Контракт 60 років+, допомога в разі загибелі та перегляд грошового забезпечення: які зміни готують

Контракт 60 років+, допомога в разі загибелі та перегляд грошового забезпечення: які зміни готують

Які умови військового контракту 60 років+? Чому студентів-медиків зобов'язали проходити військову підготовку? Як родичам загиблих у полоні отримати грошову допомогу? Про останні зміни у законодавстві розповідає "Ми – Україна".

Військовий контракт після 60 років: які умови?

17 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт 13229 про контракт для тих, хто досяг граничного віку перебування на службі.

За законом про військовий обов'язок та військову службу 60 років та 65 років для вищого офіцерського складу – граничний вік перебування:

  • на військовій службі в особливий період (ст. 22);
  • в запасі (ст. 28).

Після досягнення цього віку військовозобов'язаних мають знімати з обліку, щоправда без вилучення військово-облікового документа.

"Закон надає особам віком 60+ право добровільно підписувати контракт для проходження військової служби. Це — можливість для досвідчених фахівців допомагати на небойових і спеціалізованих посадах. Примусу немає — лише вмотивовані, професійні добровольці", - вказав автор, народний депутат Роман Костенко.

Під новий річний контракт змінюють закон про військовий обов'язок і військову службу. Проєкт передали на підпис президенту. Він набере чинності наступного дня після публікації та протягом трьох місяців під його умови мають змінити урядову нормативку.

Де можна служити у 60 років+? Заступити на службу можна буде на посади рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу.

Щодо прийняття на офіцерські посади, кандидатури буде погоджувати Генштаб ЗСУ або орган управління іншого військового формування. Після цього командир військової частини даватиме письмову згоду на укладання контракту.

У початковій редакції законопроєкту вказували, що контракт на офіцерські посади має бути лише в тому разі, якщо людина звільнилася з військової служби до 1 січня 2015 року. В остаточній редакції цієї вимоги немає.

Як можна заступити на службу у 60 років+? Порядок погодження кандидатур та перелік документів, які потрібно для цього зібрати, мають погодити Генштаб або орган управління іншого військового формування.

Строк контракту для військовослужбовців 60 років+ передбачений на рік. Стандартний строк випробування при прийнятті на службу за контрактом від 1 до 6 місяців, але для контракту 60 років+ він становитиме 2 місяці.

Для тих військових, які не пройдуть випробування, передбачили дві додаткові підстави звільнення зі служби під час мобілізації та воєнного стану:

  • не пройдено випробувальний термін протягом двох місяців;
  • службова невідповідність.

Граничний вік перебування на службі для тих, хто укладе контракт 60 років+, не встановлюється. Кількість річних контрактів, які можна укласти один за одним, не обмежена. Достроково дія контракту припиниться в разі завершення воєнного стану.

Щоб укласти річний контракт у віці понад 60 років, треба пройти ВЛК і бути придатним до служби за станом здоров'я. У проєкті не вказано про якусь різницю у придатності для службу у бойових або тилових частин.

Обов'язкова військова підготовка студентів-медиків та фармацевтів: які умови?

17 липня ухвалили та передали на підпис президенту законопроєкт 13276. Ним військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу (військову кафедру), яка є добровільною для студентів, які вчяться на ступінь не нижче бакалавра, зробили обов'язковою для студентів, які навчаються за медичними та фармацевтичними спеціальностями. Стосується це закладів вищої освіти усіх форм власності.

"З 2006 року така підготовка здійснювалася виключно на добровільних засадах, хоча раніше вона була обов’язковою для студентів-медиків", - нагадали в Міністерстві охорони здоров'я.

Оскільки вказано, що це стосується громадян, які здобувають відповідну вищу освіту, тож і чоловіків, і жінок. Проте, як і у випадку із добровільною такою військової підготовкою для інших студентів, майбутніх медиків та фармацевтів готуватимуть за програмою в разі придатності до військової служби (після ВЛК) та проходження професійно-психологічного відбору.

Причина повернення обов'язкової підготовки для медиків та фармацевтів – не вистачає офіцерів запасу медичної служби. В пояснювальній записці вказали, що відновити обов'язкову підготовку пропонують за повним курсом – 41 кредит ЄКТС. Один кредит ЄКТС – це 30 академічних годин.

Закон набере чинності після публікації. Кабміну та міністерствам дали шість місяців, щоб привести у відповідність до нього свої нормативно-правові акти. Введуть його в дію з 1 січня 2026 року.

