На які зміни чекати в грудні: виплати "Тепла зима" та 1000 грн, бронювання в "Дії", ліквідація МСЕК

На які зміни чекати в грудні: виплати

Як українцям виплатять гроші за програмою єПідтрмика? Що змінилося у правилах бронювання? Яким умовам мають відповідати родичи ВПО, щоб претендувати на кредит єОселя? Що треба знати про основні зміни у грудні 2024 року, розповідає "Ми – Україна".

Виплати 1000 грн та 6500 грн в межах "Зимової підтримки"

Уряд запровадив пакет виплат "Зимова підтримка", який почнуть реалізовувати у грудні. У ньому поки дві складові: одноразова грошова допомога українцям та виплати на дітей малозабезпеченим та ВПО

Одноразова виплата. Умови прописали у постанові №1330. Її розмір становить 1000 грн та надходитиме вона протягом грудня- лютого. Витратити кошти можна до кінця 2025 року.

Є два основні способи оформлення виплати:

  • В "Дії". Треба мати чи оформити картку "Національний кешбек" в одному з уповноважених банків: ПриватБанк, monobank, Райффайзен Банк, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро, Кліринговий Дім, Радабанк. Її потрібно активувати у застосунку "Дія" у розділі "Сервіси". Також у застосунку буде послуга "Зимова єПідтримка", яку треба обрати, подати заявку та очікувати на зарахування;
  • Через "Укрпошту". В такому варіанті можуть оформити пенсіонери старші 60 років та особи з інвалідністю І та ІІ групи, які вже через "Укрпошту" отримують відповідні виплати. Перелік таких людей формує Мінсоцполітики і їм перекриють можливість оформити допомогу в "Дії" – їхні заявки не прийматимуть. Кошти можна буде отримати у стаціонарних та пересувних відділеннях та через листонош.

Виплату не можуть оформити ті, хто перебуває за кордоном або на тимчасово окупованій території. На дітей у віці до 18 років це можуть зробити хтось з їхніх батьків, опікунів, піклувальників, законних представників. Для того, щоб отримати гроші на дитину, треба підтягнути у "Дію" їхнє свідоцтво про народження та сформувати окрему заявку.

Через "Дію" кошти нададуть у тому разі, якщо у людини є податковий код. Якщо ж якихось причин немає або якщо людині понад 65 років і не може технічно працювати із "Дією", також опікуни, піклувальники, законні представники малолітніх дітей можуть звернутися в уповноважений банк із заявкою. Там за наявності підтвердних документів мають відкрити спецрахунок та видати банківську карту.

Витратити кошти можна онлайн чи офлайн. За ці гроші можна придбати товари з тих категорій та із тими ж кодами діяльності (МСС), що й за програмою "Національний кешбек". Їхні переліки у додатках 1 і 2 постанови, точки продажу та товари – на сайті "Національного кешбеку". Спрямувати 1000 грн можна на благодійність, донати ЗСУ та військові облігації.

Виплати "Тепла зима". Про неї уряд 26 листопада ухвалив постанову №1341. Одноразову виплату здійснять до кінця 2024 року, тобто протягом грудня. Розмір – 6500 грн.

Категорії тих, хто отримає допомогу:

  • Малозабезпечені сім'ї на кожну дитину, яка не досягла 18-річного віку, у тому випадку, якщо у листопаді 2024 року вже отримують відповідну соціальну допомогу. Але не ті, які отримують її за постановою №215, тобто на території, де органи соцзахисту та Пенсійного фонду не можуть повноцінно функціонувати і кошти йдуть через Ощадбанк. Також не виплачуватимуть на територіях з наказу Мінреінтеграції №309, де не визначені дати завершення бойових дій чи тимчасової окупації.
  • Сім'ї, які отримують допомогу на проживання ВПО на кожну дитину у віці до 18 років та особу з інвалідністю І групи, які оформлені як ВПО.

Звертатися по призначення не потрібно: гроші нарахують згідно із даними в реєстрах на карткові рахунки, на які зараз йдуть соцдопомоги малозабезпеченим та на проживання ВПО.

