Які важливі закони та постанови наберуть чинності у 2025 році, розповідає "Ми – Україна".
Держбюджет-2025
Закон про фінансовий кошторис держави набере чинності 1 січня 2025 року. Разом із ним змінюються окремі умови у законодавстві.
Рівень забезпечення прожитмінімумом малозабезпечених становитиме 60% для працездатних осіб, 100% для осіб з інвалідністю і осіб, які втратили працездатність, 145% для дітей.
Сплата ЄСВ за себе ФОПами знову стає обов'язковою. Враховуючи розмір мінімальної зарплати 8000 грн, для спрощенців сума ЄСВ щомісяця за себе становить 1760 грн, щоквартально – 5280 грн.
Для ФОПів-загальників мінімальна сума до сплати також 1760 грн щомісяця та за законом про бюджет підвищують до 25 мінімалок, до 200 тис. грн на місяць, максимальну суму, з якої треба сплачувати ЄСВ.
Не сплачувати ЄСВ можуть ФОПи на загальній системі оподаткування, якщо дохід нульовий, ФОПи-пенсіонери, ФОПи-особи з інвалідністю та ФОПи-працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець.
У 2025 році Ощадбанк перерахує у Пенсійний фонду кошти, які на 1 січня є на рахунках пенсіонерів-ВПО та за якими понад рік не було руху. Також перерахують у ПФУ кошти з рахунків пенсіонерів-ВПО, які вчасно, тобто кожні півроку, не пройшли фізичну ідентифікацію. Це стосується "першої хвилі", тобто пенсіонерів, які отримали статус ВПО до 24 лютого 2022 року.
2361 грн – доплата пенсіонерам, які після аварії на ЧАЕС жили у зоні обов'язкового чи добровільного відселення з 1986 по 1993 рік. За законом про бюджет-2025 цю доплату не будуть встановлювати тим, хто виїхав з місць відселення після аварії та згодом добровільно повернувся назад, а також тим, хто зареєструвався чи переїхав на постійне місце проживання у зони відселення після аварії на ЧАЕС.
Новий закон про автоцивілку
1 січня втратить чинність старий та буде введений у дію новий закон про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. З цієї дати є низка змін, які є важливими для водіїв.
Страхова премія. Розмір страхової премії страхова компанія визначає самостійно та може враховувати історію ДТП з вини страхувальника чи власника ТЗ. Франшизу, яку встановлювали усі та розмір якої обмежений 2% страхової суми, новими законом у договорі забороняють застосовувати.
Є низка пільг для фізичних осіб-страхувальників. Їх застосовують у тому випадку, якщо об'єм двигуна ТЗ до 2500 см3 або потужність електродвигуна до 1500 кВт включно та його не використовують з комерційною метою. Застосовувати пільгу можна тільки до однієї автівки страхувальника.
- 50% премії сплачують власники ТЗ за умови особистого керування або в разі керування особою пільгової категорії:
- УБД;
- учасники Революції Гідності;
- учасники війни;
- особи з інвалідністю ІІ групи
- чорнобильці І чи ІІ категорії;
- пенсіонери.
50% премії сплачують власники ТЗ – особи з інвалідністю І групи за умови особистого керування, керування іншою особою у присутності страхувальника чи в разі керування особою з пільгової категорії.
Умови для пільговиків погіршуються. Бо за старим законом про автоцивілку (ст. 13) УБД, постраждалі учасники Революції Гідності, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідністю І групи взагалі звільнялися від обов'язку укладати договір обов'язкового страхування. За новими умовами їм пропонують лише знижку на поліс.
Страхові виплати. Їхній розмір будуть доводити до мінімальних, які передбачені європейським законодавством. Але пікових розмірів вони досягнуть 1 січня року, який настане через п'ять років після вступу України в Євросоюз. Тобто не скоро, хоча з 1 січня 2025 року виплати теж відчутно зростають:
- шкода життю і здоров'ю. До змін ліміт становить 320 тис. грн на одного потерпілого, а буде 500 тис. грн на потерпілу особу або 5 млн грн на один страховий випадок;
- шкода майну. До змін ліміт становить 160 тис. грн на потерпілого або 800 тис. на одну страхову подію, а буде 250 тис. грн на потерпілу особу або 1,25 млн грн на один страховий випадок.
