Що зміниться у листопаді: завершення відстрочок, обмін банкнот, оновлення єОселі та вибори у США

Що зміниться у листопаді: завершення відстрочок, обмін банкнот, оновлення єОселі та вибори у США

Як замінять банкноти 50 та 200 гривень старого зразка? Які нові вимоги до віку житла за програмою єОселя? Які документи треба подати на відстрочку з 9 листопада? Що нас чекає у листопаді, розповідає "Ми – Україна".

Обмін 50 та 200 гривень старого зразка

Національний банк з 1 листопада починає поступове вилучення банкнот номіналами 200 та 50 гривень зразків 2003-2007 рр. Обмінювати будуть на банкноти нового зразка – 2014 років випуску та пізніше. Цією заміною завершується оптимізація готівки в обігу та увесь банкнотно-монетний ряд представлятимуть зразки нового покоління – більш сучасні та захищені.

обмін_банкнот.jpg (215 KB)

Раніше з обігу почали виводити:

  • з жовтня 2020 р. – 1 та 2 гривні зразків 2003-2007 рр.;
  • з січня 2023 р. – 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003-2007 рр.;
  • з серпня 2024 р. – 500 гривень.

Як і у випадку із попередніми номіналами, банкноти старого зразка з 1 листопада будуть вилучати поступово. Потрапляючи у банки 50 та 100 гривень, випущені до 2007 р., вже не будуть повертатися в обіг. В касах банків видаватимуть нові зразки. Від українців для обміну не вимагається жодних дій та старі купюри будуть чинними, поки їх не замінять на сучасні.

Обмеження швидкості на дорогах

Щороку, в період з 1 листопада до 1 квітня, в містах змінюється режим швидкості. 50 км/год – швидкісне обмеження у містах, згідно із ПДР. На деяких ділянках, де це дозволяють умови, за погодженням із Нацполіцією може бути вищий режим, що передбачають відповідні знаки.

У холодну пору року, календарно з 1 листопада, обмеження у містах змінюються – знаки міняють. Там, де влітку дозволено 80 км/год, дозволяють максимум 50 км/год.

"У деяких містах нашої країни, зокрема Києві та Дніпрі, на тих ділянках дорожнього руху, де це дозволяють і дорожні обставини, і безпека дорожнього руху, встановлювались знаки вищого обмеження швидкості. Тобто 80 км/год на літній період. Цей період зараз закінчується і вже з 1 листопада вказані знаки будуть змінені на стандартні, тобто обмеження швидкості – 50 км/год. Таким чином, Правила фактично не змінюються, а наступає зимовий період, який не передбачає інші обмеження швидкості руху", - пояснив заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

Про зміну знаків та швидкісного режиму в зимовий та літній період вказують міські адміністрації. У Києві влітку та взимку зазвичай різне обмеження швидкості встановлюють зокрема на Набережному шосе, Наддніпрянському шосе, Столичному шосе, проспекті Миколи Бажана, проспекті Романа Шухевича. Водії також мають слідкувати за знаками та їхньою зміною. Штрафи: за перевищення на 20-50 км/год – 340 грн, на понад 50 км/год – 1700 грн.

Новий перелік галузей знань і спеціальностей

З 1 листопада набирає чинності оновлений перелік галузей знань і спеціальностей, згідно із яким готуватимуть фахівців у вишах. Студентів, які вступили у заклади вищої освіти цього року, ці зміни не стосуються. Набиратимуть на навчання згідно із ним вже під час вступної кампанії-2025.

На відміну від попереднього кількість галузей знань скоротилася: з 29 до 11, а спеціальності у них "перетасували". До прикладу, до змін публічне адміністрування та міжнародні відносини були окремими галузями знань, а з початку листопада усі належні їм спеціальності розподілили між іншими галузями.

галузі_знань.jpg (417 KB)

Перелік видозмінили згідно із Міжнародною стандартною класифікацією освіти. Така вимога міститься у законі про вищу освіту та є рекомендацією Єврокомісії в межах гармонізації української освіти з Єдиним європейським простором вищої освіти.

Реформа митниці

31 жовтня набирає чинності один із основних законів щодо реформи митниці та з листопада запускається відлік часу для переобрання голови Державної митної служби.

Обиратиме керівника конкурсна комісія у складі шістьох осіб, яких призначить уряд. Половину складу комісії призначать за пропозицією міжнародних та іноземних організацій, які надавили протягом останніх трьох років технічну допомогу для реформ, фінансову і технічну допомогу, допомогу для запобігання та протидії корупції. Ще трьох представників комісії призначать за пропозицією Міністерства фінансів.

Кандидат на посаду керівника має відповідати критерію доброчесності: бути незалежним, чесним, неупередженим, непідкупним, сумлінним, етичним, з бездоганною поведінкою. Не має бути сумнівів щодо законності джерел походження майна його та його близьких. Рівень життя має відповідати задекларованим доходам.

