Які характеристики Mirage 2000-5, його можливості, порівняно із вже наявними F-16 та Gripen, про які ще йдуть перемовини. Розбирався "Ми – Україна".
Mirage 2000-5F: що відомо про винищувач для України?
Створення. Виробник винищувача – Dassault Aviation. Розробляти "Міраж" почали у 70-х роках минулого століття. Перший політ прототипа відбувся у 1978 році. На озброєння Франції літаки стали у 1982 році, а перша ескадрилья Mirage 2000С була створена у 1984 році.
Після років розробки винищувач став конкурувати з F-16 і перший прототип модернізованого літака Mirage 2000-5 відбувся у 1990 році.
Безпосередньо Mirage 2000-5F офіційно надійшов на озброєння в 1999 році, хоча спочатку розглядалися лише на експорт. Є такі варіанти цього винищувача:
- Mirage 2000-5F – це Mirage 2000-5 французьких Повітряно-космічних сил;
- Mirage 2000-5EI – експортна версія, яку прийняв, зокрема, Тайвань;
- Mirage 2000-5EDA – експортна версія для Катару;
- Mirage 2000-5 Mk 2 – оновлений експортний варіант.
Характеристики. Легкий одномісний реактивний винищувач четвертого покоління з трикутним дельтоподібним крилом. Каркас з використанням алюмієво-літієвих сплавів та композитних матеріалів. Кабіна оцифрована з п'ятьма багатофункціональними дисплеями.
- Mirage 2000-5F може перевозити до 6300 кг боєприпасів. Оснащений турбовентиляторним двигуном SNECMA M53-P2 з форсажним двигуном, двома гарматами DEFA 554 "повітря-повітря".
- Максимальна швидкість 2,2 маха (2336 кілометрів на годину).
- Максимальна висота – до 16 000 м над рівнем моря.
- Дальність польоту – 3330 км, бойовий радіус – 1550 км.
- Перед постачанням Україні були додатково модернізовані захистом від РЕБ та можуть завдавати уражень ракетами типу Storm Shadow/SCALP-EG по цілям на землі.
- Літак також оснащений радаром RDY від Thales з можливістю відстежувати вісім цілей на відстані 130 км та вражати чотири.
Застосування в бойових умовах. Літак служив французькій армії у війнах у Перській затоці, Боснії, Косово та Афганістані.
Mirage 2000-5F брав участь в операції Harmattan у Лівії в 2011 році, операції Hamilton у Леванті в 2018 році та місіях НАТО з 2016 року, включаючи посилене повітряне патрулювання. Підтримував місії з евакуації в Судані та забезпечення безпеки на морі в Аденській затоці.
Кількість. Mirage 2000 припинили виробляти у 2007 році. Було випущено 600 Mirage 2000, з яких 50% пішли на експорт у вісім країн: Бразилія, Єгипет, Греція, Індія, Перу, Катар, Тайвань, ОАЕ.
За даними Financial Times, станом на початок 2022 року у Франції було 106 літаків Mirage 2000. 14 Mirage 2000C зняли з експлуатації у червні того року, протягом кількох років був намір поступово відмовитися від 26 Mirage 2000-5. Точну кількість наданих Україні не оголошували, але йшлося про 3 чи 6 винищувачів.
Чому не Rafale? У травні 2020 року в Україні ухвалили "Візію повітряних сил 2035", згідно з якою протягом 15 років планувалося витратити понад 200 млрд грн на переобладнання ВПС. В експертному середовищі обговорювали, що під час візиту у Україну у 2021 році президент Франції просуватиме продаж із наданням позики винищувачів Rafale виробництва Dassault. Проте тепер це не обговорюється.
Застарілі Mirage 2000 у Франції замінюють на реактивні винищувачі п'ятого покоління Rafale. Станом на 2021 рік була інформація про наявність у ПКС Франції 102 Rafale, але 24 одиниці пішли у Грецію та Хорватію. Постачання було відновлено і станом на початок 2024 року йшлося про наявність 97 цих винищувачів.
За інформацією Le Monde, в Єлисейському палаці була дипломатична ініціатива надати Україні Rafale, але це, вочевидь, заблокував міністр оборони Себастьян Лекорню.
