З 4 по 7 травня учасники основної сесії НМТ-2025 отримають запрошення на тестування. Що треба про нього знати? Усе головне зібрав "Ми – Україна".
Дати основної сесії НМТ-2025
Запрошення на основну сесію НМТ зареєстровані на неї учасники отримають в персональних кабінетах на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) з 4 по 7 травня. І ньому будуть дата і місце тесту, які з міркувань безпеки не радять повідомляти стороннім особам.
Під час реєстрації треба було вказувати, є учасник випускником школи минулих років або цього року. Орієнтуючись на це, їх намагаються розподілити за датами. На початку основної сесії, поки ще не завершився навчальний рік у школах, намагають запустити випускників минулих років, а випускників цього року – трохи пізніше.
Основна сесія НМТ-2025: з 14 травня по 25 червня. Офіційні результати, вже переведені у шкалу 100-200 балів, надійдуть до 4 липня у персональні кабінети. Також їх автоматично передадуть у систему Вступ ЄДЕБО (Єдина державна електронна база з питань освіти), через яку подаватимуть заяви.
Перед тестуванням треба:
- Перевірити маршрут до визначеного тимчасового екзаменаційного центру (ТЕЦ), в якому буде іспит, і визначити час, який потрібен на дорогу. Бо до тесту не допустять в разі запізнення і воно не є поважною причиною, щоб подати заяву на участь у додатковій сесії;
- Знати свій регіональний центр оцінювання якості освіти. Він проводив реєстрацію і до нього треба буде звертатися в разі форс-мажору та потреби замість основної, взяти участь у додатковій сесії. Контакти регіональних центрів тут. Донецький та Херсонський реєструють учасників НМТ-2025 за кордоном;
- Двічі пройти тренувальний тест повноцінно з усіх чотирьох предметів вдома. Це потрібно, щоб розуміти свій таймінг, кращий розподіл зусиль;
- Прочитати два важливих нормативних документа: порядок проведення НМТ-2025 та порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році.
Цього року випускники не проходитимуть державну підсумкову атестацію (ДПА). НМТ є обов'язковим для того, щоб вступити у вищий навчальний заклад. Хто на збирається подавати заяву у виш на бакалаврську програму, не зобов'язаний проходити НМТ і зможе скласти іспит наступного року чи того року, у якому буде вступати.
Форс-мажори та додаткова сесія: як взяти участь?
Період реєстрації на додаткову сесію: 9-14 травня. До 14 травня можна внести зміни в реєстраційні дані, до прикладу, місце проходження чи предмет на вибір. Запрошення надходитимуть з 11 липня.
Додаткова сесія буде з 14 по 25 липня, а результати – до 30 липня.
Під час періоду реєстрації на додаткову сесію, заявки може подати той, хто:
- отримав відмову в реєстрації під час основної сесії;
- з поважних причин не зміг зареєструватися під час основної сесії;
- відбуває покарання.
При реєстрації на додаткову сесії треба завантажити сканкопії чи фотокопії заяви про потребу пройти НМТ у додаткову сесію та документ, який підтверджує причину, з якої не було реєстрації в основну сесію.
Заяву на участь у додатковій сесії у свій регіональний центр оцінювання якості освіти можуть подати ті, хто не мав змоги скласти НМТ у призначений день під час основної сесії. Заяву треба подати протягом трьох робочих днів з дати тестування під час основної сесії ( з урахуванням дня проведення). До неї також додають документ, який підтверджує поважну причину або форс-мажор. Також можна подати заяву і безпосередньо на пункті тестування, якщо халепа сталася саме там.
Основні випадки, які є поважними причинами та підставою подати заяву учасником основної сесії:
- тривала повітряна тривога, через яку у екзаменаційному центрі вирішили припинити тестування. Під час повітряної тривоги точно треба буде спускатися в укриття та усі ТЕЦ можуть бути тільки з укриттями. На цей час припиняється й відлік часу для виконання тестової роботи. Чи відновлювати тестування після тривоги, вирішують після консультацій із регіональним центром оцінювання якості освіти. Не перериватимуть тест та не йтимуть в укриття у тому випадку, якщо аудиторію вже обладнали в сховищі, але це можливо далеко не всюди і точні адреси таких ТЕЦ з міркувань безпеки заздалегідь ніхто не вкаже;
- відключення світла, яке унеможливило проведення тесту цього дня. Ситуація аналогічна із тривалою повітряною тривогою;
- технічні проблеми в аудиторії та/або на робочому місці учасника. Про усі проблеми, як-от неможливість зберегти відповідь, зміна символів в роботі, неможливість відкрити довідкові матеріали, комп завис і тому подібне, треба сповіщати інструкторів. Може буде можливість швидко усунути проблему і продовжити роботу;
- проблеми зі здоров'ям. Це може бути як хвороба у день тестування, так і погане самопочуття під час проходження тесту;
- інші форс-мажори у день тестування. Як-от стихійні лиха, бойові дії.
