Рік починається з цілої низки змін до умов мобілізації та обліку. Що треба знати про основні, розповідає "Ми – Україна".
Нові підстави для відстрочки
1 січня набрали чинності зміни до закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Виправили один та додали ще один пункт у частину третю статті 23 – про тих, хто не підлягає призову на військову службу.
Змінили формулювання у праві на відстрочку близьким родичам загиблих або зниклих безвісти. До виправлення йшлося про зниклих безвісти та за порядком проведення призову (постанова №560), підтвердженням має бути відповідне рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.
Тепер у законі вказують, що право на відстрочку мають чоловіки та жінки, чиї близькі родичи зникли безвісти саме за особливих обставин. За законом про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, людина набуває його після того, як дані про неї вносять до реєстру зниклих безвісти. Щоб внести до нього зниклого безвісти, родич має подати заяву до Нацполіції. Право подавати заяву також мають військові формування, органи держвлади та місцевого самоврядування, громадські об’єднання, уповноважений з питань осіб, будь-яка особа.
Витяг з реєстру, який є закритою базою даних, може отримати саме родич. Для цього потрібно подати запит у довільній формі, копії документів про посвідчення особи та про родинні зв'язки з людиною, про яку потрібен витяг. Запити подають або поштою на Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601. Або електронкою на адресу [email protected].
Тож тепер за законом витяг з реєстру має бути підставою, щоб не призивати близьких родичів. Щоправда змінити треба й перелік документів, які треба подавати ТЦК та СП для відстрочки. Вони вказані у додатку 5 до постанови №560. За ним, станом на 7 січня, від родичів зниклих безвісти за особливих обставин все ще вимагається саме рішення суду. Новий закон передбачає, що уряд має виправити нормативку відповідно до нових умов, проте строки не зазначені.
Змінити додаток 5 постанови №560 треба буде ще й з огляду на нову підставу для відстрочки, яку передбачили з 1 січня.
Від призову під час мобілізації звільняють цивільних осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії. Встановлює його комісія, утворена Мінреінтеграції, за заявою звільненого полоненого, його законного представника або члена сім'ї та підтвердними документами. Форма заяви – у наказі Мінреінтеграції №281. Дорожню картку зі встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії для цивільних давав омбудсмен.
Важливо
Зміни до порядку призову про відстрочки під питанням
Порядок призову – це вже не раз згадана урядова постанова №560, змінити яку потрібно, враховуючи нові умови відстрочок за законом. Згідно із порядком відстрочки діють паралельно з указом президента про проведення мобілізації. Нинішній указ та відстрочки – до 8 лютого. Потім мобілізацію пролонгують новим президентським указом, а ті, хто має відстрочку, повинен подаватися на неї знову. За виключенням тих, хто може оформити її у Резерв+ автоматично, але наразі там збої через атаку на реєстри.
31 грудня 2024 року народний депутат Олексій Гончаренко сказав, що в Кабміні ухвалили зміни до порядку призову.
Одна з них стосується близьких родичів безвісти зниклих. Буцімто від них не вимагатиметься рішення суду, а достатньо "або сповіщення, або витягу з наказу по частині, або витягу з Реєстру". Йдеться про реєстр зниклих безвісти за особливих обставин.
Друга стосується можливості повідомляти про зміну персональних даних призовниками, військовозобов'язаними та резервістами не тільки особисто у ТЦК та СП, але й через Резерв +.
"Нарешті має бути вирішена проблема багатьох, - анонсував основну зміну Гончаренко, - Припустимо чоловік має відстрочку з тої чи іншої підстави. Але відстрочку цю дають до кінця дії воєнного стану. Тобто зараз – до 8 лютого. Далі воєнний стан продовжується і чоловік має значу продовжувати відстрочку. Що повний ідіотизм. Тепер ця відстрочка при продовженні воєнного стану та при продовженні загальної мобілізації буде продовжена автоматично".
Парламентар навіть навів скрін зміненого абзацу.
Але згадок про оновлені умови немає ані в переліку ухвалених рішень Кабміну на сайті, ані в постанові №560, ані в переліку ухвалених рішень, які регулярно дає представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Відстрочка по догляду після ліквідації МСЕК
31 грудня набрав чинності закон про ліквідацію МСЕК. Встановлювати інвалідність тепер мають експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. З огляду на нові умови, відкоригували статтю 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію – пункти 9 та 14 частини першої, як стосується відстрочки у зв'язку із постійним доглядом.
Вже ліквідовані МСЕК давали висновки про потребу в догляді. Вони були та лишаються підставою для відстрочки військовозобов'язаним, які доглядають за:
- хворою дружиною (чоловіком), дитиною, своїми батьком чи матір'ю, батьком чи матір'ю дружини або чоловіка, який сам потребує догляду, помер, зник безвісти, визнаний зниклим безвісти, оголошений померлим;
- членом сім'ї другого ступеня споріднення з інвалідністю І або ІІ групи, якщо у людини з інвалідністю немає кому доглядати з-поміж членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо такі члени сім'ї самі потребують догляду. Якщо немає кому доглядати й з-поміж членів сім'ї другого ступеня, тоді відстрочку у зв'язку із постійним доглядом за людиною з інвалідністю І або ІІ групи може оформити військовозобов'язаний з числа родичів третього ступеня споріднення.
Ліквідуючи МСЕК, в законі передбачили, що висновки комісій є чинними. Вони є в переліку документів, які дають право на відстрочку, поруч із висновком ЛКК або новоутвореної експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування. Тобто якщо строки висновку МСЕК актуальні, звертатися до експертної команди по новий, щоб оформити відстрочку, за законом не потрібно.
