15 липня Кабмін змінив умови та розміри грантів на навчання-2025. На що звернути увагу тим, хто на них претендує, і тим, хто їх вже отримує? Нововведення розбирав "Ми – Україна".
Що таке гранти на навчання та які зміни відбулись?
19 липня 2024 року уряд запустив дворічний експериментальний проєкт (до 19 липня 2026 року) із надання вступникам грантів, які частково або повністю можуть покрити вартість навчання у вишах. Ступінь покриття залежить від категорії гранту і розміру оплати, яку встановлює навчальний заклад.
Той, хто вступає у вищий навчальний заклад, зможе отримати грант, якщо вперше йде на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування) та вчитиметься за денною (дуальною) формою. Тобто, якщо вступати на заочний чи вечірній – не можна отримати грант.
У заявах до вишів абітурієнти вказують, на яку саме участь у конкурсі вони претендують:
- на місце державного або регіонального замовлення і на участь у конкурсі на місця за кошти фізосіб чи юросіб. Тобто це заява на бюджет, а якщо не вийде пройти на бюджет, тоді буде участь у конкурсі на контракт. Цього року можна подати максимум 5 заяв на бюджет;
- на місце за кошти фізосіб чи юросіб. Це заява виключно на контракт. Цього року загальна кількість заяв, яку можна подати – 15, з яких 5 заяв – на бюджет, тобто на контракт – максимум 10 заяв.
Грант – це повна чи часткова оплата навчання за контрактом та його можуть надати вже після того, як абітурієнта зарахують у виш саме на контрактне місце.
Минулого року деякі вступники, яких брали на бюджет, відмовилися від таких рекомендацій та натомість обирали контрактну форму з грантом. Через це виші втратили фінансування від держави на такі бюджетні місця. У 2025 році попереджали: якщо відмовитися від бюджетного місця, гранту на навчання вже не буде. Тобто обирати виш та спеціальність треба зважено.
Тепер і у порядок внесли зміни – додали перелік здобувачів освіти, які не можуть претендувати на грант:
- той, хто цьогоріч отримає рекомендацію на бюджет, але не підтвердить вибір цього місця навчання;
- той, хто вже завершив навчання за державним та регіональним замовленням та здобув ступінь бакалавра (магістра медичного фармацевтичного та ветеринарного спрямування).
З'явилося більше роз'яснень щодо тих, хто раніше вчився на бакалавра, не завершив навчання і тепер вступає на цей освітній рівень знову. Вказали, що вони можуть претендувати на грант, якщо відшкодують бюджету витрати.
Для того, щоб покрити попередні витрати на навчання на бюджеті, треба буде:
- звернутися до керівника закладу вищої освіти, в який людину зарахують повторно, щоб там визначили суму;
- відшкодувати цю суму треба буде максимум до 15 вересня і документ, який це підтверджує, подати у виш, куди зарахували максимум через п'ять днів після сплати;
- заклад вищої освіти максимум до 30 вересня має сповістити про це Міносвіти. Якщо у строки не вписатися, не можна претендувати на грант.
Знову вступаючи на бакалавра, якщо перед тим вже був грант для здобуття освіти, також можна претендувати на подальшу виплату. Але її строк на новому місці навчання зменшать пропорційно. Тобто якщо минулого року абітурієнт отримав грант, провчився рік, передумав вчитися у цьому виші на цій спеціальності і вступить знову на перший курс, грант йому можуть надати, якщо він відповідає вимогам. Але не на чотири роки навчання на бакалавра на новому місці, а на три роки, бо рік держава вже профінансувала.
Які розміри грантів на навчання для вступників цього року?
Гранти двох рівнів, тобто у двох розмірах, призначають на навчальний рік і МОН перераховує їх закладам освіти двома траншами – до 1 грудня та до 1 квітня, по 50% від визначеної суми.
Сума гранту залежить від того, які бали на НМТ отримав вступник. Йдеться про тестові, які вже переведені у шкалу 100-200 балів, а не про конкурсні, з урахуванням предметних коефіцієнтів спеціальностей.
