Нафта дешевшає через торговельну війну: як надовго та що буде з цінами на АЗС

Нафта дешевшає через торговельну війну: як надовго та що буде з цінами на АЗС

Ціни на нафту на світових ринках впали до чотирирічних мінімумів. Що впливає на них зараз, які зміни можливі та як дешевша нафта вплине на роздрібні ціни в Україні? Розбирався "Ми – Україна".

Чому дешевшає нафта?

"Drill, baby, drill" (бури, дитинко, бури) – гасло, яке використовували республіканці у 2008 році та яке і під час президентської кампанії, і після свого обрання використовував Дональд Трамп. Є позначка для ціни на нафту на рівні $50 за барель, яку старший радник президента США з питань торгівлі та виробництва економістом Пітер Наварро називав такою, яка допоможе Штатам впоратися з інфляцією. Інфляція підвищиться внаслідок нових митних тарифів, тож така ціна приваблює, проте не усіх.

Американські нафтовики витратили близько $75 млн на президентську кампанію Трампа. Але від планів збільшити видобуток, щоб опустити ціни, вони були не в захваті. На тлі першого етапу підвищення митних тарифів для Канади та Мексики, де американські переробники купують нафту, та на імпорт сталі, вони торгувалися із адміністрацією. Казали про зниження ставок, пом'якшення дозволів на буріння та податкової політики, збільшення експорту американського газу. Такими були пропозиції американських нафтовиків в середині березня.

3 квітня спочатку Трамп запровадив мита на увесь імпорт із підвищеними ставками для окремих країн і регіонів. А через кілька годин в ОПЕК+ (Саудівська Аравія, росія, Ірак, ОАЕ, Кувейт, Казахстан, Алжир і Оман) сповістили, що з травня видобуток нафти збільшується на 411 тис. барелів на добу. Щоправда в залежності від ринкових умов обсяги збільшення можуть переглянути або скасувати. Наступна зустріч для оцінки умови та призначення обсягу видобутку на червень буде 5 травня.

Дві новини знизили ціни на нафту – котирування впали до чотирирічних мінімумів.

брент_5_років.png (81 KB)

Мінливість настроїв на ринку можна було спостерігати у понеділок 7 квітня. Марка Brent завершила минулий тиждень на рівні $66,09 за барель, а почала новий тиждень з рівнів, які трохи перевищували $63 за барель. Потім пролунала інформація, що Трамп може на 90 днів призупинити тарифи для усіх країн, окрім Китаю. Нафта підросла до майже $67. Але у Білому домі спростували призупинення нових мит і Brent завершила день на позначці $64,54. На рівні нижчому, ніж у минулу п'ятницю.

"Я не думаю, що "drill, baby, drill " колись було найближчою реальністю для американських виробників. Тепер це навіть не розглядається", - цитують в Bloomberg Лео Маріані,аналітика американської інвестиційно-банківської компанії Roth Capital Partners LLC.

На додачу до 25% мита на сталь, нові тарифи підвищили орієнтовно на 30% вартість труб, тож бурове обладнання для американських виробників дорожчає. Це, на тлі падіння котирувань, поки закриває плани адміністрації Трампа залити світ дешевою американською нафтою. Проте вона дешевшає через інші чинники. На тлі підвищення видобутку ОПЕК+ пропозиція має зрости. У той же час нові мита і торговельна війна загрожують рецесією – уповільненням економіки, отже, зниженням попиту на нафту.

Як довго ціна на нафту буде під тиском?

Головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев нагадує, що фондові, валютні, сировинні ринки пов'язані між собою внаслідок того, що долар є світовою резервною валютою. Він пояснює, що побоювання інвесторів через скорочення торгівлі та зменшення капіталів на ринку призвели до того, що фондові ринки у червоній зоні. В таких умовах відбувається швидкий рух капіталу і здешевлення сировинних товарів. Зниження ціни на нафту, зазначає експерт, є побічним продуктом політики Трампа. Який вигідний державам-імпортерам нафти, бо дозволить знизити ціни на нафтопродукти.

