Як військова служба впливає на розмір пенсії? Умови та особливості призначення військовослужбовцям, у тому числі мобілізованим, вивчав "Ми – Україна".
Військова служба та вихід на пенсію: вік, вислуга, стаж, особливості
Військовослужбовці, крім строковиків, за законом про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, отримують пенсію за вислугу років за таких умов:
- незалежно від віку, якщо календарна вислуга становить не менше 25 років;
- у 45 років, якщо страховий стаж не менше 25 років, з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців, тобто половина строку – військова служба.
Розміри пенсій за вислугу встановлюють у відсотках до грошового забезпечення за останньою займаною посадою. Що саме включається у ГЗ – нижче, у розділі про "бойові".
Розміри пенсії за вислугу років:
- вислуга 20 років і більше: 50% ГЗ за 20 років та 3% сум ГЗ за кожен рік, понад 20 років;
- стаж понад 25 років, з якого 12 календарних років та 6 місяців військової служби: 50% ГЗ за 25 років страхового стажу та 1% сум ГЗ за кожен повний рік стажу понад 25 років.
Щодо максимальної суми пенсії за вислугу діють такі обмеження:
- розмір не може бути більше 70% відповідних сум грошового забезпечення. Виключення – чорнобильці-ліквідатори: категорія 1 може отримувати пенсію 100% ГЗ, категорія2 – 95%;
- максимальний розмір пенсій обмежений десятьма розмірами прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Цьогоріч це 23610 грн.
Мінімальна пенсія також встановлена й та, яку призначили за законом про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, не може бути нижчою 3854 грн (норми постанови 713).
Є вислуга років, яка дає право на пенсію, і тут діє календарне обчислення без виключень. Але також є вислуга років для визначення розміру пенсії – пільгова, та чим її більше, тим більшою має бути пенсійна виплата.
Військовим, крім строковиків, за постановою 393 один місяць служби мають зараховувати, як три за періоди участі у заходах, необхідних для оборони України, захисту населення, інтересів держави у зв'язку із російською агресією у відповідних районах. Якщо більш простими словами, то пільгова вислуга для визначення розміру пенсії враховується за участь у бойових діях.
Цивільні, які стають військовослужбовцями після призову по мобілізації, потрібної вислуги років можуть і не мати. Проте є особливості зарахування стажу і для призначення їм пенсії за віком.
За законом про соціальний і правовий захист військовослужбовців (ст. 8):
- час перебування на службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, стажу державної служби;
- час проходження служби в особливий період зараховують у стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Але якщо до призову людина працювала за професією чи обіймала посаду, яка вже давала право на пенсію на пільгових умовах, тобто за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими, шкідливими і важкими умовами праці (списки №1 та №2);
- за законом про пенсійне забезпечення (ст. 57), військова служба у складі діючої армії зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, як і пільгова вислуга військовослужбовцям: один місяць, як три. Проте період участі у бойових діях треба буде підтверджувати довідкою військової частини, бо автоматично його швидше за все не зарахують.
Чи впливають на розмір пенсії "бойові"?
Додаткові винагороди під час дії воєнного стану передбачені урядовою постановою 168:
- 2 350 грн – курсантам, які до зарахування не перебували на службі;
- 20 100 грн – військовим у розпорядженні після поранення;
- 15 000-30 000 грн – інструкторам-викладачам в залежності від періоду підготовки та кваліфікації;
- 30 000 грн – за місяць виконання бойових завдань;
- 50 000 грн – за місяць управління військами;
- 70 000 грн – за місяць виконання бойових (спеціальних) завдань;
- 100 000 грн – за місяць участі у бойових діях та за час лікування після поранення.
Бойові виплати є тимчасовими, на період воєнного стану. Розміри встановлені за місяць, але їх розраховують пропорційно дням участі у завданнях.
В статті 43 закону про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, вказано, яке саме грошове забезпечення військових, окрім строковиків, враховують для визначення розміру пенсії.
Це грошове забезпечення, включаючи такі складові, з яких сплачено єдиний соціальний внесок:
- оклад за посадою;
- оклад, доплата за військове, спеціальне звання;
- процентна надбавка, доплата за вислугу років;
- премії у розмірах, встановлених законодавством;
- надбавки, доплати, підвищення – щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
За логікою бойові мали б враховувати у майбутню пенсію, але мабуть найбільша проблема в тому, що прямо додаткова винагорода у законі не вказана, а сама вона не визначена, як щомісячна.
"На жаль, ці додаткові винагороди не впливають на розмір пенсії. Я поясню, чому. Тому що ця виплата не є постійною, вона не є щомісячною, а залежить від того, які саме бойові завдання виконує військовослужбовець", - пояснила адвокатка ГО "Юридична сотня" Ірина Дмитренко.
Підтверджує намір держави не включати бойові виплати за постановою 168, до прикладу, й постанова Верховного Суду від 27 березня 2025 року. Справа, яку там розглядали, щоправда, стосувалася виплати одноразової грошової допомоги при звільнення співробітниці поліції, а не пенсії військовому. Проте винагороду за постановою 168 позивачка вимагала врахувати, тож позиція суду має значення. У ВСУ вказали, що:
"За своєю правовою природою, додаткова винагорода, установлена пунктом 1 Постанови № 168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення…
Верховний Суд уважає помилковим висновок судів попередніх інстанцій про те, що передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та має постійний характер".
