18 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт 12066 про реєстр військовослужбовців. Навіщо він потрібен та які умови ведення, розбирався "Ми – Україна".
Як запроваджували реєстр?
Можливість створити реєстр військовослужбовців спочатку закладали у законопроєкт 10062 про цифровізацію армії. Але остаточний його варіант, який ухвалили 16 січня 2024 року, не містив такі положення. Тоді передбачили розширення можливостей для реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Оберіг і цим забезпечили створення Резерв+.
Після Резерв+ почав працювати застосунок для військових Армія+. Хоча в закон не включили норми про реєстр, у його фінальному тексті є дві згадки про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, положення про який має затвердити Кабінет міністрів. Це формулювання і дало можливість створити Армія+.
"Нам точно потрібен цей реєстр військовослужбовців. І нам справді не дали провести його з першого разу через нормативку, та й з другого теж. У народних депутатів є побоювання з цього приводу. Передусім безпекові, адже ми зберемо інформацію про всіх військовослужбовців. Це справді максимально чутлива інформація, до якої треба ставитися вкрай обережно, тому це складне завдання", - пояснив у липні Артем Романюков, керівник директорату цифрової трансформації Міноборони.
Застосунок Армія+ запустився без реєстру військовослужбовців, але тепер законодавча база наздоганяє цифровізацію. Законопроєкт 12066, який ухвалили депутати 18 грудня стосується майже суто реєстру військових. Що ж у ньому прописали?
Яку інформацію про військовослужбовців внесуть в реєстр?
У реєстр будуть включати таку інформацію про військових:
- ПІБ та усі власні імена;
- стать;
- дата народження;
- відцифроване фото;
- податковий номер або серія і номер паспорта, якщо податкового номера немає з релігійних переконань;
- номер з демографічного реєстру за наявності;
- видані військово-облікові документи;
- статус;
- унікальний електронний ідентифікатор, який присвоять кожному військовому;
- службові відомості, обсяг інформації щодо яких буде в урядовому порядку про реєстр.
"Реєстр не міститиме службової інформації, такої як посада, звання, номер військової частини чи військова спеціальність. Ці дані не потрібні для більшості соціальних послуг і оброблятимуться окремо, без можливості зовнішнього доступу до них", - запевнив керівник сектору "Оборонна політика" BRDO Тарас Ємчура.
Зберігатимуть інформацію протягом служби та після звільнення, бо йдеться про записи військових які займають та займали посади. Після смерті військового інформація зберігатиметься в реєстрі ще 75 років.
В законі пишуть, що інформацію у реєстр військовослужбовців мають підтягнути в межах електронної взаємодії з іншими реєстрами та системами Міноборони, МВС, СБУ, Держспецзв'язку, розвідорганів (ГУР МОУ, СЗРУ), правоохоронних органів спеціального призначення, центральних органів виконавчої влади (це міністерства, держкомітети, держслужби, центральні органи зі спецстатусом), які керують військовими формуваннями.
Чий реєстр?
Держатель та адміністратор – Міністерство оборони. Вестимуть структурні підрозділи МОУ та МВС і підпорядковані ним:
- органи військового управління;
- військові частини;
- військові виші, установи та організації.
Також доступ матимуть структурні підрозділи:
- СБУ;
- Держспецзв'язку;
- розвідорганів та підпорядкованих ним військових частин;
- центральних органів виконавчої влади, які керують військовими формуваннями;
- правоохоронних органів спецпризначення.
Де є особовий склад, до якого входять військовослужбовці, там облік та, відповідно, внесення даних у реєстр.
Як пояснив Тарас Ємчура, мають впровадити Комплексну систему захисту інформації (КСЗІ). Про КСЗІ має бути сертифікат і всі процеси щодо даних після перевірок будуть відповідати державним стандартам кібербезпеки. Перевірки зараз, пояснила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, відповідають стандартам НАТО.
З якими реєстрами буде пов'язаний?
Електронну інформаційну взаємодію передбачили з :
- реєстром Оберіг;
- Єдиним державним демографічним реєстром;
- Держреєстром актів цивільного стану;
- Держреєстром фізосіб-платників податків.
Прописали, що дані про військових зможуть отримати тільки в МОУ в межах взаємодії з реєстрами, держателем яких є міністерство. Для решти інформація буде тільки у вигляді електронного ідентифікатора – Military ID і статусу військовослужбовця. Інформація у реєстрі є конфіденційною.
Як буде відбуватися обмін на прикладі пояснили в Офісі ефективного регулювання BRDO. Якщо це обмін із реєстром фізосіб-платників податків, тоді буде використовуватися податковий код і це "забезпечиться сумісність із зовнішніми системами". Якщо обмін інформації буде всередині МОУ, тоді буде знеособлений із підвищеною безпекою Military ID.
