Які загальні умови проходження медичного огляду для тих, хто стоїть на військовому обліку чи має на нього стати? Розбирався "Ми – Україна".
Рішення Верховного суду: якщо мобілізували без ВЛК, звільнитися не можна
Нещодавно загальновідомим стало рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 5 лютого 2025 року. Суд третьої інстанції розглядав справу чоловіка, якого мобілізували без визначення його придатності до військової служби. Тобто без медогляду.
Позиція суду у справі включає те, що право на належну процедуру призову було порушене, але звільнення з військової служби, як спосіб захисту порушеного права, є неефективним.
"Процедура призову військовозобов`язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу", - вказали судді у постанові.
У цій справі позивач не згадав про свій стан здоров'я. Згідно ж з позицією суду, сам факт непроходження ВЛК не свідчить про непридатність до служби. Судді вказали, що відновлення порушеного права повинно відбуватися в межах спірних правовідносин за участі їхніх учасників. Тобто спрямували у бік того, що мобілізованого без ВЛК треба відправити на медогляд.
Верховний Суд для судів нижчих інстанцій не вказує шлях без варіантів, адже в Україні немає обов'язкового прецедентного права. Але його рішення дуже важливі для судової практики загалом, їх враховують загальні та апеляційні суди.
"Верховний Суд може виносити постанови, які повинні бути враховані в подальших рішеннях, але суди не зобов'язані слідувати кожному його рішенню в кожному конкретному випадку. З 2017 року Верховний Суд України активно почав здійснювати уніфікацію практики, публікуючи узагальнення та оголошуючи правові висновки, що стають важливими орієнтирами для практики судочинства в Україні. Це наближається до механізмів прецедентного права, хоча й залишається в межах континентальної правової системи. Тобто, скоріш за все, коли у судах буде розглядатись схожі справи, то суди нижніх інстанцій можуть взяти до уваги узагальнений висновок ВСУ", - описав вплив постанов ВС народний депутат, член парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко.
Хоча обставини цієї справи щодо стану здоров'я позивача мають свою специфіку, позицію Верховного суду багато хто сприйняв прямо: якщо мобілізували без ВЛК, то зі служби вже не вийде звільнитися.
"Хоча висновки щодо цієї конкретної ситуації здаються мені справедливими, сформована Верховним Судом правова позиція може бути поширена на більш широке коло ситуацій, і тоді про справедливість вже не буде йтись, - вказала адвокатка Дар'я Тарасенко, - Про що я? Про ті ситуації, коли ТЦК та СП мобілізує людину, яка не підлягає призову (має право на відстрочку від призову). Я дуже чекаю позиції ВС саме по такому кейсу. А поки що дійсно передбачаю погіршення ситуації з такими спорами у судовій практиці".
За законом про мобпідготовку та мобілізацію, уряд визначає порядок призову під час мобілізації та організацію медогляду військовозобов'язаних та резервістів. Цей порядок – у постанові Кабміну №560 та, згідно із нею, призов включає медогляд для визначення придатності. Тобто без ВЛК не можна мобілізувати. Що ж до ВЛК тих, хто стоїть на обліку чи має на нього стати, вимоги можуть відрізнятися.
Які вимоги до ВЛК військовозобов'язаних?
Строк дії довідки ВЛК. У мирний час строк дії довідки ВЛК про визначення придатності до військової служби діє 5 років. У воєнний час строк дії такої довідки – 1 рік. Якщо він завершився, можна або самому звернутися у ТЦК за направленням на медогляд чи згенерувати його у Резерв+, або чекати на повістку для проходження.
За законом про мобпідготовку та мобілізацію (ст. 22), громадяни зобов'язані проходити медогляд за рішенням ВЛК чи ТЦК. Щоправда є певні особливості.
Виключені з військового обліку. За положенням про військово-лікарську експертизу ЗСУ (наказ №402), медогляд призовників, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти) проводять для визначення придатності до військової служби.