Питання у тому, як довго можуть утриматися і впливати головні чинники, через які зараз нафта здешевшала: очікування рецесії та збільшення видобутку ОПЕК+. Перегляд умов та уточнення щодо видобутку можуть відбуватися щомісяця, тож вплив цього фактору на початку травня й буде зрозумілим. З очікуванням рецесії все довше і складніше.

"Може тривати довго, - каже Рябцев, - Лихоманка охопила всіх, коли Трамп повводив тарифи навіть проти пінгвінів, що свідчить про те, що немає ніякої стратегії: є перший крок, який немов би має щось суттєво змінити. Але далі ніхто нічого не прораховував. Скоріш з все це зроблено для того, щоб держави, проти яких запровадили високі мита, відкрили перемовини із США і американці збираються у них виторгувати для себе більші преференції у двосторонніх угодах. Оскільки переговори будуть тривати довго і не факт, що домовленості будуть. В цей перехідний період все буде падати, цілком можливо, що ціни можуть досягти $50 на Brent. Але скільки будуть триматися, буде залежати від того, як очікування рецесії втілюватиметься у реальну рецесію. Поки падають фондові ринки, але ж ВВП не знижується".

Ввижається, що рецесія – це зниження реального ВВП протягом двох кварталів поспіль. Тож і два квартали мають завершитися, і офіційний розрахунок треба провести, а це ще довше.

"На мій погляд, тривалість періоду (очікування рецесії, - авт.) залежить від того, чи домовляться між собою США та Китай, - пояснює Рябцев, - Якщо протистояння буде загострюватися, замість перемовин будуть послідовно підвищувати ставки, то може дійти до серйозних речей. Особливо, якщо в оновленій Стратегії національної безпеки США Китай назвуть єдиною загрозою (згідно із стратегію 2022 року, КНР – найбільш серйозний геополітичний виклик, а потім росія, - авт.), може бути тайванська проблема, оскільки США надзвичайно залежать від тайванських виробників мікропроцесорного обладнання. Якщо, наприклад, якась ракетка залетить на тайванський завод з виробництва чипів, все може бути серйозно, аж до третьої світової. Загострення може бути тривалим, призвести до рецесії та котирувань на $50. Тоді всі намагання, наприклад, ОПЕК+ переглянути квоти, навряд чи на щось повпливають".

Нафта дешевшає, а що нам з того?

Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук зазначає, що не може порадувати українців оптимістичними прогнозами падіння цін на пальне.

"Чому і кого цікавлять ціни на нафту в Україні, якщо у нас фактично немає нафтопереробки, ми не імпортуємо нафту? Якщо зараз у нас квітень, то це ф'ючерс червня, - каже експерт, - Ф'ючерс – це договір про наміри між продавцем і покупцем, який не передбачає обов'язкової фізичної реалізації. Із тих ф'ючерсних контрактів, які укладаються на біржі, десь 2-3% мають фізичне втілення в результаті. Нафтові котирування на біржі – це фінансово-спекулятивний інструмент, який до ресурсного наповнення ринку чи впливу на ринок має опосередковане значення. Лідер країни щось ляпнув – біржі відреагували".

Леонід Косянчук нагадує про адекватне реагування біржових котирувань нафти на економічні реалії – початок весни 2020 року, коли через карантин споживання нафтопродуктів просто встало. Рецесія може наступити й нині через неадекватні дії. Проте він каже, що наразі ринок нафтопродуктів через котирування нафти не сильно просів, а саме це для нас має першочергове значення, бо нафтопереробки ми майже не маємо.

