Обмеження у праві на керування авто за позовом ТЦК: як це має відбуватися і про що перше судове рішення

Обмеження у праві на керування авто за позовом ТЦК: як це має відбуватися і про що перше судове рішення

Суд вперше обмежив військовозобов'язаного у праві на керування транспортним засобом після невиконання вимоги ТЦК. Судове рішення ухвалили 22 січня, а в судовому реєстрі знайшли принаймні 41 таких справу на розгляді. Що треба знати про перше рішення суду з обмеження у праві на керування за позовом ТЦК та як це має відбуватися за законодавством? Розбирався "Ми – Україна".

Перше рішення суду: про що справа?

Першим рішення про обмеження у праві на керування за позовом ТЦК ухвалив Кузнецовський міський суд Рівненської області. Дані про позивача, тобто центр комплектування, та про відповідача, тобто військовозобов'язоного, знеособлена.

З рішення суду відомі такі обставини справи. Позивач стоїть на військовому обліку і не виконав вимогу щодо уточнення даних за мобілізаційним законом 3633-IX: відповідач не уточнив їх до 16 липня 2024 року. Про уточнення даних до 16 липня йдеться у прикінцевих та перехідних положення цього закону.

Проте позовні вимоги обґрунтували вимогами статті 22 закону про мобпідготовку та мобілізацію. За частиною третьої цієї статті військовозобов'язані мають уточняти військово-облікові дані протягом 60 днів після того, як набере чинності президентський указ про оголошення мобілізації. Тобто не про продовження, а саме про оголошення, що відбулося 24 лютого 2022 року.

Тут відчувається дисонанс, на який вже звернули увагу правники. Проте в суді вказали таке:

"Оскільки на момент набрання чинності вказаними змінами до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" діяв Указ Президента України 06.05.2024 №272/2024, затверджений Законом України від 08.05.2024 № 3685-IX, про продовження загальної мобілізації, 60-денний строк для виконання обов'язку уточнити свої облікові дані розпочав перебіг 18 травня 2024 року та, відповідно, закінчився 16 липня 2024 року".

Відповідач обов'язок не виконав, центр комплектування звернувся до поліції, щоб копи провели адміністративне затримання. Це зробити не вдалося, бо за місцем реєстрації військовозобов'язаного не було і встановили, що він знаходиться за кордоном.

Тоді ТЦК відправив вимогу про виконання обов'язків за законом про мобпідготовку і мобілізацію за місцем реєстрації військовозобов'язаного. Цю вимогу військовозобов'язаний не отримав, її термін зберігання на пошті закінчився та вона повернулася у ТЦК. День проставлення відмітки про неможливість вручення вимоги вважається днем її вручення (ст. 27 закону про мобпідготовку та мобілізацію).

Протягом десяти днів після цього військовозобов'язаний не виконав те, що вказано у вимозі, тож ТЦК подав у суд, суд перевірив, чи зібрано усі потрібні документи та підтвердження, і задовольнив позов.

"Застосувати до ОСОБА_1 (військовозобов'язаний, - авт.) тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації, на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 (ТЦК та СП, - авт.) про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов`язаним, резервістом".

Відповідач має 15 днів на апеляцію. Але перше рішення суду є, практика почала напрацьовуватися. В Опендатабот, де його знайшли, вказали, що позовів у подібних справах принаймні 41. Хоча деякі суди повертають назад, зокрема тому, що ТЦК не сплачують судовий збір.

"ТЦК як державні органи могли просто не закласти у кошторис фінанси на сплату судового збору за такими позовами — адже нововведення в законодавство про мобілізацію відбулись в середині 2024 року, - цитують адвокатку Валентину Слободянюк, - Варто розуміти, що ця ситуація тимчасова — тож вже у 2025 році така стаття витрат мала б з'явитися в бюджетах ТЦК, відповідно, й збільшаться шанси на успіх в судах".

Якщо позовів та розглядів побільшає, треба розуміти, як саме мають обмежувати у праві на керування і що буде в разі порушення рішення суду.

Як мобілізаційний закон запровадив обмеження у праві на керування?

