у складі росії, Центральної Азії та Китаю - Азійський мегаблок.
Щоправда, журналісти цього видання не включають до цього мегаблоку Китай, а я включаю ще Іран, КНДР, Пакистан, Афганістан, Монголію та Індокитай.

У принципі, з чим можна погодитися, так це з особливим статусом Китаю в цьому блоці, а також з тезою про повільну інтеграцію. Взагалі, це ідея Бєлоусова, колишнього міністра економіки рф, а зараз російського міністра оборони.
Він виділяв чотири напрямки розвитку рф:

  • Сировинний аутизм.
  • Інтеграція в глобальні ланцюжки доданої вартості.
  • Автаркія з украй низькими темпами розвитку.
  • Побудова свого Євразійського мегакластера для досягнення високих темпів розвитку завдяки розширенню ринку збуту і доступу до відносно дешевих трудових ресурсів у Центральній та Південній Азії.

По суті, це і є побудова нової Євразійської Монгольської імперії 2.0. з внутрішніми сухопутними торгівельними шляхами та максимум каботажними морськими маршрутами вздовж контрольованої берегової лінії.
До речі, Центральна Азія зараз намагається отримати максимальну вигоду із ситуації, що склалася, ставши торгівельним санкційним хабом із постачання західної продукції в росію.

Наприклад, візьмемо Киргизстан, який раніше стрясали "тюльпанові майдани".
Зростання ВВП минулого року - понад 8%. Зростання інвестицій - на 9%, продуктивності праці - на 6%. Середня зарплата збільшилася з 244 до 470 дол., нерухомість за рік здорожчала на 20%. Будуються логістичні комплекси, залізниці, створюється величезний вантажний авіахаб. На березі Іссик-Куля хочуть побудувати майже нове "розумне" місто на 500 тис. жителів, Південна Корея інвестує мільярд.

І не можна сказати, що всі яйця тримають в одному кошику.  Інвестиції не тільки з рф, а й із сусідніх Китаю і Казахстану, Південної Кореї, Британії та США (у видобуток золота) і навіть Туреччини. Президента прямо носять на руках, що в цій країні трапляється не часто. В уряді проводять наради про побудову "кластерної економіки".
І не просто говорять, а роблять, щоправда, зі східною специфікою, але куди ж без неї.

Отже, війна не всім нашкодила. Деяким країнам вона створила можливості для розвитку, яких у них довгий час не було. Важко сказати, чи зуміє рф і Китай побудувати Монгольську імперію 2.0, але якщо це станеться, це стане найбільшою екзистенційною поразкою Заходу в історії.
І ми як Галицько-Волинське князівство Данила Галицького 800 років тому і зараз на стику цих процесів і глобального протистояння: і начебто корону пообіцяв новий "Папа" на Заході, але військ хрестоносців все нема й нема, а армія Бурунди-богатура все ближче й ближче....

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик

Головне