Які оновлені умови багатоцільової допомоги ООН та допомоги на проживання ВПО, зміни до правили надання субсидії на оренду та компенсації за розміщення внутрішньо переміщених осіб? Усе головне зібрав "Ми – Україна".
Грошова допомога ООН: скільки, кому, де?
13 січня запрацювали пункти збору даних внутрішньо переміщених осіб, які претендують на грошову допомогу Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН).
Яка сума допомоги? Термін допомоги – три місяці. Сума на одну людину – 3600 грн на місяць, тобто 10 800 грн за увесь строк. Перераховується за увесь період голові сім'ї на банківський рахунок, або переказом через Western Union, якщо рахунку немає (переказ можна буде отримати у банківському відділенні), або на цифровий гаманець через застосунок Vibrant.
Які вимоги до отримувачів? Уся родина, яка претендує на допомогу, має одночасно:
- мати дохід менше 5400 грн на місяць на одного;
- не бути раніше включеною до програми допомоги від УВКБ ООН та не отримувати допомогу від інших міжнародних організацій протягом останніх трьох місяців;
- бути ВПО, що перемістилися в межах України протягом останніх шести місяців, або людьми, які повернулися до місця постійного проживання після переміщення в межах України чи за кордон з початку повномасштабного вторгнення;
- відповідати одному з критеріїв вразливості:
- родина, де є тільки хтось один з батьків та дитина чи діти у віці до 18 років, або родина з особами від 55 років;
- родина, яку очолює чи в якій є тільки люди у віці від 55 років, або очолювана самотньою людиною у віці 55 років+ з дитиною чи дітьми до 18 років;
- родина, в якій є одна чи кілька людей з особливими потребами: інвалідністю, хронічними захворюваннями.
Як зареєструватися? Треба зареєструватися на прийом у пункті в області та з'явитися із оригіналами документам усім членам сім'ї. Не з'являтися особисто можуть тільки діти до двох років чи маломобільні люди, якщо мають відповідну довідку.
Пункти працюють в 11 областях, для кожної створено окремий інформаційний телеграм-канал. Проте зареєструватися у каналі, як і в інших месенджерах чи соцмережах, не можна. Можна відстежувати інформацію про реєстрацію на збір даних:
- Київська область;
- Кіровоградська;
- Полтавська;
- Дніпропетровська;
- Запорізька;
- Одеська;
- Чернігівська;
- Харківська;
- Сумська;
- Миколаївська;
- Херсонська.
Які документи потрібні? Треба буде надати такий базовий набір оригіналів документів щодо кожного члена сім'ї:
- документ про посвідчення особи;
- податковий код;
- довідка ВПО, якщо є;
- свідоцтва про народження дітей;
- довідки, витяги та інші документи, які підтверджують вразливість.
Також потрібен буде номер телефону та номер карти банку для виплати. Карти для єПідтримки не підходять.
Корисна інформація. Умови програми – на сайтах УВКБ в Україні та благодійного фонду "Право на захист". Щоб зрозуміти, чи відповідає родина вимогам, можна пройти ознайомчий опитувальник за посиланням.
Інформаційна підтримка: за номером гарячої лінії УВКБ ООН 0 800 307 711 (з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 18:00) чи за електронкою [email protected].
Допомога на проживання ВПО: що змінилося та зміниться?
Розмір допомоги на проживання ВПО – 3000 грн для осіб з інвалідністю та дітей, 2000 грн для інших осіб на місяць. Строк надання – шість місяців з можливою пролонгацією для вразливих категорій.
Порядок надання – в урядовій постанові №332. До нього внесли зміни, частина з яких набула чинності 31 грудня 2024 року (за постановою №1507), а частина набере чинності 29 січня (разом із постановою №1225 про субсидію на оренду житла ВПО).
Що вже змінилося в порядку надання допомоги? Заяву на призначення допомоги раніше можна було подавати за місцем обліку уповноваженої особи, яка звертається в інтересах усієї сім'ї. Тепер подавати можна також і за місцем обліку в якості ВПО когось одного з членів сім'ї.
Розширили коло людей, яких не включатимуть до складу сім'ї. Тобто їхній дохід, в разі підтвердження статусу, не має впливати на призначення допомоги.
До змін до складу сім'ї уповноваженої особи не включали мобілізованих та військових у складі ЗСУ та інших законних формувань, які беруть участь забезпеченні безпеки, оборони, відсічі та стримуванні агресії. Тепер перелік став більш чітким.
