Людський метапневмовірус: зараження, симптоми, ризики – що треба знати

Людський метапневмовірус: зараження, симптоми, ризики – що треба знати

Через п'ять років після офіційно повідомлення щодо серйозності вірусу SARS -CoV-2, який спричиняє Covid-19, в Китаї відбувається сплеск зараження вірусу, який ідентифікували, як метапневмовірус. Попри гучні заголовки у ЗМІ, він не є новим або рідкісним. Як кажуть у Центрі громадського здоров'я України, метапневмовірус є традиційним та циркулює у нас під час кожного епідсезону. Що треба знати про його походження, симптоми та лікування, розповідає "Ми – Україна".

Як давно відомий метапневмовірус?

Людський метапневмовірус (HMPV) вперше виявила у Нідерландах у 2001 році група вірусологів у 28 дітей з респіраторною інфекцією. До того часу був відомий лише пташиний метапневмовірус, але 24 роки тому класифікували й людський. Ба більше, тоді ж виявилося, що він має довшу історію.

Серологічні дослідження збережених зразків крові, взятих ще у 1958 році у людей у віці від 8 до 99 років, показали, що метапневмовірус до виявлення циркулював понад 50 років і що у віці до 5 років майже усі діти зазнали його впливу.

метапневмовірус_вигляд.jpg (80 KB)

Метапневмовірус, як людський, так і пташиний – є окремим родом в родині пневмовірусів. До цієї родини входить ще один рід – ортопневмовіруси. Людський ортопневмовірус – це респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ), який є найбільш поширеною причиною захворювань нижніх дихальних шляхів в світі.

Що таке людський метапневмовірус?

HMPV – це патоген, який викликає інфекції верхніх та/або нижніх дихальних шляхів. Верхні дихальні шляхи – це носова порожнина та носоглотка, нижні дихальні шляхи – це гортань, трахея та бронхи.

Усі дані вказують, що маже всі діти встигли до 5 років стикнутися із метапневмовірусом, але протягом життя людина може захворіти внаслідок зараження вірусом знову.

"Високий відсоток (90–100%) дітей були інфіковані у віці 5–10 років, але повторне зараження може відбутися в дорослому віці. Це може бути наслідком недостатнього імунітету, набутого під час первинної інфекції, та/або через інфікування різними генотипами вірусу", - зазначено у дослідженні 2014 року.

Як і у випадку із РСВ чи грипом, метапневмовірус викликає сезонне захворювання. Він має два генотипи: А та В, які поділяються на підгрупи.

"Незважаючи на те, що інфекції HMPV можуть реєструватися протягом року, пік інфекції HMPV у північній півкулі відбувається наприкінці зими та ранньою весною, але інфекцію можна виявити глобально на всіх континентах. Чотири різні підгрупи A1, A2, B1, B2 не спричиняють різні рівні тяжкості інфекції порівняно одна з одною. Крім того, немає переважання одного штаму над іншими", -вказують науковці у дослідженні 2023 року.

Вперше вірус ідентифікували завдяки полімеразній ланцюговій реакції. Наразі ПЛР-тест є основним лабораторним дослідженням для виявлення HMPV, хоча культивувати його важко.

Які симптоми та хто у групі ризику?

Хоч дитина, яка інфікувалася метапневмовірусом у ранньому віці, може заразитися ним і у дорослому, повторне зараження зазвичай вже легше, ніж перше, та вірогідність менша. Ризик заразитися зростає або в разі патологій, або у похилому віці.

"На основі даних зі статті, опублікованої в Lancet Global Health у 2021 році, 1% смертей, пов'язаних із гострою інфекцією нижніх дихальних шляхів, у дітей віком до п'яти років можна віднести до HMPV" – вказують у Центрі з контролю та профілактики захворювань Китаю.

Яке саме дослідження у КНР мали не увазі – невідомо, бо посилання у Центрі не дали. Проте в дослідженні в Lancet Global Health 2021 року щодо метапневмовірусу, яке ми знайшли, вказують наступне:

"Ми підрахували, що людський метапневмовірус можна виявити в 11% випадків ГРЗ (гострих респіраторних захворювань, - авт.), 4–13% випадків госпіталізації через ГРЗ та 2% смертей від ГРЗ серед дітей віком до 5 років у всьому світі".

Згідно із зведеними даними Американської легеневої асоціації, у більшості людей, які заразилися людським метапневмовірусом, є легкі симптоми верхніх дихальних шляхів, які схожі на звичайну застуду. Це, зокрема:

  • кашель;
  • закладеність носа або нежить;
  • лихоманка;
  • біль у горлі.

Також симптомами можуть бути нудота, діарея, блювання.

Зазвичай симптоми виникають на 2-5 день після зараження.

Більш серйозними симптомами можуть бути:

  • висип;
  • хрипи;
  • утруднене дихання;
  • загострення астми;
  • задишка.