Два базові документи – це порядок підготовки за програмою офіцерів запасу (урядова постанова 48) та інструкція про її організація (наказ МОУ 719/1289). Обидва документи давно не виправляли, хоча за останній час для студентів додали базову загальновійськову підготовку та змінами у законодавство дозволили під час воєнного стану вдвічі скорочувати строк підготовки за програмою.

Порядок обов'язкової військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу має подати Міноборони, попередньо погодивши його з МОН і МОЗ.

Генштаб подасть Міноборони перелік військово-облікових спеціальностей, за якими на військовій кафедрі готуватимуть студентів-медиків та фармацевтів. Міноборони також має узгодити цей перелік з МОЗ і МОН.

Одноразова грошова допомога: що змінилось?

17 липня ухвалили та передали на підпис президенту законопроєкт 13168, яким вносять зміни у закон про соцзахист військовослужбовців щодо одноразової грошової допомоги.

Наразі у ст. 16-2 закону визначені різні розміри одноразової грошової допомоги (ОГД), які залежать від обставин.

ОГД в разі загибелі (смерті) військовослужбовця або людини, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби:

  • 750 розмірів прожитмінімуму для працездатних – у разі, якщо смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби;
  • 500 розмірів прожитмінімум для працездатних – у разі, якщо смерть пов'язана з проходженням військової служби.

Але під час воєнного стану у разі смерті (загибелі) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби ОГД не може бути менше 15 млн грн.

"Практика щодо виплати одноразової грошової допомоги в період дії воєнного стану сім’ям військовослужбовців, які загинули (померли), перебуваючи в полоні, свідчить про різній підхід уповноважених органів до визначення суми таких виплат. Зокрема, в разі смерті від поранення (контузії, травми, каліцтва) – 15 мільйонів гривень, а в разі смерті військовослужбовців, хоча і під час перебування в полоні, але в результаті захворювання – одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року", - описали проблему автори законопроєкту 13168.

Тепер щодо ОГД 15 млн грн норму виписали так, що виплата під час воєнного стану становить 15 млн грн в разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, у тому числі під час перебування у полоні. Крім військовослужбовців, які у полон здалися добровільно. Цю норму, за остаточною редакцією до другого читання, мають застосовувати з 24 лютого 2022 року. Сім'ї загиблих у полоні військовослужбовців зможуть отримати виплату 15 млн грн.

В Міноборони нещодавно нагадали, що родичам загиблих військовослужбовців ЗСУ за оформленням виплати треба звертатися у ТЦК та СП незалежно від місця реєстрації із пакетом документів.

документиОогд.jpg (235 KB)

Документи про родинні зв'язки чи перебування на утримання у військовослужбовця залежать від того, хто отримуватиме ОГД:

  • для дружини або чоловіка – свідоцтво про шлюб;
  • для дитини загиблого – свідоцтво про народження дитини;
  • для батьків загиблого – свідоцтво про народження загиблого;
  • для осіб, які перебували на утриманні – підтверджуючий документ або судове рішення;
  • у разі цивільного шлюбу – чинне рішення суду.

Відсутність судимості підтверджують ті, хто досяг 16 років. Це може бути довідка про відсутність судимості або витяг з аналітичної системи МВС чи "Дії".

Призначають ОГД за пріоритетністю. Якщо військовослужбовець уклав особисте розпорядження – то у першу чергу тому і в тих частках, які він вказав у цьому документі. Проте навіть за наявності розпорядження 50% має йти дітям (малолітнім, неповнолітнім, повнолітнім непрацездатним), непрацездатним удові чи удівцю, непрацездатним батькам.

Якщо розпорядження немає, то на 15 млн грн у рівних долях мають право:

  • діти, у тому числі усиновлені, які зачаті за життя воїна та народжені після смерті, діти, стосовно яких загиблого чи померлого позбавили батьківських прав;
  • один з подружжя, який пережив загиблого (померлого), вдова чи вдівець;
  • батьки або усиновлювачі. Але за умови, якщо їх не позбавляли батьківських прав стосовно загиблого або позбавлення прав було, але вони були поновлені на час смерті або загибелі;
  • внуки, якщо на момент загибелі чи смерті воїна батьки онуків загинули або померли;
  • жінка або чоловік, з яким загибла або померла особа проживала однією сім'єю, не перебуваючи у шлюбі, або в будь-якому іншому шлюбі, факт чого має бути встановлений судом;
  • утриманці. Це ті члени сім'ї, для яких допомога від загиблого або померлого була постійним та основним джерелом засобів для існування.