"Особи, які виключені з військового обліку, не перебувають на військовому обліку та не належать до жодної із зазначених вище категорій. Ураховуючи зазначене, особи, які були виключені з військового обліку, не зобов’язані проходити медичний огляд ВЛК", - вказали у листі в Головному управлінні Генштабу ЗСУ.
Нині за законом про військовий обов'язок та військову службу (ст. 37), у знятих з обліку не вилучають військово-обліковий документ та у ньому мають проставити відмітку про виключення. Бувають випадки, коли у реєстрі немає про це інформації. Тож ТЦК треба довести, що процедура виключення завершилася – подати документи, щоб дані внесли в "Оберіг". Якщо відмовляються, це можна оскаржувати.
Обмежено придатні. Після того, як скасували статус "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час", двічі встановлювали строк, до якого українцям із таким статусом треба було пройти ВЛК для визначення придатності.
Тепер обмежено придатних чоловіків у віці 25-60 років зобов'язали пройти ВЛК до 5 червня 2025 р., тобто вони самі мають це ініціювати – звернутися у ТЦК чи згенерувати направлення у Резерв+. Вимоги пройти ВЛК до цієї дати немає до чоловіків такого віку зі статусом "обмежено придатні", якщо вони визнані особами з інвалідністю.
Заброньовані та з відстрочкою. За порядком про призов (п. 63), громадян, які звернулися у ТЦК із заявою про відстрочку, не мають направляти на медогляд, поки не буде рішення комісії про відстрочку.
"Якщо людина має бронювання чи відстрочку, її не повинні направляти на ВЛК. Виняток становлять люди зі статусом "обмежено придатний — всі вони мають пройти повторний огляд ВЛК у визначені законодавством строки", - пояснили у Міноборони.
Тобто якщо відстрочка, у тому числі у зв'язку із бронюванням, є чинною, також на ВЛК не направляють.
Проте йдеться про відстрочку вже наявну, оформлену, а не про право на неї. Того, хто має лише право на відстрочку, а не оформлену, можуть направити на ВЛК. Це можливо й у тому разі, якщо комісія розгляне заяву та відмовить у відстрочці.
Також треба зважати, що подаючи заяву на відстрочку, треба пред'являти військово-обліковий документ. Якщо його немає, у ТЦК зобов'яжуть оформити. Для цього треба визначити рівень придатності. Отже, пройти ВЛК.
Хоча немає прямої вимоги аби для оформлення відстрочки було актуальне рішення ВЛК, тобто винесене не більше року тому, питання у ТЦК можуть виникати і виникають. Тому тим, хто має оформлену відстрочку до того, як її термін вичерпається, правники радять проходити медогляд вчасно, щоб дані були актуальними, та оновити ВОД до нового зразка.
Які умови медогляду призовників?
Проходити медогляд для визначення придатності за положенням про військово-лікарську експертизу треба допризовникам, які стають на облік призовників. Відтепер за законом хлопці у рік, коли їм виповнюється 17 років, можуть ставати на облік у Резерв+ без медогляду. Зробити це можна з 1 січня до 31 липня такого року. Якщо пропустити цей строк, то вже тільки особисто у ТЦК і вочевидь там направлять на ВЛК.
Також за постановою №932 дистанційно мають ставити на облік хлопців призовного віку, до 25 років, які перебувають за кордоном, також без проходження ВЛК.
"Ми отримали від інших відомств великий масив даних для взяття на облік чоловіків віком від 17 до 25 років. Наразі триває їхня постановка на облік. Масив даних може бути неповним, тому наша команда додатково перевіряє інформацію. Це дещо уповільнює процес, але гарантує надійність", - сказала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.
Постанова про автоматичне взяття на облік юнаків до 25 років, які перебувають за кордоном, передбачає, що проєкт експериментальний, діє протягом року – до 16 серпня 2025 року. Тобто до того часу й буде тривати взяття на облік, а далі в МОУ розкажуть про результати експерименту.