Щоб отримати грант першого чи другого рівня саме за кожен з двох предметів НМТ має бути відповідна кількість балів, а не в середньому за два предмети.
"Цього року ми пропонуємо дещо збільшити суму грантів відповідно до індексу інфляції. Отже, грант першого рівня становитиме 16,8 тисячі гривень (минулого року було 15 тисяч), а грант другого рівня — 28 тисяч гривень (було 25 тисяч)", - казав раніше заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
Проте для цьогорічних першокурсників затвердили інші суми:
- грант другого рівня – 25 000 грн і розмір не змінився, порівняно з минулорічним;
- грант першого рівня – 17 000 грн, тоді як минулого року було 15 000 грн.
Які умови надання грантів для вступників цього року?
На грант другого рівня можна розраховувати, якщо результати НМТ з будь-яких двох предметів становить не менше 170 балів.
На грант першого рівня можна розраховувати, якщо з двох предметів результати не менше 150 балів. Але саме в описі цього рівня найбільше додаткових умов і виключень.
Щоб претендувати на 17 000 грн покриття вартості навчання, потрібно 140 балів з двох предметів, якщо абітурієнт вступить на спеціальність, якій надається особлива підтримка.
Спеціальності, яким надається особлива підтримка:
- Дошкільна освіта
- Початкова освіта
- Середня освіта, предметні спеціальності А4.04-А4.10 (математика, біологія, хімія, географія, фізика та астрономія, інформатика, технології) та А4.15-А4.16 (природничі науки та захист України)
- Спеціальна освіта, спеціалізації А6.02-А6.05 (корекційна психопедагогіка, ортопедагогіка, сурдопедагогіка, тифлопедагогіка)
- Професійна освіта (за спеціалізаціями)
- Хімія
- Науки про Землю
- Фізика та астрономія
- Прикладна фізика та наноматеріали
- Математика
- Статистика
- Хімічні технології та інженерія
- Технології захисту навколишнього середовища
- Електрична інженерія
- Енерговиробництво
- Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка
- Інформаційно-вимірювальні технології
- Автоматизація, комп'ютерно-інтегровані технології та робототехніка
- Матеріалознавство
- Прикладна механіка
- Металургія
- Машинобудування
- Авіаційна та ракетно-космічна техніка
- Харчові технології
- Деревообробні та меблеві технології
- Технології легкої промисловості
- Гірництво та нафтогазові технології
- Будівництво та цивільні інженерія
- Агрономія
- Тваринництво
- Садово-паркове господарство
- Лісове господарство
- Водні біоресурси та аквакультура
- Агроінженерія
- Авіаційний транспорт, крім Транспортних технологій (на повітряному транспорті)
- Залізничний транспорт
- Автомобільний транспорт
- Державна безпека
- Безпека державного кордону
- Військове управління
- Забезпечення військ
- Озброєння та військова техніка
- Пожежна безпека
- Цивільна безпека
- Грант першого рівня не дадуть, якщо вступати на такі спеціальності:
- Облік і оподаткування, Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок, Менеджмент, Публічне управління та адміністрування, Маркетинг, Секретарська та офісна справа, Торгівля, Право, Міжнародне право. Усе це – спеціальності галузі знань "Бізнес, адміністрування та право", яка цілком виключена з грантів першого рівня
- Економіка та міжнародні економічні відносини (за спеціалізаціями)
- Міжнародні відносини
- Журналістика
- Готельно-ресторанна справа та кейтеринг
- Туризм та рекреація
- Стоматологія
- Філологія, усі спеціалізації, крім української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики.
Якщо йти на такі кон'юнктурні спеціальності, то претендувати можна лише на грант другого рівня, тобто два предмети НМТ мають бути з балами не нижче 170.
Це базові розміри грантів. Як і минулого року, цьогоріч до них можуть застосовувати коефіцієнти, які збільшують суму. Тобто грантову суму помножують на ці коефіцієнти.