Мобілізаційний закон 3633-IX, окрім іншої величезної кількості змін, виправив:

  • закон про мобпідготовку та мобілізацію. Додали розділ VI-1 про заходи впливу щодо громадян, які не виконують обов'язки, у вигляді тимчасового обмеження у праві на керування ТЗ;
  • кодекс адміністративного судочинства. Виписали особливості провадження у справах за позовами ТЦК та СП – стаття 283-2;
  • закон про виконавче провадження. Передбачили, коли має відкриватися і закінчуватися виконавче провадження за рішенням про тимчасове обмеження у праві на керування – статті 26 та 39.

Також щодо обмеження права на керування вже були умови у Кодексі України про адміністративні правопорушення (КУпАП), законі про дорожній рух.

Чому ТЦК може подати позов про обмеження у праві на керування?

Підстави прописали у ст. 27 закону про мобпідготовку та мобілізацію. Це порушення громадянами таких обов'язків:

  • з'являтися за викликом ТЦК та СП для постановки на облік військовозобов'язаних та резервістів, визначення призначення на особливий період, направлення на ВЛК;
  • надавати ЗСУ, законним військовим формуванням, силам цивільного захисту будівлі, споруди, транспортні засоби, інше майно. У встановленому порядку та із відшкодуванням;
  • проходити медогляд для визначення придатності до служби за рішенням ВЛК чи ТЦК;
  • під час мобілізації з'являтися:
  1. приписаним до частин військовозобов'язаним та резервістам до збірних пунктів ТЦК у строки, вказані в повістках чи моброзпорядженнях;
  2. резервістам, які служать у резерві – до військових частин у строки, вказані командирами;
  3. військовозобов'язаним та резервістам СБУ – за викликом керівників органів, де стоять на обліку;
  4. військовозобов'язаним та резервістам розвідорганів – за викликом керівників підрозділів;
  5. контрактникам резерву служби цивільного захисту – за викликом керівників;
  6. іншим військовозобов'язаним – протягом 60 днів з набрання чинності президентським указом про оголошення мобілізації;
  • з'являтися за повісткою про виклик до ТЦК та СП у вказані місце і час.

Не з'являтися за повсткою можна лише з поважних та документально підтверджених причин в разі попередження протягом трьох днів з дня, вказаного у повістці. Це такі причини:

  • стихійне лихо, хвороба, воєнні дії та їхні наслідки на території або інші обставини, які завадили прибути;
  • смерть близького родича свого чи дружини/чоловіка: когось з батьків, дитини, рідного брата чи сестри, діда чи баби. Або ж смерть дружини чи чоловіка.

Про порушення обов'язків мобілізаційного законодавства (ст. 210-1 КУпАП, штраф за якою від 17000 до 25500 грн) протокол укладають у ТЦК. Керівник центру комплектування уповноважений розглядати справу, накладати адміністративне стягнення і звертатися до поліції, щоб копи провели адміністративне затримання порушника.

Якщо поліцейські не можуть провести адмінзатримання, а з першого судового рішення вже зрозуміло, що затримати не можуть, бо людина відсутня за адресою, вони дають про це письмову відповідь ТЦК.

Після того, як від поліції прийшла відмова про адмінзатримання, у ТЦК п'ять днів, щоби відправити порушнику вимогу про виконання обов'язків. Нижче затверджена форма такої вимоги. В ній має бути дата, час і адреса, куди треба з'явитися. Що саме при цьому вимагається від людини з переліку обов'язків за законом про мобпідготовку, не вказано. Просто є посилання на статтю, де ці обов'язки прописали.

вимога_про_невиконання_обов'язку.jpg (141 KB)

Вимога вважається врученою й у тому числі, якщо людина її не забрала – це умова закону про мобпідготовку. Що ж до строків зберігання повісток ТЦК на пошті, то з осені минулого року діють зміни. За правилами надання послуг поштового зв'язку (п. 82), вона зберігається три дні, потім проставляють штамп та відправляють назад у центр комплектування.

З дня вручення вимоги, а якщо повістку не отримати, то з дня проставлення штампу, закон дає ще десять днів, щоб виконати обов'язок. Після цього ТЦК може подавати позов у суд на тимчасове обмеження у праві на керування транспортним засобом.