До групи ризику, з більш високою вірогідністю зараження, належать:

  • новонароджені;
  • діти у віці до 5 років;
  • дорослі у віці від 65 років;
  • люди з ослабленою імунною системою. До прикладу, в разі онкології, діабету, після трансплантації органів.

Метапневмовірус може викликати такі ускладнення, як бронхіт, бронхіоліт (запалення дрібних дихальних шляхів у легенях – бронхіол), пневмонія.

Пневмонія та бронхіт також є можливими ускладненнями грипу. Згідно із дослідженням 2019 року, під час якого медики вивчали наслідки важкої позалікарняної пневмонії, метапневмовірус становив 3,2% випадків такої пневмонії, тоді як вірус грипу – 7%. Показники смертності в обох групах були однаковими.

Як заражаються метапневмавірусом та які заходи безпеки?

HMPV передається повітряно-крапельним шляхом: від людини до людини через тісний контакт, через виділення під час кашлю або чхання, після контакту із поверхнями, на які потрапив вірус, як-от іграшки, двірні ручки, телефони, клавіатури.

На період карантинних заходів через Covid-19, рівень інших інфекційних захворювань знизився. Тоді як після пом'якшення заходів спостерігаються спалахи ГРВІ, зокрема, й міжсезонні. Якщо зараз у Китаї сплеск справді припадає на сезон, то, до прикладу, медики у Нідерландах у 2021 році, на тлі пом'якшення карантинних обмежень, зафіксували міжсезонний спалах метапневмовірусу.

"Під час пандемії COVID-19 інфекція HMPV серед госпіталізованих дітей з гострими інфекціями дихальних шляхів значно знизилася, - вказують китайські науковці, - Однак із пом'якшенням заходів щодо COVID-19 передача HMPV перевищила доепідемічний рівень. Імунний борг і зміни в поширених генетичних підтипах після пандемії COVID-19 викликали наше занепокоєння".

Імунний борг – це різниця між рівнем колективного імунітету під час пандемії та до неї. Причина його виникнення: мікроорганізми мають низку циркуляцію та не стимулюють імунітет. Позаштатна спеціалістка Міністерства охорони здоров'я України з інфекційних хвороб Ольга Голубовська нагадує, що у 2023-2024 у США був спалах зараження РСВ серед дітей до року, в Україні було зростанні інфікування ним серед людей похилого віку. Тепер спадах спостерігається у зв'язку із HMPV, проте поки що не в Україні.

У Центрі громадського здоров'я зазначають, що зараз "ситуація рутинна та контрольована". Голубовська каже, що в Україні від початку епідсезону виявили 13 випадків метапневмовірусу.

Вона пояснює, що в світі тільки щодо тяжких хворих застосовують інгаляційний рибовірин, проте його вплив не є доведеним. В Україні така форма препарату не зареєстрована.

"В даний час не існує вакцини чи ефективних ліків проти HMPV і лікування здебільшого зосереджено на полегшенні симптомів", - констатують у Центрі з контролю та профілактики захворювань Китаю.

Тож як правило застосовуються безрецептурні препарати від болю та лихоманки, протинабрякові, а також хворим, як і у випадку з іншими вірусними інфекціями, треба багато пити. Антибіотики, оскільки це вірус, не застосовують, хіба що це передбачить лікар в разі вторинних інфекцій, ускладнень, як-от в разі пневмонії. Загалом більш серйозні заходи протидії метапневмовірусу – вже за призначенням лікаря чи у разі госпіталізації.

Зменшити ризик зараження метапневмовірусом, як і іншими інфекціями, можна, дотримуючись стандартних правил.

  • Треба часто мити руки з милом. Також допоможе дезінфікуючий засіб на спиртовій основі.
  • Під час чхання або кашля ніс та рот треба прикривати не долонею, а ліктем.
  • Уникати контактів із людьми, якщо ви або вони хворі.
  • Регулярно провітрювати приміщення.
  • Зайвий раз не торкатися руками обличчя, очей, носа, рота.
  • Носити маску, якщо захворіли.
  • Не користуватися посудом спільно з іншими.
  • Регулярне вологе прибирання.

Легкі випадки метапневмовірусу, а здебільшого вони такими і є, зазвичай тривають від кількох днів до тижня.

Голубовська радить підтверджувати захворювання, особливо якщо людина у групі ризику, тобто проводити тест. Бо до грипу та ковіду, метапневмовірус додається як одне з найнебезпечніших гострих респіраторних вірусних захворювань. В разі хвороби треба вимірювати рівень кисню в крові пульсоксиметром. Звісно, щоб розуміти приналежність до групи ризику, потрібне вчасне діагностування патологій.

Наразі інформаційний простір рясніє новинами про переповнені через метапневмовірус лікарні у Китаї. Проте ані КНР, ані Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно не оголосили про спалах.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про варіант коронавірусу XEC.

Головне