Резонансне вбивство топ-страховика у США: хто такий Луїджі Манджоне та чому американці встали на його бік

Резонансне вбивство топ-страховика у США: хто такий Луїджі Манджоне та чому американці встали на його бік

Вранці 4 грудня біля готелю Hilton у центрі Мангеттена застрелили Брайана Томпсона, гендиректора страхової компанії UnitedHealthcare. 9 грудня заарештували підозрюваного – Луїджі Манджоне, а 10 грудня йому висунули звинувачення.

Вбивство збурило суспільство, бо перезріло невдоволення страховиками, підозрюваний надто привабливий та знайдена у нього зброя вже давно є головним болем правоохоронців. Що треба знати про справу, зібрав "Ми – Україна".

Хто такий Брайан Томпсон та як відбулося вбивство?

Брайан Томпсон – генеральний директор найбільшої приватної страхової компанії у США UnitedHealthcare. UnitedHealthcare надає страхове покриття понад 49 млн американців і у 2023 р. принесла понад $281 млрд.

Томпсон став СЕО у квітні 2021 року, а працювати у компанії почав у 2004 році. Він опікувався державними програмами, зокрема Medicare, а також громадськими та державними програмами, що забезпечують Medicaid та інші види страхового покриття. До UnitedHealth Group Томпсон працював сертифікованим бухгалтером в фірмі PwC.

На посаді боса UnitedHealthcare займався провідним зростанням глобального бізнесу, бізнесу роботодавців, індивідуальними, спеціальними і державними пільгами. Томпсону було 50 років, він був одружений, мав двох дітей. Того дня, коли його застрелили, він мав виступати на конференції для інвесторів. З готелю вийшов пройтися рано вранці.

брайан_томпсон.jpg (138 KB)

Брайан Томпсон

Поліція повідомила, що людина, яка вбила Томпсона, вийшла з хостелу у Верхньому Вест-Сайді на Мангеттені о 5:41 ранку 4 грудня.

Через одинадцять хвилин камери зафіксували, як він ходив туди-сюди перед нью-йоркським Hilton Midtown. На спині був рюкзаку, голову прикривав капюшон, а на обличчі була медична маска.

О 6:44 ранку чоловік застрелив Томпсона біля бічного входу в готель, втік пішки, потім сів на електровелосипед, проїхав на ньому через Центральний парк. Далі сів на таксі до автовокзалуі його сліди загубилися.

запис_з_камери.jpg (134 KB)

У Центральному парку поліцейські знайшли рюкзак, який начебто був у стрілка. У ньому були гроші з монополії та куртка Tommy Hilfiger, але не було зброї. Знаряддя вбивства шукали у водоймі парку, але не збезрезультатно. Протягом кількох днів підозрюваного не могли спіймати.

місце_вбивства.jpg (273 KB)

Ще на етапі пошуків у поліції казали, що знаряддям вбивства може бути зброя-привид, тобто виготовлена за допомогою 3D-прінтера чи зібрана з комплекту. Три D також були на гільзах, знайдених на місці вбивства. На них нанесені слова Delay, Deny, Defend, три принципи у тактиці страховиків, які використовують, щоб уникнути виплат – затримка, заперечення, захист.

кулі_на_тротуарі.jpg (88 KB)

Як знайшли підозрюваного та хто такий Луїджі Манджоне?

Зображення підозрюваного фіксували камери, і поліція оприлюднила його обличчя у масці, а згодом і без маски, біля стойки хостелу, де він фліртував із співробітницею. У ФБР сказали, що опущена маска була однією з його найбільших помилок.

манджоне_в_масці.jpg (147 KB)

манджоне_без_маски.jpg (293 KB)

В понеділок 9 грудня працівник McDonald's в Алтуні, штат Пенсильванія, повідомив поліцію про клієнта, який був схожий на підозрюваного. Під час арешту той мав при собі пістолет, який, на думку слідства, використовувався під час нападу, а також підроблені посвідчення, готівку і тексти, в яких виражався гнів на корпоративну Америку.

знайдена_зброя_привид.jpg (30 KB)

Одне з посвідчень – на ім'я Марка Розаріо з Нью-Джерсі, яке використовувалося під час реєстрації у хостелі в Нью-Йорку.

фальшиве_посвідчення.jpg (99 KB)

Затримали і тепер вже звинувачують у вбивстві 26-річного Луїджі Манджоне.

манджоне_гаваї.jpg (199 KB)

Луїджі Манджоне

Він народився і виріс у Меріленді, пов'язаний із відомою родиною цього штату, яка володіє заміськими клубами, закладами охорони здоров'я та компаніями з нерухомості.

