26 квітня Україна відзначатиме День пам'яті Чорнобильської трагедії. Постраждалих від аварії на ЧАЕС в Україні понад 1,5 млн. Яке соцзабезпечення їм гарантує держава? Інформацію збирав "Ми – Україна".
Доплата за проживання: умови та розмір
Основний закон, який регулює соцзабезпечення чорнобильців – 796-XII, про їхній статус і соціальний захист. Доплата за проживання регулюється ст. 39, яку із закону виключали та повернули за рішенням Конституційного суду. Розмір за поновленими положеннями, призначали:
- у зоні безумовного (обов`язкового) відселення – три мінімальні зарплати;
- зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімалки;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю – одна мінімалка.
В Мінсоцполітики казали про аномальне зростання кількості людей, які реєструють проживання у цих зонах: з 10 тис. осіб станом на 1 січня 2022 року до 141 тис. станом на 1 грудня 2024 року.
За законом про бюджет-2025 (ст. 45) установили, що цього року на період дії воєнного стану:
- доплата на проживання до пенсії, визначеної за законом, передбачена непрацюючим пенсіонерам зі статусом постраждалих від Чорнобильської катастрофи, які були зареєстровані або працювали в цих зонах до 26.04.1986 або між 26.04.1986 та 01.01.1993 і не змінювали місце реєстрації;
- розмір доплати дорівнює прожитмінімуму для осіб, які втратили працездатність – 2361 грн.
Категорії чорнобильців: підстави та посвідчення
Категорія 1. Особи з інвалідністю з числа ліквідаторів аварії та потерпілих, хворі на променеву хворобу.
Категорія 2. Ліквідатори аварії, які працювали в зоні будь-яку кількість днів до 1 липня 1986 р., не менше п’яти днів з 1 липня по 31 грудня 1986 р., не менше 14 днів у 1987 р. Евакуйовані із зони відчуження у 1986 р., особи, які проживали у зоні безумовного відселення з моменту аварії до рішення про відселення.
Категорія 3. Ліквідатори, які працювали в зоні 1-5 днів з 1 липня по 31 грудня 1986 р., 1-14 днів у 1987 р., не менше 30 днів у 1988-1990 рр., на пунктах санобробки, дезактивації або їх будівництві не менше 14 днів у 1986 р. Потерпілі, які проживали у зоні безумовного відселення на час аварії або не менше двох років до 1993 р. Потерпілі, які проживали у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років. Потерпілі, які постійно проживають або працюють у зонах обов’язкового та гарантованого відселення, якщо до 1993 р. жили чи працювали у зоні обов’язкового відселення не менше двох років, у зоні гарантованого добровільного відселення – не менше трьох років.
Категорія 4. Особи, які постійно проживають, працюють або навчаються на території посиленого радіоекологічного контролю, якщо жили, працювали чи навчалися там до 1993 р. не менше чотирьох років. Особи, які працювали за радіаційним фактором за межами зони з моменту аварії до 1 липня 1986р. не менше 14 днів або не менше трьох місяців у 1986-1987 рр.
Категорія позначається у чорнобильському посвідченні (ліквідатора чи постраждалого) та має значення при призначенні компенсацій та пільг і при виході на пенсію. Оформлюють посвідчення безкоштовно та на підставі підтвердних документів у облрадах, міськрадах, райрадах, міських держадміністраціях, виконкомах місцевих рад, райдержадміністраціях, ЦНАПах.
Види пільг та компенсацій чорнобильцям
Пільги. Передбачені статтями 20, 22 та 23 закону про статус і соцзахист чорнобильців в обсягах, які залежать від категорії (1, 2 чи 3) та основні з них:
- оплата ЖКП, на тверде паливо, встановлення телефону та послуги зв'язку – 50% для категорій 1 і 2;
- пільговий проїзд. 100% у приміському та міському транспорті для категорії 1, для категорії 2 з числа ліквідаторів;
- безоплатні ліки за рецептом, безоплатне та позачергове зубопротезування, позачергове обслуговування у медзакладах, щорічне медобслуговування, диспансеризація, лікування у спеціалізованих стаціонарах – для категорій 1, 2 та категорії 3 з числа ліквідаторів;
- переважне право залишення на роботі при реорганізації чи ліквідації підприємства – категорії 1 і 2, допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої зарплати – категорії 1, 2 і 3;
- позачергове обов'язкове забезпечення дітей місцями у дитсадках – усім трьом категоріям;
- допомога по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом року – категорія 1, працюючі особи з інвалідністю;
- позачергове безоплатне забезпечення автомобілем осіб з інвалідністю І групи (незалежно від медичних показань) та ІІ групи (якщо немає протипоказань, а якщо є, то з право передачі керування члену сім'ї). ІІІ групи – в порядку черги. Стосується тільки категорії 1;
- безоплатний проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України – категорія 1, 50% вартості – категорія 2;
- обов'язкове відведення земельної ділянки для житлового будівництва, якщо є потреба у поліпшенні житлових умови та чорнобилець стоїть на квартирному обліку, а також ділянки для підсобного господарства, саду, городу, будівництва гаража і дачі – усім категоріям.
