У 2024 році кількість ДТП, у яких загинули та постраждали люди, перебільшила довоєнний рівень. З яких причин, де найчастіше та чому трапляються смертельні аварії? Розбирався "Ми – Україна".
Кільскість смертельних ДТП збільшується: скільки їх було у 2024 році?
Щорічна статистика Національної поліції показала, що у минулому році кількість ДТП із загиблими та травмованими перетнула рівень 2021 року – останнього перед повномасштабним вторгненням.
У 2021 році таких ДТП було 24 521. На тлі початку повномасштабного вторгнення кількість скоротилася на 24%, проте далі пішло зростання: майже на 27% у 2023 році до 23 642, та ще на 9% у минулому році.
У 2024 р. відбулося 25 781 ДТП, в яких 3 202 людини загинули та 32 023 травмувалися. Порівняно із минулим роком кількість загиблих та травмованих зросла на 5% та 8,5% відповідно.
Перевищила довоєнний рівень, причому суттєво, кількість аварій, в яких загинули чи травмувалися діти. Минулоріч таких ДТП було 4 563, тоді як у 2023 році – 3964, у 2022 р. – 2 625, у 2021 р. – 3 691. У 2024 році 180 дітей загинули та 5 225 – травмувалися.
Де найчастіше трапляються смертельні ДТП?
Області. Минулого року тільки у п'ятьох областях аварій із загиблими та травмованими стало менше – у Житомирській (-11,4%), Донецькій (-6%), Чернігівській (-3,4%), Закарпатській (-1,1%) та Тернопільській (-0,5%).
За рік найсуттєвіше кількість страшних випадків збільшилася в Одеській області – майже на 40%. Також істотний приріст у Сумській (+21,8%), Херсонській (+19,3%) та Львівській (+17,2%) областях.
Порівняно із 2021 р., останнім перед повномасштабним вторгненням, в усіх регіонах, окрім тих, де ведуться бойові дії, аварій стало більше. Найбільший ривок – у Волинській області, на 64%
П'ятірка областей, які випереджають інші за кількістю ДТП, у яких люди загинули чи травмувалися:
- Дніпропетровська область – 2078
- Одеська область – 1760
- Львівська область – 1706
- Київська область – 1467
- Харківська область – 1255
Лідером трагічної статистики був та лишається Київ – 2167 страшних аварій минулого року.
Траси. Автодороги, на яких кількість трагедій перевищує сотню на рік (за 2024 р.):
- М-06 Київ-Чоп – 461
- М-30 Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине (через Вінницю та Кропивницький) –426
- М-03 Київ-Харків-Довжанський (на Ростов-на-Дону) –265
- М-05 Київ-Одеса – 173
- Н-10 Стрий-Івано-Франківськ-Чернівці-Мамалига (на Кишинів) – 134
- М-19 Доманове (на Брест)-Ковель-Чернівці-Теребельче (на Бухарест) – 132
- М-07 Київ-Ковель-Ягодин (на Люблін) –129
- М-21 Виступовичі-Житомир-Могилів-Подільський (через Вінницю) – 110
- Н-03 Житомир-Чернівці – 110
Усі ці напрямки були у сумному топі й перед повномасштабним вторгненням.
Загрожуючий рівень, зважаючи на кількість ДТП, який вже тяжіє до сотні за підсумками 2024 року, на таких автодорогах:
- М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська (на Люблін) –83 аварії та зростання майже на 26%
- Н-07 Київ-Суми-Юнаківка (на Курськ) – 62 ДТП та зростання майже на 94%
- Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя (через Кременчук)-Маріуполь – 99 ДТП та зростання на 11,2%
- Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів – 70 аварій та зростання майже на 13%
З цього переліку на М-09 аварій із загиблими та травмованими на 12% менше, ніж у 2021 році, але кількість до довоєнного рівня йде, враховуючи зростання. Інші три автодороги зі списку у 2024 році показали трагічну статистику відчутно вищу, ніж у рік перед повномасштабним вторгненням. Проте, враховуючи напрямки, не важко здогадатися, що там нові особливості транспортного руху.
Коли найчастіше трапляються смертельні ДТП?
День. П'ятниця протягом останніх років є днем із найбільшою кількістю страшних аварій. На другому місці – субота. У 2024, 2023 та 2021 роках днем із найменшою кількістю ДТП з жахливими наслідками був четвер. 2022 – рік повномасштабного вторгнення - був виключенням, тоді цей день тижня був третім за кількістю ДТП.
Час. Традиційно з восьмої ранку до дев'ятої вечора трапляється найбільша кількість аварій – так було як під час, так і до повномасштабного вторгнення. Сплеск у цей період був та лишається з п'ятої до восьмої вечора.
Проте у 2024 році треба звернути увагу на те, як змінилася кількість летальних і травматичних аварій з опівночі до п'ятої ранку, коли у багатьох населених пунктах комендантська година.