Mirage 2000-5 vs F-16
Офіційно про надання Україні "міражів" заявили у червні 2024 року та за сім місяців підтвердили, що вони прибули. Вмовляння щодо F-16 тривали від початку повномасштабного вторгнення, офіційне підтвердження було у серпні 2023 року, а перші літаки показали за рік. Тож принаймні відносно офіційної швидкості надання Mirage виграють.
Щодо кількості можна сперечатися. Президент Володимир Зеленський говорив про потребу у 128 винищувачах. Про те, скільки саме F-16 прибуло в Україну, краще не казати, але є дані про обіцяні в межах коаліції Повітряних сил – 79, хоча й поступово до 2027 року.
Що ж до "міражів" кількість обмежена самою наявністю літаків у Франції. Ми вказували, що їх 26. Головний редактор Defense Express Олег Катков казав про кількість від 20 до 6, які може надати Франція, але за інформацією французьких ЗМІ, 20 все ж планують залишити собі. Тож за обсягами постачань F-16 виграють.
Mirage 2000 і F-16 є винищувачами четвертого покоління. Одномісні, одномоторні, схожі за розміром та швидкістю, багатоцільові, можуть вражати цілі в повітрі, на землі та на морі.
Авіаційний експерт, аналітик Костянтин Криволап казав в ефірі "Ми -Україна", що очікував на F-16 і він на першому місці в його особистому рейтингу, проте надали не такі, на які ми розраховували, отримали меншу спроможність в першу чергу стосовно озброєння.
"Ми отримали літаки, які фактично можуть виконувати функції збиття крилатих ракет, трощі "шахедів" і зараз F-16 почали використовувати для підтримки наших операцій біля лінії бойового зіткнення, - пояснив експерт, - Не як штурмові літаки чи літаки, які несуть зброю, а як літаки прикриття".
Щодо "міражів" експерт зазначив, що їх виробляли до 2007 року тому, що був контракт із Грецією, а так виробництво припинили б у 2000 р.
"Розумію, що вони будуть в основному працювати на заміну нашим Су-24, які зараз несуть Storm Shadow і SCALP. Може вони будуть підтримувати якісь операції стосовно збиття крилатих ракет і "шахедів". Може будуть ще операції з підтримки, як це зараз роблять F-16, - сказав Криволап, - Французи обіцяють радар, який бачить не дуже далеко, але в нього дуже гарна картинка, дуже велика чіткість. І він обладнаний системами, які можуть ставити різні завади і теплові, і радіолокаційні, інші".
"Крім ударів "штатними" малопомітними крилатими ракетами, які, власне, були розроблені, в тому числі і для цього літака, вони можуть завдавати досить ефективних ударів та іншим озброєнням класу "повітря - поверхня". Причому, що дуже важливо, в умовах досить розгалуженої та ешелонованої ППО супротивника, далекобійних. Наприклад, по системам ППО противника протирадіолокаційними ракетами (ПРР) типу AS37 Armat (дальність дії яких складає суттєві 110-120 км), керованими (плануючими) авіабомбами (AASM Hammer), про постачання протягом 2024 року таких боєприпасів в кількості 600 штук свого часу повідомляв міністр оборони Франції Себастьян Лекорню, або протикорабельними ракетами (ПКР) типу Exocet (що має напівбронебійну бойову частину зі 165 кг вибухівки), як, власне, по кораблях противника, так і по радіоконтрастних наземних цілях", - зазначив військовий аналітик, координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець.
За його словами роль Mirage в наших реаліях – це швидше ударний літак, а не винищувач. Це доповнення до нашого невеликого та втомленого парку ударних літаків Су-25 та Су-24. Хоча є можливість використовувати його й для протиповітряної оборони – перехоплення крилатих ракет та ударних БПЛА, бо радіолокаційна система літака чітко виявляє маловисотні цілі на фоні поверхні.
Коли влітку минулого року Франція оголосила про надання "міражів", західні експерти вчергове висували думку про те, що доцільніше було б зосередитися на постачаннях F-16. Тобто не розпорошуватися між літаками, відволікаючи ресурси, створюючи різні канали постачання та процеси техобслуговування. А також казали про ще один літак, який потрібен Україні.
Що відомо про JAS 39 Gripen?
Швецькі винищувачі Gripen або "Грифони" виробництва Saab були серед літаків, якими хотіли поповнити українські повітряні сили ще до повномасштабного вторгнення. З 2022 року вони на столі переговорів із Швецією.
