У 2025 році зросли вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію за віком. Хто може оформили її раніше і чим це підтвердити? Умови зібрав "Ми – Україна".
Пенсійний вік в Україні: правила і стаж для чоловіків та жінок
Пенсійний вік. В Україні є пороги для виходу на пенсію за віком: 60 років, 63 роки та 65 років. Можливість оформити її залежить від наявного у людини страхового стажу, вимоги до якого зростають з 2018 року.
Диференційований пенсійний вік для жінок, залежно від року народження, запровадили ще у 2011 році:
- 55 років – для жінок, які народилися до 30 вересня 1956 року і раніше;
- для молодших жінок в закон заклали "плече" півроку. Якщо день народження жінки припадає на період з 1 жовтня по 31 березня, з 1 квітня по 30 вересня у періоди з 1 жовтня 1956 р. по 31 березня 1961 року, вимога до пенсійного віку й підвищується на півроку;
- жінкам, які народилися з 1 квітня по 31 грудня 1961 року, закріпили пенсійний вік 60 років.
З 1 квітня 2021 року пенсійний вік для жінок і чоловіків став однаковим і мінімальний – 60 років. Вимоги до страхового стажу також однакові.
Страховий стаж для виходу на пенсію за віком:
- у 60 років: з 1 січня 2025 року – не менше 32 років, з 1 січня 2026 року – не менше 33 років, з 1 січня 2027 року – не менше 34 років, з 1 січня 2028 року – не менше 35 років;
- у 63 роки: з 1 січня 2025 року – 22-32 роки, з 1 січня 2026 року – 23-33 роки, з 1 січня 2027 року – 24-34 роки, з 1 січня 2028 року – 25-35 років;
- у 65 років: з 1 січня 2025 року – 15-22 роки, з 1 січня 2026 року – 15-23 роки, з 1 січня 2027 року – 15-24 роки, з 1 січня 2028 року – 15-25 років.
Що таке страховий стаж, як до нього зараховують трудовий, який був до персоніфікованого обліку, за рахунок чого і хто його може збільшити "Ми – Україна" вже розповідав. Проте є люди, які можуть оформити пенсію за віком достроково або на пільгових умовах.
Хто має право на дострокову пенсію та якими документами це підтвердити?
Є загальний пакет документів, які потрібні для призначення пенсії за віком (можна оформити особисто у сервісному центрі ПФУ або онлайн на вебпорталі ПФУ):
- паспорт;
- РНОКПП – податковий номер;
- документи про стаж: трудова книжка, диплом, військовий квиток, довідки про сплату страхових внесків. Перелік документів, в залежності від обставин, у постанові №637;
- довідка про зарплату за 60 місяців до 30 червня 2000 року;
- реквізити рахунку, якщо пенсія буде через банк;
- якщо прізвище змінилося – свідоцтво про шлюб чи про зміну прізвища або імені;
- документи про особливий статус, якщо вони дають пільги, доплати.
В разі дострокової пенсії тим, хто має на неї право, треба додавати ще документи, які залежать від підстав (вимоги до документів – у постанові ПФУ №22-1).
За законом про державне пенсійне страхування є узагальнені сім підстав, які дають право оформити пенсію за віком достроково. Для кожної є свої правила.
Гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційна карликовість. Жінки можуть вийти на пенсію у 40 років, якщо страховий стаж не менше 15 років, чоловіки – у 45 років, якщо стаж не менше 20 років.
Документи, які треба подати: від медзакладу про наявність захворювання.
Інвалідність І групи. Жінки можуть вийти на пенсію у 40 років (не менше 10 років стажу), чоловіки – у 50 років (не менше 15 років стажу) в разі цієї групи:
- по зору – сліпі;
- інвалідності з дитинства.
Документи, які треба подати: виписка з акту огляду МСЕК. За логікою натомість мав би бути документ від експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування, бо пройшла реформа МСЕК, але у постанові ПФУ чомусь це не відобразили.
Виховання дітей. Матір може вийти на пенсію за віком після 50 років (якщо стаж не менше 15 років) або за її вибором батько може вийти на пенсію після 55 років (стаж не менше 20 років), якщо вони народили та виховали до шестирічного віку дітей:
- п'ятьох і більше;
- з інвалідністю з дитинства;
- з інвалідністю віком до 18 років;
- тяжко хворих, яким не встановлено інвалідність.
Документи, які треба подати: про народження і виховання дітей, про визнання дитини особою з інвалідність чи тяжко хворою дитиною, якщо достроково на пенсію виходить батько, потрібна заява-згода матері на це або документи про відсутність матері (свідоцтво про смерть, рішення суду).