Як суд розглядає позови про обмеження у праві на керування?

Накладати штраф за порушення статті 210-1 КУпАП може ТЦК, а тимчасово обмежувати у праві на керування ТЗ може лише суд. Про розгляд ним таких справ внесли зміни у Кодекс адміністративного судочинства.

Строк подання позову від ТЦК. Позов про обмеження ТЦК має подати протягом 30 днів з дня виникнення підстав, які дають право на вимогу.

Строк розгляду в суді. Якщо в позові ТЦК є недоліки, суд дає десять днів, щоб їх усунути і якщо не встигнути, то повертає заяву. Але ТЦК може звернутися повторно.

Якщо у суду немає претензій до ТЦК відносно документів та доказів, суд протягом п'яти днів відкриває провадження. Про це сповіщають позивача та відповідача, тобто ТЦК та військовозобов'язаного – це судова повістка поштою.

Розглядують справу протягом 30 днів в письмовому провадженні, тобто без засідань. Засідання може бути або з ініціативи суду, або за клопотанням позивача чи відповідача. Якщо хтось із них на засідання не прибуде, це не припиняє розгляд.

Що зі строками першого рішення суду? Виходячи з нього, відлік часу увімкнувся у вересні.

21 вересня минулого року уповноважена особа ТЦК подала рапорт, що військовозобов'язаний не уточнив дані до 16 липня 2024 року. Того ж дня відправили звернення у поліцію на адмінзатримання для укладання протоколу.

23 жовтня поліція сповістила, що затримати не може.

30 жовтня ТЦК відправив вимогу та призначив військовозобов'язаному з'явитися 12 листопада.

З пошти вимога у ТЦК повернулася 13 листопада.

25 листопада був рапорт уповноваженої особи ТЦК, що військовозобов'язаний не оновив дані.

Від регіонального центру ГСЦ МВС отримали письмову інформацію, що у військовозобов'язаного є водійське посвідчення..

Далі відбувся суд і 22 січня маємо рішення. Тож його ухвалили через пів року після того, як завершився строк уточнення даних, та через чотири місяці після того, як про це написали рапорт.

З яких причин суд може відмовити ТЦК у позові? Військкомат має довести, що громадянин:

  • порушив обов'язок, не з'явився за повісткою, не уточнив дані, вчинив правопорушення за статтею 210-1 КУпАП;
  • неможливо було провести адмінзатримання і доставити людину в ТЦК;
  • вимогу ТЦК про виконання обов'язку вручили;
  • людина не виконала обов'язок за вимогою ТЦК.

Якщо це не довести, суд може відмовити у позові. Також він відмовляє в тимчасовому обмеженні у праві на керування ТЗ, якщо:

  • це позбавляє основного законного джерела для існування;
  • ТЗ використовують у зв'язку із інвалідністю самої людини чи з інвалідністю І, ІІ групи особи на утриманні або дитини з інвалідністю.

Як саме це з'ясовують, не вказано. Проте в першому судовому рішенні написали:

"Доказів у підтвердження, що встановлення обмеження у праві керування транспортним засобом позбавляє ОСОБА_1 основного законного джерела засобів для існування, а також що ОСОБА_1 використовує транспортний засіб у зв`язку з інвалідністю чи перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи або дитини з інвалідністю, суду не надано".

Тобто від відповідача чекають, що він буде в суді відстоювати і доказувати, що його не можна обмежувати у праві на керування. ТЦК та суд інформацію не шукатимуть.

Як оскаржити рішення суду про тимчасове обмеження у праві на керування? Кодекс адмінсудочинства дає на апеляцію 15 днів з дня проголошення рішення суду першої інстанції. Якщо учаснику не вручити рішення в день проголошення, він може подати заяву на поновлення строку для апеляції саме з дня вручення. На подання скарги знову ж відводять 15 днів.

Апеляція має тривати 15 днів з дня відкриття провадження. Рішення апеляційного суду можна оскаржити в касаційному провадженні, тобто вже у суді третьої інстанції – у Верховному Суді.