Протягом двох місяців з набрання законом чинності, тобто до кінця грудня Кабмін має сформувати конкурсну комісію. Але подальше призначення керівника триватиме довго. Згідно із оновленим Меморандумом з МВФ це має відбутися до кінця червня 2025 року.

За новим законом усі співробітники митниці мають пройти обов'язкову разову переатестацію, яка триватиме 18 місяців. Проте розпочнеться вже після призначення керівника. Через три місяці після того, як очолить митницю, він, згідно із законом, має утворити атестаційні комісії та провести атестацію.

Нові умови єОселя

В Кабміні послідовно змінюють умови програми доступної іпотеки єОселя. У вересні набрала чинності постанова №939, якою змінили умови до позичальників та розміри ставки на 11-ий рік дії договору. 4 листопада набирає чинності постанова №1136, яка змінює умови щодо віку житла в іпотеці.

До змін предметом іпотеки не могли бути квартири і будинки віком старше 10 років, якщо вони розташовані в Києві та обласних центрах. Для внутрішньо переміщених осіб предметом іпотеки не могло бути житло віком старше 3 років. Це стосувалося як самих ВПО, так і членів їхніх сімей першого ступеню споріднення (діти, подружжя, батьки), які з середини грудня цього року зможуть стати учасниками програми, беручи іпотеку на користь ВПО.

Після змін умови до житла інші. Придбати житло в іпотеку за програмою єОселя зможуть:

  • якщо воно віком до 10 років: ВПО, члени їхніх родин (з 18 грудня) в усіх регіонах, військові, правоохоронці, медики, педагоги, науковці, ветерани та члени їхніх сімей – у Чернігівські, Сумській, Харківській, Запорізькій, Херсонській областях;
  • якщо воно віком до 3 років: військові, правоохоронці, медики, педагоги, науковці, ветерани та члени їхніх сімей в решті областей та у Києві, громадяни, які не мають у власності житла або мають у власності житло площею менше 52,5 кв. м на одну особу плюс 21 кв. м на кожного наступного члена сім'ї в усіх регіонах.

Гранти на навчання

До 5 листопада студенти, які вступили на навчання у виші цього року, ще можуть отримати державний грант на здобуття вищої освіти. За першим варіантом постанови про гранти строк подання заяв був до 31 жовтня. Але у вересні порядок змінили та підтвердити надання гранту можна до 5 листопада.

Щоб підтвердити грант, треба оновити застосунок "Дія", зайти в нього, обрати в переліку документів сертифікат на навчання і підтвердити його, тобто активувати. Потім в МОН видадуть наказ про надання і кошти перерахують до спецфондів закладів освіти. Перший транш, 50% суми гранту, мають перерахувати до 1 грудня. Решту – до 1 квітня 2025 року.

Про надання гранту грант студентів сповіщають в електронному кабінеті вступника. З приводу грантів можна отримати консультацію на гарячій лінії МОН 0 (800) 50-45-70. Вона працюватиме до 5 листопада у будні дні: з понеділка по четвер з 9:00 до 17:00, у п'ятницю з 9:00 до 16:00.

Розміри грантів є двох рівнів:

  • Перший рівень, 15 тис. грн, якщо НМТ з двох предметів складено не нижче ніж на 150 балів. Грант цього рівня не можуть оформити ті, хто вступив за галузями знань Журналістика, Управління та адміністрування, Право, Сфера обслуговування, Публічне управління та адміністрування, Міжнародні відносини. Також грант першого рівня не можуть отримати ті, хто вступив на спеціальності Менеджмент соціокультурної діяльності, Економіка, Стоматологія, Філологія, крім спеціалізацій з української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики. Вони, якщо дозволяють результати НМТ, можуть отримати тільки грант другого рівня;
  • Другий рівень, 25 тис. грн, якщо з двох предметів НМТ отримали не менше 170 балів.

Вибори

На початку листопада відбудуться вибори у двох країнах, результати яких надзвичайно важливі для України.

Молдова. 3 листопада – другий тур президентських виборів. У ньому беруть участь чинна президентка Мая Санду та соціаліст Александр Стояногло. У першому турі Санду отримала 42,49% голосів, Стояногло 25,95%. Третій за кількістю голосів Ренато Усатий, лідер непарламентської "Нашої партії", заявив, що у другому турі не підтримує жодного кандидата. Переобрання Санду на другий термін визначає прагнення Молдови щодо вступу у ЄС, тоді як Стояногло – пророрійський курс.

США. "Ми – Україна" вже розповідав, як проходять вибори у США – виборці можуть голосувати поштою, достроково та у день загальнонаціональних виборів 5 листопада. Тоді визначається новий президент, віце-президент, новий склад палати представників та третина Сенату. Тож і новий очільник держави, і більшість у Конгресі.

До дня виборів Камала Гарріс та Дональд Трамп підходять із майже однаковим рівнем електоральної підтримки і результати абсолютно непередбачувані. Хтось може отримати арифметично більшу кількість прямих голосів виборців, але меншу кількість голосів виборників через принцип "переможець отримує усе", який діє в усіх штатах за виключенням двох.