Обставини треба підтверджувати такими документами:
- хворобу: листком непрацездатності, довідкою про тимчасову непрацездатність поліцейського або військового, довідкою за формою №095/0 (студенти), випискою з медкарти №027/о, довідкою за формою №086/о;
- смерть близьких: копією держдокумента про реєстрацію смерті;
- форс-мажор: копією акту чи довідки ДСНС, ЖЕО чи іншої установи, що займається експлуатацією будинку, ОСББ, Укргідрометцентру, якщо це підтвердження факту стихійного лиха, техногенної катастрофи або інший документ про форс-мажор.
Проблеми в тимчасовому екзаменаційному центрі, якщо подавати заяву на участь у додатковій сесії саме там, засвідчать співробітники та допоможуть з оформленням.
Якщо учасник почав проходити іспит, виконав тести з одного чи кількох предметів, не завершив роботу і вимушений подавати заяву на участь у додатковій сесії, усе зроблене ним не зарахується. В інший день він повинен буде пройти увесь тест повністю і завдання будуть іншими.
Пробні тести, структура та довідкові матеріали НМТ-2025
Пробне тестування під час воєнного стану не проводять з міркувань безпеки. Перевіряти себе і готуватися до іспиту можна онлайн.
На сайті Всеукраїнської школи онлайн за реєстрацією та авторизацією є:
Демоваріант НМТ-2025;
Демоваріант НМТ-2024;
НМТ-2024, перший варіант;
НМТ-2024, другий варіант;
НМТ-2023, перший варіант;
НМТ-2023, другий варіант.
На сайті osvita.ua є понад десяток тренувальних НМТ.
Також демоваріанти і тренувальні тести можна знайти за запитом у пошуковій системі та здебільшого це потребує реєстрації на сайтах.
Тестові завдання минулих років тут. Кожного року треба укладати величезну кількість наборів завдань з різних предметів. Є вірогідність, що деякі завдання можуть повторюватися.
У програмі під час виконання тестової роботи буде окрема вкладка із довідковими матеріалами. Знати їхній зміст треба, щоб розуміти, які таблиці, формули, модулі, рівняння, функції, логарифми, закони можна не завчати напам'ять.
Довідкові матеріали будуть з трьох предметів:
Як розпочати і проходити тест?
З 4 по 7 травня включно, учасники основної сесії отримають запрошення, в якому буде вказано час і місце проходження НМТ.
За порядком проведення НМТ:
- за 5 хвилин до початку тестування припиняють допуск до тимчасового екзаменаційного центру;
- після початку тестування вже не пускають в аудиторію.
Ще до того, як настане дата іспиту, варто періодично заходити в свій персональний кабінет і перевіряти, чи не було змін або уточнень щодо дати і місця.
До тимчасового екзаменаційного центру треба прийти із документами:
- паспортним. Можна показати в "Дії". Якщо він прострочений, все одно мають пропустити, бо під час воєнного стану такий паспортний документ вважається чинним;
- сертифікатом. Його формують у персональному кабінеті та роздруковують;
- запрошенням. За порядком цей документ не вказаний, як обов'язковий, але все ж про всяк випадок варто його також мати.
В аудиторіях 10-20 робочих місць, тобто комп'ютерів. З усіма учасниками перед початком працюватимуть інструктори. Вони розкажуть, як буде проходити тест, нагадають, що можна і не можна при собі мати.
Перед початком інструктори дадуть кожному індивідуальну картку з номером робочого місця, логіном та паролем для входу в систему. Вони не ідентичні тим, які використовуються для входу в персональні кабінети на сайті УЦОЯО.
Скориставшись логіном і паролем для входу у систему на визначеному в картці робочому місці, треба перевірити, чи вірно в системі вказані його Ім'я, прізвище та по батькові. Також на екрані будуть правила.
Після того, як натискається "Розпочати роботу над тестом", починається й відлік часу, який постійно видно на екрані.
120 хвилин – час на тести з української мови та математики. Це перший предметний блок.
Після завершення першого предметного блоку буде 20 хвилин перерви.
