Джозеф Байден офіційно заявив про намір вдруге балотуватися на президентських виборах 2024 року.
Не факт, що так і буде. На сьогодні всередині самих демократів його висунення на другий термін підтримує лише 51%. Хоча основний конкурент Байдена на виборах 2020 року Берні Сандерс заявив про підтримку Байдена.
За будь-яких обставин для України намір Байдена балотуватися - це добра новина.
Адже стан та результат війни росії проти України (оскільки повномасштабне вторгнення прийшлось на каденцію адміністрації Байдена) напряму впливатиме на перспективи переобрання Байдена.
Є історія з виводом американських військ з Афганістану, яка негативно відбилася на рейтингах демократів. Зараз триває війна росії, яка у разі програшу/не виграшу України викличе критику, як з боку крила ізоляціоністів (мовляв, навіщо було зброю та ресурси відправляти в такому об’ємі, якщо війна все одно триває), так і тієї частини політістеблішменту, яка прямо навпаки вважає, що зброї та допомоги має бути більше. Згідно з опитуванням, яке днями процитувало видання The Washington Post, 50% республіканців кажуть, що США робили занадто багато для підтримки України (у квітні минулого року ця цифра складала 18%).
Також є контекст демократії vs автократії, який матиме продовження - з огляду на різні нові альянси, що виникають по ходу війни.
Загалом, майбутні вибори, власне, як і усі попередні президентські кампанії, будуть енергійними. І якщо для кандидата-демократа тема війни буде основною, то для республіканців сьогодні велике питання - це сам кандидат. Оскільки зараз ми спостерігаємо, як різні потенційні кандидати або періодично змінюють свою позицію (як Рон ДеСантіс, наприклад), або стають активнішими у її висловленні (як Майк Пенс, зокрема).
Ці вибори, не лише питання лідерства. Це питання боротьби двох ліній, умовно кажучи, ізоляційної та глобальної. У семи традиційно "змішаних" штатах (червоно-синіх; тобто, де є змішана підтримка демократів та республіканців, і за які на усіх виборах йде боротьба) економічні питання, мабуть, якраз і сприйматимуться через призму ізоляційно-глобальних.
Олеся Яхно, політичний експерт