Коефіцієнти спеціальності. Основний – 1 для більшості спеціальностей. Є два підвищуючі.
Коефіцієнт 1,5. Він збільшує суму грантів першого рівня – до 25 500 грн, другого рівня – до 37 500 грн. Застосують, якщо буде зарахування на спеціальність "Терапія та реабілітація" та на спеціальності галузей знань:
- Освіта. Тобто на спеціальності Дошкільна освіта, Початкова освіта, Середня освіта, Професійна освіта. Тут вказали, що коефіцієнт стосуватиметься спеціальностей, спеціалізацій, предметних спеціальностей, з яких сформовано державне замовлення поточного року. Повний перелік держзамовлення у 2025 році – у постанові 812, яку затвердили 7 липня;
- Природничі науки, математика та статистика, крім спеціальності Екологія. Тобто це спеціальності: Біологія та біохімія, Хімія, Науки про Землю, Фізика та астрономія, Прикладна фізика, Математика, Статистика;
- Інженерія, виробництво та будівництво. Це спеціальності: Хімічні технологія та інженерія, Технології захисту навколишнього середовища, Електрична інженерія, Енерговиробництво, Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка, Інформаційно-вимірювальні технології, Автоматизація, комп'ютерно-інтегровані технології та робототехніка, Матеріалознавство, Прикладна математика, Металургія, Машинобудування, Авіаційна та ракетно-космічна техніка, Харчові технології, Деревообробні та меблеві технології, Технології легкої промисловості, Гірництво та нафтогазові технології, Архітектура та містобудування, Геодезія та землеустрій, Будівництво та цивільна інженерія, Видавництво та поліграфія, Біотехнології та біоінженерія, Біомедична інженерія;
- Сільське, лісове, рибне господарство. Крім спеціальностей Садово-паркове господарство та Ветеринарна медицина. Тобто це спеціальності: Агрономія, Тваринництво, Лісове господарство, Водні біоресурси та аквакультура, Агроінженерія.
Коефіцієнт 1,3. Він збільшує суму грантів першого рівня – до 22 100 грн, другого рівня – до 32 500 грн. застосовується, якщо буде зарахування на такі спеціальності:
- Декоративне мистецтво та ремесла;
- Образотворче мистецтво та реставрація;
- Перформативні мистецтва;
- Музичне мистецтво;
- Філологія (крім української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики;
- Ветеринарна медицина;
- Прикладна математика, Інженерія програмного забезпечення, Комп'ютерні науки, Системний аналіз та наука про дані, Кібербезпека та захист інформації, Інформаційні системи і технології, Комп'ютерна інженерія. Це усі спеціальності галузі знань Інформаційні технології;
- Стоматологія, Медицина, Педіатрія, Медична психологія, Медсестринство, Технології медичної діагностики та лікування, Фармація. Це спеціальності галузі знань Охорона здоров'я та соціальне забезпечення. Вказали, що у цій галузі коефіцієнт 1,3 не застосовується до спеціальностей Терапія та реабілітація, Громадське здоров'я, Соціальна робота та консультування, Дитячі молодіжні служби.
"Регіональний" коефіцієнт. До добутку базового гранту і коефіцієнта спеціальності можуть застосувати ще коефіцієнт 1,5. Він запроваджується до Запорізької, Миколаївської, Сумської, Харківської областей.
Одночасно:
- і до закладів освіти цих областей;
- і до вступників, які закінчили школу в цій області.
Наприклад, якщо у харківський виш на контракт вступить випускник київської школи, який відповідає критеріям, регіональний коефіцієнт не застосують. Якщо у харківський виш на контракт вступить випускник школи, яка знаходиться в Харківській, Запорізькій, Миколаївській чи Сумській області, який відповідає критеріям щодо гранту, мають застосувати ще й коефіцієнт 1,5.
Що з грантами на навчання на другому курсі?