Нижче – приклад розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії військовослужбовцю та, за визначенням Міноборони, винагороди та одноразові виплати до нього не враховуються.
Учасники бойових дій: пенсійний вік та розмір виплат
Для пенсії за вислугу років військовим пенсійний вік гнучкий. Вікові ж вимоги для призначення пенсії за віком, на яку швидше за все будуть розраховувати мобілізовані, є стандартними: 60 років, 63 роки, 65 років, в залежності від страхового стажу.
Проте раніше можуть вийти на пенсію учасники бойових дій (ст. 115 закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування):
- жінки УБД у 50 років за наявності страхового стажу не менше 20 років;
- чоловіки УБД у 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Тобто у такому віці може вийти на пенсію той, хто мобілізувався, не претендує на пенсію за вислугу років як військовий, має статус учасника бойових дій.
Для пенсіонерів із таким статусом встановлюють мінімальний розмір пенсійної виплати. Раніше – з прив'язкою до розміру прожиткового мінімуму, проте зараз – у чіткій сумі. У 2025 році його встановили на рівні 5528 грн (постанова 656). До цього порогу виплату мають дотягувати доплатою, але перш ніж її надати, у пенсії врахують усі додаткові виплати, надбавки та підвищення, оркім пенсії за особливі заслуги.
Особи з інвалідністю внаслідок війни: умови та розміри пенсії
Чіткого пенсійного віку для людини, яка отримала інвалідність внаслідок війни, немає. Кого саме відносять до цієї категорії, вказано у законі про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (ст. 7). До неї, зокрема, відносяться військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби.
Статус оформлюють за заявою до структурного підрозділу з питань ветеранської політики за зареєстрованим чи задекларованим місцем проживання. До заяви треба подавати витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування або довідку МСЕК. В документі має бути група та причина інвалідності. Потрібна також довідка від військової частини про участь у заходах для забезпечення оборони (форма довідки – у додатку 6 до постанови 413).
Розмір пенсії військовослужбовцям з інвалідністю встановлюють у відсотках до грошового забезпечення та він залежить від обставин:
- інвалідність внаслідок виконання службових обов'язків: І група – 100% грошового забезпечення, ІІ група – 80% ГЗ, ІІІ група – 60% ГЗ;
- інвалідність під час проходження військової служби: І група – 70% грошового забезпечення, ІІ група – 60% ГЗ, ІІІ група – 40% ГЗ.
Як і у випадку з пенсіями УБД, пенсії по інвалідності внаслідок війни мають бути в розмірі, який не нижче мінімального та у 2025 році вони такі:
- особи з інвалідністю внаслідок війни I групи – 16847 грн;
- особи з інвалідністю внаслідок війни II групи – 13822 грн;
- особи з інвалідністю внаслідок війни IІI групи – 9478 грн.
Надбавки та підвищення до пенсії
До основного розміру пенсії військовослужбовця за вислугу років чи за віком колишньому мобілізованому, чи по інвалідності внаслідок війни мають нараховувати доплати та підвищення, розміри яких встановлені у відсотках до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Зараз його розмір – 2361 грн.
Підвищення:
- учасникам бойових дій – 25% прожитмінімуму або 590 грн;
- особам з інвалідністю внаслідок війни: 708 грн (30% прожитмінімуму) – ІІІ група, 944 грн (40% прожитмінімуму) – ІІ група, 1181 грн (50% прожитмінімуму) – І група.
Надбавки:
- Героям України – 40% прожитмінімуму або 944 грн;
- нагородженим чотирма орденами і більше – 38% прожитмінімуму або 897 грн;
- нагородженим менше, ніж чотирма орденами – 35% прожитмінімуму або 826 грн;
- непрацюючим пенсіонерам на неповнолітніх дітей – 50% прожитмінімуму на кожну дитину або 1181 грн.
Також, незалежно від того, призначена пенсія чи ні, щомісяця має бути виплата за певні нагороди.
Військовий пенсіонер йде служити: що з виплатою?
В разі вислуги не менше 25 років військові могли піти на пенсію в будь-якому віці, також є й віковий поріг 45 років для виходу на пенсію для них. Проте призвати під час мобілізації можуть у віці до 60 років та у законодавстві немає норми про те, що при цьому не повинні чіпати пенсіонерів. Тож мобілізувати пенсіонера можуть.
"Частиною третьою статті 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється", - пояснили в Пенсійному фонді.
Тобто в тому випадку, якщо військового пенсіонера мобілізували або він укладає контракт, йому мають продовжити виплату пенсії. Після звільнення вона має бути з урахуванням додаткової вислуги років.
Проте виплату продовжують саме в цьому випадку. Якщо ж це не мобілізація та не контракт, а повторне прийняття на службу, на її час пенсія не виплачується. Такі умови ч. 2 статті 2 закону про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про нові умови зарахування стажу роботи за кордоном та в колишньому СРСР.