Служба. Вийти на пенсію жінки у віці 50 років (якщо стаж не менше 20 років), чоловіки у віці 55 років (стаж не менше 25 років) можуть, якщо вони:
- військовослужбовці, правоохоронці (склад органів внутрішніх справ, поліцейські, ДБР), добровольці (військовозобов'язані та резервісти) у складі добровольчих формувань, які брали участь у бойових діях, тобто учасники бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- дружини чи чоловіки, якщо не взяли повторний шлюб, батьки загиблих Захисників і Захисниць.
Документи, які треба подати:
- військовим, правоохоронцям: виписка з акта огляду МСЕК про групу і причину інвалідності, документи про проходження служби, довідка від ТЦК про службу у період бойових дій або про статус УБД, або документи військових частин про участь в обороні України, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- добровольцям: виписка з акта огляду МСЕК про групу і причину інвалідності, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- дружинам чи чоловікам, батькам загиблих та померлих під час служби: документи про проходження військової служби, про родинні стосунки;
- дружинам чи чоловікам, батькам загиблих та померлих після служби: висновок про причинний зв'язок смерті з пораненням, контузією, каліцтвом, отриманим під час служби, документи про проходження служби, про родинні стосунки, свідоцтво про смерть, посвідчення члена сім'ї загиблого;
- дружинам чи чоловікам, батькам загиблих Захисників і Захисниць: посвідчення про статус, документи про родинні стосунки, свідоцтво про смерть.
Сім'ї ветеранів війни. Жінки можуть оформити пенсію за віком у 50 років (стаж має бути не менше 20 років), чоловіки у 55 років (стаж не менше 25 років), якщо вони є членами сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни. Право мають:
- жінки чи чоловіки, якщо не одружилися вдруге;
- діти, які стали особами з інвалідністю;
- батьки.
Документи, які треба подати: посвідчення члена сім'ї загиблого (якщо немає, документ про факт загибелі (смерті) внаслідок каліцтва, контузії, поранення чи інших ушкоджень, одержаних під час Революції Гідності, документ про присвоєння звання Героя України посмертно учаснику Революції Гідності), документи про родинні стосунки, свідоцтво про смерть.
Звільнення. Одразу дві підстави дають право на дострокову пенсію:
- трудовий договір з ініціативи власника розірвали через реорганізацію, ліквідацію, банкрутство, перепрофілювання, скорочення штату. Але працівник має зареєструватися в службі зайнятості і тільки в разі відсутності підходящої роботи вже отримає право на дострокову пенсію;
- трудовий договір з ініціативи власника розірвали через невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я. На роз’яснення цих випадків Кабмін додатково ухвалив порядок. Згідно із ним, невідповідність треба підтвердити висновком ЛКК щодо зміни місця роботи, повідомленням про групу інвалідності з її причинами або відповідною довідкою про нього від медзакладу, випискою МСЕК або витягом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування щодо групи інвалідності, медичним висновком про неможливість виконувати обов'язки за станом здоров'я (для держслужбовців), довідкою про проходження попереднього чи періодичного медогляду відповідною комісією.
Вийти на пенсію за віком достроково через звільнення можна, якщо одночасно:
- до пенсійного віку лишилося не більше, ніж півтора року;
- вже є мінімальний страховий стаж, потрібний для призначення пенсії за віком.
Документи, які треба подати: трудова книжка, копія наказу чи розпорядження про звільнення чи відомості з реєстру застрахованих осіб, клопотання про достроковий вихід на пенсію від служби зайнятості (в разі звільнення через реорганізацію, скорочення, ліквідацію), медичні документи (в разі звільнення через невідповідність займаній посаді за станом здоров'я).
Хто має право на пенсію за віком на пільгових умовах?
Дострокова пенсія передбачена для людей, які працюють на особливо шкідливих та шкідливих виробництвах, роботах, посадах. Переліки таких затвердив Кабмін постановою №461. Там наведені два списки: список №1 – особливо шкідливі та особливо важкі, список №2 – шкідливі та важкі. Умови виходу на пенсію достроково для них відрізняються у зв’язку із віком, статтю та страховим стажем.
Працівники за списком №1. Вимоги щодо віку виходу на пенсію для жінок та чоловіків однакові – 50 років, але різні вимоги до стажу:
- 25 років стажу, з яких не менше 10 років на роботах за списком №1, для чоловіків;
- 20 років стажу, з яких 7,5 років на відповідних роботах, для жінок.
Якщо ж стажу на особливо важких роботах не вистачає, під час визначення пенсійного віку його все одно мають врахувати. Вимоги до віку виходу на пенсію за відсутності повного стажу, але не менше, ніж його половини, зменшують:
- на рік за кожен рік важкої роботи для чоловіків;
- на 16 місяців за кожен рік важкої роботи для жінок.
Працівники за списком №2. Вік виходу на пенсію для чоловіків та жінок передбачають однаковий – 55 років, але з різними вимогами щодо стажу:
- 30 років, з яких не менше 12,5 років на відповідних роботах, для чоловіків;
- 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах, для жінок.