"До Дня святого Миколая діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів чи піклувальників, одноразово отримають додатково тисячу гривень на кожну дитину", - також пообіцяв прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Про точну дату та порядок виплати до цього свята постанову станов на 27 листопада ще не оприлюднили.

Бронювання в "Дії"

1 грудня набере чинності новий порядок бронювання працівників. Паперовий шлях через рішення Мінекономіки скасовується, а оформлення буде тільки через портал "Дія".

До 31 грудня будуть дійсними рішення щодо критичності, які підприємствам видали до 30 листопада. Оформлені до набрання чинності постановою, тобто до 24 листопада, відстрочки щодо бронювання діятимуть до 28 лютого 2025 року. Якщо строк їхньої дії має завершитися до цього часу, оформлювати нові треба через портал. Також до цього часу їх можуть скасувати зокрема з таких причин:

  • підприємство завершить роботи на забезпечення потреб армії;
  • статусу критичного позбавлять;
  • орган, працівнику якого надали відстрочку, ліквідують;
  • заброньований військовозобов'язаний звільниться або трудовий договір із ним тимчасово припинять;
  • відстрочку буде надано за законом про мобідготовку та мобілізацію з інших причин, ніж бронювання;
  • буде обґрунтоване подання роботодавця про анулювання.

Про те, як змінилися вимоги щодо критичності підприємств та яким умовам має відповідати працівник, щоб його забронювали за новим порядком, "Ми – Україна" докладно розповідав.

Найсуттєвіші зміни щодо підприємств стосуються вимог до рівня зарплати: мінімум 20 тис. грн за кожен місяць останнього звітного кварталу вона має бути як у заброньованого, так і в середньому на підприємстві. Також щоб вважатися критичним у підприємства не має бути боргів зі сплати податків та ЄСВ.

єОселя для ВПО

Протягом літа і осені уряд суттєво змінював умови пільгового іпотечного кредитування єОселі. Про основні новації "Ми – Україна" розповідав. 18 грудня набере чинності одна із них – кредити зможуть оформлювати родичи на внутрішньо переміщених осіб. Таке право матимуть родичи першого ступеню споріднення: батьки, чоловік або дружина, діти.

До членів сім'ї, які оформлюватимуть єОселя на ВПО, висувають такі вимоги:

  • громадянство України та відсутність у санкційних списках;
  • приналежність до категорії, яка має право на пільгову іпотеку: військові та правоохоронці, медики, педагоги та науковці, ветерани, ВПО або громадяни, які не мають житла або мають житло площею менше 52,5 кв. м, плюс 21 кв.м. на кожного члена сім'ї;
  • вік від 18 до 70 років;
  • платоспроможність, тобто доходу має вистачати на виконання зобов'язань за кредитом: офіційне працевлаштування та стабільний дохід, достатність якого оцінюють банки.

Внутрішньо переміщена особа, на користь якої член сім'ї буде брати кредит, має відповідати майже всім стандартним вимогам до кандидата за виключенням лише вимоги щодо платоспроможності.

Заява та документи про пільгову іпотеку на користь внутрішньо переміщеної особи треба буде подавати за її згоди. Узгодити треба буде засобами порталу "Дія" або застосунку за технічної можливості.

Закон про протидію домашньому насильству

19 грудня набере чинності закон 3733-IX, який ухвалили в зв'язку із ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок, домашньому насильству та протидії цим явищам (Стамбульська конвенція). Він змінює Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Нові статті КУпАП. Це статті про вчинення насильства за ознакою статі (173-6), сексуальне домагання (173-7), невиконання термінового заборонного припису чи неповідомлення про місце перебування у разі такого припису (173-8).