В принципі призовників до 25 років, після того, як вони стали на облік та пройшли медогляд, вже не чіпають і не викликають на ВЛК. Але є виключення – умови, коли призовникам його знову треба пройти
Служба за контрактом. Укласти контракт на проходження служби можна з 18 років. В такому випадку має бути медогляд для визначення придатності. На нього можуть спрямувати не тільки у ТЦК. Це право мають командири військових частин, які приймають на службу.
Базова загальновійськова підготовка. Йдеться про обов'язкову БЗВП для студентів вищих навчальних закладів, яка стартує з 1 вересня 2025 року. Підготовка буде на другому курсі та складатиметься з двох частин:
- теоретичної – 90 академічних годин. Вона буде проходити у вишах;
- практичної – 210 академічних годин. Вона буде проходити у навчальних центрах ЗСУ.
Теоретична складова обов'язкова і для дівчат, і для юнаків. Практична є обов'язковою для юнаків та добровільною для дівчат.
"Перед направленням для проходження практичної підготовки базової підготовки здобувачі вищої освіти проходять медичний огляд", - вказали у порядку проведення БЗВП.
Після цієї підготовки призовники стануть військовозобов'язаними, отримають військово-облікову спеціальність, хоча мобілізувати їх до 25 років забороняє закон.
Військова кафедра. Для зарахування на програму підготовки офіцерів запасу, для проходження навчальних зборів за програмою мають бути результати медогляду. Його, за чинними зараз умовами інструкції про організацію програми, мають видавати у ТЦК. Юнакам – у ТЦК, де вони стоять на обліку, дівчатам – у ТЦК за місцем проживання чи навчання.
Базова військова служба. Вона замінила строкову, але ще не стартувала та у законі немає чіткої дати, коли запустять. Проте вона обов'язкова для хлопців, якщо вони не проходять БЗВП, добровільна для жінок. Перед проходженням буде медогляд для визначення придатності.
Які вимоги до ВЛК жінок?
Жінок під час воєнного стану мобілізують за їхнім бажанням. Для цього вони мають стояти на військовому обліку. Отже, має бути рішення про придатність – треба пройти медогляд. Ставати на військовий облік, а отже проходити ВЛК треба ще кільком категоріям жінок.
Медикині та фармацевтки. Вони мають бути на обліку військовозобов'язаних, якщо придатні до проходження військової служби. Мають ставати на облік у ТЦК за зареєстрованим чи задекларованим місцем свого проживання. Тож туди треба нести пакет документів та отримувати направлення на ВЛК.
Жінки, які захочуть пройти базову військову службу. Пройти БВС вони можуть, якщо придатні для служби за станом здоров'я, тобто після медогляду: перед базовою військовою службою вони ставатимуть на облік призовників обов'язково. Хоча в законі це прямо не вказано, але передбачається, що у ТЦК за місцем своєї реєстрації. Після БВС зможуть стати на облік військовозобов'язаних за бажанням.
Жінки, які захочуть пройти базову загальновійськову підготовку. Відносно жінок, які захочуть пройти БВС, вже є вимога на рівні закону, що вони мають стояти перед тим на обліку призовників. Відносно ж дівчат-студенток, які захочуть пройти БЗВП, прямо ані в законі про військовий обов'язок та військову службу, ані в порядку підготовки не вказано, що вони мають бути на такому обліку. Але це мається на увазі.
"Жінки, які придатні за станом здоров'я, зможуть долучитися до практичних занять (БЗВП, - авт.) виключно добровільно. Для цього їм необхідно буде стати на військовий облік у ТЦК та СП", - вказали у Міноборони.
Тобто студентки також повинні будуть пройти медогляд. За законом про військових обов'язок та військову службу (ст. 37) після БЗВП призовники підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних. Якихось виключень для жінок наразі немає.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про штрафи ТЦК зі знижкою 50% - які умови та порядок.