"Унікальність реєстру військовослужбовців – в тому, що він містить дуже обмежений набір даних і це дозволяє налаштувати безпечний обмін з іншими державними реєстрами", - зазначив Ємчура.
Тобто зі усіх даних про військового, реєстр буде надавати стороннім системам, які не входять до МОУ, лише податковий номер.
Яка мета реєстру?
Окрім того, що він створюється заради створення та наявності бази, в законі вказали ще одну ціль. Надати військовим Military ID, який допоможе їх ідентифікувати автоматично, щоб вони та члени їхніх сімей могли отримати послуги, якщо для військових такі надають в особливому порядку.
"Армія+ використовуватиме інформацію з Реєстру для надання військовослужбовцям доступу до адміністративних та соціальних послуг", - вказав Олександр Федієнко, член безпекового комітету ВРУ.
Як уточнили в Міноборони, Military ID надасть можливість зробить зручнішим надання, зокрема, соціальних пільг, гарантій та бонусних програм. В BRDO до вказаного переліку додали ще й спрощене переведення між військовими частинами та більш швидке вирішення службових питань.
Як пояснила Катерина Черногоренко, зараз дані про військових є у реєстрі Оберіг чи в окремих системах кадрового обліку з інформацією, яка не повинна потрапити у відкритий доступ і є чутливою. Тобто про звання, посаду. Тому взаємодіяти окремі кадрові системи з іншими державними не можуть. Через те, що дані про військових через людський фактор можуть знаходитися "не там, де треба, і не у тому форматі", деякі з них не можуть авторизуватися в Армія+.
Виходить, що реєстр військових – це ще й фільтр, за допомогою якого найважливішу та найуразливішу інформацію залишать закритою, а для інших державних реєстрів нададуть тільки потрібну для певних послуг щодо всіх військових, які служать чи звільняться. Все це – заради у першу чергу їхньої зручності.
Для оформлення пільг, субсидій на ЖКП, пільгового обслуговування банківських карток та кредитів, для поліпшення житлових умов, дозволу на зброю у спрощеному порядку, зупинки провадження до закінчення воєнного стану, зокрема, по цивільні справі, виконавчого провадження зараз військові мають оформлювати довідку про проходження служби від командира військової частини– форму 5.
Для цього потрібно подати рапорт, командир звернеться до діловода стройової частини. Навряд чи є таємницею, що рапорти подекуди губляться. Тай й загалом це бюрократія і час. До того ж довідка чинна лише протягом місяця, а, за поясненнями Сил тероборони ЗСУ, її взагалі бажано оновлювати кожні 10 днів.
"Передбачається, що з допомогою Реєстру військовослужбовці зможуть отримувати більшість послуг, таких як отримання щорічної основної відпустки, отримання матеріальної допомоги на оздоровлення та десятки інших у цифровому форматі, що значно спростить і пришвидшить процес", - сказав Федієнко.
Черногоренко додала, що реєстр допоможе й військовому керівництву у розумінні стану справ із людським ресурсом.
Що йде у супроводі до реєстру військових?
Ухвалений 18 грудня закон має підписати президент і документ набере чинності після публікації.
Про створення реєстру військових Міноборони розмістить інформацію на своєму сайті.
Про реєстр порядок має ухвалити Кабінет міністрів. На зміну нормативно-правової бази закон дає уряду шість місяців. Можна припустити з великою ймовірністю, що цей порядок буде для службового користування, як і порядок про Резерв+, якого немає у відкритому доступі.
Що ж до реєстру Оберіг, електронним кабінетом якого є Резерв+, у новому законі також є зміни.
З електронної системи охорони здоров'я будуть передавати в реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів такі дані:
- ПІБ;
- дата народження/смерті;
- стать;
- відомості про повноваження батьків пацієнтів;
- реквізити документу про посвідчення особи;
- податковий код;
- унікальний запис з демреєстру.
Зараз такі дані в межах взаємодії ЕСОЗ має передавати до демографічного реєстру, реєстру актів цивільного стану, реєстру фізосіб-платників податків. В усіх випадках – і якщо людина зареєстрована в ЕСОЗ, і якщо передбачається її зареєструвати.
Нині за основами законодавства України про охорону здоров'я під час електронної взаємодії ЕСОЗ з іншими реєстрами не допускається передача медичної інформації. За законом буде виключення, та можна буде передавати при взаємодії із Міноборони інформацію про медогляди для визначення придатності.
В закон про реєстр Оберіг вносять уточнення, що органом ведення реєстру є також і Міноборони, на додачу до зазначених зараз ТЦК та СП, СБУ та розвідоргани. Також і туди додають, що МОЗ має передавати органам ведення реєстру інформацію про медогляди для визначення придатності.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про зміни у положення про ВЛК за наказом Мінобони 686 та про законопроєкт 12076, яким хочуть відкоригувати умови військового обліку призовників.