Цифрова ВЛК, відстрочки в Резерв+ та облік за кордоном: що змінюється для військовозобов'язаних

Цифрова ВЛК, відстрочки в Резерв+ та облік за кордоном: що змінюється для військовозобов'язаних

Що треба знати про останні зміни в умовах ВЛК, бронювання, постановки на облік за кордоном та продовженні відстрочок. Нові умови вивчав "Ми – Україна".

Цифрова ВЛК

Медогляди призовників, військовозобов'язаних, резервістів, військових проходять за положенням про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (наказ №402). Цього року до нього двічі вносили зміни.

В МОУ вказували, що постанови ВЛК мають формуватися виключно в електронній формі. Спочатку ця вимога мала запрацювати з 1 березня (наказ №4), але з цієї дати онлайн їх оформлювали окремі комісії, а вимогу до усіх в лютому строк перенесли на 1 квітня (наказ №153).

В остаточних умовах вказали, що постанови ВЛК виключно в електронній формі з 1 квітня формуються в Медичній інформаційній системі ЗСУ "за винятком періодів відсутності технічної можливості".

Цифрова ВЛК – реформа, яку анонсували у 2024 році та яка реалізується поетапно. Електронне направлення на ВЛК у Резерв+ запустили наприкінці січня, у березні його допрацювали і додали точну дату і місце проходження медогляду.

Проте висновки формувалися все ще у паперовому вигляді. І якщо за направленням не було потреби йти у ТЦК, постанову ВЛК треба було туди відправляти, щоб оператор вносив інформацію у реєстр "Оберіг" та відображалася у Резерв+.

Тепер рішення комісії йтимуть у Медичну інформаційну систему ЗСУ, звідти автоматично – у реєстр "Оберіг", тож швидше відобразиться у Резерв+, та їх побачать у ТЦК.

Як пояснила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, паперову версію висновку ВЛК можна буде запросити після того, як винесуть постанову. Щоправда не вказано де саме, бо зараз здебільшого їх видають у ТЦК, куди комісії й спрямовують висновки.

Опцію з паперовим документом треба зберегти зокрема для того, щоб оскаржити рішення. Згідно із роз'ясненнями Міноборони, оскаржуючи постанову у вищій ВЛК, треба написати заяву та додати до неї усі відповідні медичні документи та копію попереднього рішення. Подавати треба особисто у вищу ВЛК або поштою цінним листом з повідомленням про вручення. Тож папери потрібні.

Також ще відкритими є питання з електронним направленням на ВЛК призовників. Зараз на ВЛК через Резерв+ направлення для них передбачене в разі вступу на службу за контрактом. Як пояснила Черногоренко, над тим, щоб в Резерв+ електронне направлення могли отримати юнаки до 25 років працюють, а про строки запуску сповістять пізніше.

Інша складова цифровізації ВЛК – можливість пройти огляд в медзакладі на вибір. Зараз направлення видають у заклади, які прикріплені до ТЦК. Попри те, що з'явилися електронні, черги шалені, часу витрачається багато, тоді як за правилами на проходження медогляду дається 4 дні (14 днів, якщо потрібні додаткові обстеження) після оформлення направлення, у тому числі електронного. Проходження медогляду у закладі за вибором людини – наступний крок в реформі. Проте коли цю можливість запустять, ще невідомо.

"Плануємо у другій половині року надати таку можливість", - вказала Черногоренко.

Відстрочки у Резерв+

Наразі у Резерв+ можна автоматично продовжити відстрочку таким категоріям:

  • студентам, аспірантам, докторантам (військовозобов'язаним від мобілізації, а не призовникам від базової військової служби);
  • батькам трьох і більше дітей в одному шлюбі, але не тим, у яких діти в різних шлюбах чи дитина народилася за кордоном і оформлена тільки там;
  • особам з інвалідністю. Донедавна за наявності пенсійного посвідчення, але наприкінці березня додали можливість оформлення без посвідчення, бо налагодили взаємодію з Єдиною інформаційною системою соціальної сфери.

З автоматичними відстрочками питання складне. Загалом вони надаються на строк дії законних підстав, але не довше, ніж діє президентський указ про мобілізацію. Кожні 90 днів строк дії мобілізації оновлюється, наступний термін – 9 травня.

За пунктом 60 постанови №560 про порядок проведення мобілізації, військовозобов'язаним за наявності законних підстав відстрочка має продовжуватися автоматично. Проте зі умовами пункту 59 цієї ж постанови – за запитом військовозобов'язаного у Резерв+ автоматично "за наявності технічної можливості". Така можливість є не для всіх підстав, бо не все поки можуть автоматизувати через складнощі в обміні потрібною інформацією.

"Наведу приклади відстрочок, за якими наявних реєстрів і цифрових інструментів недостатньо, щоб побудувати логіку процесу. Це відстрочка для одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ груп за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати. Також це відстрочка для особи, яка має дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, кистей рук тощо", - сказала Черногоренко.

