З 1 травня на АЗС бензини мають продаватися тільки з вмістом біопалива не менше 5%. Чи є через це ризики при експлуатації автівок та як новій вимоги вплинуть на ціни? Розбирався "Ми – Україна".
Які вимоги до бензину з часткою біоетанолу?
10 червня 2024 року Верховна Рада ухвалила закон 3769-IX про обов'язкову частку рідкого біопалива в автомобільних бензинах. 30 червня минулого року він набрав чинності та за його нормами з 1 травня 2025 року частка біопалива, у першу чергу біоетанолу, в бензинах має бути не менше 5% за абсолютної похибки ± 1%.
Така вимога не стосується бензинів:
- з октановим числом 98 і вище;
- для потреб Міноборони;
- для потреб Держагентства з управління резервами України для створення мінімальних запасів нафтопродуктів.
"Те, що запроваджується у нас з 1 травня, вже давно запроваджене в ЄС, - каже головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев, - Йдеться не про обов'язкове додавання саме біоетанолу. Йдеться про обов'язкову частку кисневмісних продуктів в бензині. Тобто необов'язково біоетанол, а може бути метилтретбутиловий ефір, етилтретбутиловий ефір, якісь інші сполуки, які містять кисень. Але головне, щоб було і було підтверджено відповідною документацією".
Проте очевидно, що додаватимуть у першу чергу етанол і етанол-бензинова суміш або спиртовий бензин стане обов'язковою в Україні вже найближчим часом. Згідно зі звітами, на Е5 (де Е – етанол, 5 – його частка у відсотках) в ЄС донедавна припадали більші обсяги продажів, ніж на Е10, тоді як бензини без етанолу не розглядаються у статистиці.
"З бензину, проданого в ЄС у 2023 році, 58,8% було продукту типу E5 (тобто з вмістом етанолу до 5% за об’ємом і в якому етанол отримано з біопалива або має біогенне походження). Загалом 40,3% становив E10 (тобто до 10% вмісту етанолу за об’ємом). Бензин без вмісту етанолу (раніше повідомлявся як E0) був включений в E5 з 2020 року через зменшення його частки. Лише 0,9% бензину було E+ (тобто > 10% об’ємного вмісту етанолу, повідомили Франція та Латвія)", - вказано у звіті Європейського тематичного центру із пом’якшення наслідків зміни клімату (ETC CM).
За даними асоціації європейських виробників відновлюваного етанолу ePURE, бензини з часткою етанолу 10% вже доступні (проте це не означає, що всюди обов'язкові), у 19 країнах Євросоюзу та Великій Британії.
Де в Європі доступний Е10
Причини переходу на спиртовий бензин у першу чергу екологічні. Етанол в складі пального зменшує викиди та він є відновлювальним джерелом енергії, адже виробляється із зернових, зокрема, кукурудзи.
Згідно із Директивою Європейського Парламенту та Ради 2009/28/ЄС від 23 квітня 2009 року, країни-члени ЄС мають заохочувати використання енергії з відновлюваних джерел, тож Україна, як кандидат, має цьому відповідати. Саме на директиву та покращення екології й посилалися автори законопроєкту, який згодом став законом 3769-IX. У пояснювальній записці також вказали, що серед очікуваних результатів переходу на спиртовий бензин – більше завантаження спиртових заводів в Україні (за оцінками НафтоРинку в Україні працюють 17 заводів з виробництва біоетанолу) та передумови в інвестицій у виробництво біокомпонентів.
Тож у вимог продавати в Україні спиртовий бензин є чотири основних обґрунтування: відповідність нормам ЄС, скорочення викидів, зменшення залежності від нафти, загрузка спиртзаводів. Останнє дає можливість реалізації надлишку зернових, які не йдуть на експорт.
Які ризики для автівок?
Баталії навколо спиртового бензину в Україні йдуть вже не менше 13 років, відтоді як у 2012 році був запропонований законопроєкт, яким частку етанолу 5% хотіли запровадити з 2013 року, а частку 7% – з 2014 року. Ще тоді експерти казали, що в разі порушення технологічного процесу додавання спирту у бензин, є ризик розшарування пального, що для авто аж ніяк не добре.
В Інституті досліджень авторинку вказують, що з 1 травня після заправки бензином за новими нормами автомобілю нічого не зашкодить, якщо він справний, виготовлений після 2000-2005 років та не має конструктивних особливостей, які роблять його несумісним із Е5. Інформація про допустимий рівень етанолу може бути на лючку бензобака, в експлуатаційних документах, в даних виробників. Кількість "якщо", звісно, насторожує.
