Ех ти, прозора, чиста як сльоза, все життя мені скаламутила… Стаття буде поділена на три частини: здоров‘я, м‘язи та маса тіла. Поділ умовний, адже розвиток м‘язів і кількість жиру в організмі впливають на здоров‘я; здоров‘я впливає на можливість тренуватись тощо.
Алкоголь і здоров'я
Доведено, що зловживання алкоголем може викликати більше ніж 30 захворювань. Але вплив етанолу на здоров’я не завжди прямий: крім того, що алкоголь - отрута, він впливає ще й на поведінку. І, на жаль, вплив цей важко назвати позитивним. П‘яні люди як правило "чудять", адже контроль їхньої поведінки погіршується. Знаю, бо бачив… та що вже там, і сам "чудив".
Алкоголь - це скільки? Хороше питання. Вчені зробили висновок, що індивіди, які вживають до 40 грамів етанолу за період, коли сонце оббігає планету, мають не суттєво слабший імунітет від тих, що не вживають міцнішого від кефіру.
40 грамів етанолу - це сто грамів оковитої або літр пива. Але якщо літром пива твої нирки не налякати, а "сотка" горілки тільки знаменує початок шумного вечора, природний захист твого організму знижений. В медицині є таке поняття, як комплаєнс - дотримання пацієнтом рекомендацій лікаря. Та річ у тім, що пияки чхали на приписи медиків. Все, що цікавить потьмарений етанолом мозок - емоції тут і зараз. А вже потім - хоть в пекло, хоть на хмари.
А ще алкоголь викликає рак рота, горла, гортані, стравоходу, печінки, товстого кишківника і жіночих грудей, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, захворювання печінки та підшлункової залози, психоневрологічні захворювання та інші. І головне, чим більша доза, тим більші ризики.
Про алкоголь і м'язи
Коли кажуть, що одна весела п‘янка нівелює результат 3/5/10 невеселих тренувань, так і хочеться спитати, звідки взята ця інформація? З інтернету? А Інтернет звідки це взяв? Нема таких даних і бути не може, бо емпірично це визначити вкрай важко, точніше неможливо.
Що ж каже наука? В м‘язах, як і в будь-якій іншій тканині, чергуються два протилежні процеси: анаболізм (ріст) та катаболізм (руйнування). Вся суть силового тренування зводиться до стимуляції анаболізму м‘язів. Наша ціль - зробити так, щоб анаболізм переважав над катаболізмом, а якщо ми худнемо - щоб ці процеси були врівноважені. Всі ці підходи, повтори, крехтіння та пихтіння - все це для стимуляції анаболічних процесів.
Але до чого тут алкоголь? Річ у тім, що міцні напої пригнічують анаболізм м‘язів і чим більша доза, тим вираженіший ефект. Якщо ти прокинувся у неділю зранку і в тебе "все як у тумані", то анаболізм відновиться в тебе аж тоді, коли почнеться робочий тиждень. Чи вплине на ріст м’язів пляшечка пива (не літрового), спожитого після тренування? Навряд чи. А п‘янка - однозначно.
Алкоголь і маса тіла
А тепер про найцікавіше - чи можна пити і худнути? Вчені помітили, що люди, які випивають 200 і більше грамів етанолу в тиждень (півлітра горілки або півтора літра вина), мають більші животи, ніж ті, які не п’ють взагалі або п‘ють помірковано.
Причина може бути в тому, що ті люди, які більше п‘ють, ведуть загалом менш здоровий спосіб життя, що логічно. А от в рандомізованому контрольованому дослідженні виявлено, що споживання 270 грамів червоного вина на добу ніяк не впливає на масу тіла. Було проведене дослідження, в ході якого одні пили біле вино, інші - виноградний сік. В результаті ті, що підбухували cкинули більше. Причина вірогідно в тому, що на засвоєння алкоголю витрачається дуже багато калорій. Я не знайшов емпіричних досліджень про вплив п‘янства з мордобоєм і танцями на столі, тож давай думати-гадати.
Алкоголь може впливати на масу тіла через декілька механізмів:
- Механізм 1 - калорії. Грам етанолу - 7,1 ккал, відповідно в 100 грамах горілки чи віскі - 284 ккал, але враховуючи, що організм витрачає багато енергії на засвоєння етанолу, зі ста грамів оковитої ми отримуємо 224 ккал. Це ні разу не мало, а саме десята частина необхідних нам калорій на добу. Десята частина, з якою ми не отримуємо нічого корисного: ні вітамінів, ні мінералів, ні, клітковини, ні амінокислот, ні жирних кислот. Але це не про схуднення, а про здоров‘я. Якщо ти звеселяєшся пивом, мартіні, солодкими винами чи алкогольними коктейлями, калорії етилового спирту доповнюються енергією вуглеводів та жирів. Тому моя тобі порада, якщо вже п‘єш, то або сухе вино, або щось 40% (горілка, віскі, коньяк).
- Механізм 2 - апетит. Вчені визначали, як впливає прийом їжі, багатий різними калорійними нутрієнтами на апетит. Як гадаєш, що ситніше: білок, вуглевод, жир чи веселий етанол? Різниці нема! Але… Тримай когнітивний дисонанс: етанол інгібує гормон ситості лептин, тобто мав би посилювати апетит. Я думаю (я впевнений), що людство ще не до кінця розуміє нейрогуморальну регуляцію харчової поведінки, звідси й такі дисонанси. Залишимо питання впливу алкоголю на апетит відкритим.
- Механізм 3 - поведінка. В нашому середовищі харчову поведінку треба контролювати, інакше виросте живіт. Як я вже сказав, алкоголь погіршує інгібуючий контроль. Людина стає імпульсивною. Дієта відкладається до кращих часів, овочі замінюються ковбасою, фрукти - ще одним стаканом звеселяючого напою. П‘яний себе не контролює: що хочу, те і їм.
А тепер резюмуємо: як бачите, помірне споживання алкоголю не має негативного впливу на здоров‘я і фігуру. Але, алкоголь - психоактивна речовина, яка викликає залежність. Якщо не вживаєш, то й не починай. Якщо вживаєш - чітко фіксуй дозу. Вона не має рости! Чи пити в Новорічну ніч теж вирішуй сам.
Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог