На яких умовах військові можуть перевестися в іншу частину за допомогою Армія+? Які нюанси автоматичної відстрочки у Резерв+? Що змінилось в порядку онлайн-рекрутингу? В останніх змінах розбирався "Ми – Україна".
Як переводитись між військовими частинами через Армія+?
12 листопада Кабмін затвердив постанову 1291 про експериментальний проєкт з переміщення військових між військовими частинами через застосунок Армія+. Триватиме він протягом двох років. Запустити, як сказав президент, його мають вже 15 листопада.
"Це рішення — можливість для кожного воїна ефективніше використовувати свій досвід і навички там, де вони найбільш потрібні", - сказав міністр оборони Рустем Умєров.
Сам керівник Міноборони, і його заступниця з питань цифровізації Катерина Черногоренко попередили про низку обмежень в разі переведення між частинами:
- це можна зробити, лише якщо людина прослужила у нинішні частині не менше шести місяців;
- переміщатися можна не частіше одного разу на рік;
- є обмеження щодо бойових частин. Піти з однієї бойової можна тільки в іншу бойову, а не у тилову. Виключення – переведення за висновком ВЛК, якщо у бригаді немає для такої людини тилової посади.
Проте все одно механізм дещо складніший, ніж може здатися на перший погляд.
Звідки і куди можна переводитися? У постанові визначення чітке – переміщення через Армію + можливе саме між частинами, хоча дехто й каже, що між підрозділами.
Військова частина має номер, їхній перелік затверджує Міністерство оборони, а перелік бойових – Генштаб. У відкритому доступі списку бойових, звісно, не має бути. Тоді як підрозділом може бути складова військової частини, без номеру. Про підрозділи у порядку не йдеться, тільки про частини.
Щодо бойових-тилових частин усе, як вказують у Міноборони. З небойової частини переміститися можна до бойової або до іншої тилової. З бойової частини – в іншу бойову чи у тилові за рішенням ВЛК і якщо немає відповідної посади у власній.
Рішення ВЛК має бути про придатність до служби тільки у:
- військових частинах забезпечення;
- ТЦК та СП;
- військових вишах;
- навчальних центрах;
- медичних підрозділах;
- підрозділах логістики;
- підрозділах зв'язку;
- підрозділах оперативного забезпечення;
- підрозділах охорони.
Проте це далеко не всі вимоги.
На підставі яких документів можна перевестися? До рапорту на переміщення в Армія+ треба додати:
- копію військового квитка – усім;
- рекомендаційний лист з частини, куди військовий переміщується – усім;
- висновок ВЛК – тим, хто з бойової частини переходить у тилову на підставі рішення ВЛК;
- погодження командира – окремим категоріям.
Питання, яке має виникнути одразу: якщо можна переміщуватися між бойовими частинами, тоді ким комплектувати ту, з якої йдуть? Якби усе було так просто, лінія фронту мала б підлаштовуватися не під функціонал, а під популярність тої чи іншої бригади. Звісно, що так не буде. Тому для переміщення військових у визначених випадках і потрібне буде погодження командира – окремий документ.
В обов'язковому порядку погодження має бути:
- якщо військовий з бойової частини переводиться в іншу бойову, тобто не за рішенням ВЛК;
- якщо військовий є офіцером або обіймає офіцерську посаду у тиловій частині та переводиться у бойову чи в іншу тилову;
- якщо військовий є у постійному складі навчального/навчально-тренувального центру/частини і переводиться не в інший навчальний центр або частину.
Як має відбуватися переміщення? За словами Катерини Черногоренко, якщо не буде об'єктивних підстав для відмови, переведення має займати менше тижня: від подання рапорту до підписання наказу.
Кожен місяць система буде перевіряти 1% довільно відібраних рапортів. Якщо будуть порушення, рапорт розглянуть повторно протягом доби.
Причини, з яких можуть не прийняти чи не задовільнити рапорт:
- військовий не служить у частині ЗСУ. Тобто нові умови – не для військовослужбовців, наприклад, Нацгвардії, СБУ, СЗРУ;
- військовий служить у частині менше шести місяців;
- військовий переводився за власним бажанням менше ніж рік тому. Виключення – переміщення на підставі рішення ВЛК;
- до рапорту додали не усі обов'язкові документи.
Є ще нюанс, який новою постановою не описаний. Коли військовий подає рапорт в Армія+, він має додати дев'ятизначний код командира – ID. Є також ID частини, який є у діловодів та за яким рапорт треба подавати в разі безпосереднього підпорядкування військового командиру частини.
В Міноборони пояснили: Армія+ регулюється постановою №879, електронні рапорти – наказом №531. За пунктом 4, розділу IV цього наказу командири мають обов'язок:
"довести до підлеглого особового складу свій власний ID-номер та ID-номер СЕДО підрозділу".
Якщо командири цей обов'язок порушують, радять писати на сторінку Армія+. Проте ані у постанові про Армія+, ані у наказі Міноборони немає прямого обов'язку командирам доєднатися до Армія+.
Станом на 5 листопада перша трійка за темпами запровадження Армія+:
- Десантно-штурмові війська – 80%;
- Військово-морські сили – 70%;
- Командування Сил підтримки – 50%.
Тобто інші у структурі ЗСУ запровадили у менших обсягах. А це такі роди сил, як Сили спецоперацій, новостворені Сили безпілотних систем, Сили тероборони, Сили логістики, Медичні сили, такі окремі роди військ, як Війська зв'язку та кібербезпеки, такі види ЗСУ, як Сухопутні війська та Повітряні сили.
Якщо технічно подати рапорт через Армія+ неможливо, тоді переведення має бути звичним порядком, за положенням про проходження служби у ЗСУ. Між підрозділами в межах частини це відбувається за наказом її командира, між частинами – по вертикалі, між батальйонами на рівні бригади, далі Оперативне командування та Генштаб.
На рівнозначну посаду за стандартним порядком та в разі бажання військовий може перевестися "для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи". Має бути відповідне рішення командира та тривала бюрократія щодо розгляду рапорту, строки завершення якої не визначені положенням про проходження служби.
Проте вони є у наказі №531 про роботу з рапортами. Рапорти із поважних причин, таких як військова дисципліна, обов'язки під час бойового розпорядження, збереження життя та здоров'я особового складу, відпустка за сімейними обставинами – розгляд протягом 48 годи. Решту рапортів мають розглядати протягом максимум 14 днів.
За електронними ж рапортами – це час на підготовку супровідних документів, а з моменту подання рапорту із ними:
- 72 години його перевірки кадровим центром ЗСУ;
- якщо немає проблем з підставами – ще 24 години на підготовку центром наказу на переміщення;
- 24 години на підписання наказу головнокомандувачем ЗСУ (якщо рапорт від офіцера) або начальником Генштабу (якщо рапорт від військового рядового, сержантського, старшинського складу);
- 24 години на доведення наказу до відома засобами Армія+.
Це і є обіцяні шість дня на обробку електронного рапорту про переміщення. Виконання наказу за ним – вже за інструкцією про виконання положення про проходження служби у ЗСУ (наказ Міноборони №170), яка не змінилася. Якихось прискорених строків переміщення після обробки електронного рапорту та видання наказу, не обіцяли.
Автоматичні відстрочки: два варіанти є, ще один на підході
Автоматичні відстрочки у Резерв+ запустили 9 листопада, за день до продовження дії воєнного стану та мобілізації ще на 90 днів, до 8 лютого 2025 року.
До кожного тримісячного строку продовження мобілізації та воєнного стану прив'язаний термін дії відстрочки військовозобов'язаних. Тобто вони мають вишукуватися у чергу до ТЦК і подавати підтвердні документи. Автоматичну відстрочку запровадили для двох категорій, проте не на повну силу.
Студенти, аспіранти, докторанти, які здобувають освіту послідовно
Автоматично оформити можуть тільки військовозобов'язані. Студенти призовного віку, до 25 років, також за правилами військового обліку мають подавати документи на відстрочку кожного року до 1 жовтня. Це відстрочка від базової військової служби. БВС за законом мають запровадити з 1 вересня 2025 року. Хоча урядового порядку про неї ще немає, строки встановлені, а у правилах військового обліку для призовників не передбачили щодо подання документів про відстрочку жодних перехідних періодів. Проте й надання автоматичної їм не передбачили. Резерв+ відмовляє, бо вони є призовниками.
Тож як і раніше, студенти призовного віку мають ходити у ТЦК, хоча там геть по-різному сприймають довідки від закладів вищої освіти та витяги з Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Оскільки нормативки по БВС немає, призовників легко відшивають: відсутня служба, відсутня й відстрочка, про що б там не було написано у правилах.
Особи з інвалідністю
Поки що можливість автоматичної відстрочки особам з інвалідністю надали тільки в разі чинного посвідчення, яке видали у Пенсійному фонді. Строки дії посвідчень можуть бути різні: рік, три роки, довічно. Було і є чимало скарг, що навіть за чинних посвідчень Резерв+ відмовляє у відстрочці через те, що термін дії сплив. Це баг, який, як пояснила Катерина Черногоренко, виправляють. Вона порадила оновити застосунок, бо відмов не має бути.
Хоча із посвідченнями від ПФУ принаймні має усе працювати, процедура поки не передбачена, якщо особа з інвалідністю отримала документ в центрі соцзахисту. Це й особи з інвалідністю з дитинства, й особи з інвалідністю внаслідок війни.