Пряме врегулювання. До нового закону участь страхових компаній у системі прямого врегулювання збитків є добровільною, але за новим законом вона стане обов'язковою. Потерпілий може звертатися по врегулювання до свого страховика – власної страхової компанії, а не до тієї СК, з якою договір про автоцивілку уклав відповідальний за ДТП. Це одна із довгоочікуваних та зручних для водіїв норм. Але у неї є певні умови:
- пряме врегулювання можливе, якщо ДТП відбулось за участі лише двох ТЗ, з яких або на обидва є автоцивілка, або автоцивілка є на автівку потерпілого та у ДТП її пошкоджено або знищено. В інших випадках звертатися можна тільки до страховика відповідального за ДТП;
- звернувшись по врегулювання до своєї СК потерпілий втрачає право звертатися до СК відповідального за ДТП і навпаки, якщо звертається до СК відповідального, то не може до своєї.
У випадку прямого врегулювання, СК потерпілого звертається із зворотною вимогою до страховика відповідального за ДТП.
Граничний строк прийняття рішення про страхову виплату – 60 днів. Його можуть подовжити до 90 днів, якщо є потреба у додаткових заходах із визначення причин, обставин і наслідків ДТП. Якщо довше – до страховика застосовують пеню за кожен день прострочки.
Електронна форма договору. За законом страховий договір укладається в електронній формі із паперовою його формою. З січня 2026 року буде вже виключно в електронній формі.
"З 1 січня 2025 року водії зможуть використовувати електронні версії міжнародних сертифікатів автострахування (IMIC), відомі як "Зелені картки", у форматі PDF… Нове регулювання передбачає, що всі країни, які є учасниками системи "Зеленої картки", включно з Україною, повинні приймати як паперові, так і електронні сертифікати IMIC у форматі PDF для підтвердження страхового захисту. Це дозволить спростити процедуру перетину кордонів, зменшити адміністративні бар'єри та пришвидшити процеси перевірки на прикордонних пунктах", - зазначили у МТСБУ.
Ліміти страхової виплати за Європротоколом. До впровадження закону страхова виплата у випадку ДТП, яку оформлено за Європротоколом, обмежена лімітом у 80 тис. грн. Після введення закону в дію ліміт буде у межах страхової суми, хоча Нацбанк може встановлювати максимальні розміри виплати
Нові акцизи
1 січня – дата підвищення акцизів за законом 3878-IX про зміни до податкового кодексу.
Акцизи на пальне у євро за 1000 л:
- Бензини: було 242,6, стане 271,7;
- ДП: було 177,6 стане 215,7;
- Скраплений газ: було 148, стане 173;
- Паливо моторне альтернативне: було 184,08, стане 206,16.
Це вже гарантовані зміни, які, за оцінками експертів, додадуть 40-50 копійок у вартості літра пального. Це не враховуючи інших ризиків, таких як зростання курсу інвалюти.
Акцизи на тютюнові вироби. Станом на початок грудня законопроєкт 11090 про їхнє підвищення ще не пройшов друге читання, але зростання однозначно буде, бо є вимогою щодо євроінтеграції. Номінуватися акциз буде у євро, а не у нацвалюті.
До другого читання подали проєкт із такими мінімальними акцизними податковими зобов'язаннями (за 1000 штук):
- 78 євро (близько 3424 грн) – сигари, сигарили, сигарети без фільтра, сигарети з фільтром. Зростання на 35%;
- 70,4 євро (близько 3090 грн) – ТВЕНи. Зростання на 22%.
Це додасть близько 40 грн у вартості пачки з нового року.
Податки на прибуток та військовий збір
Законом про історичне підвищення податків військовий збір вже підвищили з 1,5% до 5% для фізосіб. Хоча він вже набрав чинності, частину його норм застосовують з 1 січня і це стосується:
- щомісячної звітності щодо податку на доходи фізосіб, військового збору та ЄСВ. Тож за останній квартал 2024 року треба звітувати за звичними правилами, а нову звітність вже за січень;
- податку на прибуток для небанківських фінустанов, крім страховиків – він становитиме 25% замість 18%.