Тож з-поміж півтора десятка відстрочок, досі доступними є лише три й то не повністю, як з багатодітними батьками. До 8 травня в МОУ обіцяють у Резерв+ запустити ще дві, для тих, у кого:

  • тимчасова непридатність з переоглядом через 6-12 місяців;
  • дитина до 18 років, а дружина або чоловік вже на військовій службі.

Строків щодо решти відстрочок, на які кожні 90 днів треба подавати документи знову, немає, але в МОУ запевняють, що працюють та хочуть додати у Резерв+ усі.

Зміни у бронюванні

З 1 квітня втратили чинність бронювання, надані критичним підприємствам, які отримували статус за старими регіональними та галузевими критеріями. Також з початку місяця строк обробки заяв на бронювання та переведення заброньованих на спецоблік відбувається не в скорочені строки, а у стандартні – 72 години.

Проте з того часу, як з 1 грудня 2024 р. постанову №76 (порядок бронювання та встановлення критичності)  оновили докорінно, відбулися й інші зміни в ній. Зокрема 28 березня уряд додав такі нововведення.

Розширили список військовозобов'язаних, які усі підлягають бронюванню. До змін було 18 категорій таких військовозобов'язаних, а тепер додали також працівників Агенції оборонних закупівель та Державного оператора тилу. Їх визначають критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ.

Вимоги до середньої зарплати. Щоб забронювати працівників, на підприємстві середня зарплата за останній місяць має бути не нижче 20 000 грн. Проте такі вимоги не висувають до державних та комунальних підприємств (якщо частка акцій понад 50% або 100%), резидентів Дія. Сіті, релігійних організацій, аварійних бригад операторів газорозподільних систем.

Тепер вимога до такого рівня середньої зарплати не має стосуватися й виробників тепла та електрики, потужності яких були зруйновані, та нафтопереробних підприємств, у яких 25% акцій або часток у статутному капіталі належать державі. Також для них є не обов'язковим такий критерій критичності, які відсутність боргів зі сплати податків

Квоти та списки на бронювання. Виробники та постачальники тепла, водоканали та підприємства з управління побутовими відходами зможуть бронювати 75% від кількості військовозобов'язаних.

У загальній кількості військовозобов'язаних для розрахунку квоти для бронювання, вже не включають військовозобов'язаних жінок, держслужбовців категорії А і держслужбовців категорії Б, які виконують обов'язки за посадою категорії А, штатних працівників патронатних служб, керівників держадміністрацій та військових адміністрацій, голів населених пунктів та обласних і районних рад, кінцевих бенефіціарних власників критично важливих підприємств.

Тепер не включатимуть працівників, які заброньовані за іншими підприємствами. Тут розрахунок простий: чим більше категорій військовозобов'язаних не враховують у загальній кількості, тим меншою є така загальна кількість та тим менше працівників можна забронювати.

Контракт 18-24: нові бригади та підстави отримати 1 млн грн

Контракт 18-24, до якого можуть приєднатися юнаки та отримати за рік служби 1 млн грн, почав працювати 13 лютого. "Ми – Україна" розповідав про умови для того, щоб отримати усю обіцяну суму і вони геть не легкі, бо передбачають службу на обмеженій кількості посад, шість місяців участі у бойових діях та включення в обмежену кількість військових формувань. Проте умови дещо відкригували.

Бригади. Від початку дії Контракту 18-24, заступити на службу можна було до шести бригад:

  • 72 Окрема Механізована Бригада ЗСУ імені Чорних Запорожців;
  • 95 Окрема Десантно-штурмова Бригада ЗСУ;
  • 38 Окрема Бригада Морської Піхоти ВМС ЗСУ;
  • 28 Окрема Механізована Бригада ЗСУ імені Лицарів Зимового Походу;
  • 10 Окрема Гірсько-штурмова Бригада "Едельвейс" ЗСУ;
  • 92 Окрема Штурмова Бригада ЗСУ імені кошового отамана Івана Сірка.

Їхній перелік розширили рішенням начальника Генштабу та додали ще десять бригад:

  • 3 окрема штурмова бригада
  • 24 окрема механізована бригада
  • 93 окрема механізована бригада
  • 30 окрема механізована бригада
  • 128 окрема гірсько-штурмова бригада
  • 36 окрема бригада морської піхоти
  • 39 окрема бригада берегової оборони 30 корпусу морської піхоти
  • 25 окрема повітряно-десантна бригада
  • 80 окрема десантно-штурмова бригада
  • 59 окрема штурмова бригада.

Служба. Запускаючи контракт, юнаків заохочували приєднуватися саме до ЗСУ. Проте 1 квітня уряд розширив проєкт і контракти заключатимуть Нацгвардія та Держприкордонслужба.

Посади. Від початку в порядку прописали чіткий перелік посад, на які можна піти служити за Контрактом 18-24. Це стрілець, старший стрілець, стрілець-снайпер, стрілець-санітар, помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник, розвідник, старший розвідник.