Компенсації. Одноразова компенсація постраждалим від Чорнобильської катастрофи надається за заявою, яку можна податі у ЦНАП, посадовій особі виконкому місцевої ради. Порядок надання – в урядовій постанові №760, розміри – у постанові №285:
- 379,3 грн – особам з інвалідністю І групи;
- 284,4 грн – особам з інвалідністю ІІ групи;
- 189,6 грн – особам з інвалідністю ІІІ групи;
- 1264 грн – дітям з інвалідністю;
- 7586 грн – сім’ям, що втратили годувальника;
- 3792 грн – батькам померлого.
Щорічна допомога на оздоровлення чорнобильцям:
- 120 грн – особам з інвалідністю І та ІІ групи;
- 100 грн – ліквідаторам і постраждалим від опромінення, віднесеним до 2 категорії;
- 75 грн – ліквідаторам 3 категорії, дітям, які втратили одного з батьків внаслідок катастрофи, евакуйованим із зони відчуження у 1986 р.
Чорнобильцям 1 категорії забезпечують 50%, а 2 категорії – 25% вартості продуктів за фізіологічними нормами. Щороку Мінсоцполітики затверджує розміри цієї компенсації, які варіюються не тільки в залежності від категорії, але й у залежності від області, плюс Київ. Затвердженого наказу про цьогорічні розміри поки немає, але судячи з його проєкту, вони мають бути такими самими, як і минулого року.
Пенсії чорнобильцям: стаж і вік для виходу
Державну пенсію за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника, за вислугою років призначають тільки одного виду на вибір, якщо є право на кілька. Пенсія повного розміру передбачена у тому випадку, якщо чорнобильці 1, 2, 3 та 4 категорій мають необхідний стаж: 20 років – для чоловіків, 15 років – для жінок.
Для оформлення треба подати заяву, паспорт, податковий номер, посвідчення чорнобильця, документи про стаж, про місце проживання чи реєстрації, довідку про зарплату до 1 липня 2000 р., фотокартку для пенсійного посвідчення. При оформленні пенсії за віком також потрібні документи про право на зменшення пенсійного віку:
- ліквідаторам: довідка про період участі в ліквідації (видає підприємство, форма 122) або довідка військової частини, в складі якої діяв ліквідатор;
- потерпілим від Чорнобильської катастрофи: документи про період проживанні в зоні від органу місцевого самоврядування чи довідка про евакуацію від Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Чернігівської ОДА.
Ліквідатори можуть зменшити пенсійний вік:
- на 10 років, якщо працювали у зоні відчуження від аварії до 1 липня 1986 р. будь-яку кількість днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. – не менш, ніж п’ять днів;
- на 8 років, якщо працювали не менше 14 дній у зоні відчуження у 1987 р.;
- на 5 років, якщо працювали з 1 липня по 31 грудня 1986 р. 1-5 днів, у 1987 р. – 10-14 днів, у 1988 р. – не менше 30 днів. Якщо працювали на пунктах санобробки та дезактивації або на їхньому будівництві – не менше 14 днів.