За ще не ухваленим законопроєктом 9319, який втім мають розглянути у другому читанні швидко, ФОПам усім груп обов'язок сплати військового збору запровадять з 1 січня 2025 року, а не з 1 жовтня 2024 року, як це вказали в ухваленому законі. Також ФОПам пропишуть такі пільги щодо ВЗ:
добровільна сплата для ФОПів з податковою адресою на території бойових дій чи на ТОТ;
звільнення від сплати ВЗ для ФОПів І та ІІ груп без найманих працівників під час відпустки та в разі хвороби, яка триває 30 днів та більше;
ставку військового збору на рівні 5% не будуть застосовувати до доходів, які включають до річного декларування за результатами 2024 року.
Ліквідація МСЕК
З 1 січня експертизу про встановлення інвалідності будуть проводити вже не МСЕК, які ліквідують, а експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Свої справи МСЕКи мають передати призначеним для них медзакладам, де створять такі команди.
Особам з інвалідністю, яким повторний огляд призначили з 1 січня, проходити його треба в експертних командах. Постанова Кабміну про реформу виписує окремі випадки та вимоги до огляду та переогляду:
- не довше ніж до 1 липня 2025 року продовжать строк інвалідності людям, яким повторний огляд призначили з 1 січня 2025 року, але вони не змогли вчасно його пройти;
- якщо людини встановили інвалідність за результатом МСЕК, повторний огляд припав на період дії воєнного стану, але за постановою №225 ЛКК не може направити на переогляд, є два варіанти дій. Чоловіків у віці від 25 до 60 рокі з ІІ або ІІІ групою зобов'язали пройти переогляд з 1 квітня по 1 листопада 2025 року в експертній команді. Решта, крім тих, кого неможливо відправити на переогляд, має пройти оцінювання до 1 квітня 2026 року. Тими, кого неможливо направити на переогляд, вважають людей з місцем проживання у зоні бойових дій чи на ТОТ, тих, хто не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать, не мають кінцівки, одного з парних органів, мають онкологію, інтелектуальні порушення, психічні розлади, паралітичні синдроми, мають інвалідність з дитинства.
Доплата педагогам в школах
В закладах середньої освіти наступного року педагогічним працівникам пропорційно до обсягу їх навантаження та роботи, призначать щомісячні доплати:
- 1300 грн з 1 січня 2025 року;
- 2600 грн з 1 вересня та до кінця року, в якому припинять чи скасують воєнний стан.
До кінця року, в якому припинять чи скасують воєнний стан не буде діяти постанова №822. Згідно із нею мінімальний розмір ставки зарплати педагогічного працівника мав би дорівнювати чотирьом розмірам прожиткового мінімуму.
Новий закон про дошкільну освіту
Новий закон про дошкільну освіту вводиться в дію 1 січня, а старий втратить чинність 7 липня 2025 року. Згідно із новим:
- дошкільна освіта здобувається як правило до шести років;
- діти, яким на початок навчального року виповнилося шість, а дітям з особливими освітніми потребами (ООП) сім років, та які не почали здобувати початкову освіту, можуть продовжувати здобувати дошкільну до зарахування у школу. Діти з ООП можуть здобувати дошкільну освіту до восьми років;
- засновник закладу дошкільної освіти зобов'язаний забезпечити дітям та працівникам засоби колективного захисту – укриття;
- у державних та комунальних дитсадках наповнюваність однієї групи має бути не менше 5 дітей.
