Штрафи зі знижкою у Резерв+: що з неуточненням даних та яка наступна опція - що відомо

Штрафи зі знижкою у Резерв+: що з неуточненням даних та яка наступна опція - що відомо

В Резерв+ випробували сплату штрафів зі знижкою за неуточнення даних до 16 липня 2024 року. На черзі опція зі сплати штрафу за неявкою по повістці. Що відомо про цей функціонал? Розбирався "Ми – Україна".

Неуточнення даних: штрафи у Резерв+ до і після 17 липня

За мобілізаційним законом 3633-IX (прикінцеві та перехідні положення), до 16 липня 2024 року мали уточнити персональні дані ті громадяни, які стоять на військовому обліку. За даними авторів закону про штрафи зі знижкою 50%, 6 млн військовозобов'язаних свої дані у відведений строк не уточнили.

11 липня в Міноборони сповістили про запуск сплати штрафів онлайн зі знижкою 50% поки що за це єдине порушення. Через кілька днів у Резерв+ багато хто отримав дивне сповіщення.

штраф_резер_повідомлення.jpg (103 KB)

Побачили таке повідомлення й ті, хто оновив дані вчасно, хто оновив невчасно, проте вже сплатив за це штраф. У розширених даних до повідомлення вказувався номер і дата порушення адміністративної справи.

Після кількох днів нерозуміння, заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко пояснила, що в розділі розширених даних була некоректна інформація, яка з'явилася під час обміну даними між реєстром і застосунком.

Так чи інакше, 17 липня спливли строки. Можливість сплатити штраф зі знижкою 50% законодавством передбачена за правопорушення за статтями 210 (правил військового обліку) та 210-1 (порушення мобілізаційного законодавства) Кодексу України про адміністративні правопорушення. За КУпАП (ст. 38), стягнення за правопорушення за ст. 210 та 210-1 в особливий період можуть накладати протягом трьох місяців після виявлення, але не більше, ніж протягом року після вчинення.

Штрафи у Резерв+ за неуточнення даних до 16 липня 2024 року стали неактивними 17 липня 2025 року. Проте це не кінець справи.

"Штрафи, які передбачені за порушення військового обліку — залишаються. Якщо людина самостійно прибуде до ТЦК, то у неї буде можливість сплатити вдвічі менше — 8500", - сказав речник Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев.

Правила військового обліку, яких мають дотримуватися призовники, військовозобов'язані, резервісти, є у додатку 2 до порядку організації військового обліку (постанова 1487). Там 11 основних вимог. Зокрема, протягом 7 днів:

  • з дня прибуття до нового місця проживання з'являтися у ТЦК та СП для взяття на облік;
  • після зміни місця проживання, місця перебування, номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти повідомляти про це через Резерв+ або особисто у ТЦК та СП.

Не рідше, ніж один раз на п'ять років звіряти персональні дані, мати при собі військово-обліковий документ і документ, який посвідчує особу і пред'являти їх за вимогою поліцейського або представника ТЦК та СП. Плюс багато інших вимог.

Речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін нагадав, що після 17 липня 2025 року не анулюються усі порушення, які людина здійснювала протягом життя.

"Я не можу уявити ситуацію, що людина протягом усього свого життя виконувала правила військового обліку (за невиконання накладається штраф за статтею 210 КУпАП) і законодавство про оборону (за невиконання накладається штраф за статтею 210-1 КУпАП), а от саме вимогу оновити персональні данні протягом 60 днів не виконала, - зазначив Істомін, - А потім знову почала виконувати. Якщо чоловік не виконав вимогу цю конкретну вимогу, то напевно у нього є й інші порушення".

Зараз сплата штрафів зі знижкою щодо інших порушень  має вирішуватися особисто у ТЦК та СП. Тобто саме у ТЦК треба писати заяву про визнання порушення і чекати, що протягом трьох днів ТЦК ухвалить постанову, щоб за нею й сплатити штраф зі знижкою 50% протягом 20 днів.

"Рекомендація №1. В своїй заяві чітко зазначайте, а яке саме порушення ви визнаєте. Ця заява, по суті, є явкою з повинною. Ви визнаєте, що порушили закон. Тому варто чітко ідентифікувати, а що саме ви визнаєте, щоб не вийшло, що ви визнали те, що насправді не вчиняли, - описала адвокатка Дар'я Тарасенко нюанси визнання порушення для сплати штрафу зі знижкою особисто у ТЦК, - І друге – перевіряйте, яке саме порушення вам врешті-решт написали в постанові про притягнення до відповідальності. І не спішіть оплачувати, переконайте в тому, що це те саме порушення, яке ви визнали, і немає підстав для оскарження цієї постанови".

Процедура ще свіжа, необкатана, у ТЦК шалені черги, тому й чекають реалізації сплати онлайн, через Резерв+. Після того, як завершився строк притягнення до відповідальності за неоновлення даних до 16 липня 2024 р., там немає інших опцій погодитись на іншу і сплатити онлайн. Принаймні до кінця цього місяця.

50% знижки на штраф за неявку по повістці: що відомо?

"Скоро можна буде сплатити штраф за неявку по повістці", - сповістила в своєму дописі Катерина Черногоренко.