Восени минулого року стало відомо, що в 17-му пакеті військової допомоги Україні надійшло фінансування для ремонту 14 таких літаків. Це потенційно дозволяє передати їх Україні.
Зараз ВПС Швеції переходять на новіші JAS 39E Gripen, і, купуючи запасні частини для більш старих JAS 39C/D, держава уникає демонтажу старих моделей.
Орієнтовна кількість усіх випущених Gripen – 300 станом на 2023 рік. Крім Швеції використовуються повітряними силами Угорщини, Бразилії та Південної Африки. Порівняно із F-16 чи "Міражем", швецький винищувач наймолодший, його прийняли на озброєння у 1996 році, він легший та менший.
- Екіпаж – 1-2 особи.
- Максимальна швидкість 2130 км/год.
- Дальність польоту 3200 км а бойовий радіус 1300 км.
- Максимальна висота 15 000 м.
Ракети в арсеналі Gripen C/D включають Meteor і AIM-120B AMRAAM, далекобійні ракети класу "повітря-повітря", бойові ракети IRIS-T і AIM-9L Sidewinder, крилату ракету повітряного базування Taurus KEPD-350, ракету повітря-земля AGM-65 Maverick і протикорабельну ракету RBS-15, а також високоточні бомби, такі як GBU-12 Paveway II і GBU-39 Small Diameter Bomb.
Поки "Грифони" не летять в Україну, проте є мало сумнівів у тому, що вони саме зараз і саме нам потрібні. Gripen наприкінці холодної війни був розроблений Швецією, яка донедавна не входила в НАТО, щоб боротися саме з російськими військово-повітряними силами в разі конфлікту, зокрема знищувати ворожі Су . До того ж вони мають інші переваги в умовах нинішньої війни, коли росія всіма силами намагається вразити наші аеродороми. Плюс легкий в керуванні на обслуговуванні.
"Шведський Saab Gripen C/D є, безумовно, найбільш прийнятним кандидатом (для України, - авт.) з точки зору експлуатаційних вимог. Він був розроблений із самого початку для простоти обслуговування і його можна дозаправляти, переозброювати та проводити базове технічне обслуговування командами лише з шести наземних екіпажів, які використовують дві машини на невеликих авіабазах або шосе в холодну погоду. Крім того, лише один з кожної бригади має бути висококваліфікованим спеціалістом з обслуговування... Набір радіоелектронної боротьби на Gripen C/D також оптимізований спеціально для протидії радарам російських винищувачів і ЗРК. Інші фактори, які роблять "Грипен" особливо придатним для українських оперативних потреб, полягають у тому, що він може запускати європейську ракету Meteor дуже далекого радіусу дії, на яку, завдяки конструкції прямоточного реактивного двигуна, менш негативно впливає низький і повільний запуск, ніж традиційні ракети, такі як Р-27 або AIM-120 AMRAAM, і Gripen також був розроблений із самого початку з протикорабельними можливостями", - вказували у британському Royal United Services Institute.
До мінусів "Грифона" можна віднести те, що його, як і Rafale, не випробували у бою. Його використовували у Лівії у 2011 році для розвідки. Проте для нас це як мінус, так і плюс, бо є привід перевірити можливості.
"Це дуже гарний літак. Його робили, щоб він міг конкурувати з F-16. Тому що F-16 вироблені у великій кількості і ними озброєні усі країни НАТО, шведи могли продавати ці літаки в основному в країни, які не входять в альянс, - розказав Криволап, - Gripen може сідати де завгодно. Він сів, до нього приїхала машинка, 20 хв обслужили – заправили, повісили нове озброєння, він полетів далі. Але там є такий момент, що якщо треба робити якісь більш-менш серйозні регламентні роботи, то його треба повертати на завод, де його виробляли".
У травні минулого року міністр оборони Швеції Пол Йонсон сказав, що Швецію попросили пригальмувати з наданням своїх винищувачів до постачання F-16. Після того, як американські літаки, щоправда від європейських держав, надійшли, було лише фінансування запчастин для швецьких. З того часі є лише натяк про них від головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського 6 лютого після розмови із головнокомандувачем Збройних сил Швеції генералом Мікаелем Клaссоном:
"Домовилися продовжити діалог щодо забезпечення запитів Повітряних сил ЗС України, зокрема щодо надання літаків шведського виробництва".
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, які рідкоземельні матеріали має Україна та чим вони цікаві для США.