В квітні й травні уряд оновив перелік територій бойових дій та тимчасово окупованих. Зокрема змінилася дата окупації Маріуполя. Як ухвалюють та чому для українців важливий цей перелік? Розбирався "Ми – Україна".
Перелік територій бойових дій і ТОТ: хто і як визначає?
У грудні 2022 року уряд ухвалив постанову про механізм затвердження переліку територій. Спочатку його затверджувало Мінреінтеграції наказом 309. Але в січні 2025 року відповідальне міністерство змінили. З 20 березня цього року перелік затверджує та змінює Мінрозвитку та зараз він діє за наказом 376.
Як і раніше, погоджують його із Міноборони та враховують пропозиції обласних та Київської міської військових адміністрацій.
В перелік включають території:
- на яких ведуться (велися) бойові дії, у тому числі ті, де можливі бойові дії, та території активних бойових дій. З датою початку та завершення, якщо така визначена;
- тимчасово окуповані. З датою початку та завершення тимчасової окупації, якщо така визначена.
Мінрозвитку затверджує кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та у переліку територій його вказують разом із найменуванням.
Включати у перелік можуть територію:
- населеного пункту з урахуванням тієї, що навколо нього у межах тергромади;
- територіальної громади;
- району;
- області.
Змінюється перелік не з визначеною регулярністю, а за потреби. У 2023 році його коригували 14 разів, у 2024 році – 23 рази, у 2025 році – двічі.
Причини прискіпливих змін у тому, що багато умов і норм прив'язані до статусу території, тож розглянемо основні.
Статус внутрішньо переміщеної особи
Довідку ВПО можуть отримати люди, у яких внаслідок бойових дій, терактів, диверсій, спричинених діями агресора, знищене або пошкоджене до непридатності житло. В цьому випадку прив'язки до переліку територій немає, але він має значення для тих, хто був змушений переїхати та довідку ВПО з 1 серпня 2023 року можуть оформити ті, хто перемістився з територій з переліку:
- на яких ведуться бойові дії;
- тимчасово окуповані.
При цьому дата ведення бойових дій, припинення можливості бойових дій, завершення окупації не визначена.
Статус особи з інвалідністю внаслідок війни
Донедавна датою початку окупації Маріуполя було 4 березня 2022 року, хоча бойові дії там тривали до 20 травня 2022 року.
"Ці дати не впливають на отримання певних соціальних виплат ВПО, тому що ці виплати вони вже отримують тривалий час. Це певним чином впливає на отримання виплат для осіб, які отримали інвалідність під час цих бойових дій в період до 20 травня 2022 р. та Міністерство ветеранів відповідну політику проводить", - пояснив заступник міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін.
До заяви на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, подається довідка про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією. У довідці мають вказувати період та місце участі. Прямого посилання на перелік територій у порядку надання статусу та у формі довідки немає, але невірна дата окупації створює проблеми.
29 квітня, разом з іншими змінами, щодо Маріуполя виправили дату завершення бойових дій – на 20 травня та дату початку тимчасової окупації – з 21 травня 2022 року.
Доступ до реєстрів
На час воєнного стану заборонені держреєстрація та вчинення інших реєстраційних дій, доступ користувачів до реєстрів Мінюсту на території активних бойових дій та тимчасово окупованих. Це приписи урядової постанови 209.
Заборона стосується:
- держреєстрації юросіб, громадських формувань та ФОПів;
- держреєстраці речових прав на нерухомість та їх обтяжень;
- надання та отримання відомостей з реєстрів юросіб, ФОПів та громадських формувань, речових прав на нерухоме майно.
Забороняють здійснювати реєстрацію держреєстраторам, які знаходяться на територіях, та нотаріусам, чия контора там розташована. Проте вимога стосується не усього переліку.
Доступ до реєстрів Мінюсту мають надавати на територіях, де є можливість бойових дій і дата припинення такої можливості не встановлена. Нюанс важливий, бо, до прикладу, на початку 2023 року усю Запорізьку область визначили як таку, де ведуться активні бойові дії, обрубивши доступ до реєстрів. Знадобився час, щоб Запорізький район визначити як такий, де бойові дії можливі.
Компенсація за пошкоджене та знищене майно – єВідновлення
Є закон про компенсацію за знищене та пошкоджене внаслідок російської агресії житло, в якому перелік територій згадується тричі. За законом:
- не можна обирати за рахунок компенсації нове житло, яке знаходиться на території проведення бойових дій та тимчасово окупованих;
- уряд мав вивчити можливість обстеження знищеного та пошкодженого житла на територіях бойових дій або тимчасово окупованих;
- уряд повинен був створити комісії щодо розгляду питань про компенсацію в районах бойових дій та тимчасово окупованих.