120 хвилин – час на тести з історії України та предмету на вибір.
Піднявши руку і попередивши інструктора, можна виходити в туалет під час тесту. Проте витрачений на це час до загального часу на виконання роботи не додадуть.
Предметні блоки та предмети між двома блоками не вийде міняти місцями. А от в межах одного предметного блока можна в обраній черговості виконувати тести з двох предметів. Наприклад, спочатку математику, а потім українську мову в першому блоці, або спочатку предмет на вибір, а потім історію України в другому блоці.
В межах блока можна виконувати завдання в будь-якій послідовності, повертатися до вже виконаних завдань. Якщо перший блок закінчити швидше, ніж за 120 хвилин, інструктори підкажуть, як діяти. Можливо доведеться чекати в аудиторії, поки не сплинуть відведені дві години.
Надану відповідь по кожному завданню треба обов'язково зберігати, натиснувши відповідну позначку. До вже виконаного завдання в межах блока має бути можливість повернутися та змінити відповідь. Але збереження – це передача інформації на сервер та страховка на випадок технічних проблем.
На остаточний результат вплине остання збережена відповідь. Якщо спершу вона була правильною, потім щось інше подумалось, до завдання повернутись, її змінити і тест завершити саме з неправильною, нічого вже не відновиться. Ніхто не буде відкатувати назад, піднімати перші записи на сервері та переглядати увесь результат.
Важливо, що стрибки по тестовій роботі від одного завдання до іншого, непослідовне виконання – це логістика, яка забирає час. Це здається, що його багато. Насправді в середньому на кожне запитання є лише 2 хвилини для відповіді.
Ці в середньому два хвилини варто використати якомога краще. Тут універсальної поради не може бути, бо у кожного свій характер і підхід. Щоб розробити найадекватнішу методику економії часу та зусиль і варто вдома повністю пройти тест з чотирьох предметів принаймні двічі з різним набором завдань.
Тоді можна приблизно зрозуміти, чи є час і чи зручно записувати на чернетці усі збережені відповіді, помічати завдання, до яких є намір повернутися, чи ті, щодо яких треба ще скористатися додатковими матеріалами, або позначити найскладніші чи найлегші, яким наостанок хочеться приділити більше часу.
Як перейти на інший предмет, як завершити перший предметний блок і тестову роботу загалом – розкажуть інструктори.
Який склад і структура тестів?
Програми, на основі яких укладені тести тут.
Нижче – характеристика тестів з усіх предметів: кількість і типи завдань, мінімальна та максимальна кількість балів за кожен.
Є дві основні відмінності від НМТ минулого року:
- завдання з української мови укладені з урахуванням норм нового правопису. Навчання в школі вже мало бути на його основі;
- завдання з історії України охоплюють усі періоди, включно із найдавнішими часами.
Що треба з собою на НМТ?
Кожному учаснику НМТ видають часті аркуші паперу для чернеток. Якщо їх не вистачає, надасть інструктор.
Обов'язково мають бути із собою:
- ручки – їх не видають. Краще мати кілька;
- вода у прозорій пляшці без етикетки. Біля комп'ютера її не дозволять ставити, але у будь-який момент можна попросити підійти до столу, де такі пляшки стоятимуть, і попити;
- їжу. Звісно не на робочому місці. Перекус і вода потрібні, щоб попити та підкріпитися під час перерви або під час повітряної тривоги;
- теплі речі. Швидше за все учасникам невідомо, яка температура в аудиторії чи укритті на випадок повітряної тривоги. Тому якась кофта в особистих речах не завадить.
Що заборонено мати при собі під час НМТ?
У рюкзаку, сумці, звісно, можуть бути якісь конспекти або книжки. Проте в аудиторії та на робочому місці вони під забороною.
Також повністю заборонені будь-які гаджети, у тому числі калькулятори, смартгодинник або забутий у кишені навушник. Персонал тимчасового екзаменаційного центру не має повноважень перевіряти, чи користувалися ними, але має повноваження анулювати роботу, якщо такий знайдуть.
Знайти можуть, бо на ТЕЦ є право використовувати металошукачі і вести відеоспостереження. Тож і списувати зась та не можна писати якісь формули, імена, дати і т.п. на руці, нозі, будь-де і підглядувати. Це можуть побачити на відео згодом і анулювати роботу.
Своїми чернетками не можна користуватися. Ті, які видали та які були використані, обіцяють забирати, щоб запобігти зливам завдань і відповідей.
Як завершити тест?