Луїджі є одним із 37 онуків покійного Ніка Манджоне-старшого, мультимільйонера-забудовника з Балтімора, який помер у 2008 році. У Манджоне-старшого було 10 дітей, у тому числі батько Луїджі Манджоне. Він також двоюрідний брат делегата штату Меріленд Ніно Манджоне, який представляє частину округу Балтімор.

У 2016 році Манджоне закінчив школу приватну школу для хлопчиків у Балтіморі Gilman School, де отримав найвищий середній бал за чотири роки. Він був капітаном команди Gilman robotics, а також отримав стипендію в 2014 році.

У 2020 році він закінчив Університет Пенсильванії, який входить до Ліги Плюща. Отримав ступінь бакалавра інженерних наук зі основною спеціалізацією в галузі інформатики та другорядною в галузі математики. Того ж року отримав ступінь магістра інженерних наук зі спеціалізацією в області комп'ютерних та інформаційних наук.

манджоне.jpg (165 KB)

Під час навчання в середній школі в 2015 році Манджоне заснував компанію AppRoar Studios, яка випустила гру Pivot Plane для iPhone. На його сторінці в LinkedIn сказано, що він працював інженером з даних у компанії TrueCar, що займається продажем транспортних засобів, починаючи з 2020 року. У самій компанії кажуть, що з 2023 року він там вже не працював.

У січні-червні 2022 року він жив на Гаваях у спільноті Surfbreak. Засновник компанії Surfbreak Hawaii Р.Дж. Мартін розповів, що Манджоне страждав від хронічного болю у спині через неправильне положення хребця, який стискав його спинний мозок. Після переїзду з Гаваїв, Манджоне повідомив, що зробив операцію та відправив рентгенівські знімки Мартіну, на яких видно, як "йому в хребет врізалися просто гігантські гвинти".

Всі відгуки колишніх однокласників, однокурсників, сусідів щодо Манджоне дуже схвальні: добрий, приязний, розумний. Цікавився здоровим способом життя, технологіями, багато читав. Тобто представник "золотої молоді" з хронічними болями у спині, операцію щодо якої досі не пов'язали із UnitedHealthcare.

Головний детектив поліції Нью-Йорка Джозеф Кенні та заступниця комісара з розвідки та боротьби з тероризмом Ребекка Вайнер, розповіли, що у Манджоне знайшли багато речей, які пов'язані із вбивством Томпсона. Це посвідчення, 3D-зброя та "сумка Фарадея" для телефона, яка глушила сигнал.

Кенні та Вайнер сказали, що він обережна і складна людина, яка заздалегідь планувала напад. У Нью-Йорк підозрюваний приїхав за десять днів до вбивства. Зброю та глушник до неї зробив сам і лиш ствольну коробку замовив в інтернеті.

І якщо із технічною стороною все більш-менш зрозуміло, але з мотивом доведеться попрацювати.

"Ми дізналися, що він, можливо, постраждав від нещасного випадку, через що звернувся до відділення невідкладної допомоги ще 4 липня 2023 року", - розповів Кенні.

Про прямий зв'язко із компанією, яку очолював Томпсон, поки не йдеться. А от дві з половиною сторінки тексту, які знайшли під час арешту, як пояснили правоохоронці, вказують, що він був розлючений на індустрію охорони здоров'я загалом.

Також вказують на рецензію, яку Манджоне дав на книгу математика, анархіста, соціального критика Теда Качинського, відомого всьому світу Унабомбера, який відправляв протягом 20 років бомби поштою. Рецензію Манджоне тлумачать, як схвалення Унабомбера та його методів.

Манджоне поставив книзі Качинського чотири зірки на Goodreads, написавши, що це можна вважати маніфестом божевільного: "Але просто неможливо ігнорувати те, наскільки прозорливими виявилися багато його прогнозів щодо сучасного суспільства".

Хоча мотиви поки надто загальні, доказів справді багато, але незрозуміло, чому розумник-випускник вишу з Ліги Плюща возив їх із собою.

"Є тисяча місць, де він міг позбутися цих посвідчень і того пістолета, поки втікав з Нью-Йорка, – сказав колишній заступник директора ФБР Ендрю Маккейб, - Якби він це зробив, справа проти нього була б зовсім іншою".

Правоохоронці вважають справу проти Манджоне простою. Проте непростою стала реакція на неї.