В цей період у 2021 році було 1939 таких ДТП, тоді як у 2024 році – 1074. Кількість знизилася на майже 45%. Але кількість аварій у комендантську годину на 18% зросла, порівняно із 2023 роком. Можна припускати, що комендантської години дотримуються вже не так сумлінно, тоді як вона діє в усіх областях, крім Закарпатської.
Які види та причини смертельних ДТП: що змінилося?
Види ДТП. Найбільше аварій із травмованими та загиблими трапляється через зіткнення. Повний перелік – у таблиці.
Порівняно із 2023 роком, у минулому трагічні ДТП за видами зростали так:
- падіння пасажира – на 30%
- перекидання транспортного засобу – на 17,7%
- наїзд на ТЗ, який стоїть – на 13%
- зіткнення – на 9,7%
- наїзд на перешкоду – на 7,4%
- наїзд на пішохода – на 5,8%
- наїзд на велосипедиста – на 3,8%
Причини ДТП. Порушення швидкості руху, правил маневрування, проїзду перехресть та пішохідних переходів та недотримання дистанції – це, з року в рік, перша п'ятірка причина варій, в яких гинуть та травмуються люди. У 2024 році через такі загинули 2 572 людини – 80% усіх загиблих у ДТП та постраждали 27 032 людини – 84% травмованих в ДТП.
Оскільки кількість страшних аварій зросла порівняно із попереднім роком, звісно збільшилася вона і при ранжуванні їх за причинами майже в усіх випадках. Зменшилася тільки кількість випадків виїзду на зустрічну смугу, які призвели до смерті чи травмування.
З інших негативних тенденцій: порушення техніки безпеки пасажирами та правил перевезення пасажирів збільшилися настільки, що кількість трагічних ДТП з цих причин перевищили сотню на рік.
Майже на 6% збільшилася кількість страшних пригод із пішоходами, а от кількість таких з вини пішоходів зменшилася на 5,7%.
На 28% у 2024 році виросла кількість аварій із загиблими і травмованими з вини дітей. Минулоріч таких сталося 849 і тут статистика жахає, особливо порівняно із періодом перед повномасштабним вторгненням. У 2021 році таких аварій було 440, тобто тепер їх стало на 93% більше.
Шокуюче, порівняно із довоєнним роком, виросла й кількість дітей, які загинули та травмувалися в таких ДТП – на 58% та 88% відповідно. Тут причина зрозуміла до болю. Оскільки це окрема статистика щодо аварій саме з вини дітей, вони вочевидь не знають правила дорожнього руху та ігнорують небезпеку, їхнім навчанням очевидно менше опікуються.
"Кожна дитина зобов'язана задуматись, що їй треба робити, щоб неушкодженим повернутись додому, - розповів директор Київської філії ДП "Український науково-дослідний інститут медицини транспорту" МОЗ України Юрій Чорний, - Перше. Діти ходять часто, слухаючи телефони — це уже не маленькі діти — середній вік і старшокласники — вони включають музику, і зовсім не чують, як рухається автомобіль, їм зовсім не зрозуміло, що водій теж може використовувати якийсь пристрій, не побачити цю дитину, і ця дитина може потрапити в ДТП. Друге. Тривають відключення світла. В правилах дорожнього руху було прописано чітко ще у 2022 році, що кожен учасник дорожнього руху, особливо пішоходи, в темний час доби зобов'язані використовувати світлоповертальний елемент. І ми розуміємо, що якщо в містах України трохи більше світла, то в селах менше світла. Якщо автомобіль рухається зі швидкістю 50-60 км на годину, якщо він помітив дитину, то щоб він загальмував дуже швидко — такого не відбувається. Якщо він навіть побачив і натиснув на гальма, то машина все одно рухається десь ще 25 м, якщо асфальт сухий. Якщо асфальт мокрий, то машина ще рухається 35 м, і ми розуміємо, що не кожна людина може там зреагувати і кожен водій зреагувати".
Через незадовільний стан доріг минулого року було 8 ДТП, в яких одна людина загинула та вісім травмувалися. У минулому у році з цієї причини було п'ять аварій без загиблих та із сімома травмованими. У передвоєнному 2021 році випадків було більше 14 і це призвело до загибелі однієї людини і шістнадцятьох.
Ліцензований транспорт. Нацполіція дає загальну статистику щодо смертельних ДТП. Аварії за участі транспорту, який перевозить пасажирів чи небезпечні вантажі, фіксує Держслужба з безпеки на транспорті. Тут вже загальна кількість і, на жаль, не за увесь минулий рік, а за дев'ять місяців. Проте все одно ситуація показова. Кількість аварій за участі ліцензованого транспорту зросла на 22%. У них травмувалося на 13% більше людей, ніж у 2023 році, а загинуло 120 людей, на 10,4% менше. Понад 85% аварій призводять виключно до пошкодження ліцензованих автівок, без постраждалих.
