Виступаючи під час святкування інавгурації Дональда Трампа, мільярдер Ілон Маск у захваті двічі зробив жест рукою, який багатьма сприйнявся, як нацистське вітання. Маск далеко не перший публічний діяч, якого звинувачують у нацистському вітанні. Інші гучні випадки та реакції на останній зібрав "Ми – Україна".
Захват від першої перемоги Трампа
У листопаді 2016 року, коли Дональда Трампа було обрано на перший президентський термін, подія дуже надихнула американських ультраправих. Зокрема, тоді президент Інституту національної політики Річард Спенсер, який відомий неонацистськими, антисемітськими поглядами, виступав на щорічній конференції серед своїх прихильників.
Близько 200 осіб в будівлі Рональда Рейгана у Вашингтоні слухали його промову із закликами до "мирної етнічної чистки" та викликами "Хайль, Трамп", тоді як глядачі захоплено кидали зігу, зовсім не схожу на римський салют.
У 2022 році Спенсер вже говорив, що не ідентифікує себе, як білого націоналіста.
Нацистські вітання в Європарламенті
Влітку 2015 року польський депутат Європарламенту Януш Корвін-Мікке під час дебатів щодо європейських планів запровадити єдиний квиток для поїздок через кордони ЄС, вигукував нацистські гасла та робив відповідне вітання.
Він виступав за більшу різноманітність законів у блоці, а потім підняв руку в нацистському салюті та сказав: "Ein Reich, ein Volk, ein Ticket". Це гра навколо нацистського гасла "Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer" (Один народ, одна імперія, один лідер).
Корвін-Мікке відомий антиукраїнською позицією та підтримкою анексії Криму. За його нацистський жест та висловлювання вибачалося керівництво Польщі, зокрема міністр закордонних справ.
У лютому 2022 року аналогічні рухи робив болгарський євродепутат Ангел Джамбазки з групи європейських консерваторів і реформістів. Це відбулося після дебатів відносно рішення суду ЄС, згідно з яким Єврокомісії дозволено скорочувати асигнування країнам, які порушують стандарти верховенства права.
Обох євродепутатів оштрафували. Джамбазки казав, що просто вітався наостанок.
Обраний у 2024 до Європарламенту італійський генерал, учасник війн в Іраку та Афганістані Роберто Ванначі під час кампанії закликав голосувати, використовуючи хоч і не нацистське вітання чи римський салют, проте жест, який викликав обурення. Демонструючи, яку мітку в бюлетені треба ставити, він показав жест фашистського закону морської піхоти часів Муссоліні – 10-ої флотилії МАС: Decima X, Decima Mas або X MAS.
Хоча й певну схожість до небажаного вітання під час одного з передвиборчих заходів у Ванначі теж спіймали.
Гучні скандали із наці-салютами
У 2017 році заступник міністра регіонального розвиту Болгарії Павел Тенев два дні встиг пропрацювати на посаді та звільнився через старе фото, на якому він зігує перед восковими фігурами у музеї мадам Тюссо в Парижі. Він казав, що у 2008 році фото робив у глумливому стилі, проте проти відставки не заперечував.
Суперзірка Девід Боуї відомий не тільки, як музикант, але і як ексцентрик завдяки образами, які собі обирав в певні періоди. У 70-х роках це був "Тонкий білий герцог", якого він описував, як "дуже арійського, фашистського типу; потенційний романтик без жодних емоцій". Проте питання було не в образі, а в інтерв'ю, які він давав у той період, та неоднозначних діях.
"Рок-зірки — фашисти. Адольф Гітлер був однією з перших рок-зірок", - казав він в інтерв'ю Playboy.
"Великобританія могла б отримати користь від фашистського лідера", - казав він в іншому.
У 1976 році, на вокзалі Вікторія вітання Боуї преса сприйняла саме як нацистське.
У 2005 році у Великій Британії вибухнув скандал через нацистське вбрання, яке на вечірці вдягнув принц Гаррі. Низка публічних вибачень, відвідування головного рабина Великої Британії та подальша служба вже у британській формі наче спокутували провину. Проте принц принаймні не кидав зігу.
Тоді як у 2015 році вийшло 17-секундне відео, опубліковане британським виданням The Sun, з королівського сімейного архіву. На ньому у замку Балморал у 1933 році майбутній король Едуард VIII, дружина майбутнього короля Георга VI та її доньки, принцеса Єлизавета, майбутня королева, та її молодша сестра Маргарет скидають руки у нацистському вітанні.
Гітлер прийшов до влади у 1932 році, відео було зняте наступного року. Прихильність до диктатора з боку Едварда на момент публікації відео вже не була таємницею. Звісно, маленькі дівчата у той час, коли його знімали, не могли розуміти ані масштабів майбутніх злочинів Третього Рейху, ані самого значення вітання. Проте галасу було наробив чимало, а в Букінгемському палаці просто висловили обурення тим, що зйомку оприлюднили.
