Уряд постановою 422 змінив умови надання субсидії на оренду житла ВПО. Як це вплине на розмір виплати та допомогу на проживання? Розбирався "Ми – Україна".
Допомога на проживання або субсидія: треба обирати
Допомога на проживання ВПО – це щомісячна виплата 3000 грн на дітей та осіб з інвалідністю, 2000 грн на інших членів сім'ї, якщо вони є внутрішньо переміщеними особами. Допомога на проживання призначається на шість місяців. Є підстави, з яких допомогу можуть не призначити або припинити і підстави, з яких її можуть автоматично не продовжити.
Припиняють допомогу на проживання, якщо 30 днів підряд або 60 днів сукупно перебувати за кордоном. Або 60 чи 90 днів, якщо для виїзду є обґрунтовані причини – відрядження, лікування, реабілітація, участь у змаганнях, стажуванні, навчанні.
Не призначають та не продовжують виплату, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання:
- придбано транспортний засіб, випущений менше 5 років тому (крім дешевих мотоциклів, самостійно зібраних ТЗ, ТЗ від благодійників чи через органи соцзихасту на пільгових умовах);
- на суму понад 100 тис. грн придбано землю чи житло (крім житла у зоні бойових дій чи на ТОТ, якщо купівля була до включення територій у цей список), цінні папери, фінансові інструменти, віртуальні активи, будматеріали (крім тих, у кого знищено чи пошкоджено житло), товари довгострокового вжитку, валюту, банківські метали;
- на суму понад 100 тис. грн є кошти на депозиті або ОВДП;
- є житло не у зоні бойових дій чи на ТОТ або придбано житло за рахунок державної компенсації;
- особа перебуває на повному держутриманні або перебуває у місцях позбавлення волі;
- отримує субсидію на оплату вартості або частини вартості оренди житла.
У цій вимозі до субсидії та в усіх інших, які до субсидії прив'язані, а також в порядку надання таких субсидій, відтепер є важлива зміна. Субсидія стосується не тільки найму квартири чи будинку, але й частини житлового приміщення.
Є низка критеріїв, яким мають відповідати ВПО, щоб їм продовжили допомогу на проживання автоматично на наступний шестимісячний термін. Це, зокрема, пенсіонери з пенсією не більше 4 розмірів прожитмінімуму для непрацездатних (менше 9444 грн), особи з інвалідністю І і ІІ групи, діти з інвалідністю або тяжко хворі до 18 років, діти-сироти або позбавлені батьківського піклування. Також є прив'язка до виховання дітей до 18 років (для тих, хто проживає у зоні бойових дій), догляду за дитиною до 3 років, наявності у складі сім'ї непрацездатних осіб чи працездатних, які стоять на обліку у центрі зайнятості і низка інших.
У критеріях, які дають право на продовження допомоги на проживання, тепер чітко вписують і субсидію на оренду житла. Допомогу припиняють з 14 квітня 2025 року, якщо від ПФУ надходить інформація про призначення субсидії на найм.
Припиняти допомогу на проживання через виплату субсидії на оренду мають у такий спосіб:
- Пенсійний фонд має надіслати повідомлення про припинення – тому, хто звертається по субсидію чи уповноваженому банку чи ЦНАПу (це залежить від того, як подавалося звернення щодо субсидії);
- з дня його отримання є 14 днів, щоб підписати згоду на припинення допомоги та відправити її ПФУ особисто чи в електронній формі;
- засвідчувати згоду треба власним підписом або електронним підписом;
- якщо не підписати і не відправити згоду ПФУ чи не зробити це протягом 14 днів, субсидію не призначать;
- якщо підписати і направити, субсидію призначать з того місяця, в якому припинять виплату допомоги на проживання.
Поновити допомогу можуть наступного місяця після того, як виплату субсидії припинять. Робитимуть це за заявою та в тому разі, якщо ВПО відповідає критеріям для нарахування і виплати допомоги на проживання.
Нове в умовах субсидії: житло, автоматичне продовження, заява
Житло. Відтепер ВПО можуть отримати субсидію на оренду не тільки цілісного житла – квартири чи будинку, але й частини житла – кімнати, кількох кімнат, частини будинку.
Також розширюється коло тих, хто може здавати оренду житло ВПО з оформленням субсидії. До змін таке право було у фізосіб або ФОПів. Тепер це можуть робити й юридичні особи, які є власниками житла.
Фізособи і ФОПи можуть здавати в оренду житло і за вибором або претендувати на компенсацію податків та зборів, або ні. Фізособам і ФОПам не на спрощенці компенсують ПДФО та військовий збір, виходячи із з граничної вартості оренди житла (про граничну вартість нижче). ФОПам на спрощенці 2 групи компенсують ставку єдиного податку. ФОПам на спрощенці 3 групи – ставку єдиного податку, виходячи з граничної вартості оренди житла.
Натомість юридичним особам, які здаватимуть житло ВПО, не будуть компенсувати податки та військовий збір.
Автоматичне продовження субсидії. Від самого початку вказували, що субсидію на оренду призначають на шість місяців з можливістю продовжити ще не шість, але не більше двох таких строків підряд.