"Чи впливає 5% на двигуни? Ні, якщо ніхто додатково нічого не буде лити в цей продукт, - вказує Рябцев, - Бо окрім того, що великі українські компанії закуповують за кордоном, у нас зараз всередині держави функціонують різноманітні підприємства, на яких бензин виробляється. Все одно ж десь 2,2 чи 2,3 млн тон нафти з газовим конденсатом у нас видобувається. Якщо видобувається, але жоден з великих НПЗ не працює, то це означає, що хтось виробляє на підприємствах малої продуктивності. Ось з ними виникає величезна проблема, бо систему контролювання якості та безпечності нафтопродуктів в Україні зруйновано – її просто не існує. Антимонопольний комітет не функціонує – він не проводить жодних розслідувань і досліджень на ринку нафтопродуктів, самоусунувся від нього. Державна екологічна інспекція не має жодних методик, грошей, спеціалістів, лабораторій, щоб щось контролювати. Держспоживслужба каже, що це не її питання. Тобто ніхто нічого не перевіряє. Небезпека існує лише в разі, якщо ми будемо купувати щось на усіляких таких сумнівних заправках, які невідомо чим торгують. І звісно зараз, а особливо влітку, вони будуть лити в цей бензин так званий біоетанол, якого насправді в Україні не виробляють. Бо те, що відповідає ДСТУ, не є цим продуктом: досить лише порівняти те, що називається біоетанолом в Україні з тим, що так називається в Європі. Це два різні продукти".
Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук зазначає, що біоетанол в Україні можна поділити на два види, дві категорії. Відштовхуючись від них, можна оцінити й ризики для авто.
"Перший вид – зневоднений спирт, який шкоди великої не робить для авто, які випускалися десь з 2005 року, а до 2005 року можуть бути проблеми. Тому що спирт – це розчинник. Якщо у вас старий автомобіль, випуску до 2005 року, то можливі неприємності – спирт може роз'їдати ущільнення і якщо, не дай боже, буде ще й розгерметизація бензопроводу під капотом, то можна й пожежу отримати. Відкладення, які накопилися за 5-10 років в автомобілі будуть розчинені та на паливній системі. Якраз буде робота для СТО, - пояснює Косянчук, -Користі теж немає, бо через додавання двигун втрачає потужність і витрачає пального десь на 15-18% більше, ніж без спирту. І це доведений факт".
За словами експерта у нас більшість спиртозаводів більшою мірою виробляють спирт другого виду, другої категорії – незневоднений.
"Це проблема, бо йде розшарування, адже він надзвичайно гігроскопічний. Тобто якщо ви залили у бак бензин з таким спиртом і одразу поїхали у Львів чи в Одесу, то великої шкоди не буде. Якщо ж ви залили бак, поставили авто в гараж і десь через два-три тижні поїхали, то у вас в баку вже буде не 95-ий бензин, а 92-ий і вода", - каже Косянчук.
Він зазначає, що за регламентом на кожній заправці резервуари мають проходити зачистку раз на три роки.
"Насправді ж у кращому випадку проходять раз на десять. Тобто там завжди є так звана підтоварна вода в мертвих залишках. Присутність води і спирту – це розшарування, - каже експерт, - Це більш притаманно другій категорії біоетанолу, незневодненому. Зневоднений створює менше проблем і шкоди для оператора і споживача, але його мало. На сьогодні я навіть не знаю, хто буде цей зневоднений спирт заливати в бак".
Тож ризики є, якщо оператор не виконає регламент, очистивши резервуари, на нафтобазі утворить етанол-бензинову суміш низької якості або використає низькоякісний спирт.
Автовласники мало чим можуть цьому зарадити. Поради, які перед 1 травня їм дають в Інституті досліджень авторинку:
- не заливати присадки самим, бо мережі вже закупили стабілізатори;
- не панікувати, якщо звична АЗС зачинена, бо там можуть чистити резервуари, а це тільки на краще;
- заправлятися на перевірених АЗС.
Що буде з цінами на пальне?
Леонід Косянчук каже, що нова норма створює додаткові проблеми операторам ринку.
"А ми ж розуміємо, що усі проблеми коштують грошей і можете не сумніватися, що додаткові витрати операторів ринку будуть в ціні пального, - зазначає експерт, - Як завжди за все заплатить кінцевий споживач. Щодо цін скажу лагідно: там, де вони могли знизитися, вони не знизяться за рахунок штрафних санкцій і додаткових витрат".
За оцінками директора Консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, Е5 дорожчий, для виробників в Європі, які працюють з Е10, це означає облаштування для нас окремих потужностей, а це $15-25 на тоні бензину або 50-80 копійок на літрі. Проте в травні він очікує мінус 3 грн на літрі через зниження вартості нафти, тому це не має бути помітно.
"Якщо йдеться про великі компанії, то обов'язкове запровадження ніяк не вплине, - резюмує Геннадій Рябцев, - Просто вивісять нові таблички про відповідність бензину євростандартам. Оскільки все одно ніхто нічого не контролює і нічим не займається, то не можна казати, що щось зміниться і в іншій частині ринку, яка торгує сурогатом. Сергій Куюн каже, що має бути якесь зростання ціни, хтось щось буде додавати. Як на мене, ніхто нічого додавати не буде, а будуть везти те, що везли раніше, просто з іншими документами. Тим більше, що зростання ціни буде з'їдене тим резервом, який зараз утворився зниженням ціни через здешевлення нафтопродуктів на кордоні".
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, чому в Україні стандарт напруги змінюють з 220 В до 230В та чи є при цьому ризики для споживачів.