У 2024 році знайшлося відео десятирічної давнини, на якому чинний керівник австралійської телевізійної групи Foxtel Патрік Ділені скидає праву руку вгору, а лівою зображає гітлерівські вуса над губою. На відео Ділені обігрував зі своїм гостем, австралійським футболістом Марком Боснічем, давній випадок.
У 1996 році Босніча оштрафували за нацистський жест під час англійської прем'єр-лігі: у перерві він кинув зігу перед фанатами "Тотенхему", серед яких чимало мають єврейське походження. Ділені цей момент й зображав. Випадок цікаво порівняти з реакцією Маска на свої дії. На відміну від мільярдера, Ділені, занурився у вибачення та каяття.
У 2024 році це був не останній випадок із наці-салютом в Австралії. У вересні актора Деміена Річардсона, який був зіркою серіалу "Сусіди", зняли на зустрічі ультраправих активістів – Національного робочого альянсу в Мельбурні, де він здіймав руку в пізнаваному вітанні. У 2022 році у штаті Вікторія цей жест був заборонений, за порушення передбачений штраф або рік в'язниці. Річардсон від коментарів відмовився, а у березні 2025 року постане перед судом.
У 2010 році під час вечірки на яхті в Сан-Тропе світська левиця Періс Хілтон потрапила на фото дуже низької якості із жестом, схожим на нацистський. Кримінального переслідування за це не було, бо відповідним правопорушенням не вважається. Але довелося виправдовуватися і доволі довго. Представники пояснювали, що Хілтон просто так своєрідно танцює.
У 2013 році грецький футболіст Георгіос Катідіс показав витягнуту праву руку святкуючи переможний гол за свою команду АЕК Афіни в грі Суперліги на Олімпійському стадіоні в Афінах. Потім сказав, що просто не знав, що це означає.
Валлійський футболіст Вейн Геннессі попався на жесті під час святкування переможного матчу в Кубку Англії. Проте також казав, що нічого такого не мав на увазі, а лиш розмахував рукою.
Реакція на жест Маска: виправдання, засудження, а ультраправі те неонацисти в захваті
У більшості випадків на скандали із нацистським вітанням у відомих людей було принаймні якась реакція: або вибачення, або виправдання, або санкції. Проте Ілон Маск судячи з усього виправдовуватися не збирається. Оцінкою його рухів зайнялися експерти.
"Здається, що Ілон Маск зробив незграбний жест у момент ентузіазму, а не нацистське вітання, але знову ж таки, ми розуміємо, що люди напружені", - вказали в Антидефамаційній лізі.
Проте така позиція авторитетної організації далеко не усіх влаштовує.
"Мені все одно, хто ти. Нацистське вітання ніколи не є нормальним. Проблема не в тому, чи є ти антисемітом чи ні. Питання в тому, чи нормалізуєте ви те, що не варто нормалізувати", - відреагував проізраїльський активіст, вчений Шай Давідай.
Колумніст USA Today Рекс Хуппке обурився, що жест Маска назвали дивним. Дивним, за його словами, був капелюшок Меланії Трамп на інавгурації.
"Дати волю своєму внутрішньому фашисту в момент хвилювання — це зовсім інше, - додав він, - Дехто виступив на захист Маска, сказавши, що він зробив "римський салют", як те, що можна побачити у фільмі про гладіаторів. Проблема полягає в тому, що римське привітання, яке потрапило в поп-культуру, не має історичної основи… Достатньо сказати, що коли хтось бачить такий стиль привітання, перше, що він думає, це геть не стародавній Рим".
Соцмережі вибухнули відео, мемами як із засудженням, так і з виправданням Маска, виловлюючи фото, на яких Гілларі Клінтон та Камала Гарріс з піднятою правою рукою. Згадують і той самий "римський салют", який не має історичного підґрунтя, і "салют Белламі", який до 1942 року супроводжував Клятву вірності США. Мабуть найбільш ілюстративною є реакція на вітання Маска з боку ультраправих та неонацистів.
Blood Tribe – американська неонацистська група, яка у 2023 провела низку демонстрацій зі зброєю, прапорами зі свастикою, криками "Sieg Heil", які якось двозначно точно не вийде трактувати. Осередки цих неонацистів є принаймні у дев'ятьох штатах. Лідер угрупування Крістофер Полхаус так прокоментував відео з Маском:
"Байдуже, чи це була помилка, я буду насолоджуватися сльозами через це".
Видання Rollin Stone процитувало засновника ультраправої соцмережі Gab Ендрю Торба: "Вже зараз відбуваються неймовірні речі".
Так Торба із захопленням прокоментував ролик з Маском. У 2023 році він запустив у мережі чат-боти з альтернативним штучним інтелектом, зокрема й той, який видає себе за Гітлера та заперечує Голокост.
Навряд чи підтримка радикалів є справді тією, яка у першу чергу потрібна очільнику Департаменту ефективності уряду США на старті нового президентського строку. Проте не схоже, щоб Ілон Маск цим переймався. Він лиш сказав, що атака "усі Гітлери" дуже набридла.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про ключові пріоритети президента Трампа, озвучені в Білому домі.