Окрім мобілізованих не включають до складу сім'ї ВПО тих, хто бере участь у бойових діях з-поміж працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників:
- ЗСУ;
- Нацгвардії;
- СБУ;
- СЗРУ;
- Держприкордонслужби;
- Держспецтрансслужби;
- МВС;
- Нацполіції;
- ДСНС (рядовий та начальницький склад);
- Управління держохорони;
- Держспецзв'язку;
- інших законних військових формувань.
Підтвердженням призову під час мобілізації може бути форма 5 від ТЦК та СП, участі у бойових діях – форма 6 від ВЧ або посвідчення УБД.
Важлива зміна у порядку допомоги стосується кількості шестимісячних періодів, на які продовжується виплата після завершення першого. Раніше передбачалося, що вразливим категоріям ВПО можуть продовжити ще на два шестимісячні періоди, а після змін – що на три.
Відлік часу залежить від того, коли внутрішньо переміщена особа вперше звернулася по допомогу. Про подання заяви на продовження у змінах до порядку не йдеться, тож, швидше за все, пролонгація має бути автоматичною, хоча певні документи на підтвердження вразливості можуть затребувати.
Відкоригували умови підрахунку середньомісячного доходу. Загалом він рахується за тим самим порядком, що й дохід для усіх видів соцдопомоги (постанова №632). Проте тепер додали уточнення, що додатково включають та не включають до доходу сім'ї, яка звертається по допомогу на проживання ВПО, чи яка продовжує строк виплати.
До доходу включають одноразову вихідну допомогу працівника. Треба надати підтвердження, що вихідну допомогу надано один раз на календарний рік та цю суму ділять на 12.
До доходу не включають, якщо одноразово протягом року:
- продано єдиний транспортний засіб, який був зареєстрований на члена сім'ї;
- продано єдине житло чи частину житла, які знаходяться в зоні бойових дій чи на ТОТ, для яких дата завершення не визначена (території з наказу Мінреінтеграції №309). Якщо є не одне житло на ТОТ, інші, крім єдиного, не рахуються.
Про продаж житла або ТЗ потрібен документ.
Що ще зміниться в порядку надання допомоги? Зараз у пунктах 7 та 7-1 порядку надання допомоги на проживання ВПО прописано, в яких випадках виплати не призначають чи припиняють. Це майнові умови, зокрема, наявність чи придбання житла не в зоні бойових дій чи на ТОТ, на 100 тис. депозит, придбання валюти чи великі покупки, купівля ТЗ молодше п'яти років, повне державне утримання.
29 січня стартує програма надання субсидій на оренду житла внутрішньо переміщеними особами. З того часу, якщо людина отримуватиме субсидію на оренду чи входить до складу сім'ї людини, яка отримуватиме субсидію, допомогу на проживання не призначать або припинять.
Субсидія на оренду житла ВПО: з якими змінами запустять?
25 жовтня 2024 року уряд ухвалив постанову №1225, в якій виклав порядок надання субсидії на оренду житла ВПО та компенсації частини податків тим, хто надає житло в оренду ВПО. "Ми – Україна" у жовтні та грудні минулого року розповідав про те, на яких умовах надаватимуть субсидії.
Запускають експериментальний проєкт 29 січня. Хоч він поки не працює, наприкінці грудня постановою №1507 до нього внесли зміни.
Географія. Спочатку програму субсидій хотіли обмежити дев'ятьма областями. Після змін її поширюють на усю Україну, крім територій з наказу Мінреінтеграції №309, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Обов'язковий платіж. Спочатку відштовхувалися від того, що норма плати сім'ї за оренду житла – 30% середньомісячного сукупного доходу. Після змін зійшлися на тому, що норма плати має бути 20%. Це складова у формулі обов'язкового відсотку платежу.
Обов'язковий відсоток платежу рахують так. Виводять співвідношення середньомісячного доходу на одного члена сім'ї за два останні картали до рівня прожитмінімуму на одну особу (2920 грн). Отримане ділять на 2 (базовий коефіцієнт доходу – два прожитмінімуми) та множать на 20%, базову норму плати.
Далі порівнюють обов'язковий відсоток платежу із розміром граничної вартості житла в регіоні. Якщо обов'язковий платіж з урахуванням доходу не покриває розмір граничної вартості оренди, передбачена субсидія.