У коментарях до нього уточнила, що планують це зробити до кінця липня. Поки розширення функціоналу схоже на поповнення переліку автоматичних відстрочок у Резерв+: поступово додають нові. Спочатку неоновлення даних до 16 липня 2024 р., далі неявка за повісткою. Потім, теоретично і необов'язково у такій послідовності, за невчасне проходження ВЛК, неповідомлення про зміну даних чи якісь інші з переліку порушень правил обліку та мобілізації.

Оскільки за неуточнення даних до 16 липня 2024 року дехто сплачував штраф зі знижкою із різних причин, вже можна зрозуміти алгоритм сплати через Резерв+:

  • оновити застосунок, коли запускають нову опцію;
  • зайти у новий розділ "Штрафи онлайн";
  • у сповіщенні із пропозицією сплатити штраф зі знижкою скористатися можливістю подати заяву про визнання порушення;
  • за оновленим законодавством про знижку на штрафи ТЦК, саме заявою про визнання порушення людина просить розглянути справу про це у спрощеному порядку: протягом трьох днів без її участі з винесенням постанови про мінімальний розмір штрафу. Нижня межа штрафів за статтями 210 та 210-1 – 17000 грн;
  • через три дні після подання заяви, ТЦК має винести постанову та в Резерв+ повинна з'явитися можливість сплатити штраф зі знижкою 50% протягом 20 днів;
  • після цього саме визнане правопорушення та червона стрічка про розшук за нього мають знятися.

У Міноборони зазначили, що після 20 днів знижка буде неактуальною і штраф становитиме вже 17000 грн. Якщо протягом 40 днів не сплатити, за аналогією із іншими штрафами та порушенням строків їхньої сплати, сума подвоюється до 34000 грн і справа йде до виконавчої служби.

Що після сплати штрафу зі знижкою?

За ст. 22 закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, українці зобов'язані з'являтися за викликом ТЦК, тобто за повісткою – для взяття на облік, для уточнення даних, для відправлення на медичний огляд – причини можуть бути різні.

Відправляти повістки можуть поштою на відділення за наявною адресою і не завжди актуальною. Якщо повістка повертається, то вважається врученою. Якщо не прибути у вказаний у повістці день і час – це порушення і підстава для адміністративної відповідальності. Щодо людини можуть зробити подання у поліцію про адміністративне затримання для доставлення у ТЦК і укладання протоколу про штраф. Це і є розшук, червону стрічку про який дехто може бачити у Резерв+.

Особливість штрафів зі знижкою у тому, що вони можуть стягуватися без попереднього складання протоколу, бо людина дає на це згоду. Інший випадок штрафу без протоколу за КУпАП (ст. 258) – за правопорушення зі статей 210 та 210-1, якщо людина не з'явилася без поважних причин або не повідомила про причину неприбуття на виклик ТЦК та СП.

Закони та адміністративно-правові акти не обмежують кількість повісток, якщо не зникає підстава для виклику, які можна відправляти одній людині. Відповідальність може бути за кожне неприбуття за кожною повісткою.

Ще одна особливість штрафів зі знижкою у тому, що постанову виносять на підставі заяви про визнання людиною того, що вона вчинила правопорушення і не оскаржуватиме постанову ТЦК.

В МОУ анонсують закриття справи і зняття з розшуку після сплати штрафу зі знижкою через Резерв+. Але є ризик, на який вказав юрист Микола Гольбін. Дві неявки за повісткою, дві сплати штрафу з визнанням правопорушення і далі може вже йтися про притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 337 Кримінального кодексу України.

У ст. 337 ККУ йдеться про штраф від 5100 грн до 8500 грн або виправні роботи до одного року за:

"Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України".

Чіткого визначення "ухилення" у законодавстві немає. Проте кримінальне правопорушення – це про умисел. Коли людина усвідомлює суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачає його суспільно небезпечні наслідки, бажає їх настання (прямий умисел) або не бажає, але усвідомлює їх настання (непрямий умисел).

Згоду зі своїм порушенням за неявку по повістці і сплату штрафу можна вважати підтвердженням того, що людина розуміє небезпечність та усвідомлює настання наслідків за свої дії. Тому справді, ризик кримінальної відповідальності в подальшому є.

"Але сплата штрафів не може бути безкінечна. Третій раз вже буде кримінал", - підтвердив перспективи народний депутат, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко.

Попередження про кримінальну відповідальність є й у затвердженій формі розписки про отримання повістки (вона не заповнюється у разі надсилання поштою) - це додаток 1 постанови 560. Тобто якщо людина приймає повістку, то вже має розуміти наслідки неявки. У судах справи про правопорушення за ст. 337 ККУ розглядають та виносять вироки і без визнання провини для сплати штрафів за неявкою за повісткою в Резерв+. Про деякі обставини та призначені покарання можна дізнатися, зокрема, тут, тут, тут і тут.

Тим часом штрафи, як вказав речник Полтавського обласного ТЦК та СП, ніколи не були основною метою діяльності ТЦК та СП.

"Головне, щоб у базі даних інформація була актуальною, - зазначив Роман Істомін, - А першочергове завдання в умовах російської війни проти України – поповнення лав Збройних Сил України".

Він нагадав, що призначений штраф можна оскаржувати у судовому порядку.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про наслідки продовження воєнного стану та мобілізації.

Головне