Парламент ухвалив низку законів, які змінять правила продажу вживаних авто. До витрат при родажу також додався військовий збір, а поліси автоцивілки з нового року укладатимуть на нових умовах. Що треба знати про нововведення, розповідає "Ми – Україна".
Військовий збір при продажу - скільки?
1 грудня набрав чинності закон 4015-IX , яким підвищили військовий збір для фізичних осіб з 1,5% до 5%. Де сплачується податок на доходи фізосіб, там і військовий збір – це існуюча прив'язка, яка не змінилася.
ПДФО при продажу власної автівки, мотоцикла чи мопеда власник сплачує у таких випадках:
- в разі другого продажу протягом року – за ставкою 5%, плюс військовий збір;
- в разі третього і більше продажу протягом року – за ставкою 18%, плюс військовий збір.
Перший продаж не оподатковується.
Якщо власник продає спецтехніку, автобус, причіп, трактор або вантажівку, то перший та другий продажі оподатковують за ставкою ПДФО 5%, плюс військовий збір. Третій та наступні продажі – ставка 18%, плюс ВЗ.
Ставки застосовують до оціночної вартості ТЗ. Після підвищення військового збору до 5%, замість 6,5% вартості в разі другого продажу легковика (мопеда, мотоцикла) або в разі першого та другого продажів великогабаритного ТЗ, доведеться платити 10%. У цьому випадку податкове навантаження зросло на 53%.
В разі третього і більше продажу, як легковика, так і великого ТЗ, замість 19,5% від вартості, доведеться сплатити 23%. В цьому випадку податкове навантаження зросло на 18%.
Нульове мито на електрокари: коли скасують?
Зараз ввезення в Україну автівки з двигуном внутрішнього згоряння передбачає сплату 10% мита (від ціни в документах), акцизу (розраховується за формулою, яка включає базову ставку 50, 75 чи 150 євро, коефіцієнт, що залежить від об'єму двигуна, та кількість років після року виробництва), 20% податку на додану вартість (від ціни, акцизу та мита). Для електрокарів діє лише акциз – 1 євро за 1 кВт місткості батареї, а від ПДВ та мита вони звільнені. Це виписано у пункті 64, підрозділу 1, розділу ХХ (Перехідні положення) Податкового кодексу.
Дата, до якої діє податкова та митна пільга при ввезенні електрокарів – 1 січня 2026 року. Цей строк не змінювали, тож 2025 рік буде останнім, коли вона діятиме, якщо лиш парламентарі не передумають.
Це треба враховувати, бо, через обмовку в ефірі голови Інституту досліджень авторинку, завірусилася новина, що пільга буде скасована вже з 1 січня 2025 року. Згодом в Інституті пояснили, що дату він назвав помилково. Вказали на це й парламентарі.
"Там щось несеться по пільгам на електрокари, які начебто злітають з 1.01.2025р. Ні, пільги діють до 01.01.2026 року. А потім так, припиняться", - каже голова фінансового комітету ВРУ Данило Гетманцев.
Також на конференції Petroleum Ukraine на початку грудня він сказав, що продовження пільг для електрокарів на 2026 рік не планується і це консолідована позиція.
Відтермінування Євро-6: які умови?
За поки що чинними нормами закону 2739-IV про ввезення в Україні та першу реєстрацію ТЗ, з 1 січня 2025 року мають діяти вимоги про відповідність стандарту Євро-6. Відповідність обов'язкова при розмитненні та першій реєстрації нових легковиків, нової та вживаної спецтехніки, вантажівок, автобусів, які ввозяться в Україну та які вироблені в Україні.
Депутати на початку грудня внесли законопроєкт 12267 про відтермінування, оскільки Євро-6 під час війни загрожує збитками українським виробникам та підвищить ціни на великогабаритні ТЗ. 17 грудня зміни ухвалили в одне читання і проєкт пішов на підпис президенту.
Ним прописали такий диференційований підхід до застосування стандартів:
- з 1 січня 2025 року відповідність Євро-6 буде обов'язковою для нових легковиків, окрім вироблених в Україні. Великогабаритні ТЗ, як і зараз, мають відповідати стандарту Євро-5;
- з 1 січня 2027 року відповідність Євро-6 буде обов'язковою для вживаної та нової спецтехніки, сідлових тягачів, вантажівок, автобусів, крім нових, вироблених в Україні.
Легковики, які ввозять в Україну, мають код 8703 згідно УКТ ЗЕД. Для нових поступово, з 2013 року, підвищували вимоги відповідності екостандартам Євро. І саме для них з початку наступного року діятиме Євро-6. Але вживані легковики для розмитнення та першої реєстрації мають відповідати стандарту Євро-2. Для таких ані з 2025 року, ані з 2027 року поки вимоги відповідності не змінюють.
Депутати у пояснювальній записці вказали, що легковим автівка, які зараз експлуатують в Україні, в середньому 19-20 років. І якщо відповідність стандарту Євро-6, це виготовлення з 2015 року, то середні вік вживаних – це від Євро-2 до Євро-4. Але в парламенті посилювати вимоги не хочуть.