Грошове забезпечення військових в разі полону
1 лютого почнуть діяти зміни до закону про соціальний і правовий захист військових. Вони стосуються особливостей виплати грошового забезпечення в разі, якщо військовий був захоплений у полон або у заручники. Виплата ГЗ і зараз за ними зберігається, але є такі нововведення:
- військовий може у письмовій довільній формі скласти особисте розпорядження про виплату ГЗ. Засвідчують підпис командир або нотаріус;
- якщо особистого розпорядження немає, ГЗ військового розподілять у таких пропорціях: 50% зберігається для нього до звільнення, 50% піде рівними частками між дружиною чи чоловіком, законними представниками малолітніх та неповнолітніх дітей, батьками. Якщо у першій черзі немає кому розподіляти, тоді повнолітнім дітям, рідним братам чи сестрам, особам, законним представником яких є військовий. Але другій черзі рівними частками видадуть 20% загального розміру ГЗ;
- виплачувати ГЗ можуть до настання однієї з таких обставин: повного з'ясування обставин захоплення у полон або у заручники – чи не було добровільної здачі у полон, СЗЧ або дезертирства; інтернування або звільнення; визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим;
- якщо захопленого у полон або у заручники військового визнають померлим чи в разі його смерті невиплачені частки ГЗ включають до складу спадщини.
Переогляд обмежено придатних
Законом 3621-IX 4 травня 2024 року із законодавства прибрали висновок ВЛК "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний стан". З того часу двічі суттєво міняли положення про ВЛК загалом та розклад хвороб зокрема: у травні та у листопаді 2024 року.
За законом військовозобов'язаних, яким статус "обмежено придатний" встановили раніше, треба знову пройти ВЛК до 4 лютого 2025 року, тобто протягом 9 місяців з дня набрання законом чинності. Отримати направлення на ВЛК можна тільки у ТЦК та СП. Поштою такі документи не відправляють. Викликати на переогляд можуть повісткою. Невиконання правил військового обліку передбачає відповідальність за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення: штраф від 17000 до 25500 грн
Базова загальновійськова підготовка
Мобілізаційним законом прописали, що з 1 вересня 2025 року розпочинається базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для тих, хто:
- здобуває вищу освіту у закладах вищої освіти всіх форм власності;
- планує вступити вперше на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, зайняти посади в органах прокуратури та для громадян, які бажають пройти – у навчальних центрах ЗСУ.
Порядок БЗВП для студентів вже ухвалив Кабмін. Вона складається з теоретичної та практичної складової. Для хлопців є обов'язковою, а для дівчат – за бажанням.
Студенти мають розпочати теоретичну підготовку:
- на другому курсі – якщо це вища освіта на основі повної загальної середньої;
- на першому курсі – якщо це вища освіта на основі ступенів молодшого спеціаліста, фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра.
Практичну складову мають проходити під час канікул, в період травень-жовтень. Вона може бути у вишах, їхніх військових навчальних підрозділах, навчальних частинах чи центрах ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронних органів спецпризначення, Держспецтрансслужби, закладах освіти, які готують поліцейських, регіональних навчальних центрах підготовки населення до спротиву, тренінгових центрах поліції.
До практичної частини БЗВП у навчальні частини направлення видаватимуть ТЦК та СП на підставі списків, які нададуть у закладах освіти. Якщо студент відмовляється проходити практичну підготовку – це підстава для відрахування з вишу.
Після БЗВП студент стане вже не призовником, а військовозобов'язаним та отримає військово-облікову спеціальність "стрілець".
За законом про мобпідготовку (ст. 23 про відстрочку), військовозобов'язані після БЗВП та до досягнення 25 років не підлягають призову під час мобілізації. Призватися вони можуть тільки за їхньою згодою.
Проходження БЗВП є обов'язковим, для студентів вона є аналогом базової військової служби, якою заміняють строкову.
Закон про військовий обов'язок передбачає, що три категорії студентів можуть БЗВП не проходити:
- визнані непридатними за станом здоров'я;
- ті, хто проходив військову службу в інших державах;
- ті, хто проходив військову службу.
Порядком додають ще одну категорію. Не проходити БЗВП може той, хто вже має сертифікат про проходження БЗВП та здобуття військово-облікової спеціальності.
Базова загальновійськова підготовка справа обов'язкова, але студенти також матимуть змогу навчатися на військовій кафедрі за програмою підготовки офіцерів запасу. Поки її не змінювали, але з огляду на запровадження БЗВП пообіцяли відкоригувати.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, що вже розпочався перший етап роботи Єдиного державного реєстру домашніх тварин та у 2025 році господарі улюбленців зможуть безкоштовно вносити до нього дані про них у авторизованих ветеринарів.