Але тепер перелік посад, на які можуть приймати за цим контрактом, затверджують Генштаб ЗСУ, Головне управління Нацгвардії або Адміністрація держприкордонслужби.

Бойові дії. Мінімум шість місяців безпосередньої участі у бойових діях протягом року служби – умова контракту для виплати винагороди, затверджена у лютому. Її дещо відкоригували.

"Включено до підстав виплати одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах, участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій на тимчасово окупованих РФ територіях України, території між позиціями сил оборони та позиціями військ держав-агресора, на території держави агресора", - пояснив представник уряду в Верховній Раді Тарас Мельничук.

Паспорти за кордоном

Рік тому, 11 квітня 2024 р., Верховна рада ухвалила мобілізаційний закон 3633-IX, яким, зокрема, змінили норми ст. 20 закону про правовий режим воєнного стану. Згідно з ними ДП "Документ" за кордоном може оформлювати паспорти, внутрішні та закордонні, чоловікам у віці від 18 до 60 років тільки за наявності в них військово-облікових документів. Також за нормами мобілізаційного закону чоловіки за кордоном мають стояти на військовому обліку.

25 квітня 2024 р. набрала чинності постанова №443, за якою висилати паспорт в іншу країну можна тільки певним категоріям чоловіків, а решті треба оформлювати його на території України.

Усі зміни утворили одразу кілька проблем. Чоловікам, які подали на паспорти до того, як посилилися вимоги щодо їхнього відправлення за кордон, їх не видавали. Юнаки, які виїхали за кордон ще до того, як стали на військовий облік, не можуть оформити ВОД. Не всі чоловіки взагалі мають військово-обліковий документ, але від цього громадянами України не перестають бути і мають право на паспорт.

Після загострення проблем, пішла низка рішень на її розв'язання . У серпні 2024 р. ухвалили постанову №932 про експериментальний проєкт з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Ним передбачили, що хлопців до 25 років ставитимуть на облік автоматично. Але проєкт діє рік, завершиться тільки у серпні, а дані про юнаків поки тільки акумулюють. Чоловіки старше 25 років з-під автоматичної постановки на облік випали взагалі.

Щоб розблокувати видачу паспортів чоловікам, які подали на них документи до 24 квітня 2024 року у лютому цього року в постанову №932 внесли зміни. Виписали, що Державна міграційна служба одноразово має сформувати і передати Міноборони перелік таких відомостей про них:

  • відцифрований образ обличчя;
  • ПІБ, дату і місце народження, стать, місце проживання та перебування;
  • реквізити паспорта і відомості про громадянство;
  • унікальний номер з демреєстру (за наявності) та РНОКПП;
  • відомості про документи для ПМЖ за кордоном чи про повернення в Україну.
  • Їх мають ставити на облік без направлення на ВЛК та без медогляду.

Неврегульованим лишалося питання з чоловіками, які подали документи на паспорти після 24 квітня 2024 року, хоча в реальності й юнаки призовного віку поки "зависли" без обліку.

1 квітня 2025 року уряд знову змінив постанову №932. Станом на день 2 квітня його тексту у відкритому доступі ще не було, проте зміни описали в МВС.

Судячи з пояснень, питання з військовим обліком не зникає з порядку денного, чоловіки у віці від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, повинні на ньому стояти. Для цього даватимуть можливість працівникам закордонних підрозділів ДП "Документ":

  • перевіряти в реєстрі "Оберіг" статус чоловіка, оформлюючи документи. Тобто при поданні документів на паспорт не потрібен буде ВОД;
  • вносити в реєстр дані про чоловіка, якщо вони відсутні. Тобто йдуть шляхом автоматичної постановки на облік без медичного огляду.

"Паспорт можна буде отримати після автоматичного формування військово-облікового документа", - вказали у ДП "Документ".

Далі – уточнення Державної міграційної служби щодо оформлення паспортів після змін:

щодо наявності ВОД при поданні документів:

"Чоловіки 18-60 років можуть подати документи без фізичного пред'явлення військово-облікових документів. Готовий паспорт отримати там, де подавали документи, після його виготовлення та внесення даних до Реєстру".

якщо чоловік не стоїть на обліку:

"Якщо чоловік не ставав на облік, то паспорт буде оформлено і видано після проставлення на військовий облік. Проставлення на облік відбудеться автоматично".

чи можна буде хлопцю після досягнення 18 років вперше оформити внутрішній та закордонний паспорти за кордоном в ДП "Документ":

"Так, можна. Станом на зараз потрібно оформлювати спочатку ID-картку, а потім вже закордонний паспорт. Проставлення на військовий облік відбудеться автоматично".

якщо в реєстрі "Оберіг" та Резерв+ є позначка про порушення чоловіком правил військового обліку:

"В такому випадку зможемо оформити паспорт лише після усунення порушення".

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, на яких умовах штраф ТЦК можна буде сплатити зі знижкою.

Головне