"Очікувати підвищення рівня екологічності парку транспортних засобів шляхом оновлення за рахунок поповнення новими автомобілями під час війни дуже сумнівно через низький платоспроможний попит, воєнні ризики та неминуче збільшення вартості нових транспортних засобів", - пишуть депутати.
Перепродаж та оцінка: що зміниться?
17 грудня для Верховної Ради був плідним днем щодо змін для авторинку. Окрім нового графіку застосування Євро-6, там узгодили два законопроєкти, які пішли на підпис президенту та наберуть чинності наступного дня після публікації.
Законопроєкт 9083 про зміну правил торгівлі вживаними авто або про детінізацію авторинку. На розгляді у парламенті він лежав 20 місяців. Якщо дуже просто, то згідно із ним, підприємства, установи, організації та інші суб'єкти господарювання (юрособи та ФОПи), які мають право продавати авто (це їхній код діяльності), після змін не повинні реєструвати автівки на себе перед подальшим продажом. Тобто їх викуповують, як будь-який інший товар, а не як транспортний засіб.
Для продавців це означає позбавлення від зайвої бюрократі. Вживані автівки викуповують та потім продають суб'єкти господарювання, це комісійна торгівля і таких називають автокоміси. За чинними умовами вони мають реєструвати вживану автівку на себе у сервісному центрі МВС, оформлювати там номерні знаки, а також ставити їх на облік у ТЦК та СП. Після продажу фізособі, відповідно, відбувається зняття з обліку у ТЦК та перереєстрація. Так мало б бути, але в реальності далеко не завжди так є, бо масово вживані автівки перепродають за генеральною довіреністю без сплати податків.
"Це складна бюрократична процедура, тому викуп авто здійснюється неофіційно, продавець авто дає генеральне доручення на працівника автосалону , по документах автосалону авто не проходить і бюджет не отримує ні копійки, - пояснює голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко, - А тепер порахуємо. За даними офіційного сайту ГСЦ в 2023 році було здійснено 1 200 665 операцій: частина операцій - продаж авто на внутрішньому ринку і частина - авто було імпортовано в Україну. З імпортованих авто держава отримала мільярди доларів ПДВ, мита, акцизу, податку на прибуток; а при внутрішніх продажах – нуль. Звісно при продажі авто без посередників продавцем покупцю і не може бути ніяких податків, але з цих тисяч авто лише близько 538 тис. безкоштовно оформили адміністратори сервісних центрів в присутності продавця і покупця, а натомість сотні тисяч авто залишились в тіні. Сотні тисяч авто пройшли через коміс і мали б були бути сплачені податки, але не сплачували, так як лише близько 21 000 з цих авто були продані юридичними особами. Враховуючи, що автопарк юридичних осіб складає по України близько 2%, то лише 0,5% авто при внутрішніх перепродажах було викуплено торгуючими організаціями з реєстрацією на себе і зі сплатою податків, а з 99,5% операцій на внутрішньому авторинку бюджет не отримує жодної копійки. В 2023 році середня вартість авто на внутрішньому ринку була $5890, таким чином річна вартість авто на внутрішньому ринку (навіть якщо взяти мінімум 280 тис.), які проходять через автосалони та комісійні майданчики, $1,6492 млрд. Середня націнка про перепродажі складає 10% і прибуток , таким чином, складає $164,92 млн, з яких комісіонери мали б сплатити податок на прибуток більше $30,5 млн або 1,16 млрд грн".
Ще минулого року дослідження Інституту досліджень авторинку, YouControl.Market та Automoto.ua показало, що сегмент внутрішніх перепродажів перебуває у тіні.
"Скасування безглуздої державної реєстрації вживаних автомобілів торгуючою організацією на себе, навіть якщо вона їх купує як товар для подальшого перепродажу, стане запорукою для виведення з тіні ринку, розширення діяльності білих автотрейдерів та ліквідації схем, через які бюджет недоотримує податки", - вказує Гетманцев.
Мінус бюрократія – плюс для бюджету, завдяки податкам, та плюс детінізація, бо спрощується перепродаж. Це також має надати поштовх розвитку трейд-ін – обміну старої автівку на новішу з доплатою.
Як описали в Інституті досліджень авторинку, після набрання законом чинності процедура має бути такою:
- Власник відганяє свою автівку на комісійний майданчик, де її перевіряють, оцінюють та укладають договір купівлі продажу;
- Власник забирає гроші або доплачує суму, щоб забрати інший, кращі автомобіль;
- Старий легковик є в юридичній власності автокоміса зі старою реєстрацією та номерними знаками;
- Коли на авто знайдеться покупець, з ним автокоміс укладає новий договір купівлі-продажу, на підставі якого новий власник зареєструє авто у сервісному центрі МВС.