НМТ є комплексним, і поки його не завершити повністю, не буде й попередніх результатів з усіх предметів.
Коли завдання з усіх предметів виконати, треба завершити тест, натиснувши відповідну позначку. Щоб не було помилки, система має перепитати, чи дійсно учасник повністю завершує свою роботу. Тільки тоді на екрані мають з'явитися тестові бали з чотирьох предметів.
Треба сповістити інструктора і він допоможе повністю закрити питання із завершенням роботи.
Результати НМТ-2025, таблиці переведення та коефіцієнти
Після завершення НМТ на екрані мають з'явитися тестові бали. Можна попросити листочок, щоб їх записати, або записати на руці.
Те, що вказано на екрані ще не є офіційним результатом. Він може змінитися, наприклад, якщо згодом виявлять помилку у самому завданні, або з'ясують, що правильною була не лише одна відповідь.
Після тесту будуть тестові бали, які потрібно перевести у шкалу 100-200. Попередньо можна розрахувати самому за таблицями переведення у порядку вступу (додаток 5). Коли ж надійдуть офіційні, вони вже будуть у такій шкалі.
Щоб робота була зарахована, тобто щоб призначили мінімальні 100 балів, мають бути 15% правильно вирішених завдань. Нижче – таблиці переведення тестових балів у шкалу 100-200 з усіх предметів.
Проте й шкала 100-200 – це ще не все. Для вступу на ту чи іншу спеціальність важливим є загальний конкурсний бал. В його формулі першочергове значення має середній бал з усіх предметів. До кожного застосовують ще й ваговий коефіцієнт, бо предмети мають різну вагу для тієї чи іншої спеціальності. Нижче – таблиці предметних коефіцієнтів за спеціальностями.
Загальна формула конкурсного бала для учасників НМТ-2025 цього року:
КБ = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3+ К4 × П4 + КТ × ТК) / (К1 + К2 + К3+ (К4макс + К4)/2 + КТ) + ОУ.
К1, К2, К3, К4 – це предметні коефіцієнти до оцінок з предметів для кожної спеціальності.
П1, П2, П3, П4 – це оцінки з чотирьох предметів НМТ цього року.
ТК – це оцінка творчого конкурсу для окремих спеціальностей.
КТ – коефіцієнт оцінки творчого конкурсу для окремих спеціальностей.
ОУ – бал за успішне навчання на підготовчих курсах закладу вищої освіти у рік вступу до нього.
К4макс – цьогорічне нововведення у формулі розрахунку. Це максимальне значення предметного коефіцієнта з-поміж предметів на вибір для кожної спеціальності.
Наприклад, з усіх чотирьох предметів НМТ бал 150, не було підготовки на курсах, не потрібно проходити творчий конкурс, а регіональні та галузеві коефіцієнти 1, бо не подається заява 1 чи 2 пріоритету на спеціальність, якій надається особлива підтримка (в такому разі галузевий коефіцієнт був би 1,02) та немає підвищеного регіонального коефіцієнта (такі ще не визначили).
Абітурієнт вибрав четвертий предмет саме той, який має найбільший коефіцієнт з-поміж інших. Тоді його конкурсній бал буде 150. Якщо ж вибрав четвертим предметом той, у якого коефіцієнт менший, ніж максимальний, наприклад, 0,3, тоді конкурсний бал буде менше 150 балів, а у даному випадку – 139 балів.
Щоб перевірити це, можна скористатися калькулятором розрахунку конкурсного бала за новою формулою на osvita.ua. У системі Вступ також є калькулятор. Формула, яку перед ним наводять, враховує співвідношення коефіцієнту предмету на вибір з максимальним предметним. Але в самому калькуляторі цієї позначки досі чи поки немає.
Мінімальні бали для вступу
Щоб подати заяву на контракт, досить просто скласти НМТ, навіть з мінімальними балами.
Щоб подати заяву на бюджет, конкурсний бал має бути не нижче 130.
Щоб подати заяву і на бюджет, і на контракт конкурсний бал має бути не нижче 150 для таких спеціальностей:
- Міжнародні відносини
- Публічне управління та адміністрування
- Право
- Міжнародне право
- Стоматологія
- Медицина
- Педіатрія
- Медична психологія
- Фармація
В подальшому тестові бали за шкалою 100-200 мають значення, якщо вступати на контракт і претендувати на часткове або повне покриття вартості навчання за рахунок бюджету. Про усі поки що нині чинні умови грантів на навчання "Ми – Україна" розповідав раніше.