ОГД виплачують поетапно: 3 млн на першому етапі (1/5 ОГД), решту 12 млн грн частками, щомісячно, протягом 40 місяців.

Для кого збільшиться додаткова винагорода і що з грошовим забезпеченням?

У червні 2023 року, після довгих дебатів, військовослужбовцям в залежності від категорій законом 3161-IX встановили розміри додаткової винагороди в залежності від категорій, участі у бойових діях та деяких посад.

Тоді, зокрема, виписали, що від 15 000 до 30 000 грн додаткової винагороди мають щомісяця отримувати керівники та інструкторсько-викладацький склад у військових частинах, навчальних центрах та навчальних підрозділах.

У парламенті ухвалили законопроєкт 13320, яким до цієї категорії отримувачів додаткової винагороди додадуть військовослужбовців на посадах інструкторсько-викладацького складу:

  • у вищих військових навчальних закладах та військових інститутах;
  • у закладах вищої та фахової передвищої освіти на факультетах і кафедрах військової підготовки, у відділеннях військової підготовки.

Наразі проєкт пішов на підпис президенту. Набрати чинності він має через місяць після опублікування. Тим часом в Кабміні мають змінити під нього нормативно-правові акти.

Проте додаткова винагорода окремим категоріям військовослужбовців – вершина айсбергу.

"Опрацювати питання щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських відповідно до соціально-економічних умов та воєнно-політичної обстановки шляхом удосконалення системи соціальних виплат особовому складу сектору безпеки і оборони України", - таку пропозицію до бюджетної декларації 2026-2028 визначила РНБОУ та затвердив указом президент.

Підвищення грошового забезпечення для військовослужбовців вже не просто назріло, а перезріло. Основою грошового забезпечення є посадовий оклад. Його розраховують, відштовхуючись від суми 1762 грн, до якої застосовують тарифний коефіцієнт в розмірі від 1,4 до 5,76 за тарифними розрядами від 1 до 60.

1762 грн – це розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на кінець 2017 року – початок 2018 року. З того часу відбулося повномасштабне вторгнення, оголошена мобілізація та й прожитковий мінімум зріс майже вдвічі. Тоді як основа ГЗ лишається незмінною.

У відсотках до посадового окладу та окладу за військове звання встановлюється надбавка за вислугу років. У відсотках до окладу та надбавки за вислугу – низка щомісячних надбавок, доплат і премій. Тобто якщо переглянути основу ГЗ, зросте й саме грошове забезпечення. Мінімальне наразі становить 20130 грн. Це менше, ніж середня зарплата в Україні. Звідси й прагнення його переглянути, яке докотилося до керівництва держави.

Наразі в уряді перестановки і від Кабміну законопроєктів чи нормативки про перегляд посадового окладу, окладу за військове звання немає.

В травні набрала достатню кількість голосів петиція до уряду з проханням підвищити зарплати військовослужбовцям мінімум удвічі.

"Питання подальшого підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців має опрацьовуватися комплексно з урахуванням реальних фінансових можливостей держави, пріоритетних потреб сектору безпеки і оборони для першочергового фінансування в умовах воєнного стану, пов’язаних із відсіччю збройної агресії російської федерації", - обтічно відповів на неї Денис Шмигаль, який тоді обіймав посаду прем'єр-міністра, а нині став міністром оборони.

Серед останніх пропозицій щодо підвищення військовим ГЗ є лиш депутатський законопроєкт 13449, хоча і в ньому пропонують напівміри. До розміру щомісячного забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, премії, винагороди, які мають постійний характер) пропонують застосовувати підвищуючі коефіцієнти:

  • коефіцієнт 3 в разі служби у зоні ведення бойових дій;
  • коефіцієнт 5 в разі участі у боях на лінії зіткнення.

Для глибшого тилу чи періоду підготовки мобілізованих немає пропозицій щодо підвищення.

Радикальна норма законопроєкту – додаткову винагороду, а це зокрема бойові від 30 тис. грн, включати у грошове забезпечення для визначення пенсії. Йдеться про зміни до закону про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. Це про пенсії за вислугою років, по інвалідності та в разі втрати годувальника. Наразі додаткові винагороди під час воєнного стану не впливають на розмір пенсії.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про реєстр військовослужбовців: як його вестимуть і навіщо потрібен. Закон про реєстр набрав чинності 9 липня.

Головне