Якщо стаж на важких роботах за списком №2 не менше половини від необхідного для пільгової пенсії, вимогу щодо віку виходу на пенсію мають зменшити на рік:
- за кожні 2,5 роки важкої роботи для чоловіків;
- за кожні 2 роки важкої роботи для жінок.
Працівники, які можуть вийти на пенсію у 55 років. За наявності певного стажу, вийти на пенсію у цьому віці можуть:
- трактористи-машиністи: чоловіки, якщо мають не менше 30 років стажу (з них 20 років на зазначеній роботі), жінки, не тільки трактористки-машиністки, але й машиністки будівельних, шляхових та вантажних-розвантажувальних машин на базі тракторів і екскаваторів, якщо мають 25 років стажу (з яких 15 років на зазначеній роботі);
- жінки – доярки, операторки свинарки, робітниці текстильного виробництва на верстатах і машинах. Стаж на цій роботі має бути не менше 20 років;
- водії міського пасажирського транспорту, великоваговиків на важких і шкідливих виробництвах. Жінки, якщо стаж не менше 25 років (мінімум 10 років на зазначеній роботі), чоловіки, якщо стаж не менше 30 років (мінімум 12,5 років на зазначеній роботі).
Працівники, які можуть вийти на пенсію незалежно від віку. Вимоги немає, якщо вони працювали:
- на підземних і відкритих гірничих роботах (видобуток корисних копалин, будівництво шахт і рудників, металургія), якщо були зайняті на цих роботах не менше 25 років. Якщо стаж на підземних роботах менший, але мінімум 10 років у чоловіків чи 7,5 років у жінок, стандартний пенсійний вік зменшується на один рік;
- на провідних професіях підземних і відкритих гірничих робіт (робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), якщо були задіяні на цих роботах не менше 20 років;
- жінки, які працюють у сільському господарстві та виховали п'ять і більше дітей до 14-річного віку, у тому числі усиновлених.
Пенсійний вік чорнобильців: кому і наскільки зменшують?
Вік виходу на пенсію ліквідаторам аварії на ЧАЕС та постраждалим від цієї катастрофи скорочують в залежності від часу перебування у небезпеці. Умови виписані у законі про соцзахист постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
Ліквідатори аварії на ЧАЕС. Для дострокового виходу на пенсію у них має бути не менше 15 років страхового стажу. Зменшити пенсійний вік можуть на:
- 10 років – робота в зоні відчуження від аварії до 1 липня 1986 р. будь-яку кількість днів чи не менше п’яти днів з 1 липня по 31 грудня 1986 р.;
- 8 років – робота у зоні відчуження не менше двох тижнів у 1987 р.;
- 5 років – робота у зоні відчуження менше 5 днів у 1986 р. або не менше 14 днів в тому ж році в пунктах санітарної обробки та дезактивації, 10-14 днів у 1987 р., не менше місяця у 1988 р.
Додатково на три роки зменшують пенсійний вік ліквідаторам за списком №1 та на рік – за списком №2, якщо вони мають необхідний стаж відповідних робіт.
Потерпілі від аварії на ЧАЕС. Зменшити пенсійний вік можуть на:
- 10 років – евакуйованим у 1886 р. з 10-кілометрової зони;
- 8 років – евакуйованим із решти зони відчуження у 1986 р.;
- 4 роки – постійно проживаючим чи працюючим у зоні відселення, якщо жили чи працювали там не менше двох років до 1993 р. Ще на рік – за кожен додатковий рік проживання чи роботи, але сумарно не більше дев'яти років;
- 3 роки – постійно проживаючим чи працюючим у зоні добровільного відселення, якщо жили чи працювали до 1993 р. не менше трьох років. Ще на рік – за кожні два роки проживання чи роботи, але разом не більше шести років;
- 2 роки – постійно проживаючим чи працюючим у зоні радіологічного контролю, якщо до 1993 р. жили чи працювали в такій зоні не менше трьох років. Ще на рік – за кожні три роки проживання чи роботи, але разом не більше п'яти років. Також на два роки зменшують пенсійний вік тим, що працював над ліквідацією за межами зони відчуження та мав контакт із радіацією на менше двох тижнів до 1 липня 1986 та не менше трьох місяців у 1986-1987 рр.
Документи, які треба подати:
- ліквідаторам: довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС;
- потерпілим: документи від підприємств про підтвердження періодів постійної роботи в населених пунктах у зоні забруднення (якщо працювали), документи про проживання від органів місцевого самоврядування чи про декларування або реєстрацію місця проживання (для тих, хто проживав у зоні), документи від Житомирської ОДА або Київської ОДА (для евакуйованих з зони и 1986 р.), посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорії 4 постраждалих).
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які доплати передбачені до пенсії та як оформити соціальну допомогу, якщо для виходу на пенсію за віком не вистачає страхового стажу.