Які зміни чекають на українців у травні-2025? Головні зібрав "Ми – Україна".
Спиртовий бензин
З 1 травня 2025 року частка біопалива, у першу чергу біоетанолу, в бензинах має бути не менше 5% за абсолютної похибки ± 1% за умовами закону 3769-IX.
Вимога щодо такої частки біопалива не стосується бензинів:
- з октановим числом 98 і вище;
- для потреб Міноборони;
- для потреб Держагентства з управління резервами України для створення мінімальних запасів нафтопродуктів.
В Інституті досліджень авторинку вказують, що з 1 травня після заправки бензином за новими нормами автомобілю нічого не зашкодить, якщо він справний, виготовлений після 2000-2005 років та не має конструктивних особливостей, які роблять його несумісним із Е5. Інформація про допустимий рівень етанолу може бути на лючку бензобака, в експлуатаційних документах, в даних виробників.
В Інституті досліджень авторинку автовласникам радять:
- не заливати присадки самим, бо мережі вже закупили стабілізатори;
- не панікувати, якщо звична АЗС зачинена, бо там можуть чистити резервуари, а це тільки на краще;
- заправлятися на перевірених АЗС.
Про вплив нових стандартів на авто та на вартість бензинів "Ми – Україна" розповідав раніше.
Мобілізація та воєнний стан
З 9 травня строком на 90 діб, тобто до ранку 6 серпня, продовжуються воєнний стан та загальна мобілізація.
Відстрочки. Згідно з порядком призову на військову службу, допоки чинними є законні підстави для відстрочки, із продовженням строку мобілізації їх мають й автоматично продовжувати. В реальності ж автоматично продовжувати зараз можуть відстрочки:
- студентам, аспірантам, докторантам (військовозобов'язаним від мобілізації, а не призовникам від базової військової служби);
- батькам трьох і більше дітей в одному шлюбі, але не тим, у яких діти в різних шлюбах чи дитина народилася за кордоном і оформлена тільки там;
- особам з інвалідністю.
До 8 травня в МОУ обіцяють у Резерв+ запустити ще дві, для тих, у кого:
- тимчасова непридатність з переоглядом через 6-12 місяців;
- дитина до 18 років, а дружина або чоловік вже на військовій службі.
В разі надання бронювання за новими правилами, після 1 грудня 2024 року, навіть якщо в Резерв+ дата вказана до 8 травня, є всі підстави розраховувати на автоматичне продовження такої відстрочки. Якщо пролонгації не буде, як і решті військовозобов'язаних, для яких вона не передбачена, доведеться звертатися у ТЦК та СП.
Базова загальновійськова підготовка. Йдеться не про БЗВП, яку з 1 вересня запроваджують для студентів, а про підготовку призваних на військову службу. З 1 травня діє БЗВП за оновленою програмою для колишніх обмежено придатних, яких визнали придатними до служби у частинах забезпечення, підрозділах охорони, ТЦК, військових вишах та навчальних центрах, підрозділах логістики, зв'язку, хорони та медичних.
БЗВП після змін проходитиме:
- протягом місяця, а не 45 діб;
- з нижчим рівнем фізичного навантаження;
- з формуванням окремих навчальних рот або взводів.
Смарагдові світлофори та шевронні стрілки
1 травня втрачає чинність ДСТУ 4092-2002 та набирає чинності ДСТУ 4092:2024. Це нові вимоги до світлофорів.
Зелене світло на світлофорах має бути смарагдовим: яскравий відтінок зеленого з легким синюватим та з високою насиченістю. Вважається, що він помітніший та краще сприймається водіями.
Суцільні стрілки на світлофорах, які вказують напрямок руху, мають бути шевронними та світитися кольором, який виділяється на фоні. Вважається, що вони більш помітні здалеку та дозволяють водіям краще орієнтуватися.
Світлофори для руху велосипедистів мають бути з відповідною піктограмою та з лінзою 100 мм, якщо для велодоріжок, та лінзою 200 мм, якщо світлофор над дорогою (праворуч від неї).