Законопроєкт 12266 про новий варіант оцінки. Загалом цей проєкт важливий, бо на рік подовжує податкові пільги на ввезення БПЛА, комплектуючих до них, приладів нічного бачення, антидронових рушниць та низки важливих для нашої оборони товарів. Він зобов'язує гральний бізнес працювати за наявності реєстраторів розрахункових операцій. Але у ньому також є норма, яка стосується автокомісів та бази оподаткування, з якої справляється ПДВ.
Зараз за ст. 189 Податкового кодексу, якщо комісійний майданчик продає вживану автівку, придбану у людини, яка не є платником ПДВ, база оподаткування – різниця між ціною продажу та ціною придбання. Є також вимога до ціни продажу, яка проставляються у договорі. Зараз вона має бути "не нижче ринкової вартості такого засобу, розрахованої суб'єктом оціночної діяльності".
Після змін ціна продажу має бути або не нижче ринкової вартості, яку розрахує оцінщик, або не нижче середньоринкової вартості. Який саме показник використати – обирає платник податку.
Середньоринкову вартість автівки визначають за офіційним калькулятором Мінекономіки, який можна знайти за посиланням.
Автоцивілка за новими правилами
"Ми – Україна" вже розповідав і про усі основні норми нового закону про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників авто, і про умови, які почнуть діяти з 1 січня 2025 року. Але нагадаємо про головні зміни нового закону, на які треба зважати.
Відшкодування збільшиться. З початку року ліміти відшкодувань зростуть:
- з 320 тис. грн до 500 тис. грн на потерпілу особу в разі шкоди життю і здоров'ю. 5 млн грн – ліміт на один страховий випадок;
- з 160 тис. грн до 250 тис. грн на одну потерпілу особу, з 800 тис. грн до 1,25 млн грн на один страховий випадок в разі шкоди майну.
Вимоги до страховиків. Не має бути жодних франшиз. Протягом наступного року будуть поступово переходити до полісів в електронній формі: якщо у 2025 р. вони ще можуть бути паперовими, то у 2026 році вже ні.
Страхова компанія повинна оплатити ремонт в повному обсязі в межах страхової суми і відновити автівку до того стану, який був до ДТП. Коефіцієнт зносу автівки не застосовують. ТЗ віком до 5 років мають ремонтувати з використанням нових оригінальних деталей.
Автівку після ДТП треба ремонтувати лише на СТО і туди страховики переказуватимуть кошти, а на рахунок клієнта тільки на його вимогу. Також на вимогу клієнта авто віком до 5 років на гарантії мають ремонтувати на авторизованій виробником СТО.
60 днів з моменту отримання заяви– граничний строк рішення про виплату. До 90 днів його можуть подовжити, якщо потрібні експертизи чи дослідження ДТП.
Скасовується ліміт 80 тис. грн по Європротоколу. Новий може ухвалити Нацбанк.
Пряме врегулювання ДТП є обов'язковим, а не добровільним. Тобто постраждалий у ДТП має право звернутися по виплату не до СК винуватця, а до свого страховика. Але є умови та пряме врегулювання буде можливим, якщо:
- ДТП станеться за участі лише двох авто;
- в обох водіїв будуть бути поліси. Або поліс буде лиш у постраждалого і тоді обов'язок страховика винуватця буде у МТСБУ;
- внаслідок ДТП не шкоди життю чи здоров'ю.
Пільги та ціни. До змін є пільговики, які можуть не купувати поліс автоцивілки. Це УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, постраждалі учасники Революції Гідності, особи з інвалідністю І групи. Є низка пільговиків, яким має бути 50% знижки на поліс. Це пенсіонери, якщо об'єм двигуна ТЗ до 2,5 кубів, особи з інвалідністю ІІ групи, чорнобильці з інвалідністю І та ІІ категорії, учасники війни.
Проте з 1 січня автоцивілка стає обов'язковою для усіх, а пільги лишаються тільки щодо вартості. Знижка 50% передбачена для:
- УБД;
- постраждалих учасників Революції Гідності;
- учасників війни;
- осіб з інвалідністю ІІ групи;
- чорнобильцям з інвалідністю І та ІІ категорії;
- пенсіонерам.
Пільга дії на автівки з об'ємом двигуна до 2,5 кубів або з потужністю електродвигуна до 100 кВт. ТЗ має належати на праві власності та якщо власник сам ним керує чи керує людина, яка також належить до кола пільговиків.
Особам з інвалідністю І групи також надають пільгу 50% вартості на автівку з такими самими характеристиками. Але дещо відрізняються умови керування. Людина або сама має бути за кермом, або інший пільговик, або інша людина у присутності власника-пільговика.
Внаслідок зміни розмірів виплат, додаткових вимог до страхувальників та вільного ціноутворення, вартість полісів зросте. За попередніми оцінками голови МТСБУ Олександра Берназюка, на 50-70%, а за менш консервативними оцінками у 2-2,5 рази.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, що зміниться у 2025 році для фізичних осіб-підприємців.