"Є плакати, які ми бачили в інтернеті та в Нью-Йорку, із зображеннями різних генеральних директорів... Важливо, щоб усі знали, що ми сприймемо ці загрози дуже серйозно", - сказала Вайнер.

Хоч вбивство було жорстоким, Луїджі Манджоне виказали та виказують чимало співчуття. Перша причина дуже очевидна і схожа на сприйняття суспільством серійного вбивці Теда Банді. Він молодий та гарний. У соцмережах вже розмірковують, що його міг би зіграти голлівудський красень Дейв Франку, а сценарій для серіалу вже має робити автор "Американської історії жахів" Райан Мерфі.

порівнянн_франко_манджоне.png (551 KB)

Друга більш глибока причина – американці давно і вкрай незадоволені медичною системою та страховиками.

Підтримка у соцмережах та обурення страховиками - Delay, Deny, Defend

Коли поширилися новини про вбивство Томпсона, багато коментаторів висловили зневагу до індустрії приватного страхування, а тисячі користувачів Facebook відреагували на публікацію UnitedHealth про смерть генерального директора емодзі зі сміхом.

"Мої співчуття очікують попереднього дозволу", - писав дехто.

Це пряма вказівка на тактику перешкод, яку використовують страховики, уникаючи відшкодувань за полісами. Сприйняття Манджоне як Робін Гуда, воїна проти жадібних страховиків, відчутне. Його адвокат Том Дікі розповів про електронні листі прихильників з пропозиціями оплатити за підозрюваного юридичні послуги.

Користувачі соцмереж хейтят працівників і хостел, де Манджоне зняв маску і показав обличчя. Дісталося мережі МакДональдз, де його заарештували.

манджоне_макдональдс.jpg (49 KB)

Конкурент мережі Burger King навіть скористався нагодою і опублікував в X допис "Ми не стукачі".

ми_не_стукачі.jpg (97 KB)

До того, як Манджоне заарештували і стало відомим його ім'я, Дослідницький інститут мережевого зараження видав звіт про реакцію соцмереж на злочин. З десяти топових публікацій шість "проявляли явну чи приховану підтримку вбивства або принижували жертву".

Алекс Гольденберг, старший радник інституту, якого цитує The New York Times, вказав: тривожить, що це мейнстрім.

"Це розглядається, як якийсь перший удар у ширшій класовій війні, що викликає занепокоєння, оскільки це посилює загрозливе середовище для подібних активістів, щоб вони брали участь у подібних актах насильства", - відзначив Гольденберг.

Тож слова правоохоронців, що вони всерйоз сприймають загрози, з'явилися не без підстав.

Дослідницька фундація The Commonwealth Fund у 2023 році провела опитування, яке показало, що 45% застрахованих американців у віці від 19 до 65 років отримали рахунки за лікування, які мали б бути покритими страховими компаніями. 17% повідомили, що страховики відмовилися покрити лікування, призначене лікарями.

"Система (медична у США, - авт.) є надзвичайно складною, - цитує ВВС старшу наукову співробітницю фундації Сару Коллінз,– Навіть просто розібратися і збагнути, як можна отримати покриття на лікування, може стати справжнім викликом для людини… Ми виявили високий відсоток людей, які кажуть, що вартість лікування для них є непідйомною, навіть в системі фінансованих урядом програм Medicaid та Medicare. Люди накопичують борги за лікування, бо вони не можуть оплатити виставлені їм медичні рахунки. Ця ситуація в США є унікальною. Ми справді маємо кризу медичних боргів".

Delay, Deny, Defend: Why Insurance Companies Don't Pay Claims and What you can do about this – книга професора, експерта зі страхового права Джея Феймана про те, як страхові компанії відмовляють у виплатах і що люди можуть із цим зробити. Затримка, заперечення, захист – їхня тактика, а мета – максимізація прибутків компаній, вказано у книзі.

У липні цього року біля головного офісу UnitedHealthcare з приводу відмов протестували люди, 11 з яких було затримано. У 2023 році компанія мала від 7% до 27% відмов за страховими планами, які пропонували. Протягом кількох днів після вбивства Томпсона компанія втратила близько $45 млрд, а її акції впали на 10%.

протести_проти_юнайтед_хелз_кер.jpg (140 KB)

Згідно індексу доступності охорони здоров’я West Health і Gallup, в середньому 55% дорослих у США мають повноцінний доступ до медичний послуг, порівняно із 61% у 2022 році. Найнижче охоплення, 47% мають ті, кому від 18 до 47 років.

Вбивство Томпсона та хвиля захисту на користь Манджоне, підкреслила проблему із медстрахуванням. Проте не лише її.