"Нафта то падає, то зупиняється. Але візьмемо бензин 7-8 березня: ціна – $658. 7 квітня – ціна $706. Тож за місяць нічого не впало. Дизельне паливо навпаки 7 березня коштувало $686, то 7 квітня вже $623. Іди знай, чого б так. Ми ж розуміємо, що ціноутворення, у тому числі на європейському ринку, залежить від співвідношення попит-пропозиція. Щоб ви зрозуміли, наприклад поляки на сьогоднішній день цікаво заробляють на цьому. Якщо в березні премія була десь $40-50, то в квітні вже $47-60 на тонні. Що таке премія? От є котирування, наприклад, $623 сьогодні. Сюди додають $50 і вже вхідна ціна виходить $673, плюс доставка, скажімо, $60 на тонну. Так багато чинників впливає на ціноутворення нафтопродуктів, що розумнічати не виходить – можеш потрапити пальцем в небо", - констатує Косянчук.

Він також каже й про внутрішні умови, які мають вплив на ціни на заправках. А саме про авансовий внесок з податку на прибуток АЗС: 60 тис. грн на місяць (45 тис. грн, якщо тільки скраплений газ, 45 тис. грн, якщо частка газу не менше 50% від реалізації).

"Це придумали преміальні мережі, які приблизно таку суму на одну заправку при їх проливах й сплачували. Для них нічого не помінялось, але це зробили для проблем середньому і нижньому ціновим сегментам, - каже експерт, - Ну, наприклад, я заплатив авансовий платіж 60 тис. грн, а фактично за отриманий прибуток мав би сплатити 30 тис. Але ніхто нічого, ніякі 30 тис. грн у наступні періоди не зараховує. Це не авансовий платіж, а оброк, рекет. Кінцевим же платником всіх податків є кінцевий споживач. Єдиний податок, який не відшкодовується за рахунок споживача, це рента на видобуток корисних копалин".

Косянчук також нагадує, що, попри коливання цін на ринку нафтопродуктів, ще є й запаси торговельних мереж, які є демпфером цих коливань. Вони різні у мереж, але перш ніж продавати пальне, придбане з меншою ціною, треба продати те, яке придбане за попередньою, вищою.

Підсумовуючі, експерт не дає обіцянок про швидке та відчутне падіння цін на АЗС. Натомість Геннадій Рябцев більш оптимістичний і каже, що українцям падіння цін на нафту вигідне, бо все ж ціни мають піти вниз, Україні ж загалом вони вигідні з огляду на їхній вплив на росію.

"Це вигідно Україні, бо закуповуємо понад 85% нафтопродуктів, які споживаємо. Ціни на заправках також будуть знижуватися. З іншого боку, це призведе до скорочення надходжень до російського бюджету і зменшить, хоч і несуттєво, кількість коштів, які росія може витрачати на війну проти України, - каже Рябцев, - Ціни підуть вниз. Вони, власне кажучи, вже знизились. Якщо збережеться тенденція, то, скоріше за все, ми отримаємо ще мінус 2-3 гривні на літрі бензину. Це квітень. А далі побачимо. Якщо тенденція збережеться, то зниження буде ще більше".

Проте експерт акцентує увагу на валютних ризиках. Відносно долара гривня укріпилася, але у випадку із імпортом нафтопродуктів для нас важливе євро, бо акциз у цій валюті та в основному закуповуємо нафтопродукти на європейських ринках. Нині офіційний курс євро 45 грн і це відчутно більше, ніж у листопаді-лютому.

"Все залежить від цієї лихоманки в світі, - констатує Рябцев, - Якщо гривня послабне, ніхто не буде знижувати ціни на бензин. Якщо вийде втриматись, то буде зниження. Не скажу, що пропорційне нафтовим котируванням, але відчутне, яка можна буде побачити на заправках".

Раніше "Ми – Україна" розповідав, що в разі екстремального сценарію – зменшення світового ВВП та повне припинення скорочень ОПЕК+, за оцінками аналітиків ціна Brent може впасти нижче $40 наприкінці наступного року.

Головне