Граничну вартість оренди визначають так. Уряд узгодив, що загальна ціна оренди 1 кв. м – 193,6 грн. Його помножують на квадратуру житла, яке беруть в оренду. До добутку застосовують ще й регіональні коефіцієнти. Якщо менше одиниці, а у більшості випадків так і є, тоді вони добуток зменшать. Верхній поріг для коефіцієнту – 1,5. Оскільки географія розширилася, з 29 січня за постановою №1507 буде діяти більший список регіональних коригувальних коефіцієнтів.
Податки. Орендодавцям, які офіційно здаватимуть в оренду житло ВПО і на нього оформлятимуть субсидію, обіцяють компенсувати відповідну частину сплачених податків. Спочатку йшлося про компенсацію частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Проте у грудні виправилися, врахували, що здавати в оренду житло можуть й ФОПи на спрощенці, тому додали, що компенсуватимуть і частину сплаченого єдиного податку.
Компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО: який новий порядок?
З 31 грудня порядок компенсації за тимчасове розміщення ВПО виклали у новій редакції. Тепер призначенням та виплатою компенсацій займається Пенсійний фонд. Сума, яка раніше розраховувалася як людино-день – 14,77 грн, тепер чітка: 450 грн за кожну людину на місяць. Це не усі зміни.
Вимоги до ВПО. По-новому виписали критерії для ВПО, за проживання яких зараз передбачена компенсація:
- вони перемістилися з території з наказу Мінреінтеграції №309, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
- вони не мають у власності житла площею понад 13,65 кв. м на кожного члена сім'ї у регіонах, які не включені у перелік з наказу №309;
- у них є житло, але воно було знищене чи пошкоджене та про це є або інформація в реєстрі, або акт обстеження, або звіт технічного обстеження.
З 29 січня діятиме вимога й щодо відсутності у ВПО субсидії на оренду житла.
Зміни з 1 березня. З початку весни діє низка нових умов. Призначати компенсацію вперше будуть на шість місяців. Ще на шість місяців автоматично, якщо ВПО відповідатимуть вимогам. Як тим, що вже діють, так і новим.
За новими зверненнями про компенсацію не будуть її призначати на внутрішньо переміщену особу, яка протягом останніх трьох місяців отримала чи придбала будь-яку нерухомість, крім тієї, що на території з наказу №309.
Не призначать або скасують компенсацію, якщо:
- ВПО та власник житла є родичами. Ступені споріднення не згадують, хоча згадка є у додатках – у повідомленні та заяві на компенсацію. Вони н мають бути один одному чоловіком/дружиною, батьком/матір’ю, донькою/сином, онуками (зокрема повнолітніми);
- внутрішньо переміщена особа понад 30 днів була за кордоном. Виключення, наприклад, для лікування, тут не передбачили;
- внутрішньо переміщена особа не жила за адресою. Цей факт встановлюватиме Нацсоцслужба та передаватиме Пенсійному фонду;
- у повідомленні чи заяві на компенсацію є недостовірна інформація.
З 1 березня той, хто хоче розмістити ВПО, має разом із внутрішньо переміщеною особою подати у ПФУ повідомлення та заяву в паперовій чи електронній формі (на веб-порталі ПФУ).
Якщо в паперовій формі – потрібні оригінали документів на додачу, якщо в електронній – сканкопії чи фотокопії. Переліку у порядку немає, але виходячи із заяви та повідомлення, це паспорти, податкові коди, документи про право власності на житло, унікальні записи з демографічного реєстру (якщо є), довідки ВПО, причому свіжі.
"Для призначення компенсації починаючи із січня 2025 р. під час звернення до органів Пенсійного фонду України в березні 2025 р. у довідках про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб має бути зазначена адреса житлового приміщення тимчасового проживання, за якою призначається компенсація, а сама довідка видана не пізніше січня 2025 року", - вказують в оновленому порядку.
Автоматична пролонгація. З січня до липня 2025 року автоматично подовжують виплату компенсацій тим, кого в Мінінфраструктури включили до списків отримувачів до 31 грудня 2024 р. Якщо не продовжили, треба оформлювати у ПФУ знову. Якщо автоматично продовжили, з 1 липня буде подальша автоматична пролонгація з перевіркою прав на отримання кожні шість місяців.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав хто, які та про які доходи має подавати податкову декларацію до 1 травня 2025 року.