В Кабміні про компенсацію ухвалилидва порядки. Один, за постановою 381, про компенсацію на відновлення пошкодженого житла. Другий, за постановою 600, про компенсацію за знищене житло.
Компенсацію на відновлення пошкодженого житла за порядком мають видавати тільки якщо воно не знаходиться на території активних бойових дій або на ТОТ. Для яких не визначена дата завершення бойових дій та окупації
Компенсацію за знищене майно за порядком, як і за законом, мають видавати на придбання нового житла, яке на території не з переліку. Формально є вікно для того, щоб українці отримали її за знищене житло на таких територіях. Але сам факт знищення треба доводити, а такої можливості у людей немає.
З 14 листопада 2023 року по 14 лютого 2024 року діяв та успішно експериментальний проєкт з дистанційної оцінки знищених об'єктів нерухомості у Мелітополі. Проте після завершення його не продовжили та не розширили.
19 грудня 2024 року Верховна Рада ухвалила зміни в закон про компенсацію. Проєкт 11161 пішов на підпис президенту, але він документ ще не завізував. За проєктом нерухомість у зоні бойових дій і на ТОТ вважатиметься знищеною, якщо неможливо провести її обстеження. Українці матимуть право на компенсацію за таке житло, якщо протягом двох років проживали в Україні. Звісно після підписання та набрання новим законом чинності Кабмін ще виправлятиме порядок компенсації.
Зарплати
Бюджетники. За урядовою постановою 928 працівникам підприємств, установ, закладів та організацій бюджетної сфери мають виплачувати надбавку у відсотках до їхнього посадового окладу:
- 50% - на територіях можливих бойових дій, для яких дата завершення можливості не визначена;
- 100% - на територіях активних бойових дій, де функціонують державні електронні ресурси, для яких дата завершення бойових дій не визначена. Така ж надбавка передбачена працівникам надавачів соцпослуг на територіях, де ведуться (велися) бойові дії та для яких не визначена дата завершення бойових дій чи припинення такої можливості;
- 200% - усім переліченим вище категоріям на території активних бойових дій за робочі дні, протягом яких один чи більше разів були обстріли.
Працівники держорганів та органів місцевого самоврядування. За урядовою постановою 391 зарплату мають призначати із застосуванням коефіцієнта до посадового окладу:
- коефіцієнт 2 – територія активних бойових дій, дата завершення яких не визначена;
- коефіцієнт 3 – територія активних бойових дій під постійними обстрілами. Коефіцієнт застосовують пропорційно робочим дням, коли були обстріли не менше одного разу на добу;
- коефіцієнт 1,5 – територія можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості.
Коефіцієнти не застосовують для визначення зарплат держслужбовців, яким її встановлюють за спецзаконами, військових, поліцейських. Військовим та поліцейським виплачують винагороду за службу під час воєнного стану у чітких розмірах та з прив'язкою до виконання завдань.
Пенсії
Коли виникає право на пенсію, важливо вчасно звернутися по неї, щоб виплату призначили саме відтоді, як це право з'явилося. До прикладу, пенсію за віком мають призначити з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернутися протягом трьох місяців після дня народження. Якщо подати заяву пізніше, то призначать вже з дня звернення.
Проте за законом 2981-IX передбачили, що для українців, які проживали чи проживають на території де ведуться (велися) бойові дії та/або на ТОТ, які звертають за призначенням пенсії в період воєнного стану та протягом трьох місяців після нього, її призначатимуть так:
- пенсію за віком – з наступного дня після досягнення пенсійного віку;
- пенсію по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
- пенсію у зв'язку з втратою годувальника – з дня, наступного після його смерті;
- пенсію за вислугу років – з наступного дня після звільнення з роботи, яка дає на таку виплату право, якщо звільнення було не раніше 24 лютого 2022 року.
Можливість фізично виплачувати пенсії залежить від технічної спроможності банків та "Укрпошти". Нацбанк та "Укрпошта" сповіщають Мінсоцполітики та Пенсійний фонд, якщо гроші не можуть видавати у банкоматах та у відділеннях в зоні бойових дій.
За урядовою постановою 162 описують особливості подання заяви на виплату або відновлення пенсії, адже її припиняють виплачувати, якщо протягом шести місяців фізично її не отримувати.
На територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих після деокупації, подавати заяву Пенсійному фонду на виплату можна:
"через сільського, селищного, міського голову, старосту, начальника військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) із зазначенням дати і місця подання заяви, посади, прізвища та власного імені уповноваженої посадової особи, що прийняла заяву, без додавання копій документів, що посвідчують особу".
Тим, хто проживає на територіях активних бойових дій або на ТОТ, та кому пенсію припинили виплачувати після 1 серпня 2022 року, її можуть відновити:
"за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”) … заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв’язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу".
Комуналка
В тергромадах на територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих не мають:
- нараховувати і стягувати неустойку, штраф, пеню, інфляційні нарахування, річні проценти на борг за комуналку;
- припиняти чи зупиняти надання житлово-комунальних послуг;
- стягувати заборгованість за комуналку, яка утворилась після 24 лютого 2022 року, з дати виникнення можливості бойових дій до дати припинення такої можливості.
На час тимчасової окупації не мають нараховувати плату за ЖКП. Це умови урядової постанови 206.
Податки
ФОП. Фізособи-підприємці 1 та 2 груп можуть не сплачувати єдиний податок та військовий збір, якщо:
- їхня податкова адреса – на території бойових дій чи на ТОТ;
- реєстрація була до того, як встановлено дату можливості виникнення бойових дій.
Період несплати: з першого числа місяця, коли почалися бойові дії, виникла загроза бойових дій або почалася тимчасова окупація, до останнього числа місяця, в якому завершились бойові дії, припинилась можливість бойових дій, припинилась окупація.
Майнові податки. На територіях активних бойових дій та тимчасово окупованих не мають нараховувати:
- податок на нерухомість;
- плату за землю.
В обох випадках фізичні особи самі собі податок не обчислюють, а сплачують його за повідомленнями-рішеннями від податкової. Там не повинні нарахувати податки:
- з першого числа місяця, в якому було визначено дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації;
- до останнього числа місяця, в якому завершились активні бойові дії або тимчасова окупація.
Пільги при вступі
Щороку Міністерство освіти і науки затверджує порядки прийому на навчання для здобуття вищої освіти (наказ 168), фахової передвищої освіти (наказ 166). Також з 2021 року діє порядок прийому для здобуття освіти тих, хто живе на територіях, де неможливо виконати стандарти освіти України (наказ 271). В цих нормативних актах прописані особливості прийому на навчання абітурієнтів з тимчасово окупованих територій та зони активних бойових дій. У тому числі тих, які перемістилися звідти у рік вступу.
Документ про освіту. Вступники, які проживають на ТОТ, мають врахувати, що видані на цій території документи в Україні не визнають.
Той, хто вступає з ТОТ і не має українського свідоцтва про освіту, повинен підписати освітню декларацію. Згідно з нею, спрямують в уповноважену школу для спрощеної форми отримання свідоцтва. Потрібно буде скласти іспити, у тому числі дистанційно, з української мови та історії України. В результаті буде довідка про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації та свідоцтво про освіту.
Для вступників з ТОТ у закладах вищої та фахової передвищої освіти діють освітні центри "Крим-Україна" та "Донбас-Україна" (перелік минулого року тут, згодом МОН опублікує цьогорічний). Через них можна здійснити вступ за спрощеною формою. Освітні центрипрацюють з 1 червня по 30 вересня. Саме там і скерують абітурієнтів без українського свідоцтва. Проте такі центри є не у всіх закладах освіти, тож варто уточнювати, чи є він в бажаному.
Пільги при вступі у заклад вищої освіти. Тим, хто живе в зоні активних бойових дій чи на ТОТ станом на 1 липня 2025 року або перемістився звідти після 1 січня 2025 року, передбачають можливість:
- брати участь у конкурсі за квотою-2 за результатами співбесіди замість НМТ. Квота-2 – це частка від загального обсягу держзамовлення за відкритими та фіксованими конкурсними пропозиціями: 40% у переміщених вишах Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей, 10% - у решті;
- переводитись з контракту на вакантні бюджетні місця, якщо такі є.
Вступати на навчання пільгова категорія абітурієнтів може:
- дистанційно, у тому числі з дистанційними іспитами;
- анонімно (уся інформація має бути зашифрована);
- без українського паспорта. Якщо його немає, потрібне українське свідоцтво про народження.
Замість НМТ вступники будуть проходити співбесіду з чотирьох предметів (математика, українська мова, історія України та предмет на вибір) безпосередньо в закладі вищої освіти.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про новий порядок виплати пенсій ВПО та українцям, які тимчасово знаходяться за кордоном.