Усе, що перелічено вище, стосується тих, кого зарахують на перший курс цього року. Минулого року проєкт тільки-но запустили, оформили та отримали грант 13 тис. студентів. Для них розміри грантів двох рівнів становили 15 000 грн або 25 000 грн. Коефіцієнти спеціальності 1,3 та 1,5 підвищили до 32 500 грн та 37 500 грн грант другого рівня, до 19 500 грн та 22 500 грн грант першого рівня. Регіонального коефіцієнту не було.
На другому курсі виплати їм мають продовжити, якщо студенти виконали індивідуальний навчальний план – тобто не мають "хвостів" та у них відсутня заборгованість з оплати.
Чітко нові суми виплат в порядку не вказали. Виписано, що на другий та наступний роки навчання розмір розраховують максимум на офіційно визначний рівень інфляції за попередній календарний рік.
За 2024 рік за даними Держстату індекс інфляції склав 112%. Тож очікується, що розмірі грантів другокурсникам мають підвищити на 12%. В такому разі та якщо застосують саме цей індекс, суми мають підвищитися таким чином:
- грант першого рівня – до 16 800 грн базовий, до 21 840 грн та 25 200 грн, в разі застосування коефіцієнтів спеціальності 1,3 та 1,5;
- грант другого рівня – до 28 000 грн базовий, до 36 400 грн та 42 000 грн, в разі застосування коефіцієнтів спеціальності 1,3 та 1,5.
В МОН перегляд розмірів для другокурсників не підраховували та пояснень поки що не було.
Як надають грант?
Окрім того, що для грантів абітурієнт має відповідати вимогам щодо результатів НМТ та вибору спеціальності, заклад вищої освіти, куди він вступить, має укласти договір із МОН про участь в експериментальному проєкті. Перелік таких вишів має бути на відповідній сторінці ЄДЕБО, проте станом на 17 липня такого немає.
"Інформація про участь закладу освіти в експериментальному проєкті буде розміщуватись на відповідній сторінці в ЄДЕБО не пізніше наступного дня після підписання договору на участь в експериментальному проєкті. Зауважимо, що самі заклади освіти зможуть повідомити вступникам про це ще швидше", - пояснили там.
Тобто, подаючи заяву на вступ, а подання стартує 19 липня, треба пересвідчитися, що обраний заклад освіти бере участь у грантовому проєкті.
Далі треба чекати результатів конкурсного відбору. Якщо не буде рекомендацій на бюджет і вступник йтиме на контракт, він має підтвердити вибір місця навчання, виконати умови до зарахування і дочекатися його.
Якщо грант буде надано, оформити його можна після зарахування тільки в "Дії". З 15 вересня після оновлення застосунку сертифікат на грант має бути в переліку документів. Минулого року активувати його "Дія. Підписом" зараховані на перший курс могли до 5 листопада. Цього року останній строк змінився і підтвердити грант першокурсникам можна буде до 25 жовтня. Другокурсники мають підтвердити грант у "Дії" в інші строки: з 1 по 30 вересня.
Вартість навчання варіюється у різних вишах. Якщо розмір гранту до неї не дотягує – треба доплачувати різницю. Якщо він вищий за плату – покриватиметься тільки вартість навчання і "зайві" кошти ніде не акумулюватимуть і на руки не видадуть.
Визначені суми – це оплата за рік. Грант за перше півріччя надходить аж до 1 грудня. В МОН від самого початку радили вишам у студентів-контрактників із грантами не вимагати одразу оплату за навчання за рік чи за семестр. На практиці ж виходило й так, що за перший семестр батьки заплатили усю суму, а далі переплату, враховуючи грант, зарахували на оплату наступних періодів.
Після останніх змін у порядку з'явилися додаткові уточнення. Якщо за навчання за умовами договору сплатити за рік чи за якийсь період і ця сума є більшою за грант, заклад вищої освіти має повернути надміру сплачені кошти. Повернення має бути протягом трьох місяців після надання гранту і на вказаний студентом рахунок.
Раніше "Ми – Україна" розповідав про створення електронних кабінетів для вступу, пільги та конкурсні бали.