Зброя-привид: що це?

У Манджоне знайшли чорний надрукований на 3D-принтері пістолет і чорний глушник, який також був надрукований на 3D-принтері. Чи з нього було вбито Томпсона, має встановити балістична експертиза.

Пістолет-привид — це саморобна вогнепальна зброя, яка не має серійного номера, тобто її неможливо відстежити до початкового покупця, якщо її використовували у злочині.

Зброя-привид для нас поки дивина, але у США доволі часто використовується злочинцями. Минулоріч у Мінюсті США вказали, що з 2017 р. кількість злочинів, скоєних з використанням такої, зросла на 1000%. Найпомітніші випадки використання "привидів" можна знайти за посиланням. Але вбивсто Томпсона може стате віхою в цій кримінальній хроніці.

"Якби пістолет, використаний під час вбивства в Нью-Йорку, справді був надрукований на 3D, це, безсумнівно, був би найгучніший злочин, який коли-небудь вчинявся з таким, і це був би один із небагатьох загалом", - прокоментував колишній помічник заступника директора Бюро США з алкоголю, тютюну, вогнепальної зброї та вибухівки (ATF) Том Чіттум.

Нижче – 10 видів саморобної вогнепальної зброї, які навели в ATF.

категорії_зболї.jpg (51 KB)

Зібрати вогнепал самостійно у США можна двома способами: за допомогою 3D-принтера або з комплекту повністю чи частково. Вартість виготовлення – від 200 до 500 доларів. Зібрати з комплекту можна за інструкціями в YouTube. Спритні люди роблять це за 20-30 хвилин. Геть не уся незареєстрована саморобна зброя є незаконною.

За законом про контроль над зброєю від 1968 р., кожен виробник має проставляти на зброї серійний номер. Зброя-привід не штампується і питання у тому, як взагалі її кваліфікувати. Вогнепальна зброя повинна мати раму та ствольну коробку. Це те, що її такою й робить. Але придбати натомість можна набори – окремі частини, які такому ж контролю, що й зброя, не підлягають.

"Як правило, фізична особа може виготовляти вогнепальну зброю для особистого використання. Однак особи, які займаються виробництвом вогнепальної зброї для продажу або розповсюдження, повинні мати ліцензію", - констатували в ATF.

Це щодо виготовлення, а от використовувати зброю-привід можна лише в разі її ідентифікації. У 2022 році ATF видало регламент, згідно якого не забороняло продаж або володіння наборами та компонентами, які можна зібрати для виготовлення зброї, але вимагало від виробників і продавців отримання ліцензій, позначення своїх продуктів серійними номерами та проведення перевірок.

Тобто набори для збору за регламентом ідентифікують як вогнепальну зброю. Але це регулювання оскаржують. У листопаді минулого року окружний суд визнав його недійсним. Тепер справа на розгляді вже у Верховному Суді та від його рішення залежатиме, як у США на федеральному рівні будуть регулювати набори для збирання зброї. На тлі вбивства Томпсона вже є заклики до Верховного Суду лишити регулювання в дії.

Що далі?

Луїджі Манджоне зараз під арештом у Пенсильванії. Суд відмовив йому у заставі та розглядає справу щодо його екстрадиції у Нью-Йорк. Захист має 14 днів на клопотання про оскарження екстрадиції. Тобто треба довести, що Манджоне не є саме тією особою, на яку видали ордер на арешт у Нью-Йорку.

Прокуратура Нью-Йорка висунула Манджоне звинувачення за п'ятьма пунктами. Зокрема незаконне володіння зброєю, зберігання зброї, зберігання підробленого документа, надання неправдивої інформації правоохоронцям та вбивство другого ступеня. Другий ступінь, а не перший, тому, що в Нью-Йорку тип жертви в разі вбивства першого ступеня має бути особливим, як-от коп чи свідок злочину.

Адвокат підозрюваного Томас Дікі має 40-річний досвід. У тому числі й у захисті обвинувачених у вбивстві першого ступеня.

"Я не бачив жодних доказів того, що він стрілок, - заявив Дікі, - Дякувати Богу, тягар завжди лежить на уряді, і їм доведеться надати деякі докази, і ми дуже хочемо їх побачити".

Якою буде лінія захисту ще треба зрозуміти, і два тижня на клопотання про оскарження екстрадиції дають змогу її побудувати. Попереднє слухання запланували на 23 грудня.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, як справа P Diddy сколихнула увесь світ та викрила сумнівні дії зірок шоу-бізнесу першої величини.

Головне