Тепер передбачають, що на шість місяців з подальшою автоматичною пролонгацією на наступний строк, якщо ВПО не втрачає право на субсидію та якщо не припиняється строк дії договору на оренду чи не завершується сам експериментальний проєкт. Поки його заплановано на два роки.
Заява про надання субсидії. Оновили форму заяви про субсидію з компенсацією військового збору та ПДФО чи ЄП наймодавецю. Тепер той, хто здає житло, може проставляти відмітку, щоб питання компенсації не розглядалося. Заяву на субсидію в разі оренди житла у юрособи подаватимуть за окремою формою.
В усіх заявах уповноважена особа сім'ї внутрішньо переміщених осіб вказує, хто разом із нею проживає – ПІБ, ступінь родинного зв'язку, реквізити документу про посвідчення особи, РНОКПП, запис в демреєстрі за наявності, номер і дату довідки ВПО.
Відтепер треба буде також вказувати, чи хтось із сім'ї належить до якоїсь із цих категорій:
- отримує пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соцдопомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію, допомогу по безробіттю, допомогу по частковому безробіттю, державну соцдопомогу малозабезпеченим, яку отримує непрацездатна особа,
- є дитиною з інвалідністю віком до 18 років, дитиною без встановленої інвалідності, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги;
- є дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, чи особою з їх числа віком до 23 років, батьками-вихователями, прийомними батьками або опікунами (піклувальниками).
Зазначати ці категорії у заяві треба, бо від цього залежить розрахунок обов'язкового платежу.
Ціна оренди та обов'язковий платіж: що змінилося?
Субсидія – це різниця між щомісячною платою за найм у договорі (має бути не більше граничної вартості оренди, встановленої порядком) та обов'язковим платежем.
Обов'язковий платіж. Стартував експериментальний проєкт щодо субсидій ВПО з тієї позиції, що витрати на оренду житла не мають перевищувати 30%. Але ще до того, як відкрилася можливість надавати субсидії, вимоги пом'якшили і заклали відсоток 20%.
Тож розпочали надання субсидій із таким розрахунком обов'язкового платежу для усіх ВПО:
коефіцієнт доходу сім'ї (співвідношення розміру середнього доходу до прожитмінімуму на одну особу), поділений на 2 (базовий коефіцієнт доходу – 2 прожитмінімуми) та помножений на 20% (базова норма плати за найм).
Тепер цю формулу мають використовувати, щоб розрахувати обов'язковий платіж, якщо у домогосподарстві середній дохід на одну людину менше 5840 грн (2 загальних показника прожитмінімуму), хтось належить до особливих категорій, які перелічують у заяві, чи є троє та більше дітей у віці до 18 років.
До речі: що не враховують у дохід для оформлення субсидії на оренду?
За порядком про субсидію на найм, у середньомісячний сукупний дохід не враховують:
- пільги на комуналку, придбання побутового палива, житлові субсидії;
- допомогу на дітей одиноким матерям;
- державну соцдопомогу малозабезпеченим сім'ям, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям та прийомним батькам.
Якщо в родині, яка винаймає житло, дітей до 18 років менше трьох чи немає людей з-поміж уразливих категорій, обов'язковий платіж – це 20% від середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
"Врегулювання цього питання, тобто фіксування обов'язкового платежу на рівні 20%, суттєво збільшує розмір виплат", - кажуть у Мінсоцполітики.
Гранична вартість оренди. Її визначають, як добуток:
- соціальної норми житла: 13, 65 кв. м на людину, але не менше 35,22 кв. на сім'ю. Якщо площа орендованого житла виходить меншою, ніж норматив, тоді площа житла;
- середньої вартості оренди одного квадратного метра, помноженої на коригувальний коефіцієнт.
Розпочинали проєкт, відштовхуючись від середньої вартості оренди житла 193,6 грн за 1 кв. м, тобто станом на січень 2024 р. Тепер середню вартість переглянули станом на січень 2025 р. і вона становить 208 грн за квадратний метр.
Коригувальні коефіцієнти не змінилися. Вони залежать від області та населеного пункту (в обласному центрі та місті-мільйоннику вищі, у решті – нижчі). Граничний коефіцієнт – 1,5, мінімальний – 0,44 у Чернігівській області.
"Це (оновлення середньої ціни оренди, - авт.) означає, що субсидія розраховуватиметься, виходячи з актуальних на сьогодні цін і стане більшою за розміром", - пообіцяли у Мінсоцполітики.
Щоб розрахувати, як зміни вплинуть на розмір субсидії, візьмемо приклад розрахунку, який давали у ПФУ раніше: сім'я з 4 осіб із доходом 24 тис. грн (зарплати батька і матері), орендує квартиру в Дніпрі за 14 тис. грн.
Порядком до змін, гранична вартість найму для такої сім'ї була 12 261,85 грн. Розмір обов'язкового платежу становив 20,55% або 4932 грн. Різниця між цими показниками, тобто розмір субсидії – 7329,85 грн.
З тих самих вступних, але з новими показником середньої вартості оренди та обов'язковим платежем, гранична вартість найму виходить 13 173,88 грн. Обов'язковий платіж 20% або 4800 грн. Різниця, тобто субсидія – 8373, 88 грн.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як змінили умови виплати пенсій ВПО та українцям за кордоном і на ТОТ.