Вчинення насильства за ознакою статі – це умисні діяння, дії, бездіяльність фізичного, психологічного, економічного характеру проти людини у зв'язку із її належністю до певної статі або через стереотипи щодо соціальної ролі: становище, обов'язки, поведінка. Йдеться про шкоду психологічному здоров'ю та фізичному, але без тілесних ушкоджень, бо це вже кримінал. Покарання – штраф від 1700 до 3400 грн, або громадські роботи від 20 до 40 годин, або виправні роботи до місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Сексуальне домагання – це умисна та проти бажання людини образливі, принизливі сексуальні дії. Такі дії можуть бути вербальні та невербальні – жести, рухи. Також це стосується сексуальних домагань з використанням електронних комунікацій. Покарання: штраф від 1360 до 2720 грн, або громадські роботи від 20 до 40 годин, або виправні роботи до місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Невиконання термінового заборонного припису – це порушення кривдником вимоги Нацполіції залишити місце спільного проживання або перебування з особою, яка постраждала від домашнього насильства. Терміновий заборонний припис поліцейські виносять на підставі закону про запобігання та протидію домашньому насильству строком до 10 діб і норма не виписана аж так ефективно. Тепер це має змінитися.

У сам закон про протидію домашньому насильству внесли уточнення. Після термінового заборонного припису кривдник має сповіщати поліцію, де перебуває. Але не було сказано у який строк він це має робити. За новим законом зазначають – протягом доби. І описують покарання новою статтею 173-8:

  • неповідомлення про місце перебування – попередження чи штраф від 170 до 340 грн;
  • невиконання термінового заборонного припису – штраф від 340 до 510 грн, або громадські роботи від 30 до 40 годин, або адмінарешт до 10 діб. Повторно протягом року порушення – штраф від 510 до 680 грн, або громадські роботи від 40 до 60 годин, або адмінарешт до 15 діб.

Статті КУпАП в новій редакції. Вони стосуються:

  • направлення кривдника на програми для особи, яка вчинила домашнє насильство (39-1). Після змін постанову, якою суд вирішив направити кривдника на програму, мають протягом трьох днів передати тому, хто відповідальний за її виконання;
  • вчинення домашнього насильства (173-2). До змін у цій статті до купи були і домашнє насильство, і насильство за однакою статі, і невиконання термінового заборонного припису. Тепер вона стосується суто домашнього насильства і за нього посилюється відповідальність. Домашнє насильство – це умисні діяння, дії, бездіяльність фізичного, психологічного економічного характеру. Знову ж таки, без тілесних ушкоджень, бо це вже кримінал. Це, серед іншого, насильство без тілесних ушкоджень, погрози, образи, переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, майна, коштів на які людина має право.

Домашнє насильство за покаранням відтепер розділяють щодо дорослих і дітей:

  • якщо кривдник вчинив його щодо дорослої людини – штраф від 340 до 680 грн, або громадські роботи від 30 до 40 годин, або адмінарешт до 10 діб;
  • якщо кривдник вчинив насильство стосовно малолітнього чи неповнолітнього – штраф від 510 до 1020 грн, або громадські роботи від 40 до 80 годин, або адмінарешт від 2 до 10 діб.

Повторне вчинення домашнього насильства, якщо вже було раз покарано протягом року: штраф від 1020 до 1360 грн, або громадські роботи від 40 до 60 годин, або адмінарешт від 3 до 15 діб.

Важлива зміна стосується ст. 269 – потерпілий. Потерпілою вважатиметься дитина, якщо вона не зазнала шкоди, але в її присутності було вчинено домашнє насильство або насильство за ознакою статі. Потерпіла дитина має майже всі права потерпілого: знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, користуватися допомогою адвоката, оскаржувати постанову у справі, крім відшкодування майнової шкоди.