Як виконують рішення суду?

За Кодексом про адміністративне судочинство у справах про тимчасове обмеження у праві на керування за позовом ТЦК, рішення суду підлягає негайному виконанню.

Є відведений час на апеляцію і в першому рішенні суду зазначили, що воно набуває законно сили, коли закінчяться 15 днів на подання апеляційної скарги. Якщо за цей період подати скаргу, чекатимуть рішення апеляційного суду. Якщо не подати, тоді негайне виконання. Тут вмикаються умови закону про виконавче провадження, які відкоригували.

Тільки державні виконавці беруться за виконання судових рішень за позовами ТЦК.

Державна виконавча служба має відправити Нацполіції постанову про провадження та тимчасове обмеження у праві на керування наступного робочого дня після її винесення.

З 4 грудня 2024 року діють зміни до порядку взаємодії МВС та Нацполіції із виконавцями. Про тимчасове обмеження у праві на керування ТЗ виконавець вносить постанову в електронному вигляді в автоматизовану систему виконавчих проваджень та інформація надсилається до інформаційної системи МВС ЄІС.

Далі той, кого обмежать у праві на керування ТЗ, не може водити автівку.

Що буде, якщо порушити обмеження у праві на керування?

Обмеження у праві на керування – це не синонім позбавлення прав. Це означає, що людина не може водити авто, проте водійське посвідчення у нього не забирають. Принаймні допоки він обмеження не порушить. Нагадаємо, що таке можуть встановити і в разі боргу зі сплати аліментів.

Законом про дорожній рух (ст. 15):

"Забороняється керування транспортними засобами особам,…, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами".

Тобто фізично може сісти за кермо, але їздити вийде, поки не зловлять поліцейські. Інформацію про обмеження вони побачать у системі і зможуть застосувати уже більш жорсткі санкції.

Таке порушення, як керування ТЗ особою, яку тимчасово обмежили у праві на керування – це стаття КУпАП 126. Воно вже тягне за собою позбавлення права на керування на строк від 3 до 6 місяців. За положенням про видачу посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, повернути його можна після закінчення заборони без складання іспитів.

Якщо всістися за кермо в разі позбавлення прав – це вже штраф 20 400 грн.

Якщо ловлять повторно водія, якого обмежили у праві на керування чи якого позбавили права на керування, тоді штраф 40 800 грн з позбавленням права на керування від 5 до 7 років, ще й можливо з оплатним вилученням транспортного засобу.

Хоча поки маємо лише перше рішення суду про обмеження у праві на керування за позовом ТЦК і порушників поліцейські не ловили, позбавлення прав та штраф – це пів справи.

Про те, що людина порушила законодавство про мобілізацію (ст.210-1 КУпАП), ТЦК вносить інформацію у реєстр "Оберіг". З 29 жовтня 2024 року порядком військового обліку встановили електрону взаємодію "Оберігу" та електронної системи МВС.

"Це дозволить правоохоронцям оперативно отримувати дані про порушників для їх подальшого адміністративного затримання та доставлення до найближчого ТЦК або органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості обміну інформацією постанова передбачає альтернативні форми звернення до Нацполіції. Цифровізація взаємодії між відомствами має забезпечити більш ефективне виконання завдань у сфері мобілізаційної підготовки та військового обліку", - пояснили у Міноборони.

Якщо простими словами, то копи, якщо зупинять порушника і побачать позначку в системі, доставлять у ТЦК.

Як зняти обмеження у праві на керування за позовом ТЦК?

Можна оскаржувати рішення суду в вищій інстанції й там можуть скасувати обмеження.

Або ж за законом про мобпідготовку, є три варіанти зняти обмеження:

  • виконати обов'язок у вимозі ТЦК та СП, яку відправили поштою. Тоді військком відкликає вимогу: не пізніше наступного робочого дня має відправити повідомлення у виконавчу службу;
  • мобілізуватися. Тоді процедура відкликання вимоги та сама;
  • дочекатися завершення мобілізації.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про перегляд обмежено придатних за законопроєктом 12457 та електронне направлення на ВЛК у Резерв+.

Головне