Вирішальними цього року мають бути голоси у сімох хитких штатах – Пенсильванія, Джорджія, Північна Кароліна, Мічиган, Аризона, Вісконсин, Невада. Також до хитких дехто відносить восьмий – Флориду. Вони визначальні за кількістю виборників та через майже однаковий рівень підтримки демократів та республіканців.

Результати не будуть одразу, підрахунок голосів на останніх виборах зайняв чотири дні. На початку у 2020 році лідером був Трамп, але Байден отримав перевагу, коли пізніше були підраховані голоси в містах із більшою підтримкою демократів. Це нюанси як демографічного розподілу населення, так і голосування поштою. Хоча поштою бюлетень можна відправити раніше дня загальнонаціональних виборів, за внутрішнім законодавством штатів обробляти їх починають по-різному. У деяких ключових – лише у день виборів.

Відстрочка та бронювання

Кожні 90 днів воєнний стан і мобілізацію в Україні продовжують указами президента, які має ухвалити парламент. Закони про чергове продовження вже ухвалила Верховна Рада і воєнний стан та загальна мобілізація триватимуть з 10 листопада до 7 лютого 2025 року.

Ключовою є дата 9 листопада, до якої попередні укази президента про воєнний стан і мобілізацію. За постановою №560 про порядок призову, відстрочки діють не довше, ніж укази президента про воєнний стан і мобілізацію. Тобто нинішні чинні до 9 листопада. Тим, хто має право на відстрочку від мобілізації, треба знову подавати заяву і документи після того, як наберуть чинності нові закони про продовження строку воєнного стану і мобілізації до 7 лютого.

Категорії осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації, вказані у ст. 23 закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. В залежності від категорії військовозобов'язаним і потрібно надавати підтвердні документи. Перелік необхідних для кожної категорії – у додатку 5 до постанови №560. Заява на відстрочку – у додатку 4. Плюс потрібен паспорт та військово-обліковий документ.

Військовозобов'язані, які мають право на відстрочку (крім заброньованих) мають подавати заяву і документи особисто (пункт 58 порядку) до ТЦК та СП, де стоять на обліку. Заяву там мають зареєструвати.

Комісія має розглянути заяву і документи протягом семи днів, але не пізніше наступного дні від дати отримання інформації на її запит від держорганів. До того, як комісія ухвалить рішення, військовозобов'язаного не повинні призивати на службу та відправляти на ВЛК для визначення придатності.

Рішення про відстрочку комісія ухвалює протоколом. Відмову у відстрочці можна оскаржити в суді, якщо вона оформлена письмово.

"У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби", - вказують у порядку.

В разі позитивного рішення начальник ТЦК та СП видає довідку (додаток 6 до порядку). У довідці вказують строк дії відстрочки, її підставу. Вона дійсна тільки разом із військово-обліковим документом і паспортом (документом, який посвідчує особу). Строк відстрочки – до завершення підстав які дають на неї право, та до завершення дії відповідного указу президента. Тобто свіжі відстрочки будуть чинними до 7 лютого 2025 року.

В Міністерстві оборони обіцяють запустити у "Резерв+" відстрочки автоматичні, але не для усіх категорій, а лише для студентів, осіб з інвалідністю та багатодітних батьків. Точну дату запуску автоматичної відстрочки поки не назвали, але, за словами заступниці міністра оборони Катерини Черногоренко, це має бути до кінця осені.

До 15 листопада буде проходити аудит рішень про віднесення підприємств до критично важливих. На цей час зупинили бронювання у "Дії". Перевірятимуть ті рішення, які ухвалили протягом останніх чотирьох місяців. Працівникам, які мали бронювання до 31 травня 2024 року, дозволили продовжити термін броні без перешкод.

Тим часом до критеріїв віднесення підприємств до критично важливих (постанова №76) внесли зміни. Орган, який ухвалив рішення, що підприємство є критично важливим, може проводити перевірку відповідності "у разі потреби" та скасовувати статус.

Міністерства, які беруть участь в аудиті, до 15 листопада визначать, чи були при віднесенні підприємств до критично важливих недобросовісні чи корупційні дії. Прозвітувати вони мають до 20 листопада, а за результатами в уряді змінять критерії бронювання.

Тож до кінця осені можемо отримати нові умови бронювання. За витоками будуть нові умови щодо рівня зарплат заброньованих. Попередньо, не нижче 19 тис. грн на місяць, тоді як зараз – не нижче середньої по регіону. Про рівень зарплат роботодавців змусять звітувати щомісяця.

Серед інших змін, про які є чутки: квоту для заброньованих можуть скоротити зі 100% від кількості військовозобов'язаних, яка тепер діє для енергетики та військової промисловості, до 70-90%, а обласні військові адміністрації будуть узгоджувати регіональні критерії критичності підприємств, тобто щодо їхньої важливості для територіальної громади, із Мінекономіки та Міноборони.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про плюси та мінуси разової роздачі українцями 1000 грн з бюджету.

Головне