Субсидії на неопалювальний сезон
З 1 травня призначають та розраховують субсидію на неопалювальний сезон, який триватиме до 30 вересня.
Щоб субсидію призначили з 1 травня, знову подавати заяву треба, якщо:
- у складі сім'ї є ВПО;
- отримувачі орендують житло, сплачуючи при цьому комуналку;
- у квартирі чи будинку проживає менше людей, ніж зареєстровано;
- субсидія передбачена на зріджений газ, тверде або рідке пічне паливо.
Тарифи для населення на газ та електроенергію у травні залишаться без змін. Загальний тариф на електроенергію становить 4,32 грн/кВт-год, на газ від Газопостачальної компанії "Нафтогаз Україна" – 7,96 грн за кубометр.
Вступні випробування
НМТ-2025, вступ на бакалаврат. З 4 травня у персональних кабінетах на сайті Українського центру оцінювання якості освіти учасники основної сесії національного мультипредметного тесту отримають запрошення на тестування.
Основна сесія стартує 14 травня та завершиться 25 червня. Результати іспиту мають надійти до 4 липня.
Для участі у НМТ треба мати із собою документ, який посвідчує особу (можна в "Дії"), сертифікат НМТ (треба сформувати у персональному кабінеті) та запрошення.
З 9 по 14 травня можна зареєструватися на додаткову сесію НМТ. Причини, з яких у ній можна взяти участь:
- підтверджені документами хвороба або форс-мажорні обставини, які не дали змогу зареєструватися на основні сесії;
- відмова в основний період реєстрації на НМТ;
- перешкоди, які завадили пройти тест під час основної сесії – тривала повітряна тривога, технічний збій на пункті тестування, тривале відключення світла. Додаткова сесія пройде з 14 по 25 липня, а результати мають бути до 30 липня;
- неможливість дістатися до пункту тестуванні, зокрема, з тимчасово окупованої території.
Цього року НМТ проходитимуть з чотирьох предметів. Українська мова, історія України та математика обов'язкові, плюс один предмет на вибір.
Час, відведений на тест:
- Перший блок: українська мова та математика. 120 хвилин. Предмети та завдання можна міняти місцями. Можна більше часу приділити одному предмету за рахунок іншого;
- Перерва 20 хвилин;
- Другий блок: історія України та предмет на вибір. 120 хвилин. Умови ті самі, що й до першого блоку.
Між двома предметними блоками не можна міняти місцями предмети. Результати тестів у вигляді тестових балів будуть на екрані після завершення роботи. Їх можна перевести у шкалу 100-200 балів самостійно – таблиці переведення у додатку 5 порядку прийому на навчання у 2025 році. Офіційні результати надійдуть у персональний кабінет учасника НМТ та автоматично – у ЄДЕБО та відобразяться у системі Вступ, коли абітурієнти подаватимуть заяви до вишів.
ЄВІ/ЄФВВ, вступ до магістратури. Усі вступники на магістерські програми на основі ступеня бакалавра мають скласти єдиний вступний іспит, який складається з :
- іноземної мови (англійська, німецька, французька або іспанська): 30 завдань, на які відведено близько 45 хвилин;
- тесту загальної навчальної компетентності : 27-33 завдання, на які відведено орієнтовно 75 хвилин.