"Основну частину росту аварійності дають саме вантажні перевезення, кількість яких збільшилася на 59% порівняно із минулим роком, - пояснив начальник відділу аналізу аварійності та оперативного регулювання на аварії і події Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті Укртрансбезпеки Олександр Гончар, - А за десять років цей рівень збільшився на 1267%, від 92 ДТП у 2015 році до 1258 у цьому році. Це пов'язано насамперед із тим, що з початку повномасштабної війни значно зменшився товарообіг портів, перевезень морським та річковим транспортом, закриття аеропортів, припинення перевезень пасажирів та вантажів авіаційним транспортом. Тобто майже весь товарообіг імпорт-експорт, за винятком залізничних перевезень, ліг на плечі автомобільного транспорту. Що, у свою чергу, призвело до збільшення самої кількості ліцензованого транспорту".
Що робить поліція?
Заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький закликав водіїв та пішоходів берегти себе та дотримуватися ПДР.
"Втім, ми продовжуємо невпинно слідкувати за дотриманням швидкісного режиму на дорогах країни за допомогою приладів TruCAM та системи автофіксації, - сказав він, - Ми відновили роботу 300 комплексів автоматичної фіксації правопорушень ПДР. І будуть ще. За допомогою системи автофіксації, упродовж 2024 року винесено 4 361 914 постанов, а у не автоматичному режимі поліцейські винесли 644 102 постанови. Ми щодня проводимо профілактичні заходи, направлені на обізнаність, зменшення травматизму та виховання правомірної поведінки на дорозі. Також продовжується посилений режим патрулювання. Присутність автопатрулів, які додатково слідкують за ситуацією на дорогах, збільшено на +120 екіпажів".
Що робити пішоходам та водіям?
Статистика наводиться не дарма, вона дає загальне розуміння тенденцій та небезпек на дорозі. Як-от про те, що більшість аварій трапляється не вночі, коли темно та водії стомлені, а у години пік – так було і до комендантської години. Причини ДТП, а зокрема їхнє зростання, вказують, у чому люди помиляються найбільше та із чим треба бути обережними.
Три поради, які Юрій Чернов дав пішоходам:
"Бути уважним на дорозі, переходити дорогу тільки тоді, коли ви дуже впевнені в своїй безпеці, тому що навіть в правилах дорожнього руху чітко написано, що ви можете переходити тоді, коли ви дуже впевнені і зрозуміли, що нема перешкоди. Якщо є якась перешкода чи є якісь проблеми, то ви можете використовувати якусь ганчірку чи ліхтарик, щоб водії розуміли, що дійсно ви переходите дорогу. Використовувати в темний час доби обов'язково світлоповертальні елементи, щоб допомогти водієві вас побачити. Обов'язково, коли ви переходите дорогу, вимикайте телефони, знімайте навушники, щоб ви чули, як рухається автомобіль, а водій зміг також побачити вас, в будь-який доби".
Практичні поради, які експерт дав водіям:
- поважати пішоходів і тих, хто також є учасником дорожнього руху;
- дотримуватися швидкісного режиму;
- допомагати пішоходам і вмикати фари, не тільки за містом, але й в місті, щоб у першу чергу бачили діти;
- пристібати ремені безпеки.
Важливі та доведені дослідженнями факти, які допоможуть убезпечити себе :
- кожне збільшення середньої швидкості на 1% збільшує ризик смертельної аварії на 4%, а ризик серйозної аварії – на 3%;
- ризик смерті пішохода, якого збиває машина, зростає у 4,5 рази, якщо швидкість авто зростає з 50 до 65 км/год;
- під час бічних зіткнень автомобіль з автомобілем ризик загибелі пасажирів становить 85% на швидкості 65 км/год. Нижча швидкість – менший ризик;
- правильне використання шолому у 6 разів знижує ризик смерті та на 74% – черепно-мозкової травми;
- пристебнутий ремінь безпеки на 50% знижує ризик смерті пасажирів авто;
- водії, які використовують телефон під час водіння, мають у чотири рази більшу вірогідність потрапити в аварію, порівняно із тим, хто не використовує. При цьому використання телефону у режимі "вільні руки" не набагато безпечніше, ніж якщо тримати його в руці.
Статистика смертельних ДТП в світі
Щороку у ДТП гинуть 1,19 млн людей. Чоловіки в аваріях гинуть у три рази частіше. Дорожньо-транспортний травматизм лишається основною причиною смерті дітей та молоді у віці від 5 до 29 років.
90% смертей на дорогах у світі – в країнах із середнім та низьким рівнем доходу. Між соціально-економічним становищем та ризиком смертельної аварії є чітка кореляція: чим він нижчий, навіть у багатій країні, тим вища вірогідність, що людина постраждає.
Згідно із найсвіжішими даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (2021 р.), в європейському регіоні Україна була на десятому місці за оцінкою смертності у ДТП (кількість загиблих відносно населення). Попереду нас були росія, Албанія, Казахстан, Грузія, Киргизстан, Вірменія, Боснія та Герцеговина, Таджикистан та Азербайджан.
Десятка країн цього регіону, де найменше ДТП з летальними випадками: Ірландія, Андорра, Ісландія, Швейцарія, Велика Британія, Данія, Швеція, Мальта, Норвегія, Монако.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, що зміниться для українського авторинку у 2025 році.