"Команда розробки працює нон-стоп, щоб у застосунку з'явилися відстрочки і для таких випадків. Взаємодію з Мінсоц також налаштуємо", - пообіцяла заступниця міністра оборони.
В які строки вийде налагодити взаємодію Резерв+ з Міністерством соціальної політики, поки не зрозуміло.
Багатодітним батькам автоматичну відстрочку мають запустити протягом найближчого часу. Проте також не усім, хто має на це право, а тільки тим, у кого діти у віці до 18 років в одному шлюбі. Якщо у двох шлюбах чи більше або усі від однієї матері, але без оформлення шлюбу – треба буде йти із документами у ТЦК.
Також треба зауважити, що багатодітний батько має право на відстрочку, якщо саме утримує неповнолітніх дітей. За роз'ясненнями ТЦК, відстрочки не буде, якщо:
- є понад три місяці заборгованості зі сплати аліментів;
- батько не проживає з дітьми та взагалі не сплачує аліменти;
- виховує прийомну дитину, на яку рідний батько виплачує аліменти.
Підтвердження про відстрочку, яку у Резерв+ вдалося оформити автоматично – це документ у Резерв+. Він є у вигляді QR-коді для зчитування, та у форматі pdf для завантаження. У Міноборони запевнили, що жодних додаткових підтверджень не потрібно.
Як пояснила адвокатка Дар'я Тарасенко, довідку про відстрочку, яку у Резерв+ оформлено автоматично, неможливо буде отримати й у ТЦК та СП. Попри те, що дані про таке її надання йдуть у реєстр. Тут справа в умовах порядку призову під час мобілізації.
"Постанова КМУ 560 передбачає видачу довідки у випадках, коли рішення про надання відстрочки приймає комісія при ТЦК та СП, - вказала Тарасенко, - При оформленні відстрочки через Резерв+ жодна комісія документи не розглядає, рішення не приймає, тому і довідку отримати неможливо. У випадку оформлення відстрочки через "Резерв+" доказом оформлення відстрочки є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який також відображається і в електронному ВОД (в полі "відстрочка")".
В Офісі ефективного регулювання BRDO зазначили, що далі буде більше цифровізації відстрочок.
"Попереду ще багато інших категорій громадян з правом на відстрочку, і кожна потребує особливого підходу, бо не завжди є цифрові дані про них", - сказав виконавчий директор Офісу ефективного регулювання BRDO Олексій Дорогань.
Тобто далі розвиток буде залежати від того, як наповняться та чи існують взагалі бази даних, системи та реєстри, в яких є належна інформація про право на відстрочку. Перелік документів, які її підтверджують, є у додатку 5 до постанови 560. Він величезний для майже 30 категорій, а належним чином оцифрованою є далеко не уся інформація. Тоді як автоматична відстрочка – це позбавлена участі людини та суто цифрова послуга.
Зміни в онлайн-рекрутингу
17 жовтня в "Дії" запустили онлайн-рекрутинг до Армії дронів. Його основа – у постанові №1170.
Суть рекрутингу у "Дії" – пошук людиною підходящих їй вакансій, які є у авторизованих платформ. Людина у віці від 18 до 55 років, яка не служить, за порядком пройде через такі етапи:
- оформить заяву без медичних підтверджень щодо придатності;
- "Дія" прожене надані дані через два реєстри – фізосіб-платників податків та державний демографічний реєстр;
- заява піде в рекрутингову платформу;
- про стан розгляду заяви повідомлятимуть.
"Подаєте заяву за кілька кліків, проходите співбесіду та підписуєте контракт. Після подання заяви потрапите тільки в той підрозділ, який обрали", - пояснював міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Але саме про співбесід у нормативці ані згадки не було. Тобто не зрозуміло, яка взагалі участь військової частині у підборі кадрів у такий спосіб. Також не зрозуміло було, як врегулювати відсутність рішення ВЛК про придатність. Це виправили та постановою №1289 участь військової частині в онлайн-рекрутингу через "Дію" прописали.
Військова частина, на вакансію якої людина подає заяву через рекрутингову платформу, повинна протягом одного дня уточнити наміри щодо укладання контракту. Один із варіантів – провести співбесіду, але, вочевидь, можна письмово або телефоном, бо вимог до способів уточнення немає.
Якщо в частині вирішать взяти людину на службу – укладається контракт. Але важливий нюанс: навіть на цьому етапі можна буде передумати, бо він укладається "за її бажанням".
Якщо частина не захоче брати на службу – має зазначити причини відмови.
Після того, як контракт укладено, до особової справи замість рішення ВЛК про придатність, додаватимуть заяву про проходження служби за контрактом.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як змінилися умови програми пільгової іпотеки єОселя.