Також треба буде пройти єдине фахове вступне випробування для вступу на такі галузі знань та спеціальності:
- А Освіта: усі спеціальності – предметний тест на вибір;
- В Культура, мистецтво та гуманітарні науки: Філологія – предметний тест з мовознавства, а решта спеціальностей – історія мистецтва;
- С Спеціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини: на спеціальності Політологія, Міжнародні відносини – тест з політології та міжнародних відносин; Економіка – тест з економіки та міжнародної економіки; Психологія – тест з психології та соціології або з педагогіки та психології; Соціологія – тест з психології та соціології; Географія та регіональні студії, Журналістика – один з предметних тестів на вибір;
- D Бізнес, адміністрування та право: спеціальності Облік і оподаткування, Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок – тест з обліку та фінансів; Право та Міжнародне право – тест з права та міжнародного права; Торгівля, Менеджмент, Маркетинг – тест з управління та адміністрування; Публічне управління та адміністрування – один з предметних тестів на вибір;
- F Інформаційні технології: усі спеціальності – тест з інформаційних технологій;
- G Інженерія, виробництво та будівництво: спеціальність Архітектура та містобудування – тест з історії мистецтва;
- I Охорона здоров'я та соціальне забезпечення: спеціальності Громадське здоров'я, Соціальна робота та консультування, Дитячі та молодіжні служби – тест на вибір;
- J Транспорт та послуги: спеціальності Готельно-ресторанна справа та кейтеринг, Туризм та рекреація, Охорона праці – тест на вибір;
- K Безпека та оборона: спеціальності Пожежна безпека, Цивільна безпека – тест на вибір.
Цього року предметні тести ЄФВВ охоплюють десять таких блоків:
- Економіка та міжнародна економіка;
- Право та міжнародне право;
- Облік та фінанси;
- Політологія та міжнародні відносини;
- Психологія та соціологія;
- Педагогіка та психологія;
- Інформаційні технології;
- Управління та адміністрування;
- Історія мистецтва;
- Мовознавство.
Реєстрація (за зверненням до приймальної комісії вишу) на основну сесію ЄВІ/ЄФВВ триватиме з 2 травня до 23 травня. Запрошення надійдуть до 12 червня. Тестування відбудуться з 21 червня по 12 липня, а результати будуть до 18 липня.
В разі пропуску основної сесії, зареєструватися на додаткову можна буде 16-17 червня. В такому разі запрошення буде до 26 липня, тестування – з 29 липня по 18 серпня, а результати – до 22 серпня.
Цифровізація рейдових перевірок на дорогах – єІнспектор
18 травня набирає чинності новий порядок проведення рейдових перевірок на дорозі. Він регулює перевірки автобусів та вантажівок інспекторами Укртрансбезпеки за чітким чек-листом. Цей порядок – найважливіший для електронної системи контролю за транспортом єІнспектор.
Як пояснив заступник міністра розвитку громад та територій Сергій Деркач, інспектор матиме в планшеті перелік запитань для перевірки. Дані про ліцензіата підтягуватимуться автоматично з Єдиного комплексу інформаційних систем (ЄКІС). В разі порушень при перевірці система автоматично про це сигналізуватиме та тоді буде укладатися відповідний протокол чи припис. Оскільки усе фіксується у цифровому форматі, буде неможливо проігнорувати порушення.
Очікується, що з новим порядком перевірки займатимуть менше часу, процедура буде стандартною, людський фактор та корупційні ризики – мінімальні , а оскільки все буде в єдиній системі, це попередить втрату документів при пересилці.
Ліміти на перекази
1 квітня Національний банк скасував тимчасово запроваджені ним ліміти на перекази з картки на картку, від фізособи фізичній особі в розмірі 150 тис. грн на місяць.
Натомість чинним є меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, під яким станом на 2 квітня підпис поставити 54 банків та інших учасників ринку.
За умовами меморандуму ліміти на перекази для фізосіб, які є клієнтами з низьким та середнім ризиком, встановлені на рівні 150 тис. грн до кінця травня, а з 1 червня новий ліміт для них становитиме 100 тис. грн на місяць. Клієнтам з високим ризиком та непідтвердженими джерелами доходів від початку встановлене обмеження 50 тис. грн на місяць.
В разі документально підтверджених джерел доходу, які перевищують ліміт, його можуть підвищити до межі такого доходу.
Обмеження стосуються як переказів з картки на картку, так і за реквізитами IBAN.
Раніше "Ми – Україна" розповідав, які дати у травні 2025 року є найвдалішими для знаків Зодіаку.