Інвалідність військовозобов'язаного, як і раніше, є підставою для відстрочки від мобілізації. Проходити повторний огляд експертною командою треба буде у строк, який зазначений у висновку МСЕК. До того часу статус "особа з інвалідністю" є чинним.
ВЛК обмежено придатних
Законом 3621-IX з 4 травня 2024 року із законодавства прибрали висновок ВЛК про непридатність до військової служби в мирний час і обмежену придатність у воєнний час.
Відтоді 9 місяців відвели для того, щоб провести ВЛК для визначення ступеня придатності обмежено придатним. Строк спливе після 4 лютого 2025 року та, звісно, постає питання, чи зобов'язана людина з таким статусом сама ініціювати ВЛК.
За законом обмежено придатні "підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби". Тобто про обов'язок не йдеться.
За правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до постанови №1487), вони також не мають обов'язку ініціювати ВЛК самі. Вони повинні прибувати за повісткою для проходження ВЛК та проходити комісію за рішенням керівника ТЦК та СП. В законі про мобпідготовку та мобілізацію (ст. 22) передбачено обов'язок громадян з'являтися за повісткою, проходити медогляд за рішенням військкома Тобто направлення на ВЛК дають у ТЦК та СП. На огляд комісією можуть викликати повісткою.
Юристи так трактують вимоги закону про переогляд обмежено придатних до 4 лютого:
- якщо було рішення керівника ТЦК або обмежено придатному надійшла повістка для проходження медогляду – він має обов'язок пройти ВЛК для визначення придатності. Якщо не з'явиться вчасно, не з'явиться взагалі, не пройде комісію, тоді порушить правила військового обліку та вимоги закону про мобпідготовку та мобілізацію. За ст. 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення це передбачає штраф від 17000 до 25500 грн;
- якщо рішення ТЦК про медогляд або повістки до 4 лютого не буде – обов'язку пройти ВЛК у обмежено придатного немає, він не порушить правила військового обліку та мобілізаційне законодавство, тож і відповідальності не має бути;
- до медогляду обмежено придатні не можуть вважатися придатними автоматично;
- навіть якщо у обмежено придатного є відстрочка або право на відстрочку, він не може проігнорувати повістку про виклик до ТЦК та СП, та не може не пройти ВЛК за рішенням ТЦК, бо такий обов'язок без виключень для усіх громадян передбачає закон про мобпідготовку та мобілізацію (ст. 22). За пунктом 63 постанови №560, медичному огляду військовозобов'язані не підлягають, поки у ТЦК та СП розглядають заяву про надання відстрочки. За постановою після надання відстрочки на медогляд не мають відправляти. Але закон все ж має вищу силу, ніж постанова, тому у ТЦК є простір для дій.
Під час ВЛК обмежено придатним визначатимуть придатність за наказом Міноборони №402. Його суттєво змінили у квітні та листопаді 2024 року.
Виїзд за кордон
31 грудня Кабмін змінив правила перетинання державного кордону. Станом на 7 січня зміни правила (постанова №57) ще не оновилися у законодавстві. Але відтепер чоловіки у віці від 18 до 25 років можуть перетинати кордон, якщо проходили службу за контрактом.
Вимоги:
- йдеться про контракт строком на рік, укладений чоловіками у віці від 18 до 25 років (закон про військовий обов'язок та військову службу, ст. 23, ч. 3, аб.4) під час воєнного стану. Це не контракт осіб офіцерського складу;
- до проходження служби за таким контрактом у чоловіка не має бути іншого досвіду військової служби (крім базової військової);
при перетині кордону треба буде пред'являти прикордонникам: військово-обліковий документ, довідку про укладання контракті від командира в/ч, керівника ТЦК та СП (міського чи районного), керівника розвідоргану Міноборони. Форму довідки затверджує МОУ.
Цифрова ВЛК
20 грудня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт 12066 про створення реєстру військовослужбовців. Станом на 7 січня його ще не підписав президент. Ним не тільки визначають умови роботи нового реєстру, але також вносять зміну, які важлива для цифровізації ВЛК.
З електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ) до реєстру "Оберіг" мають передавати такі дані:
- ПІБ, дата народження/смерті, стать, відомості про повноваження батьків пацієнтів, реквізити документу про посвідчення особи, податковий код, унікальний запис з демреєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів;
- про медогляди для визначення придатності.
Поки не виписали в деталях, але ще в листопаді пообіцяли цифровізацію ВЛК у три етапи. Перший етап в Міноборони анонсували до 28 лютого. До цього часу мають запустити електронне направлення на ВЛК у Резерв+. Тобто паперовий документ у ТЦК та СП не треба, хоча й можна буде отримувати. Дані про направлення мають бути не тільки у реєстрі "Оберіг", але й у в усіх системах Міноборони. Висновки та рішення ВЛК також будуть у цифровому вигляді.
"Далі буде реалізовуватися наступний етап. Він буде реалізовуватися разом із Міністерством охорони здоров'я. Тому що ми цифровізуємо і спростимо вхідну і вихідну точку проходження ВЛК, зробимо цей процес людиноцентричним. Це будуть глобальні зміни взагалі в системі ВЛК. Ми ділимо всі рішення на медичні та адміністративні. Саме медичні рішення можна буде отримати в будь-якому цивільному медичному закладі, який зручний людині, який він знає, який знаходиться", - сказала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.
Другий етап пообіцяли запустити до літа. До кінця року обіцяють третій етап – масштабування: доступність ВЛК в усіх закладах охорони здоров'я і процес обміну даними протягом кількох хвилин.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про умови обліку призовників та жінок за законопроєктом 12076, який готують на друге читання.