Потерпілі від аварії можуть зменшити пенсійний вік:
- на 10 років – евакуйовані у 1986 р. з десятикілометрової зони;
- на 8 років – евакуйовані у 1986 р. з решти зони відчуження;
- максимум на 9 років (на 4 роки плюс рік за кожен рік проживання чи роботи) – ті, які постійно проживали чи проживають, працювали чи працюють у зоні безумовного відселення. За умови, що до 1 січня 1993 р. вони жили чи працювали в зоні не менше двох років;
- максимум на 6 років (3 роки плюс рік за два роки роботи чи проживання) – ті, які постійно проживали чи проживають, працювали чи працюють у зоні гарантованого добровільного відселення. За умови, що до початку 1993 р. жили чи працювали там не менше трьох років;
- максимум на 5 років (2 роки плюс рік за кожні 3 роки проживання чи роботи) – ті, які проживали чи проживають, працювали чи працюють у зоні посиленого радіологічного контролю. За умови, що до початку 1993 р. жили чи працювали там не менше чотирьох років;
- на 2 роки – ті, які працювали за межами зони відчуження з пов’язаними із аварією особливо шкідливими умовами (радіація) з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 днів, у 1986-1987 рр. не менше трьох місяців.
Але понад це зниження може бути й додаткове для осіб, які працювали на особливо шкідливих та особливо важких роботах (список №1 за постановою №461) або на шкідливих чи важких роботах (список №2):
- Список №1. Стаж чоловіків на таких роботах має бути 10 років і більше, жінок – 7,5 років і більше. В такому разі ліквідаторам вік зменшують ще на три роки, потерпілим – на 2 роки;
- Список №2. Стаж чоловіків на таких роботах має бути 12,5 років і більше, жінок – 10 років і більше. В такому разі ліквідаторам і потерпілим вік зменшують на рік.
Час роботи, служби під час ліквідації зараховують до стажу із такими особливостями:
- час роботи до початку 1988 р. – у потрійному розмірі;
- час роботи з початку 1988 р. і до початку 1993 р. – у полуторному.
Разом з усіма зменшеннями мінімальний страховий стаж чорнобильців для призначення пенсії не може бути меншим за 15 років.
Розміри пенсій чорнобильців: доплата та мінімальні розміри
Додаткова пенсія чорнобильцям за шкоду, заподіяну здоров'ю. ЇЇ розміри, які понад десять років тому визначалися у відсотках до прожиткового мінімуму, наразі встановлені у чітких сумах:
- Категорія 1. Ліквідаторам: 474,5 грн (І група інвалідності), 379,6 грн (ІІ група), 284,7 грн (ІІІ група). Постраждалі: 341,64 грн (І група інвалідності), 227,76 грн (ІІ група), 170,82 грн (ІІІ група);
- Категорія 2 – 170,82 грн. Така сама виплата передбачена дітям з інвалідністю та хворим на променеву хворобу;
- Категорія 3 – 113,88 грн. Та сама виплата передбачена кожному непрацездатному члену сім’ї, що втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- Категорія 4 – 56,94 грн.
Мінімальні розміри пенсії для осіб з інвалідністю. Є загальні вимоги до пенсії по інвалідності через каліцтво або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи та за законом це такі мінімальні розміри:
- 6000 грн – для І групи;
- 4800 грн – для ІІ групи;
- 3700 грн – для ІІІ групи та для дітей з інвалідністю.
Ці виплати індексують у березні на загальних підставах.
Мінімальна пенсія у зв’язку з втратою годувальника:
- 50% пенсії по інвалідності померлого на одного непрацездатного члена сім’ї;
- 100% пенсії по інвалідності померлого на двох і більше непрацездатних членів сім’ї.
Постраждалим ліквідаторам з інвалідністю, якщо доведено зв'язок інвалідності з аварією на ЧАЕС, мінімальний розмір пенсії законом 1584-IX прив’язали до середньої зарплати для обчислення пенсій після сплати страхових внесків за попередній рік, яку розраховує Пенсійний фонд:
- І група– 17486 грн (100% середньої зарплати за 2024 рік);
- ІІ група– 13989,28 грн (80% середньої зарплати за 2024 рік);
- ІІІ група – 10491,96 грн (60% середньої зарплати за 2024 рік).
До зазначених мінімальних рівнів пенсійну виплату мають дотягувати щомісячною адресною допомогою. У пенсійній виплаті, перед тим, як додати адресну допомогу, враховують пенсію за особливі заслуги (вона нараховується у вигляді доплати) та усі інші підвищення, надбавки, доплати, а також додаткові пенсії.
Раніше "Ми – Україна" розповідав, як змінили умови виплати пенсії ВПО та українцям, які тимчасово знаходяться за кордоном.