Ліквідація МСЕК

31 грудня медико-соціальні експертні комісії припинять свої повноваження. З початку 2025 року їх замінять експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Про реформу МСЕК "Ми – Україна" розповідав. Зміни, які у системі відбудуться у грудні:

  • до 3 грудня у медзакладах, де працюватимуть експертні команди, мають затвердити наказами переліки лікарів, як можуть проводити оцінювання. Голів МСЕК до експертних команд не включатимуть;
  • до 25 грудня обласні та Київська міська держадміністрації мають забезпечити, щоб МСЕК передали визначеним для них медзакладам направлення ЛКК, за якими експертизу або не завершили, або призначили після 1 січня 2025 року;
  • з 27 до 31 грудня МСЕК на розглядатимуть нові направлення ЛКК та готуватимуть їх для передачі. Відмовитись приймати направлення у цей час вони не мають права;
  • до 31 грудня керівники держадміністрацій мають забезпечити, щоб відомості та документи з направлень ЛКК, експертизи за якими не завершились чи призначені після 1 січня, були в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування. Внести треба так, щоб зберіглася черговість розгляду справ.

План стійкості, новий міністр, посли

19 листопада на 1000 день повномасштабної агресії президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді План стійкості з таких пунктів:

  • Єдність
  • Фронт
  • Зброя
  • Гроші
  • Енергетика
  • Безпека
  • Громади
  • Людський капітал
  • Культурний суверенітет
  • Політика героїв

У промові він у загальних рисах говорив про план, тобто про його зміст. Проте повноцінний документ із додатками за різними напрямками до нього, які можуть бути публічними, представлять саме у грудні і це буде Українська доктрина про проведення держави від війни до миру.

Радник президента з комунікацій Дмитро Литвин уточнив що окремі складові документи, стосовно оборони, виробництва зброї та енергетики, будуть закритими.

Наміри, які озвучив президент та які планують скоро втілити - запровадження військового омбудсмена, Технологічної ставки і створення нового Міністерства єдності українців.

Кандидатуру на посаду міністра, вочевидь хоча б частково із законодавчою базою та нормативкою щодо нового міністерства, Володимир Зеленський пообіцяв представити також у грудні. Поки щодо нового відомства є лише обтічні дані та, за словами прем'єра, воно буде опікувати стратегією щодо українців за кордоном – близько 7,5 млн. Координувати їх та сприяти поверненню.

Ще три наміри до кінця цього року стосуються дипломатії. Президент пообіцяв підготувати перезапуск дипломатичної служби, заповнити всі вакантні посади послів та провестизаміни послів у країнах G7. Це США, Велика Британія, Японія, Німеччина, Франція, Італія, Канада. Усіх чи не усіх послів замінять, поки невідомо.

Очікувані події у грудні

ОПЕК+ та видобуток нафти. ОПЕК+ проведе засідання 1 грудня та на ньому вирішуватиме, чи збільшувати видобуток нафти у 2025 році. З кінця 2022 року ОПЕК та країни-союзники, зокрема й росія, провели низку скорочень. У цьому році кілька разів відкладали рішення про збільшення. Наразі ситуація така, що й наступного року можуть і не збільшити, бо попит уповільнився, а видобуток за межами групи зріс.

Транш МВФ. У листопаді Україна та МВФ досягли домовленості про шостий перегляд програми EFF. Його має затвердити Рада виконавчих директорів, засідання якої очікується у грудні та за результатами Україна отримає транш розміром $1,1 млрд.

Підвищення податків. На підписі у президента досі лежить ресурсний законопроєкт про підвищення податків, у тому числі військового збору. Бюджет-2025 верстався з урахуванням його положень. Тому у якомусь вигляді рішення щодо нього можуть ухвалити у грудні: підписати чи ветувати і відправити на доопрацювання.

Блокування кордону. Польські фермери 23 листопада страйкували перед пунктом пропуску "Медика-Шегині". Того дня не пропускали вантажівки, які їхали з України, а з Польщі лише одну на годину. 24 листопада блокування траси зняли. До 10 грудня протестувальники вестимуть переговори із польським урядом, а якщо не досягнуть угоди, обіцяють відновити протести саме на кордоні з Україною. Вимоги поляків стосуються угоди про вільну торгівлю між ЄС та країнами Південної Америки.

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав, як буде працювати державний реєстр домашніх тварин: яких саме він стосується, хто та які дані про улюбленців та їхніх господарів буде туди вносити.

Головне